Internetový sentiment prý hraje pro Drahoše. Jeho vítězství odhaduje analýza Semantic Visions
Analýza společnost Semantic Visions, která v Česku sleduje a analyzuje čtyři tisíce internetových zpravodajských zdrojů, předpovídá, že vítězně z druhého kola prezidentské volby vyjde Jiří Drahoš.
„Hodně bude ale ještě záviset na dynamice posledních dní. Ještě se může leccos udát. Ale nyní z našich dat vychází, že výsledný sentiment pana Drahoše je o poznání lepší než Zemanův,“ řekl pro HlídacíPes.org generální ředitel Semantic Visions František Vrabel.
„Pozitivní sentiment“ v tomto smyslu znamená plusové body a voličské hlasy. Podle Vrabela bude přesnost a správnost odhadu záležet na tom, kolik lidí přijde k volbám a jak velké procento přijde těch, co používají internet.
Předpověď na postup
Právě Semantic Visions v roce 2013 na základě analýzy internetového obsahu správně předpověděla – tehdy nečekaný a překvapivý – postup Karla Schwarzenberga do druhého kola volby. U druhého kola volby se již ale mýlila, připouští František Vrabel.
„Vyšlo nám tehdy, že Schwarzenberg má šanci Zemana porazit. Při zpětném zkoumání, proč se analýza mýlila, vychází, že Zemanovi voliči byli tehdy hodně offline. Velký význam měla právě i dynamika posledních dní či spíše hodin, například vliv známého inzerátu v Blesku a hra se sudetskou kartou,“ vysvětluje Vrabel.
Za posledních pět let ale v Česku výrazně narostl počet i vliv nových internetových médií. O to by měl být současný odhad výsledků přesnější. Semantic Visions se zabývá právě analýzou internetových zdrojů, v databázi jich má celosvětově na 600 tisíc, zpracuje milion článků denně.
Českých zpravodajských zdrojů sleduje a analyzuje zhruba čtyři tisíce, včetně webů jako je Aeronet , Parlamentní listy, Pravý břeh a další. Naopak v analýze nezohledňuje diskuse na sociálních sítích jako je Facebook a další.
Dění před druhým kolem prezidentské volby analyzuje například i Pražský institut bezpečnostních studií.
Ten v projektu České volby v éře dezinformací sleduje především to, zda a jak platformy známé šířením dezinformací informují o průběhu prezidentské kampaně.
Sázka na Sorose
„Ve chvíli, kdy bylo jasné, že do druhého kola postupují Miloš Zeman a Jiří Drahoš, platformy, které sledujeme, začaly o volební kampani informovat vyhroceněji. Miloš Zeman je zmiňován pozitivně častěji než před prvním kolem, Jiří Drahoš je na nich naopak častěji kritizován,“ říká hlavní koordinátor projektu Jonáš Syrovátka.
S výrazně vyšší frekvencí se podle něj také začaly objevovat dezinformace. Jejich počet se navýšil skokově. „Podle jedné z nově šířených dezinformací například Jiří Drahoš hodlá jmenovat Miroslava Kalouska premiérem a posléze začít přijímat migranty přerozdělované dle unijních kvót. Opětovně se také začaly šířit dezinformace, které se objevily již dříve – například ta, dle níž kampaň Jiřího Drahoše financuje George Soros,“ říká Syrovátka.
Počet kombinace slov „Soros“ a „Drahoš“ na českých zpravodajských portálech v měsíci lednu
Analýza společnosti Monitora z tohoto týdne zase došla k závěru, že mediální pozornost věnovaná Zemanovi je výrazně vyšší než u Jiřího Drahoše.
„Od začátku měsíce do 22. ledna o stávajícím prezidentovi najdeme zhruba 13 tisíc výstupů, zatímco Jiřímu Drahošovi média poskytla o pět tisíc zmínek méně,“ konstatuje její analýza.
Poměr publicity u finální dvojice kandidátů v letošních volbách i v těch před pěti lety ukazuje tento graf:
Podle Františka Vrabela ze Semantic Visions je ale rozdíl menší. „V současnosti podle našich čísel není mezi Zemanem a Drahošem tak velký rozdíl. Je to zhruba o deset procent, 55 % Zeman a 45 % Drahoš,“ říká.
„To, co Zeman získává na pozornosti navíc, plyne hlavně z titulu funkce prezidenta a jeho role při formování vlády Andreje Babiše, i když i to je součástí jeho strategie,“ dodává Vrabel.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Dnes bude další a poslední duel.Drahoš spoléhá na Vitovskou a zapomíná,že Zeman si nenechá kálet na hlavu od nějaké sluníčkářky.Ví že vstupuje do nenávistného a nepřátelského prostředí.
Lež, nenávist a zloba musí zvítězit nad pravdou a láskou už je to tak. Jen stále ještě doufám, že to tak být nemusí. Pro mne volba prezidenta, není už volbou prezidenta, ale testem inteligence národa a schopnosti orientování se a vyhodnocování informací v médiích. Ale možná se hluboce mýlím a Ing Zeman je to naše sluníčko, sjednotitel a nikoho ani nenapadne vyvěšovat Tibetské vlajky při návštěvách čínských představitelů . Nechápu, tu touhu po vůdcích typu A.B.
Naprosto s Vámi souhlasím,jen mám obavy jak je to s tou inteligencí národa.
Připadá i,že u části národa ztratily pojmy-slušnost,čest,spravedlnost i skutečné vlastenectví ,(ne řvaní a nenávistné projevy),kdy nám má záležet i na prestiži naší země .
Víte, já se obávám, a už jsem to tu snad kdysi psal, že nebylo primární že “ u části národa ztratily smysl pojmy-slušnost,čest,spravedlnost i skutečné vlastenectví „,ale primární bylo že tyto pojmy ztratily smysl u politických a státních institucí. Stačí se podívat zpětně, jak a o čem hlasoval náš parlament, o čem rozhodovala vláda, jak soudily soudy, řeší věci naše úřady, naše samosprávam jak se často chovala třeba policie. A toto byl pak pro voliče rozhodující signál , že ani oni sami nemají tyto pojmy při volbách vůbec brát v úvahu….Navíc tedy zrovna u prezidenta, který nemá žádnou pravomoc aby to chování ostatních státních institucí jakkoliv změnil..
Nechci SENTIMENTÁLNĚ lpět na čistotě jazyka, ale, OMG, je třeba přejímat pseudotermíny z angličtiny, pro něž lze v čj nalézt (nedvojsmyslný) ekvivalent?