Investor Brůna: Inflační červotoč žere peníze rychleji než kůrovec dřevo
Tak tohle jsme nezažili. Peníze před očima ztrácí hodnotu, jak mohutně se týden od týdne zdražuje. Materiály jsou podpultovkou, bez záruky dodání, potvrzují mi šéfové výrobních firem napříč obory. Mobily sice zlevňují a je jich hodně, ale hřebíky docházejí…
„Co se to děje? Kdo má na tomhle zájem? Vždyť výroby jedou normálně a najednou se tak vše šponuje. Dřevo vzrostlo meziročně už o bezmála 200 procent. Chcete-li kuchyňskou linku za půl roku, tak radši složte zálohu a objednáme materiál už teď, jinak budete platit o dalších třicet procent více,“ říká majitel zavedeného truhlářství v Praze.
Jeho otázky zůstávají bez snadných odpovědí. Důvodů je totiž, zdá se, až příliš mnoho. Svět je velmi provázaný. Někde v Asii či Americe zatřepetá motýl křídly a je z toho ekonomické tornádo. Nyní z něho už cítíme první poryvy a je slyšet blížící se hukot.
Inflační kůrovec
Inflační „kůrovec“ žere lidem peníze rychleji než kůrovec dřevo v lesích. Dřeva jsme měli nadbytek, ale vysává nám ho vysoká poptávka v USA. Za pár švestek se vyváží do Rakouska, Číny. Tam se předzásobují. A navíc klíčové zpracovatele u nás získává jeden hráč, jemuž enormní zdražování navzdory přebytku suroviny náramně hraje do noty.
A u nás pak nejsou potřebné OSB desky, fošny, trámy a všichni platí dvakrát více než loni. To se týká i železa a vše z něho, podobně i plastů a stavební chemie.
Červotoč index
Žere peníze ve velkém červotoč? Spíš kůrovec přeskočil na peněženky Čechů. Před 14 dny jsem kupoval střešní lať 6 cm x 8 cm x 4 m za 172 Kč. Teď stojí stejná lať 202 Kč. Za 14 dní zdražení o 30 Kč za kus. Kupoval jsem 20 kusů. To znamená, že za týden mi sežral kůrovec inflačně 3 latě. To je rychlejší tempo než jaké zvládá lýkožrout smrkový z podčeledi kůrovci.
Jedním z důvodů nedostatku a drahoty je kombinace paniky, strachu z krize, a spekulace na to, že brzo všechno zdraží, a tak se obchodníci a producenti předzásobují, respektive objednávají více, než nyní potřebují. A tím se spirála zdražování a nedostatku skutečně roztáčí.
„Takový nedostatek materiálů jsem nezažil. Nejsou plastové granuláty, díly z kovu, kartonových krabic, sáčků, pěnovek. Někteří dodavatelé vyhlašují tzv. Force Majeure, v překladu Vyšší moc, čímž se chtějí vyvázat případným sankcím z nedodávek materiálů,“ dodává Antonín Kadlček, šéf společnosti KASKO dodávající pro automobilový průmysl. Firma nakupuje ročně materiály za 300 milionu korun.
Globální doprava „ve smrti“
Aby toho nebylo málo, zbláznila se i doprava. „Cena kontejneru z Číny byla ještě před rokem dva tisíce dolarů, nyní se pohybuje na hranici 13 tisíc dolarů,“ dokresluje Antonín Kadlček. A obalový materiál? Vlnitá lepenka meziročně zdražila o 30 procent, polystyren až o 70 procent.
Výsledek: rapidní zvýšení cen všech materiálů, zvýšení dodacích lhůt z průměrných čtyř týdnů na 20, v extrému i šest měsíců. „A je otázka, jestli materiál obdržíme,“ dodává Antonín Kadlček.
„V lednu jsme nakupovali kilo hliníku za 135 korun, aktuálně jsme na 295 korunách. Prodejci hutních materiálů podrží cenu maximálně týden. Za tu dobu nejsme schopni se zákazníkem uzavřít kontrakt, a tak se stává, že než podepíšeme smlouvu, cena materiálů vyskočí,“ shrnuje Bohumil Říha, ředitel ISOS Automation, která vyrábí plnící a balící linky na míru.
Asynchronní elektromotory a servo motory jsou podle něho meziročně o 30 procent draží. „Vůbec nejsou na trhu a dodací lhůty se ze tří týdnů protahují až na 14 týdnů. Bez záruky dodání,“ popisuje Bohumil Říha.
Sázka na hmotu
Tento stav panuje i v dalších průmyslových sektorech. „Cena nejběžnějšího syntetického kaučuku se od ledna v Evropě zvýšila o 22 procent. Na Asijských burzách jsou ceny stabilní, ale výsledné náklady zdražila doprava,“ uvádí šéf prodeje společnosti Synthos Jan Kurilla.
Pneumatiky tak pro spotřebitele zdraží meziročně minimálně o deset procent, ale spíše více, protože pneumatikáři už naznačují, že hlavně na zimu jich bude málo.
A co si z toho všeho vzít jako poučení? To, že peníze, které člověk má nad běžnou spotřebu, je dobré přetavovat do něčeho hmotného, udržitelného, potřebného či užitečného.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
8 komentářů
Všecno se zdražuje ekonomika jde od deseti k pěti,ve fabrikách není materiál,hlavně,že prioritou státu bylo,že se všechno doveze.Zlikvidovalo se zemědělství,vše se rozprodalo a nejhůře jsou na tom obyčejní lidé,kteří musí šetřit na jídle topení …A NAŠI PÁNI MOCNÍ mají platy o kterých se nám může zdát a pořád je jim to málo.Tento stát přivedli do zkázy ze které není východisko.Sami mají konta nadupaná,tak že jich se to netýká a obyčejní lidé ať si poradí sami´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´á
Ale jdi, ty trumpeto. Musíš se víc snažit a budeš se mít taky dobře…
Co to je něco ,,,, přetavovat do něčeho hmotného, udržitelného, potřebného či užitečného. ,,,, ???
U nás jsou to nemovitosti 🙂 . Ty nemusí nést výnos a jsou jedinečné . Tudíž kopírují inflaci . A klidně mohou tak být ladem.
Uložit případně volné prostředky do nemovitostí má jednu základní neodstranitelnou vadu. Nemovitost před nenažraným státem neschováte a že už si na ně brousí zuby je jasné z výroků pirátů aka digitálních bolševiků, kteří už se vidí u vlády a sliny už jim kanou.
Vtipné, hlavně že o těchto pohnutcích Pirátů informovala pouze média hlásající rudou notu. Aka vymyslete nějakou blbost, kterou naštvete dost lidí, rozšiřte ji a on se někdo chytí, kdo tomu bude věřit. A ještě lépe neustále ji papouškovat dokola.
A nebo toto vyvraťte hodnověrným zdrojem.
Tak snad výrobci postupně přizpůsobí výrobní kapacity a ceny postupne slezou.
Pan Brůna po tisící o tom samém….
Protože je to evidentně potřeba.