„Odkoukat to, co se nepovedlo v Krkonoších, Jizerkách a na Šumavě.“ Foto: se souhlasem Vladimíra Brůny

Investor Brůna: Vážně „historicky nejhorší ve všem“? Karlovarsko se mění před očima

Napsal/a Vladimír Brůna 1. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Hledání nových příležitostí, míst, kde lze něco vytvářet, spojovat, rozvíjet, to je role investora. Hledal jsem – a našel. Je to kraj mnohými lidmi z jiných koutů země opovrhovaný, zatížený nelehkou poválečnou a posametovou historií devadesátek i výrokem expremiéra Babiše o „nejhorším kraji historicky ve všem“. Ale časy se mění. Na Karlovarsku štěstí a bohatství zvítězí nad nevraživostí a morální i ekonomickou bídou.

Někomu to možná může znít jako heslo do politické agitky, ale věřte, že jsem se jen pokusil jednou větou shrnout to, co o Karlovarsku říkají a jak ho vnímají lidé, kteří něco dokázali, žili nějaký čas úplně jinde, a přesto se vrátili. Poznal jsem je zde při společné práci.

„Patřím do generace, která se tu už narodila, což mí rodiče říct nemůžou. Šel jsem sice na zkušenou do světa, ale po více jak dvaceti letech se vrátil. Rodinu mám tady, rodiče mám tady a dobrou práci taky. Je to tu krásné. Alpy vás ohromí, ale tenhle kraj dojme,“ říká Josef Novotný, právník z respektované advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, která má jednu z poboček v Karlových Varech. Josef Novotný pracoval v USA a také dvanáct let v Evropském parlamentu.

Pádný argument

Nejde ale jen o krušnohorské východy či západy slunce. „Když na Karlovarsku postavíte dům za cenu pražské garsonky, s přírodou za humny a důstojným společenským vyžitím, je to pádný argument tady žít,“ usmívá se Josef Novotný.

Viadukt v Perninku. Foto: se souhlasem Vladimíra Brůny

Podle něho je Karlovarsko ideální kraj pro volnočasový život. „Pracovat jde tady nebo v Německu či brzy, doufám, dojíždět za prací do velkých českých měst. Dálnice má být hotová v roce 2028, to hodně věcí změní,“ míní Josef Novotný.

S vlakem je to už složitější. Když například v Německu trasu Kolín-Frankfurt dáte vlakem pod 50 minut, máte volbu. Tady pořád ne. Ale to je infrastrukturální problém celého Česka.

Proč Brooklyn a ne Vlčí jáma?

A v čem je problém vyloženě Karlovarska? „Chybí nám povědomí a tím i hrdost na místní historii, identifikace s místem, odkud jsme. Proč se knajpa na rohu jmenuje Brooklyn, a ne třeba U vlčí jámy? Ale to se mění a z toho mám radost,“ konstatuje Josef Novotný.

Časy se mění. Foto: se souhlasem Vladimíra Brůny

Kraj by měl podle něho více lákat firmy s vlastním vývojem a snažit se o vybudování vysoké školy. Nebo další příklad: nekácet jen stromy a nevozit je ven, ale vyrábět z nich například nábytek a mít k tomu kvalifikované lidi. A pak cokoli v IT nebo ve výrobě s vysokou přidanou hodnotou.

Jednou z firem s vlastními konstrukčními řešeními je ISOS Automation v Perninku. Vede ji Bohumil Říha, rodák z Nových Hamrů. Žil nějakou dobu v Plzni a v Rakovníku. Přesto ho to táhlo zpět do Krušných hor. Z popela vytáhl firmu na konstrukci a výrobu automatizovaných linek pro průmysl. Firma roste, a už nějaký čas budí zájem investorů, kteří věří ve hmotné investice, ve skutečnou přidanou hodnotu. I mě firma zaujala, a proto jsem do ní v říjnu 2023 vstoupil jako společník.


Hlavně už žádné další vize, ale skutky, říká ředitel Destinační agentury

„Už mne nezajímají vize a studie, chci skutky,“ řekl mi v rozhovoru krušnohorský spisovatel a ředitel Destinační agentury Krušnohoří Štěpán Javůrek.

Štěpán Javůrek. Foto: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

V loňském ročníku analýzy Místo pro život Karlovarský kraj obsadil v kategorii míry spokojenosti místních obyvatel druhé místo, sekci životního prostředí dokonce vyhrál. Čím to, že Karlovarský kraj je lidmi zvenku vnímán tak negativně, ale přitom se tady hezky žije?

Nemyslím si, že nás lidé z jiných krajů vnímají negativně. Spíš se obávám, že si nás nevšímají vůbec, vyjma filmového festivalu, nebo dovolené v lázních, či na horách. V jedné knize se o našem kraji píše, že je to Bohem zapomenutá krajina. Bohužel to tak často skutečně je. Jediní, kdo můžou tento stav změnit, jsme my sami. My, kteří tu žijeme, vytváříme tento kraj a jeho obraz. A ruku na srdce, ani my na náš kraj často nejsme hrdí. Projevují se pořád ty mělké kořeny, které spousta zdejších obyvatel má. Na druhou stranu mám pocit, že je to s každou další generací lepší. Chce to čas, vůli a energii každého z nás.

Jakým směrem by se měl Karlovarský kraj vyvíjet, aby dohnal ostatní kraje i v ekonomických ukazatelích?

Vzdělání, inovace, technologie. Podpora firem s vlastním výrobním programem. V oblasti cestovního ruchu je klíčové najít autentický a silný příběh, kterým budeme náš region prodávat. A samozřejmě také kvalitní služby. Naší obrovskou výhodou je, že takové příběhy máme. Jen je využít.


Destinační agentura Krušnohoří byla založena v únoru letošního roku a je společným projektem Ústeckého a Karlovarského kraje. Základním posláním je rozvíjet udržitelný turistický ruch a jeho infrastrukturu. Agentura spustila turistický web www.krusnehory.cz a koordinuje veškeré aktivity v území, které se týkají cestovního ruchu. Komunikuje s místními obyvateli, obcemi, podnikateli a nejrůznějšími spolky, včetně sousedů v Sasku.


Co může Karlovarsko nabídnout mladým?

Stále ještě relativně levné možnosti bydlení, oproti jiným krajům. Také unikátní přírodu a bohatou škálu možností, jak využít svůj volný čas. Klíčová je základní osa: dobré zaměstnání – dostupné a kvalitní bydlení – možnost vzdělávání – dostupné služby.

Co je největším problémem Karlovarského kraje a jak jej řešit?

Že tu všichni na všechno znají odpověď, ale chybí konkrétní skutky. Pořád máme nějaké strategie, studie a vize. Mě už ale zajímají jen činy. Už nechci nic poslouchat, chci vidět konkrétní věci. To, co teď řeknu, je možná tvrdé, ale pravdivé. Tenhle kraj je přesně takový, jací jsme my, co tu žijeme.

Co udělat pro to, aby Krušné hory nedopadly jako Jizerky? Přeplněné horské „Václaváky“…

Díky tomu, že jsme v rozvoji turistického ruchu, stavebním rozvoji a dalších mnoha aspektech deset až patnáct let za Krkonošemi, Šumavou, Jizerkami a podobně, můžeme odkoukat to, co se jim při jejich vývoji povedlo, ale také se vyvarovat toho, co tam udělali špatně. Okopírovat něco, co jinde dobře funguje, přeci není žádná ostuda.


Autor je český investor.

Nová kniha HlídacíPes.org

Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.

Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.

Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.

Více o knizePořídit knihu
QR kód
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)