Hřbitov zabitých novinářů. Jen za letošní rok přibylo již 25 nových jmen
Náhrobních kamenů má francouzské město Bayeux víc, než by bylo zdrávo. Leží v Normandii a pod bílými kříži tam na vojenském hřbitově leží tisíce převážně britských vojáků. Hned naproti vojenskému hřbitovu je pak pietní místo věnované novinářům zabitým při výkonu své profese.
A nejde zdaleka jen o muže a ženy zabité při novinářské práci ve válečných oblastech.
Některé z vysokých kamenů jsou hustě popsány jmény – dokonce z obou stran (viz fotogalerie níže). Jiné roky byly pro novinářské řemeslo šťastnější, například hned první poválečný rok 1946.
Symbolický hřbitov a pietní místo zřídila v Bayeux v roce 2006 mezinárodní organizace Reportéři bez hranic. První z kamenů nese jména novinářů zabitých v roce 1944.
Svou pamětní desku zde má i slavný válečný fotožurnalista a spoluzakladatel agentury Magnum Photos Robert Capa. Proslul mimo jiné svými fotografiemi ze Dne D, vylodění v Normandii. Zemřel v květnu 1954, když v probíhající francouzsko-vietnamské válce, kde fotografoval, šlápl na minu.
Podle údajů Komise na ochranu novinářů bylo ve světě mezi lety 1992 – 2016 zabito 1228 novinářů. Jen za první měsíce letošního roku jich zemřelo 25.
Letošní údaj zahrnuje například i třicetiletou švédskou novinářku Kim Wallovou, jejíž zohavené tělo bylo nalezeno na pobřeží Dánska poté, co vyjela na moře spolu s dánským miliardářem Peterem Madsenem, o němž psala.
Podle stejného zdroje bylo bezmála 800 z těchto novinářů zavražděno v přímé souvislosti s informacemi, jež publikovali; avšak v 90 % případů nebyli vrazi nikdy postaveni před soud.
Platí to mimochodem i pro jediný novodobý případ vraždy novináře v České republice. V dubnu 1992 byl v Kostelci nad Černými Lesy před svým domem zastřelen místní novinář Václav Dvořák (jeho jméno na hřbitově v Bayeux však vytesáno není).
S odstupem let policie označila pachatele: nájemným vrahem byl Bohuslav Hájek , objednatelem nechvalně proslulý podnikatel a boss podsvětí František Mrázek (jak Hájek, tak Mrázek byli později sami zavražděni).
Nejnebezpečnější zemí pro práci novinářů zůstává Irák.
Z evropských zemí je nejrizikovějším místem Rusko. V počtu vězněných novinářů vede Čína, Egypt a nově i Turecko.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Plátno ztratilo rám a obraz se stal mapou. Miloš Šejn nenašel u komunistů pochopení
Když Krkonoše připomínaly polomrtvou ještěrku bez ocásku a přežily svou smrt
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)