Investor Brůna: Buďte připraveni na dobré i špatné časy
KOMENTÁŘ. Moje okolí se mě často ptá, jak nejlépe investovat. Nemám křišťálovou kouli. Když mi řekněte, jak bude vypadat svět za dva roky, já vám na oplátku navrhnu tu nejlepší investici.
Snažím se své portfolio stavět tak, aby bylo odolné na všechny možné scénáře. Na časy dobré i špatné. Když se daří světu dobře, jsou skvělé akcie, ale ve svém portfoliu byste měli mít také nějaké procento drahých kovů. S ohledem na to, jaká je vaše nedůvěra v současné uspořádání světa a finanční systém.
Kdy je nejlepší doba začít investovat? Nejpozději teď, ale ještě lépe včera. Každopádně pravidelně a postupně.
Do čeho? Rozkládat investice do různých typů aktiv, které na sobě nejsou závislé a jejich ceny se vyvíjejí různě. V době válek se daří zbrojařům, těm se nedaří v míru. Když ekonomika šlape skvěle, je optimismus a prodávají se nová auta. Když jsou horší časy, více se prodávají ojetiny a daří se výrobcům dílů.
Suroviny, to je, oč ve světě běží
Snažím se porozumět tomu, jak se svět mění. Nový americký prezident Donald Trump projevil zájem o Grónsko, Panamský průplav i o Kanadu. Političtí komentátoři si kladou otázky, zda jsou tyto územní ambice míněné vážně, nebo jde pouze o pózu.
Jedno je jisté. Pod ledovou pokrývkou Grónska se nacházejí obrovské zásoby nerostných surovin, které svět potřebuje čím dál tím víc. Stejně jako elektrickou energii a zařízení pro její uchování. Ani tenhle obor se bez surovin neobejde.
Už v roce 1946 nabídla americká administrativa Dánsku za Grónsko 100 milionů dolarů. Rusko prodalo Spojeným státům Aljašku v roce 1867 za 7,2 milionu dolarů. Tenkrát se zdálo, že to území nemá velkou cenu. Teď ji má, a strategickou.
Významné zdroje surovin jsou rovněž ve východní Evropě. Suroviny a to, kdo má nad nimi vládu, to je oč tu běží především.
Na tom našem písečku
Utvrzuje mě to jen v mé tezi, že místo je vzácné a ubývá, lidí naopak přibývá. Proto také, jak pravidelní čtenáři vědí, investuji do stavebních pozemků.
Nejsou však investicí pro každého. Tyto pozemky sice vykazují dlouhodobý stabilní růst, ale pro jejich koupi je zapotřebí více peněz. Na každý pozemek je také nutné hledat unikátního kupujícího a tím pádem prodej zabere více času.
Jakým lokalitám věřím: Praha a střední Čechy mi přijdou už cenově přestřelené a profláknuté. Nelze zde sice udělat velkou chybu, ale potenciál výnosu je nižší.
Osobně věřím Jihočeskému kraji, konkrétně Písecku s ohledem na dojezdovou vzdálenost k Temelínu. Věřím také oblasti mezi Hradcem Králové a Pardubicemi – jsou zde zajímavé pracovní příležitosti, dvě velká krajská města, univerzity, blízko do Krkonoš a Orlických hor; kvalita života je zde velká.
Vlastní bydlení považuji za nejlepší zajištění na stáří. Komu se více daří a má k tomu navíc nájemní nemovitost, ten může spát ještě klidněji.
Brůnovo investiční portfolio
- 25 % pozemky
- 15 % přímé investice do firem
- 15 % nájemní nemovitosti
- 15 % peníze (okamžitá likvidita)
- 15 % stříbro
- 10 % veřejně obchodovatelné akcie
- 5 % zlato
Jak to vidí dolaroví milionáři
Unikátní postavení v portfoliu českých a slovenských dolarových milionářů mají podle J&T Banky dlouhodobě právě nemovitosti. V porovnání se Západem drží čeští a slovenští milionáři dvojnásobný podíl realitních investic ve svém portfoliu.
I přesto se více než polovina dolarových milionářů domnívá, že mají nemovitostí ve svém portfoliu tak akorát. Více než pětina českých a čtvrtina slovenských dolarových milionářů přiznává, že nemovitosti zastávají v jejich portfoliu větší poměr, než ten ideální.
Nejčastěji dolaroví milionáři investují do klasických rezidenčních nemovitostí, čtvrtina pak do stavebních pozemků a přibližně pětina do zemědělské půdy, lesů a skladů či logistických center.
Osobně jsem dlouhodobě příznivcem drahých kovů, včetně stříbra. Je to jediná komodita, která se dá držet rozumně ve fyzické podobě (na rozdíl třeba od ropy).
Drahé kovy jde také nakupovat po malých částkách. V případě potřeby je možné je rychle přeměnit na peníze. Navíc drahé kovy nejsou zapsané v žádném registru a jsou mimo současný finanční systém, který považuji za nejistý. Finální volba je ovšem vždy na každém z nás.
Autor je podnikatel a investor, stálý spolupracovník HlídacíPes.org
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)