Investor Brůna: Jak investovat v časech, kdy inflace letí k dvaceti procentům
V této chvíli, tady a teď, je z pohledu větších investic i běžných střadatelů dobré mít úspory rozložené do více hromádek. Nejlepším výnosem je nyní jistota a schopnost reakce na situace, která se mění ze dne na den.
Jde o udržení hodnoty úspor tak, aby při různých scénářích jen obtížně předvídatelného vývoje měl člověk pořád v ruce něco, za co může ekonomicky zajistit své nejbližší. Je děsivé mít v kapse jen papírky, za které najednou nejde pořídit ani rohlík nebo lístek na vlak, jak se děje teď uprchlíkům.
Inflace až 20 procent
Akcie citelně ztrácí. Výjimkou jsou akcie zbrojařů či těžařů zlata. Oslabuje i koruna, stejně jako všechny středoevropské měny. Válka je příliš blízko. To zdražuje zboží z dovozu. ČNB začala intervenovat, aby zabránila dalšímu oslabení.
Výbuch cen pohonných hmot začíná připomínat tempo jak před druhou světovou válkou. Obiloviny, olejniny a další základní potraviny už na začátku roku byly v meziročním srovnání dražší o třicet, čtyřicet procent, nyní kvůli válce jejich ceny vyskakují o další desítky procent.
Ukrajina a Rusko totiž zajišťují čtvrtinu světové produkce obilovin. Rusko nevyveze a Ukrajina letos možná nezaseje. Pšenice zdražila o 40 %. Výrazně podražila i kukuřice.
Cenovky finálních potravin ještě více roztočí právě pohonné hmoty. K tomu plyn, elektřina…
Oficiální inflace připomíná teploměr v podpaží vážně nemocného. Čtyři procenta, osm, deset, už se mluví o patnácti. Skutečná průměrná inflace u opravdu potřebných věcí podle mne dávno přesáhla dvacet procent. Růst cen pšenice a ropy bude mít v budoucnu výrazný dopad právě na inflaci. Pro střadatele bude velmi obtížné investovat tak, aby drželi s inflací krok a nedocházelo k rozleptání jejich úspor.
Častěji zhasínat doma žárovky, jíst klíčky a více jezdit na kole už fakt nepomůže. Investoři a střadatelé rychle mění peníze za něco hmotného. Zatímco na začátku roku cena zlata a stříbra spadla, během dvou týdnů se to otočilo. V korunách jsou zlato a stříbro nejdražší v novodobé historii.
Na stříbru se bohatne, se zlatem se utíká
Na stříbru se bohatne a se zlatem se utíká. Při nákupu je lepší investovat pravidelně po menších částkách a přikupovat při propadech. Stříbrná mince se dá koupit od 800-900 korun.
Je třeba ale pečlivě porovnávat nabídky a pozor také na výkupní ceny.
Ten, u koho jste nakupovali drahé kovy levněji než u ostatních před měsícem, může být za této situace najednou nejdražší.
Jak se zachovat?
Jak se v panické situaci, kdy najednou lidé řeší jodové tablety a atomové kryty, zachovat? Nepanikařit. Rozkládat peníze na více hromádek. Věřit hmotným investicím – nemovitosti, komodity. Můj tip jsou pozemky, protože je jich čím dál míň a nevyrábí se. Akciím obecně se daří jen v mírových dobách. Vyjma tedy válečných výrobců, ti jsou teď na koni.
Věřím inovacím, automatizaci, energetice, potravinářství. Problémem můžou být bankovní tituly a různé internetové výmysly a šifry.
A co nemovitosti? Na různé typy nemovitostí bude mít konflikt různý dopad. Lze očekávat problémy s logistikou, firmy se snaží předzásobit. Hodnotu budou mít proto sklady.
Dlouhý válečný konflikt může mít dopad na rozestavěné bytové projekty, je ohroženo jejich úspěšné dostavění. Pořád zůstává vysoká poptávka po tzv. víkendových nemovitostech na Šumavě a v Krušných horách.
Hotovost je král. To pořád platí
Vyplatí se držet hotovostní rezervu. Koruny, eura a dolary. A když říkám hotovost, myslím tím skutečnou hotovost. V bankovkách.
U hotovostní rezervy se nemá smysl trápit inflací, protože to vyrovnává možnost být v každé situaci akceschopný u věcí, které člověk a rodina opravdu potřebují pro život. A o to tady a teď jde především.
Brůnovo desatero
– Emoce do investic nepatří
– Investujte jen vlastní peníze, které můžete postrádat.
– Neinvestujte v tlaku
– Investujte pravidelně, a průměrujte tak cenu
– Dodržujte investiční horizont
– Rozkládejte investice na více hromádek
– Prověřte si svého finančního poradce a výši jeho provize
– Rozumějte tomu, do čeho investujete
– Nemyslete si, že jste chytřejší než trh
– Investování slouží k udržení a rozmnožení majetku, ne k rychlému zbohatnutí.
Autor je český investor.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Jak je možné,že ČR nemá dostatek obilí,masa a dalších základních potravin,které lze u nás bez problémů vyprodukovat? Za to by se za První republiky popravovalo! To je ohrožení obranyschopnosti státu , to je skutečná vlastizrada a ne nějaké Zemanovy výroky.
„Problémem můžou být bankovní tituly a různé internetové výmysly a šifry.“ – chápu dobře, že bitcoin se netěší Brůnově přízni? To je zklamání.
Bitcoin a dalsi kryptomeny by tu mely byt rozhodne zahrnuty.