Investor Brůna: Diamanty nesou bohatství. Ale i emoce a zločiny
Šperky a drahé kameny jsou věčné. Nesou ale ještě něco víc než za určitý čas peníze. Totiž emoce – v dobrém i ve zlém. „Za deset let vzrostla cena barevných diamantů o bezmála 180 procent. Jedná se ale o výjimečné kousky,“ říká soudní znalec, designér a výrobce diamantových šperků Aleš Bergl.
Diamanty přitahují někdy až neuvěřitelné příběhy. Loni stát nabízel v dražbě pravé diamanty zabavené falešnému šlechtici. Šlo o čtyři kousky v odhadní ceně přes šest miliónů korun. Diamanty měl Karel Šimko z Frýdku-Místku, kterému předloni olomoucký vrchní soud vyměřil devět let vězení za rozsáhlé podvody.
Pravé diamanty, falešný šlechtic
Muž tvrdil, že je šlechtic, a od tisíce lidí z celé ČR podle rozsudku vylákal pod příslibem výhodné investice nebo zprostředkování půjček přibližně 90 milionů korun. Šimko podvedeným ukazoval diamanty a zlaté mince, přičemž tvrdil, že je vlastníkem zlatého pokladu. Také tvrdil, že jeho společnosti patří například zlatý důl, nájemní byty v Londýně a že je správcem majetku bohatých lidí z celého světa. Peníze, které podle obžaloby od investorů získal, prý utrácel třeba za dárky, neúčelné zahraniční cesty a vlastní prezentaci. Pravé diamanty a zlaté mince měly v podvedených vyvolávat důvěru.
Vůbec nejdražším je diamant pojmenovaný Pink Star (Růžová hvězda), který se prodal za 71,2 milionu dolarů. Koupila ho v roce 2017 hongkongská šperkařská společnost Chow Tai Fook. Drahokam je nyní ozdobou prstenu. V Africe ho v roce 1999 vytěžila společnost De Beers, která je producentem diamantů s největšími tržbami na světě. Kámen nechala firma v roce 2003 vybrousit a v roce 2007 ho prodala.
Nejvíce diamantů bylo nalezeno v Africe. Podle světové asociace zpracovatelů a obchodníků s diamanty (World Diamond Council) generuje Afrika zhruba 65% celé světové produkce diamantů.
Australský důl Argyle, který se proslavil vzácnými červenými a růžovými diamanty, byl loni uzavřen kvůli vysokým nákladům na těžbu v hloubce až 550 metrů. „Z těchto důvodů předpokládám další nárůst cen,“ míní soudní znalec Aleš Bergl.
Příběhy slavných diamantů
Držet patnáct let a více
„Diamanty doporučuji držet minimálně patnáct let. Spíše více,“ doporučuje Bergl. Podle něj investice do diamantů není úplně pro každého, naopak investice do šperků víceméně ano. S darovanými šperky a diamanty se nesou v rodinách vzpomínky. Nejsou rozhodně pro spekulativní obchodování.
Šperk si můžete užít jako módní doplněk. Je ale třeba samozřejmě třeba kupovat u ověřených obchodníků. Nízká cena převážně znamená nízkou kvalitu u diamantů i šperků.
Úplně by se pak investor měl obloukem vyhnout diamantům s pochybným původem. Stejně jako u zlata mohou být tzv. krvavé. To znamená ze zemí, kde lidský život nemá prakticky žádnou cenu. Samozřejmě diamanty jsou i platidlem ve stínové ekonomice a diplomacii. S nějakým pašováním a pokoutními manipulacemi ale investor, jenž ctí zásadu, že nejsladší věc na světě je klidný spánek, nechce mít nic společného.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Pane Brůno, Ludvík XIV, Král Slunce, zemřel ve věku 76. let. Ale když přehodíte číslice, dostanete Ludvíka XVI, který byl skutečně popraven, ale to jste v trochu jiné době. Místo senzací si spíš po sobě přečtěte text, než ho pustíte do světa. A babské povídačky o tom, že diamanty přinášejí nebo nepřinášejí štěstí – to snad patří do nějakého jiného žurnálu, ne do solidní novinařiny.