Investor Brůna: Hypotéční trh se vůbec nehroutí. Jen se vrací do normálu
Hypoteční trh se v meziročním srovnání propadl o půlku, hlásají titulky. Podle „interních zdrojů“ dokonce o 70 procent. V porovnání s loňským rokem to je pravda. Jenže loňský rok nebyl vůbec normální. Hypotéční boom začal už na jaře 2020, kdy se i rozvolnila pravidla pro získání hypotéky a úroky byly extrémně nízké.
„Jenže nic neroste do nebe, a tak je pokles oproti předchozímu roku o 50 % předkládán jako katastrofa,“ říká Jakub Ryba ze společnosti FinGo.
Trh se přitom jen vrací k normálnímu stavu. V porovnání s rokem 2019 jsou objemy letos nově poskytnutých hypoték pořád o 20 procent vyšší.
Porovnávat současnou úroveň s posledními dvěma roky je irelevantní. Loňský rok jen kulminovalo šílenství z extrémně levných peněz. Takové peníze jsou toxické. Neúměrně šponovaly ceny nemovitostí a vytvářely tlak na stavitele.
ČNB sráží horečku sobotní noci
A že Česká národní banka postupně zvedá základní úrokovou sazby, od nichž se odvíjejí ty hypotéční? Podle mě dobře dělá. Chce předejít nejhoršímu. Proto i slovně intervenuje proti hypotéční horečce. Nejhorší je panika v očekávání. Když na krizi pořád člověk myslí a pořád o ní mluví, tím spíše ji přivolá.
Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypoteční úvěry v objemu 19,3 miliard korun. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování v červnu dosáhla 5% hranice z květnových 4,64 %.
Ačkoli dle informací Českého statistického úřadu nabídkové ceny starších bytů ve druhém čtvrtletí letošního roku dále výrazně zrychlily a meziroční dynamika přidala ze 17 na 25 % (nejvyšší hodnota od poloviny roku 2008), měsíční údaje z dat CenovaMapa.org naznačují pro červen v řadě krajských měst stagnaci cen a v některých případech včetně Prahy pokles.
Zdroj: ČBA
Mnozí jsou logicky v šoku z šestiprocentních hypotéčních sazeb. Ano, kdo začal na 1,5 procentu a najednou má po skončení fixace platit sedm, protáčí se mu oči v sloup. Ve srovnání s 2% úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, znamená 6% hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky až o sedm tisíc korun. Jenže šestiprocentní sazby jsou dlouhodobě normální cena peněz.
„Úrokové sazby nad 4 % byly standardem v období let 2004 až 2012. Moji rodiče si v roce 2001 brali hypotéku na dům, ve kterém dodnes bydlí, za 6,85 %,“ nabízí příklad Jakub Ryba.
Věřím, že většina to zvládne
Posledních deset let bylo érou velmi levných peněz. Toto období skončilo a trh se vrací tam, kde byl před vypuknutím hypotéční horečky.
Ano, hypotéky jsou šest procent a budou i za více, oficiální inflace je ovšem sedmnáct procent. Pokud vidí člověk svůj život optimisticky, věří si, má zázemí v rodině, vzdělává se, tak zvládne i hypotéku dražší než dvě procenta.
Ano, je jasné, že rozpočty rodin nyní čelí i extrémním cenám energií. Přesto věřím, že většina tuto vlnu zvládne, aniž by hrozilo, že přijde o střechu nad hlavou.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)