Foto: Profimedia

Investor Brůna: Hypotéční trh se vůbec nehroutí. Jen se vrací do normálu

Napsal/a Vladimír Brůna 30. července 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Hypoteční trh se v meziročním srovnání propadl o půlku, hlásají titulky. Podle „interních zdrojů“ dokonce o 70 procent. V porovnání s loňským rokem to je pravda. Jenže loňský rok nebyl vůbec normální. Hypotéční boom začal už na jaře 2020, kdy se i rozvolnila pravidla pro získání hypotéky a úroky byly extrémně nízké.

„Jenže nic neroste do nebe, a tak je pokles oproti předchozímu roku o 50 % předkládán jako katastrofa,“ říká Jakub Ryba ze společnosti FinGo.

Trh se přitom jen vrací k normálnímu stavu. V porovnání s rokem 2019 jsou objemy letos nově poskytnutých hypoték pořád o 20 procent vyšší.

Porovnávat současnou úroveň s posledními dvěma roky je irelevantní. Loňský rok jen kulminovalo šílenství z extrémně levných peněz. Takové peníze jsou toxické. Neúměrně šponovaly ceny nemovitostí a vytvářely tlak na stavitele.

ČNB sráží horečku sobotní noci

A že Česká národní banka postupně zvedá základní úrokovou sazby, od nichž se odvíjejí ty hypotéční? Podle mě dobře dělá. Chce předejít nejhoršímu. Proto i slovně intervenuje proti hypotéční horečce. Nejhorší je panika v očekávání. Když na krizi pořád člověk myslí a pořád o ní mluví, tím spíše ji přivolá.


Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypoteční úvěry v objemu 19,3 miliard korun. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování v červnu dosáhla 5% hranice z květnových 4,64 %.

Ačkoli dle informací Českého statistického úřadu nabídkové ceny starších bytů ve druhém čtvrtletí letošního roku dále výrazně zrychlily a meziroční dynamika přidala ze 17 na 25 % (nejvyšší hodnota od poloviny roku 2008), měsíční údaje z dat CenovaMapa.org naznačují pro červen v řadě krajských měst stagnaci cen a v některých případech včetně Prahy pokles.

Zdroj: ČBA


Mnozí jsou logicky v šoku z šestiprocentních hypotéčních sazeb. Ano, kdo začal na 1,5 procentu a najednou má po skončení fixace platit sedm, protáčí se mu oči v sloup. Ve srovnání s 2% úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, znamená 6% hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky až o sedm tisíc korun. Jenže šestiprocentní sazby jsou dlouhodobě normální cena peněz.

„Úrokové sazby nad 4 % byly standardem v období let 2004 až 2012. Moji rodiče si v roce 2001 brali hypotéku na dům, ve kterém dodnes bydlí, za 6,85 %,“ nabízí příklad Jakub Ryba.

Zdroj: Česká bankovní asociace

Věřím, že většina to zvládne

Posledních deset let bylo érou velmi levných peněz. Toto období skončilo a trh se vrací tam, kde byl před vypuknutím hypotéční horečky.

Ano, hypotéky jsou šest procent a budou i za více, oficiální inflace je ovšem sedmnáct procent. Pokud vidí člověk svůj život optimisticky, věří si, má zázemí v rodině, vzdělává se, tak zvládne i hypotéku dražší než dvě procenta.

Ano, je jasné, že rozpočty rodin nyní čelí i extrémním cenám energií. Přesto věřím, že většina tuto vlnu zvládne, aniž by hrozilo, že přijde o střechu nad hlavou.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)