Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Inflační inventura, čas velkého přepočítávání

Napsal/a Vladimír Brůna 5. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Firmy a rodiny budou teď muset mnohé své velké plány i každoměsíční výdaje velmi a často přepočítávat. Přichází stagflace. Svým způsobem je to inventura. Je dobré si udělat přehled toho, co člověk má, jaké jsou jeho závazky a kolik mu zbývá. Případně kam s úsporami, co může ve výdajích škrtnout a kde si ještě lze příjmově přilepšit.

Například tomu, kdo staví velký dům na hypotéku „na krev“, už dávno nestačí rozpočtová rezerva plus dvacet procent. A tak je rozumné, pokud to ještě jde, projekt usměrnit: postavit dům menší, či zvážit, zda vůbec stavět a raději nejít do bytu. Třeba.

Svým způsobem se u soukromé výstavby vracíme do 70. let, kdy nebyli k mání (a dnes opět nejsou) řemeslníci, začíná být nejisté financování kvůli enormnímu zdražování, zavládl nedostatek materiálů a dodavatelské termíny jsou ve hvězdách. Situace nutí lidi značně improvizovat.

Šokující cenovky

Guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že inflace může dosáhnout 14 %. Inflace potrvá kvůli válce déle. Guvernér připustil, že zažíváme první příznaky stagflace. To je souběh zastavení hospodářského růstu: stagnace a inflace.

Lidé mají nižší příjmy, méně nakupují a tím stagnaci prodlužují. Menší nákupy vedou k nižší výrobě a tím pádem roste nezaměstnanost. To se u nás ještě neděje, ale je pravděpodobné, že začne.

Nejčastější příčinou stagflace jsou šokové nárůsty cen komodit, energií a potravin. Ke stagflaci obecně přispívají i státní zásahy do fungování firem, vysoké příspěvky v nezaměstnanosti, vysoké daně nebo nadměrné tištění peněz.

Není železo, nikl a celá řada dalších věcí. Ceny energií letí vzhůru. Rozloučíme se s plynem? Fajn. Přepneme na elektřinu. Jenže ta s vyšší spotřebou přirozeně zdraží.

Rodiny s nižšími příjmy nebudou mít na drahé energie a budou se muset omezit. Například i na jídle. Nafta a benzín v cenách kolem padesáti korun se propíšou do všeho.

Válka na Ukrajině bude mít dopad i na zemědělství, Rusko a Ukrajina pokrývají třetinu světového vývozu pšenice. Výrazně rostou i ceny dalších zemědělských komodit.

ČNB neotočí globálním kormidlem

Bankovní rada ČNB zvýšila poslední březnový den úrokovou sazbu na 5 %. Vyšší úrokové sazby sníží investice firem. Dražší budou i úvěry na provozní financování. Tím se v důsledku sníží zisky firem a stát pak tedy vybere méně na daních. Pokud stát vybere méně na daních, snaží se daně zvyšovat.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že čeští spotřebitelé se musejí připravit na to, že vyšší inflace potrvá déle, než ekonomové ještě nedávno očekávali. Podle něj je ale nyní náročné odhadovat, kam až se tempo růstu spotřebitelských cen v následujících měsících vyšplhá.

Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby, ale inflaci táhnou hlavně ceny ropy, plynu, elektřiny a surovin. Současná vysoká inflace je celosvětová. Jsem přesvědčen, že je nereálné, aby s tím Česká národní banka dokázala něco udělat, protože globální ceny změnit nemůže.

Co čekat od stagflace a jak ji zvládnout:

1) Nebrat si spotřebitelský úvěr

Domácnost by se měla vyhnout zadlužování, nejen hypotékám takříkajíc na krev, ale zejména spotřebitelským úvěrům.

Nemá smysl kupovat to, na co nemám, a doufat v lepší časy.

Nebát se rekvalifikace, být flexibilní. Nelpět na tom, co bylo.

2) Investice s chladnou hlavou

Při cenových výkyvech se dá hodně získat, ale také hodně ztratit. Je teď lepší soustředit se radši na udržení hodnoty než na spekulace. U akcií věřím energetice, potravinářství, automatizaci. Ve válečných dobách se daří zbrojařským firmám, jejich akcie jsou teď ale už drahé a já do nich neinvestoval, nedělá mi to radost. Dobrá doba pro těžaře ropy, zlata. A automobilky? Byl bych opatrný.

3) Dopad na developery

Zvyšování úrokových sazeb bude mít dopad na nižší hypotéky. Na druhou stranu, více než polovina kupujících hypotéku nepotřebuje. Vyšší úroky budou mít dopad na developery financované dluhem, může to přibrzdit některé rozestavěné projekty a tím pádem bude nižší nabídka, která už je teď nedostatečná.

Vyšší úrokové sazby mohou zlomit některým developerům vaz, také majitelům hypoték – jsou ale připraveni lidé s dostatkem hotovosti a ceny to nejspíš nesníží.

Uprchlíci z Ukrajiny – jsou pracovití, nemají se dost často kam vrátit. Bude to nakonec impulz pro naši ekonomiku. Budou chtít důstojně bydlet, mají rodiny, nájmy by se tak mohly zvyšovat.

4) Stříbro je teď levné. Ideální na nákup

O zlatu se tvrdí, že je bezpečným přístavem. Jeho cena roste v dobách nejistoty, kdy investoři utíkají z akcií. To se potvrdilo začátkem ukrajinského konfliktu. Jak ale opakuji, více věřím stříbru, je to průmyslový kov. A je levný. Zatím.


Autor je český investor.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)