Kde by se měl inspirovat veřejnoprávní rozhlas? Radní Kňourek se chtěl přiučit v Moskvě
Jedním z nejviditelnějších členů rozhlasové Rady je v posledních letech Tomáš Kňourek. Svými podněty stál na počátku široce medializovaných kauz jako bylo „porno na Vltavě“ nebo zkoumání vyváženosti reportáží Janka Kroupy o Agrofertu. Kňourek pravidelně publikuje na serveru Parlamentní listy a netají se tím, že vzory pro Český rozhlas vidí zejména směrem na východ.
Tomáš Kňourek je rozhlasovým radním od roku 2013, podruhé ho poslanci znovu zvolili loni. Tehdy mu někteří poslanci vytkli jeho účast v Krameriových cenách spojených s dezinformačními médii či jeho texty na Parlamentních listech. Přesto prošel.
Mám shodit ředitele z balkónu?
„Mně se taky nelíbí řada věcí v Českém rozhlasu, třeba podle mě nedostatečné názorové spektrum hlavně na stanici Český rozhlas Plus, ale to mám jít ředitele Zavorala shodit z balkónu? Tito lidé, kteří si, bůh ví proč říkají novináři, vyhlásili svatou válku čemukoli odlišnému, což je dnes již veškeré jejich okolí. Už nediskutují. Sdílejí své štěky na sítích, chválí se navzájem, nenávidí nesouhlas a jiný názor. Dnes už jsou tito zapouzdřenci nebezpeční zejména sami sobě,“ citovaly Kňourka Parlamentní listy předloni v prosinci.
„Proč si Český rozhlas Plus dává tolik práce s kádrováním některých a na jiné kašle (nebo kádruje blbě)?“ ptal se zase Kňourek letos v dubnu v souvislosti se složením komentátorů na stanici mluveného slova v ČRo.
To, že je Tomáš Kňourek v Radě hodně vidět a slyšet, potvrzuje i Jiří Vejvoda, který byl v Radě od roku 2014 do letošního března a jeho mandát se tak kryl s prvním Kňourkovým. Podle něj je to hlavně kvůli pasivitě většiny ostatních členů Rady.
Sám Vejvoda vloni na podzim, po několika letech návrhů, prosadil zahraniční výjezd Rady do sídla Evropské vysílací unie (EBU) do Ženevy. Tomáš Kňourek ale do Švýcarska jet odmítl. Chtěl jet geograficky na opačnou stranu.
Ženeva ne, raději Moskva
„Kolega Kňourek byl proti. Neřekl důvod, ale prostě řekl, že tam nepojede. Ale měl protinávrh, který tehdy neprošel, ale teď už myslím, že projde – jet do Maďarska,“ vzpomíná Vejvoda.
„Nechtěl jsem do Budapešti, ale do Moskvy,“ opravil Vejvodovo tvrzení na na dotaz HlídacíPes.org Tomáš Kňourek. Na doplňující otázku, čím se Český rozhlas může v Rusku inspirovat, když v zemi nejsou žádná veřejnoprávní, jen státní média, už neodpověděl.
Poněkud bizarně ale vyznívá i nápad na exkurzi do Maďarska. Vláda Viktora Orbána tamní veřejnoprávní média ovládla a zbavila jakékoli možnosti dělat kritickou žurnalistiku.
V zemi také vznikla vládou ovládaná „nadace“, do které svá média převedly stovky majitelů. Tristní je i situace v tištěných médiích a na komerčním rozhlasovém trhu. S výjimkou velkých měst je pro Maďary těžké sehnat z éteru či z novin informace, které by neprošly „vládním sítem“.
Když si dáme chlebíček…
Možný výjezd rozhlasových radních na zkušenou do zahraničí se řešil ještě během předsednictví Hany Dohnálkové (její mandát již skončil a opětovně poslanci zvolena nebyla).
„Výjezdy do regionů i k zahraničním partnerům patří k běžné agendě Rady. V posledních letech jsme podnikali téměř výhradně pracovní cesty do regionálních studií Českého rozhlasu v rámci ČR. Ohledně zahraniční pracovní cesty se Rada usnesla jasně na EBU s tím, že samozřejmě byla možnost i jiných navržených lokací, nicméně centrála EBU byla jasným cílem,“ říká dnes už bývalá předsedkyně Rady.
Na cestu do Ženevy neodjel vedle Kňourka ani další kontroverzní radní Vítězslav Jandák – ze zdravotních důvodů. I Jandák je jinak poměrně hodně na jednáních Rady slyšet, rád sahá i k ostrým výrazům a vulgaritám i během zasedání Rady.
„Oni takto mluví i v soukromí, když si někde při výjezdu dáme chlebíček a limonádu. Takový je jejich pohled na svět. Nezbývá mi, než to respektovat, přestože s tím hluboce nesouhlasím. Jestli jsou někým navedeni, nebo dokonce v něčích službách, to je jenom spekulace,“ komentuje působení Kňourka s Jandákem v Radě její bývalý člen a místopředseda Jiří Vejvoda.
Jak radní Kňourek, tak radní Jandák jsou také dobrým příkladem, jak funguje současný proces nominací členů mediálních rad. Formálně sice posílají kandidáty do rad společenské organizace, ve skutečnosti ale záleží především na politické podpoře mezi poslanci, kteří pak o nich hlasují.
Tomáše Kňourka nominoval Tenisový klub Libeňák a Vítězslava Jandáka Veslařský klub Vajgar. Politická podpora některých kandidátů je však zjevná. Kupříkladu u radního Kňourka se veřejně spekulovalo o tom, že ho do Rady protlačila hlasovací koalice ANO, KSČM a SPD.
Celý rozhovor s bývalým radním ČRo Jiřím Vejvodou přinese HlídacíPes.org v pondělí 8. června.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Bzw, ono je to asi jedno jestli do Ženevy,, protože je asi zřejmé že v průběhu několika denním výletu se žádné užitečné zkušenosti získat a převzít nedají. I ta Ženeva by byla jen výletem pánů radních za veřejnoprávní peníze..Stejně jako protinávrh, na východ – i tam si mohou páni radní zajet – ale za svoje. No vlastně ani nemusí, vzhledem k tomu že
ČRo má tam i tam svoje reportéry, takže může sám naprosto objektivně sdělit jak to tam i tam chodí:)))
Jak si to Knourek idealne predstavuje? Vzdelani lide (kteri jsou logicky orientovani spis na Zapad) mu nevoni. Co tam mame misto nich? Zbyva uz jenom luza, ktera se zacina roztahovat uplne vsude – parlament, vsemozne rady. Clovek aby se pomalu bal priznat, ze ma vysokoskolske vzdelani. Tihle „lide z lidu“ tady jednou budou delat poradky i jinde – policie uz je dost nalomena (cistkami a pusobenim lidi jako Slachta/Komarek/Foglar). Co treba na soudce nominovat lidi bez pravnickeho titulu? Vsechno se da odkoukat v TV nebo na webu. Co treba lekare bez titulu/habilitaci? Sli byste k takovemu doktorovi na operaci slepeho streva? Co s elitou udela luza pak? Neco jako v Kambodzi? Proc si vlastne luza mysli, ze vsechno se nejlepe dela „zdravym selskym rozumem“ (nejlepe bez diskuze/oponentu)?
Evropská vysílací unie byla založena jako organizace zastřešující rozhlasové a televizní společnosti „západní Evropy“ a svým způsobem byla protipólem (OIRT), která sdružovala země tzv. „východního bloku“.
Její vznik byl spojen s jedinou myšlenkou, a to, že je zbytečné vyrábět několik pořadů stejného typu, když je možnost si je vzájemně vyměnit, což může přispět i k porozumění mezi jednotlivými stanicemi.
Mezi hlavní zájmy Evropské vysílací unie patří výměna příspěvků a pořadů zejména ze sportovních, politických a kulturních oblastí. Asi nejvýznamnějším kulturním počinem je hudební soutěž nejlepších ( !!! ??? hahaha – pozn. Pavel Liška ) zpěváků a skupin – Velká cena Eurovize.
Tolik tetička Wiki…. Chybí mi v článku odpovědi, na které bych jako koncesionář ČRo a daňový poplatník rád znal odpovědi :
Jaký má EBU vztah k veřejnoprávním médiím ? Co konkrétně bylo cílem té cesty členů Rady ? Co si od toho radní slibovali a jak jim to mělo pomoci v jejich činnosti ?
O smyslu cest opačným směrem by se dalo uvažovat spíše – prověření jak to (ne)funguje bez ( anebo se silně osekanými ) veřejnoprávními médii . To by opravdu sned mělo větší smysl. abychom se vyvarovali podobných excesů a uvědomili si význam a postavení veřejnoprávního média v dnešní společnosti.