Hra o miliardy z Mostecké uhelné: soud zamítl žádost o vrácení zabavených peněz i argument o promlčení
EXKLUZIVNĚ. O odblokování peněz zabavených při vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti žádala dědička po zemřelém miliardáři Luboši Měkotovi. Její stížnost ale zamítl městský soud a následně i vrchní soud. V lednu tak může začít hlavní líčení v celé kauze.
Jde o jednu z největších kauz polistopadové éry, ve které byl podle žalobců český stát při privatizaci důlní společnosti MUS připraven o miliardy korun.
To byl také důvod, proč policie přistoupila jak k zajištění nemovitostí, tak i k obstavení peněz na několika bankovních účtech a k zajištění některých pohledávek. Tyto prostředky detektivové považují za výnos z trestné činnosti.
Jediná dědička po Měkotovi
Většina zabaveného majetku, více než půl milairdy korun, patřila miliardáři Luboši Měkotovi, který ale náhle zemřel v roce 2013. Letos na podzim podle zjištění HlídacíPes.org požádala Měkotova sestra – coby jediná dědička – o vrácení zajištěných peněz. Respektive podala k soudu stížnost proti jejich zajištění.
Související články
Policejní zpráva o ovládnutí Škoda Holding: Stát přišel o více než miliardu, na úplatky šlo minimálně 31 milionů
Jak vyplývá z informací redakce, Městský soud v Praze na počátku září tuto stížnost zamítl. V neveřejném jednání pak stejně rozhodl také Vrchní soud v Praze.
„Můžu jen potvrdit, že jsme stížnost projednávali, ale nemohu sdělit, s jakým výsledkem, protože rozhodnutí nebylo dosud doručeno dotčeným osobám,“ uvedla pouze mluvčí městského soudu Markéta Puci.
V rámci vypořádání stížnosti vyřkl ale soud ještě jednu důležitou informaci, která může predikovat další vývoj v celé kauze.
Soud se totiž musel vypořádat s argumentem, že je již případ MUS promlčený. Vzhledem k tomu, že oba soudy stížnosti nevyhověly, lze předpokládat, že ani v hlavním líčení nebudou moci obžalovaní argument o promlčení úspěšně použít.
Proces s obžalovanými v případu, jehož spis čítá více než 25 tisíc stran, by měl podle informací HlídacíPes.org začít v druhé polovině ledna 2018.
Využitá švýcarská prodleva
V kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti bylo letos na jaře po pěti letech stíhání obžalováno v Česku celkem šest lidí: bývalí manažeři Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus z podvodu a ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Všem hrozí až deset let vězení.
Mezi obžalovanými je také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora, který byl zodpovědný za přípravu podkladů pro vládu o prodeji akcií MUS. Tomu hrozí osm let vězení za přijímání úplatku.
Související články
Čeští žalobci využili toho, že švýcarský soud ještě nerozhodl. Padlo šest žalob v kauze Mostecké uhelné
Původně bylo v kauze obžalováno osm lidí. Jenže miliardář a spolumajitel dolu Luboš Měkota je již po smrti a další z obviněných Pavel Musela je po vážném zranění (již z roku 2008) zbaven svéprávnosti; na svou podnikatelskou minulost si nepamatuje.
Ačkoliv bývalí manažeři byli v téže věci podvodného ovládnutí MUS odsouzeni už v roce 2013 soudem ve Švýcarsku, mohou být podle českých žalobců stíháni za stejný čin znovu i v Česku.
„Sice existuje právní předpis, že člověk nesmí být souzen dvakrát za totéž,“ říká žalobce Petr Šereda. „Nicméně toto platí až ve fázi, kdy je člověk za daný čin odsouzen pravomocně,“ upřesňuje.
Čeští žalobci tak využili dlouhé prodlevy, kdy švýcarský soud dosud nerozhodl o odvolání, a verdikt nad bývalými manažery tak stále není pravomocný.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
A potom ať tenhle stát vyčítá Zemanovi že si špatně vykládá Ústavu, či co.
Když naše justice dělá naprosto to samé, jenže v mnohem horším gardu.
Zdánlivě legální argument že „..Sice existuje právní předpis, že člověk nesmí být souzen dvakrát za totéž, Nicméně toto platí až ve fázi, kdy je člověk za daný čin odsouzen pravomocně,“ je postaven na naprosto nepravděpodobném předpokladu že by se snad soudu v Česku který teprve v roce 2018 začne podařilo vydat pravomocný rozsudek dříve než soudu ve Švýcarsku kde se už čeká na rozhodnutí o odvolání..
Naprosto zbytečná maškaráda, která pouze omezí práva obžalovaných a navíc spotřebuje ohromné personální justiční zdroje. A pak najednou v půlce procesu lup ho, švýcarský soud vynese pravomocný rozsudek a ten český bude muset to domácí show „my taky honíme zločince“ ukončit.
Pane petrph, nestrašte. Třeba to ještě stihneme.
A víte že se toho skutečně bojím? Protože obvyklým postupem, při uznávání všech práv obžalovaných je to soudní řízení (i s odvoláními, až k pravomocnému rozsudku) tak na minimálně 5-6 let. Stejně jako u podobných kauz..
Ale pokud by snad byl soud dokázal řekněme během několika měsíců provést celé líčení, vynést rozsudek i se zdůvodněním (i to se obvykle vydává se značným zdůvodněním)…A hned potom odvolací soud dodané odvolání zamítl (řekněme v době několika týdnů) a rovněž takřka okamžitě byly odmítnuty další mimořádné opravné prostředky. Bál bych se že český justiční systém z důvodu dosažení účelu odsouzení obžalovaných porušil veškeré západní právní zásady, které po komunismu pracně nabyl,,, A to už je strašně zneužitelné, zvláště v dnešní době, kdy nám vládne Babišova totalitní vláda co chce „makat“. Donutit soudy aby „makaly“ a odsuzovaly „sprosté podezřelé“ v rekordně krátkých lhůtách“?
Jako že tedy sám někdy tyto ryze formální a zdržovací procesy justice kritizuji, tohle bych tedy opravdu nechtěl…To je rychlá cesta k totalitě..