Infiltroval se mezi neonacisty. „Nenálepkujme je jako hlupáky,“ varuje režisér Ginsburg
ROZHOVOR. Dvakrát po sobě se na několik měsíců infiltroval mezi zastánce konspiračních teorií a pravicové extremisty. Německý divadelní režisér Tobias Ginsburg se tak snažil pochopit, co je to za lidi, a proč věří tomu, čemu věří. Byl svědkem i toho, jak v těchto skupinách funguje podpora z Ruska. O svých zážitcích napsal dvě knihy.
V období let 2017 a 2018 žil osm měsíců mezi takzvanými říšskými občany. Znovu se v tomto prostředí pohyboval během covidové pandemie, v době, kdy se konaly protestní akce proti vládním opatřením.
Dnes varuje před nálepkováním pravicových extremistů a příznivců konspiračních teorií jakožto bláznů nebo hlupáků. „Pak je jako lidi ztratíte úplně – nebezpečné myšlenky z nich nevyženete, ale spíše je zatvrdíte. Proti těmto ideologiím můžeme bojovat jen s empatií,“ domnívá se.
Zjistil jste během vašich misí, kdo vlastně jsou takzvaní říšští občané (Reichsbürger)?
Je to velmi různorodá skupina. Jsou mezi nimi ezoterici, zvláštní lidé z náboženských sekt, příznivci konspiračních teorií, přes členy AfD až po klasické neonacisty. Přestože jsem mezi těmito lidmi žil, vlastně nevím, kdo jsou to říšští občané – mluvíme o skupině neonacistických bikerů, kteří chtěli vybudovat vlastní zemi v Duryňsku? Nebo o lidech, kteří věří na anděly? Nebo o politicích z AfD? Poznal jsem mezi nimi vysokoškolské učitele i nezaměstnané a nevzdělané, bohaté i chudé, lidi z východu i ze západu, muže i ženy… Jde o myšlenky a ideologii. Obecně je podle mě problémem už samotný pojem říšští občané, kterým jsou tito lidé označováni, ale který zkrátka není dostačující.
A jak by se tedy tito lidé mohli souhrnně nazvat?
Jsou to pravicově radikální konspirační teoretici, kteří se vyskytují napříč celou společností. Říšští občané je název, který si tito lidé dali sami. Tento pojem pochází z 80. let od známého neonacisty Horsta Mahlera. Jejich ideologie pochází od původních nacistů, kterým se samozřejmě nelíbil zánik Německé říše a vznik BRD (Bundesrepublik Deutschland, neoficiální zkratka pro Spolkovou republiku Německo, pozn. red.). Od počátku prohlašovali, že BRD není opravdovým německým státem a na tomto základě vznikla řada konspiračních teorií. Nejsou to žádné nové myšlenky, ale od 60. let se zase začaly více šířit.
Myslím si, že počet lidí vyhledávajících konspirační teorie strmě nenarůstá. Spíše jsme to dříve ignorovali a jen se tomu vysmívali.
Tento týden začal obří soudní proces proti skupině tzv. říšských občanů kolem knížete Reusse, kteří údajně plánovali v Německu státní převrat. Nakolik byli podle vás tito lidé nebezpeční a jakou důležitost přisuzujete tomuto procesu?
Související články
Začne soud s konspirátory, kteří chtěli svrhnout německou vládu. O pomoc žádali Putina
Ve skupině kolem prince Reusse je opět škála lidí od ezoteriků přes neonacisty až po bývalé vojáky, je tam například i bývalá soudkyně a poslankyně za AfD. Lidé se jim často smějí, že je to skupina bláznů, kteří věří na anděly a podobně. Ano, na jednu stranu je to směšné, ale zároveň – na tomto procesu vidíme, že Německo se stále nevypořádalo se svojí minulostí. Národní socialismus měl hluboké ezoterické kořeny, jeho hlavním znakem byla svastika, dalším důležitým symbolem bylo černé slunce. Neznamená to, že každý neonacista je ezoterikem, ale ta ideologie k tomu má velmi blízko. Tento proces – zásah proti této skupině – je podle mě velmi důležitý. Je samozřejmě nesmysl, že by se takový převrat podařil. Ale tito lidé by vyslali velmi nebezpečný signál, že jsou ochotni pro tyto myšlenky zabíjet i umírat. To by utvrdilo další v jejich víře v konspirační teorie, inspirovalo by to možná k nápodobě.
Setkal jste se s někým z nich osobně?
Z těch, jejichž jména byla zveřejněna, jsem se přímo s nikým nesetkal, je dost možné, že s někým ze širšího okruhu ano. Ale je třeba říci, že existuje řada takových skupin. Stává se, že v těchto skupinách lidé sní o tom, zda by bylo možné udělat nějaký puč. Během covidové pandemie a po ní se radikalizace těchto skupin zvýšila. Při své druhé infiltraci jsem se pohyboval mezi těmi, kteří organizovali velký protest proti lockdownu v Berlíně v srpnu 2020. Ten se nakonec zvrhnul v útok na Spolkový sněm. To nebylo plánované. Těžko říct, jestli si v tu chvíli někdo z toho davu myslel, že by opravdu mohlo dojít k nějakému puči. A není to ani relevantní. Důležité je, že vyslali ten signál. A to posílilo další podobné skupiny, které si pak postupem času třeba mohly pořídit i zbraně a při další takové akci by už mohli i umírat lidé.
Podle oficiálních čísel počet lidí v těchto skupinách v posledních letech narůstá. Čím si to vysvětlujete?
Zaprvé po celém světě je nyní větší poptávka po autoritářských režimech, po jasných jednoduchých odpovědích. Cesta pravicových konspiračních teorií se nabízí, ať jde o Ameriku, Polsko nebo Francii. Vždy, když je krize, je tato poptávka větší. Zadruhé si ale myslím, že počet lidí vyhledávajících konspirační teorie zase tak strmě nenarůstá. Spíše jsme to dříve ignorovali a jen se tomu vysmívali. Navíc je stále obtížné tato čísla stanovit, 23 tisíc je samozřejmě odhad těch, kteří se k těmto ideologiím otevřeně hlásí. Mnohem více ale bude těch, kteří o tom veřejně nemluví.
Musíme mladým lidem vysvětlovat, co je to pravicový extremismus. Když nevíme, jak vypadá, jak chceme vyhrát boj proti němu?
Setkal jste se s vazbami těchto lidí na Rusko?
Oficiálně je známé, že například strana AfD byla často zvána do Kremlu, mimo jiné k Putinovu filozofovi Alexandru Duginovi. Neoficiálně se pak mluví o tom, že pravicově radikální či ezoterické skupiny a identitární hnutí dostávaly často finanční podporu od lidí jako oligarcha Konstantin Malofeev, a to skrz iniciativu nazývanou „černá internacionála“. V Německu vychází pravicově radikální a konspirační magazín Compact, který má velké vazby na Rusko. Tato propaganda je velmi silná. Magazín organizuje také různé akce, například Mír s Ruskem, pořádá cesty do Ruska s cílem pokládání věnců v rámci „rusko-německého přátelství“ atd. Když chce Rusko oslabit EU a USA, podpora těchto uskupení je velmi jednoduchou cestou. O těchto vazbách na Rusko píšu poměrně hodně ve své druhé knize Poslední muži Západu, která vyšla poté, co jsem strávil rok s antifeministickými fundamentalisty.
Proč podle vás myšlenky pravicového extremismu dopadají v Evropě stále na úrodnou půdu?
Máme problém se vzděláním v tomto směru, nazval bych to až nouzovým stavem. Musíme mladým lidem vysvětlovat, co je to pravicový extremismus. Když nevíme, jak vypadá, jak chceme vyhrát boj proti němu? Měli jsme v Německu obrovskou demonstraci proti pravicovému extremismu, tři miliony lidí vyšly do ulic. To je skvělé, ale kolik z nich asi ví, jak pravicový radikalismus opravdu funguje? V tomto směru selhalo školství, ale i politika.
Co si myslíte o diskutovaném zákazu AfD?
To by podle mě v tuto chvíli už nebylo dobré. Ale jsou zde menší přidružené části AfD, které jsou jasně extremistické, a ty by se zakázat mohly a měly.
Chystáte nějakou další knihu nebo „undercover“ misi?
Obojí. Mise probíhá nyní a kniha by měla vyjít na začátku příštího roku. Jde opět o fanatismus, i když tentokrát trochu jiného druhu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
České stopy saských „teroristů“. Kontakt s Okamurovci a trénink střelby v Česku
Jedna z nejděsivějších věznic světa. Pouštní peklo pro ženy a jejich děti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Takže jak to bylo a jak to je :
První Německá říše začala s Ottou velikým v r. 962 a trvala do r. 1806.Češi byli součástí.
Následuje Německý svaz,kde byli zase Češi v rámci RU od r. 1815 do r.1866.
Druhá Německá říše trvala od r.1870 do r.1918.
Třetí Německá říše začala s Hitlerem 1933 a NEZANIKLA ,nýbrž trvá do dnešního dne . Tak rozhodla Spolková republika Německo .
Ověřit si to můžeme zde : https://www.bundestag.de/webarchiv/presse/hib/2015_06/380964-380964
Odtud pak tzv. Říšští občané.
Sousedství s Německem, bývalo vždy pro obyvatele české kotliny přínosem a přirozeným pokrokem.
Namátkou, Přemysl Otakar II., pozval Němce do Čech, konkrétně do Sudet, aby povalující se Slovany, naučili dobývat a zpracovávat rudy.🙂
Největšího rozkvětu v novodobé historii dosáhly Země koruny české v Rakousku-Uhersku a ještě nějaký čas z něho těžila 1. republika 1918-1938.
ČSN (1922) – Československé státní normy jsou kompletně převzaté DIN (1917) – Deutsche Industrie-Norm.
Zatímco Německo, tedy minimálně jeho západní část i po dvou prohraných, zničujících válkách, dokázalo vybudovat 4. nejvyspělejší ekonomiku světa, strávilo Československo dobrovolně 44 let (1945-1989) v náručí sovětsko-socialistického chudobince a hlupákova.
Svět ČR se sice po roce 1990 začal vracet k normálu, ale Německo se nejen k naší smůle proměnilo v bezbřehý, bezpohlavní, nekriticky tolerantní socialismus, což povede k úpadku, ostatně, jako s každým socialismem. My už jeden úpadek máme za sebou a další nás s těžce nemocným a těžce levicovým Německem čeká.
Někteří Němci to samozřejmě necítí „kolektivně“ a hledají různé možnosti, jak uniknout z kolektivní úřednicko-socialistické reality. Je to asi nepopulární, ale takový už je život. 🙂
Drobný detail. PO II. zval osadníky do pusté krajiny, aby ji obdělali, nikoliv aby tam někoho převychovávali.
Nesmysl, pohraniční hory (Sudety) nebyly žádná pustá úrodná polní krajina pro hlavní hospodaření …
Omlouvám se za chybu v číslování, byl to Přemysl Otakar I.
Němci přišli do pohraničních (Sudet), někdy na přelomu 12. a 13. století na pozvání Přemysla Otakara I., aby naučili líné Slovany, přežvykující znuděně polní traviny, povalujíc se v nížinách u řek, kutat nerosty, rudy a zpracovávat kovy.
Němci se dobře uchytili v celém horském pohraničí, kde s úspěchem obdělávali půdu pro obživu, otevřeli a provozovali rozrůstající se doly a hutě.
Velká města v pozdějších Sudetech, například Teplitz (Teplice), Marienbat (Mariánské Lázně), Karlsbat (Karlovy Vary), Leitmeritz (Litoměřice), Aussig an der Elbe (Ústí nad Labem), Reichenberg (Liberec), Trautenau (Trutnov), Eger (Cheb), Komotau (Chomutov), Troppau (Opava), Znaim (Znojmo), hory Riesengebirge (Krkonoše), Gesenke (Jeseníky) a Böhmerwald (Šumava).
Dále bychom neměli zapomínat na jejich pokračovatele. Vítkovické doly – Rudolfova huť (Rudolf Jan Habsburský) a Rothschildovy železárny, dnes Vítkovice (Žid – Salomon Mayer Rothschild), …, nebo Österreichischer Verein für Chemische und Metallurgische Produktion 1856 (Rakouský spolek pro chemickou a hutní výrobu – dnes Spolchemie)…
Jenže Němci s námi nesplývali,nýbrž se vyčleňovali ,což představovalo problém .Ten problém by spolkovým uspořádáním mohl být vyřešen,jenže proč? Němci by sem mohli znovu přijít,ale jako emigranti a my bychom jim mohli nabídnou bílé životní prostředí o které oni tam už přišli.A taky více svobody.Říšské uspořádání je krokem zpět,i když ty říšské občany celkem chápu.Jenže -co oni by mohli nabídnout nám ?
Samozřejmě, že Krušné hory nejsou žádné Polabí. Proto se tam nikomu nechtělo a bylo potřeba sehnat osadníky, kteří by kutali, pastevčili a krajinu „vzdělali“ (když je obdělávání matoucí). Myslím, že to vidíme dost podobně.
1. Přínos Němců je sporný. Viz známý dopis Perchty z Rožmberka, provdané k Němcům, bratrovi: „Od těchto Němcův nemohu se ničehož jiného naučiti, nežli krkati, prděti a v kostky hráti.“ (k tomu poslednímu: v Čechách té doby byly hra v kostky provozována v podstatě jen spodinou, lumpenproletariátem).
2. Naše zařazení do sovětského bloku bylo nedobrovolné a bylo dáno dohodami v Jaltě (jako předchozí okupace Mnichovem).
3. S tím úpadkem Německa máte pravdu. proto je třeba na hranicích s ním postavit novou železnou oponu a nechat je, ať vymřou sami.
Za prvé a po tisící, nacismus je kolektivistická ideologie tedy levicová. Kam přelezli bývalí voliči německých a českých komoušů? K spd, afd a jiným podobným zjevům nikoli k die linke. To ti obvyklí voliči (rozumněj důchodci) ze dne na den změnili svou politickou orientaci o 180 stupňů? Asi těžko že. Za druhé, předstáva že když nebudeme nazývat jisté věci pravými jmény, Např lidi volící tu nácky tu zas komouše nebudeme označovat jako hlupáky, přestože jimi jsou, je zcestná respektive hloupá a nebezpečná, protože tím tu zločineckou levicovou ideologii legitimizujeme. Chozením kolem horké kaše hlupáky nepředěláme. Ty předělá jen osobní tragická zkušenost. Když svými volbami způsobí návrat zločineckých režimů na které fatálně doplatí nebo skončí za mřížemi na dlouhá léta, tak se poučí. Jinak ne.
inu pokud je na jedné straně máme dva socialismy= nacismus,který vychází z biologie člověka,takže jedním slovem antropologismus
nebo komunismus,který vychází z ekonomických vztahů,takže jedním slovem ekonomismus,pak tu máme dva způsoby jak čelit ekonomické krizi. Žádný z nich nelze bez krize nastolit ani udržet.
Demokracie je bez obrysu jako stav mezi nedemokratickými kapitolami historie.Kdybychom přidali rodinný resp. rodový system feudálů,pak bychom tu měli čtyři mantinely ve kterých se pohybuje celá lidská historie.
Všechny mají své přednosti a nedostatky.Nedostatkem demokracie je glorifikace úspěšných a lhostejnost k těm ostatním.Pokud nám tu demokraté zruší důchody,pak to bude krok o 160 let zpět,kdy s nimi feudalismus začal.U koho budeme hledat řešení ? U demokratů určitě ne !
Sotva jsem se zbavil strachu, jestli nejsem „buržoazní nacionalist“, tak abych se bál, zda nejsem „pravicově radikální konspirační teoretik“ nebo dokonce „antifeministickými fundamentalista“. Těžkej život.
Je otázka, nakolik člověk, který žil ve lži (a „infiltroval“) je věrohodný. Pro mě je to takový „kapitán Minařík“.
No tak to je normal, vzdyt oba staty maji ten rudohnedy mishmash zapsany do historie,Nemecko vyzbrojovalo pred druhou svetovou valkou Stalinovo Rusko ponorkami,dely atd. Stalin podepsal Hitlerovu smlouvu o neutoceni.Vymarska Republika byla plna homosexualu, komunistu, podporovala Irskou Revolucni Armadu atd.