
Investor Brůna: Do čeho bezpečně uložit miliony
KOMENTÁŘ. Řada mých známých a kamarádů jsou finančně úspěšní lidé. Často řeší, do čeho bezpečně uložit miliony tak, aby z nich mohli mít kvalitní život na stáří a hodnota zůstala i jejich potomkům.
Můj bývalý obchodní partner Petr vydělal kapitál podnikáním a prodejem firmy. Za deset let dřiny si odnesl čtyřicet milionů korun a za dalších deset let díky investování majetek zpětinásobil.
Portfolio má postavené převážně na akciích a denně se věnuje sledování firem, jejich výkonnosti a zprávám z finančních trhů. Chce být za vše odpovědný sám, nespoléhá na finanční poradce.
Teď za mnou přišel s tím, že by chtěl mít deset procent majetku v nemovitostech. Dlouhodobě. Nechce s tím mít starosti – nechce mít ani nájemní nemovitost a stresovat se s nájemníky. Nevěří fondům, které spravuje někdo jiný. Řešení je logické: stavební pozemky, o které není tak velká starost, jako je to u bytů na pronájem.
Alici se nejvíce zhodnotil pozemek
Alice, další má známá, dvacet let podnikala, nastřádala majetek kolem padesát milionů korun. S finančními poradci nemá úplně nejlepší zkušenosti, většinou jí prodali něco, na čem byly velké provize hlavně pro ně.
Kvůli své vytíženosti v podnikání ale neměla chuť a čas se tomu sama věnovat a tak začala průběžně kupovat panelákové byty v Praze. Ty pronajímá za nájemné, které je oproti tržnímu nájemnému nižší, ale její tři byty generují peníze bez starostí.
Nejlepší zkušenost ale i ona udělala se stavebním pozemkem, který v devadesátých letech koupila za tři sta tisíc ve Velkých Popovicích – celou dobu to nemusela řešit a teď je hodnota pozemku přes osm milionů korun.
Kamarád David také velmi slušně vydělával v korporátu a kupoval byty – těm, které pořídil kolem roku 2015, se více než zdvojnásobila jejich hodnota. Byty, které kupoval před dvaceti lety, se zhodnotily ještě násobně více.
Tím, že rostla tržní hodnota bytů, neřešil nájemné a byl rád, že má byt obsazený. Ale na starost o byty nikoho neměl, tak ho to začalo unavovat.
Byty kupoval sice nové, ale nájemníci se k nim dobře nechovali. Jedno společenství vlastníků nebylo řádně vedené a předseda ho tuneloval.
David se rozhodl otestovat trh a dva byty prodat. Skutečně prodal za dobrou cenu – ale než vystěhoval nájemníky, musel udělat rekonstrukci, která požrala nájemné, které tři roky vybíral.
Bez znalosti to dělat nejde
David by chtěl investovat do orné půdy, bere ji jako skvělého uchovatele hodnoty. Ale je pro něj složité řešit bonitu půdy, směny, pachty. Pasivně a bez znalostí se pozemkové investice zkrátka dělat nedají. Investorům se proto líbí vkládat peníze hlavně do stavebních pozemků blízko krajských měst.
Velmi dobrou zkušenost udělal můj kamarád David před dvěma roky s investičním zlatem – začal kupovat okolo 40 tisíc za unci, teď je cena přes 70 tisíc za unci. Dlouhou dobu přitom zlato odmítal, ale nejlepší argument pro něj nakonec byl, že to je bez starostí. Teď začal s investicemi do fyzického stříbra.
Výhoda investic do drahých kovů a stavebních pozemků je taková, že k tomu nepotřebujete finančního poradce. A není s tím dlouhodobá starost. Přitom je to fyzická investice do něčeho vzácného, co ubývá.
U akciových investic mám osobně rád dividendové tituly, ale teď se mi těžko hledají ty, které by měly zajímavý dividendový výnos oproti tržní ceně. Ani zde nespoléhám na finanční poradce.
Z českých akcií mi přijde zajímavý jedině ČEZ. Dlouhodobě věřím energetice. V nemovitostech se mi líbí nájemní nemovitosti – momentálně však nemám v portfoliu žádné byty, i když jsem s nimi začínal. Věřím komerčním nemovitostem, které si ode mě pronajímají firmy. Jsou to většinou nájmy na pět let, stabilní nájemníci, dlouhodobé smlouvy.
Poohlížím se po perspektivních pozemcích, kde půjde stavět rezidenční bydlení – důležitá je lokalita. Nekupuju předražené lokality typu Praha. Vyhledávám ty, které teprve perspektivní budou – zde sázím na krajská města a na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, která zvýší poptávku po bydlení v okolí.
Líbí se mi i zlato a stříbro – dá se rychle proměnit na peníze. Kupuju v zahraničí, jsou tam příznivější ceny. Zlato mi udělalo radost, je na historických maximech. Více teď kupuji stříbro. Jsem přesvědčen, že to má to nejlepší zatím před sebou.
Autor je podnikatel a investor, stálý spolupracovník HlídacíPes.org
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
4 komentáře
Kamarád dává už nějaký čas do stříbra a říká, abych dával též. O stříbře píše i pan Brůna. Je vidět, že je už zkušený a má dobrý rozhled včetně těch zkušeností, ale to platí přece všude a každý člověk je jednou začátečník. Nemusí to být ale ten správný člověk pro tuto činnost, protože nos je také důležitý.
Hodnota a cena jsou 2 rozdílné věci. 300000Kč v 90tých letech mělo hodnotu podobnou jako dnes cca 2 milióny. Zlatý časy nemovitostí jsou pryč.. Cena sice bude pomalu stoupat, ale hodnota bude, díky inflaci, klesat.
Stribro nema likviditu. Nakonec ho budete prodavat na Aukru… uplna pitomost.
A nebojíte se,že vám řeknou,že to stříbro nechtějí ? Stříbro bývalo drahý kov,dnes je kovem technickým.
Středověk=1 denár (1g Ag)=12 slepic.Dnes (90. léta Thajsko) 1g stříbra= 3 Kč.