Investor Brůna: Češi pořád naskakují do letadla, které padá. Rady, jak se nenechat „odpeněžit“
V Česku je stále dost firem postaveno na principu letadla. Velké oči, velké vize, lidé omámení zlatavou vidinou posílají velké peníze. Ti první jsou chvíli vypláceni z peněz druhých, ti druzí z peněz třetích, a tak vzdušný stroj plachtí, než spadne. Charakteristické byly tyhle „byznysmodely“ pro 90. léta. Přesto do tohoto děravého letadla střadatelé pořád naskakují.
Podle mě je to kombinace naivity, lenosti a, ruku na srdce, i nenasytnosti. Každá opravdová investice se musí odpracovat, je třeba se jí věnovat. Nic, co má pevný základ, skutečnou hodnotu, nejde samospádem. Samo od sebe letí cosi jen dolů.
Samozřejmě, často mnohá i ve své podstatě logická investice nevyjde, to se prostě stává. Změní se podmínky na hřišti, někde se něco přihodí a všechno je jinak. Proto je dobré mít peníze rozdělené na více frontách. Říká se tomu investiční portfolio. Něco v akciích, ve více titulech, něco v drahých kovech, nemovitostech. A i ty se rozdělují, zda jsou pasivní, typicky pozemek, kde se výnos tzv. „vyčeká“ nebo „výnosové“, z nichž kromě pasivního růstu hodnoty plyne nájem. To je ale standardní investování.
Nevěřte zázračným příběhům
Pak jsou zde schémata od počátku založená na podvodu. Podvodníci často používají webové stránky se slavnými jmény. Pozor na investování na online platformách a dluhopisy. Mnohdy jsou to dluhopisy, které nabízejí firmy bez historie a mají netransparentního emitenta. Nevěřte ani velkým příběhům – například zázračné produkty, technologické vynálezy, co změní svět.
Historicky patří mezi nejznámější kauzy vytunelované Harvardské fondy, CS Fondy nebo společnost Sorrena Invest, která podnikala na principu Ponziho schématu a její majitel Jiří Kubiš byl odsouzen k 12 letům vězení.
V jiné kauze Jiří Kubíček s forexovým robotem od společnosti World Systems Market dokázal za deset let obrat více než osm tisíc lidí o více než dvě miliardy korun.
Tento systém může omezeně fungovat, dokud přicházejí noví investoři a prostředky se dají vyplácet ostatním. Když už ve fondu nejsou žádné peníze, fond zkrachuje.
Emoce jak při zlaté horečce
Je to pořád dokola. Na začátku vždy takové firmy slibují nebývale vysoké roční výnosy. Dokonce i třicet procent ročně, někdy i více.
Přitom z akcií je dlouhodobý průměrný výnos kolem devíti procent ročně, z nemovitostí obvykle od tří do deseti, a jen ve výjimečných případech týkajících se industriálních nemovitostí jistý český fond skutečně vyplatil lidem více.
Nejnovější kauza se týká neveřejného alternativního fondu Growing Way, který fungoval na Ponziho schématu. Ze čtyř tisíc lidí vylákal 1,5 miliardy korun. Lákal investory na třicetiprocentní zhodnocení investovaných peněz a jeho zakladatel Ondřej Janata se ve Forbesu prezentoval stamiliony na účtu, luxusními auty a drahým domem.
Ponziho schéma označuje podvodné investiční operace, kde investoři svěřují provozovateli fondu peníze za účelem jejich zhodnocení, avšak provozovatel tyto peníze dále neinvestuje, a namísto toho pouze vyplácí prostředky fondu jen některým investorům. A to většinou těm, kteří investovali dříve.
Opravdu potřebujete „odpeněžit“? Pak tedy podléhejte představám o tom, že za rok budete mít dvakrát tolik, než jste vložili. Nejspíše ale podrobíte svou peněženku pořádné odtučňovací dietě. Kdo je nohama na zemi, nenechá se svést z cesty, na níž platí základní pravidla.
Základní pravidla bezpečného investování
Nedejte se zlákat na vysoké zhodnocení. I kdyby ho společnost dosáhla v minulosti, minulé zisky nejsou garancí zisků budoucích.
Rozumějte investici.
Investujte rizikově jen to, o co můžete přijít.
Pozor na call centra, nevyžádané telefonáty, reklamní bannery, reklamní sdělení – všechny nevyžádané nabídky jsou podezřelé.
Vyhledávejte na internetu. O firmě, zakladatelích. Existují webové stránky, které podvody odhalují.
Ptejte se sami sebe, proč potřebují vaše peníze a nepoužijí peníze vlastní.
Pozor na to, když musíte vstoupit do investice nákupem nějakého balíčku, typicky vzdělávacího.
Podezřelé je, pokud po vás chtějí, abyste do projektu lákali další lidi.
Říkají si finanční poradci. Jsou to ale jen napomádovaní prodavači diet
Říkají si finanční poradci, ale často jim chybí smysluplné produkty, proto je pro některé jednoduché lákat na příslib vysokého zhodnocení. V podstatě jsou to prodavači jen jednoho snu.
Někteří z nich se nechají zlákat na vysoké provize. Stejné jako u pochybných diet.
Pozor na investice, kde vás finanční poradce láká na provize, pokud pro něj budete pracovat. Normální je vstupní poplatek kolem tří procent z investované částky, z toho se vyplácí provize finančního zprostředkovatele. U investic s provizemi nad sedm procent z investované částky bych byl velmi obezřetný
Nevěřte slevám; sleva není nikdy zadarmo.
Pozor na to, když finanční poradce vyvolává naléhavost nebo dává brzké termíny na podpis.
Buďte obezřetní, když finanční poradce nedokáže vysvětlit, na čem je založena strategie výdělků.
Pokud vás někdo přesvědčuje, že jeho investiční příležitost bude generovat vysoký výnos v kombinaci s nulovým rizikem, položte si jednoduchou otázku. Proč ten člověk nejde do banky, která by mu půjčila peníze za mnohem nižší úrok, než jaký vám on nabízí výnos?
Odradit by měl životní styl některých „finančních poradců“ – drahá auta, okázalé hodinky – stejně jako poradci, kteří mají „vymytou hlavu“. Vyznačují se tím, že nosí odznaky, mají firemní hymny a jezdí označkovanými luxusními auty.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Ještě jste pozapomněl zmínit jednoho z největších „prodavačů snů“ z polistopadové doby. Mám na mysli Ing. Miloše Zemana a jeho veřejné garantování absurdních výnosů z tehdy vzniklých Kampeliček. Je s podivem, že i když se tento člověk aktivně podílel (svou veřejnou podporou) na ožebračení mnoha lidí, dnes je vše zapomenuto a ani tento jeho počin ho nijak nediskvalifikoval z dalšího veřejného života.
Je neuvěřitelné, jak velkou ztrátou paměti tento národ trpí 🙁
Já bych to pojal i jinak: Když Ti po letech zavolá kamarád a ptá se, jak se máš, chce Ti něco prodat! Jak se píše v článku o neodbornosti prodejců. Něco o tom vím. Dostal jsem k prodeji investičního zlata. Velká firma. Nebyl to žádný podvod ve smyslu toho, že by prodávali falešné zlato, nebo tak. Spíše to bylo tak, že VŠICHNI prodejci tam byli na IČO, jak to tak chodí, ale firma se tvářila, jak pečuje o svoje „zaměstnance“. Ale nebylo jim hanbou poslat prodejci na účet třeba 2000 Kč za měsíc, protože se prostě málo snažil – rozuměj neulovil dost zákazníků. Ale mazali každému med kolem úst, jak vyděláte statisíce měsíčně. Když to jeden prokoukl, šel zase dál. Mezi tím dovedl ale svoje příbuzné a známé, aby si nějaké zlato nakoupili. Protože prostě chtěl mít výkony. Musel jste klientům předvádět obchodní model firmy na jimi vytištěných papírech, na tom firma trvala, ale když jste ty papíry chtěl, musel jste je firmě zaplatit. Fakt! Jedna propiska s logem Vás stála 20 Kč, ale moudří manažeři Vám radili, ať po podpisu smlouvy ji dáte klientovi, protože firma chce reprezentovat. Ale nikdo Vám ji zadarmo nedal. Ani za nákupní cenu. Pořád jste jen stáli, tleskali a volali SLÁVA. Jako nějaké sekta, skoro. Ale dobře se měli jen ti nahoře. Opravdu Vám na účet přišlo za měsíc třeba 2000 korun! Všichni navzájem mluvili o statisících, které vydělávali, ale ve skutečnosti většina z prodejců prodávala někde v Albertu a snila o tom, že zrovna on bude tím, kdo prorazí! Tak za půl roku to většině došlo. To, že si prodejci platili sami ze svého firemní školení je snad jasné. To probíhalo o víkendech v hotelu, který firma vlastnila, ale pokoje za normálně od prodejců kasírovala. Pan Brůna má pravdu. Je v tom hokej. Jsou nepoctiví prodejci, kteří okrádají klienty. Ale také jsou nepoctiví prodejci, kteří využívají lidi, kteří prodávají jejich produkty. Kdyby bylo na mě, nařídil bych povinný dohled ČNB nad všemi podobnými subjekty. Bez licence nefunguješ. Máš lidi jen na IČO. Tak, Bohužel. Nauč se lidem dát práci a zaplatit za ní, když chceš se tvářit jako mistr světa! Jenže to u nás nejde. Jde to jinde. Třeba ve Švýcarsku. Ale u nás ne. U nás se pak může stát, že Vám skvělý investiční produkt nabízí člověk, co včera nabízel hrnce a o morálce v podnikání káže někdo, kdo nedokáže zaplatit svoje zaměstnance. Tak to chodí. Je tu džungle. Pan investor má pravdu.
Opravdový obchod je docela makačka, která chce čas, aby se chytila, trpělivost, aby oslovila více lidí a solidnost, aby byla zachována důvěra. Opravdovým obchodem nevyděláte přes noc vůbec nic.
Pane Bruna mate moznost zjistit zda spolecnost vydavajici dluhopisy UNIPROSPEO1EU je legitimni.Dekuji.
Jo, jo, taková letadla za socialismu nelétala. Pilot by hned seděl v base. To až zločinecký režim kapitalismus umožnil krást, podvádět a loupit beztrestně.