HlídacíPes.org slaví devět let. Ilustrované dějiny jednoho investigativně-analytického webu
Za dobu existence webu HlídacíPes.org jsme vydali přes devět tisíc vesměs originálních zjištění a analýz. Tento článek má pořadové číslo 9401. Spolupracujeme s desítkami externích přispěvatelů i s konkrétními projekty. Za všechny jmenovitě Sinopsis, Post Bellum, Přítomnost či Kverulant. Dnes – v neděli 10. prosince – slavíme devět let od spuštění projektu. Při této příležitost nabízíme shrnutí našeho působení ve 23 fotografiích.
2014
Startujeme
Projekt analyticko-investigativního webu HlídacíPes.org jsme spustili symbolicky na Den lidských práv 10. prosince 2014. Logo přišlo na 25 000 korun, webová šablona WorldPress stála 920,49 koruny, webhosting na rok pak 230 korun. Za 59 341 korun byly nakoupeny notebooky a antivirové programy.
Od začátku jsme deklarovali, že HlídacíPes.org není klasickým zpravodajským webem. Že se soustředí na daný okruh témat, která považujeme za klíčová pro svobodný a demokratický rozvoj společnosti. A že náš publikovaný obsah nabízíme ostatním médiím k převzetí zdarma.
A naše první okruhy zájmu?
- Ruské zájmy v Česku
- Média ve stínu mogulů
- Svobody v ohrožení
- Energetická (ne)koncepce
- Příběh dat (Datová žurnalistika)
- Bruselská setba.
2015
Novinářská cena za Rusko
Během roku 2015 se redakčnímu týmu podařilo z HlídacíPes.org vybudovat respektovaný zdroj seriózních, relevantních a vesměs originálních informací. O tom svědčí i úspěch HlídacíPes.org v Cenách českého internetu – Křišťálová lupa 2015. HlídacíPes.org v prvním roce své existence získal čtyři nominace a v kategorii „Obsahová inspirace“ obsadil 2. místo.
Šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan byl navíc za materiál připravený na objednávku magazínu Reportér „Jestli si nás Rusko koupí“ nominován na prestižní Novinářskou cenu za rok 2015 v kategorii psané žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“ a v květnu 2016 ji i převzal.
V druhém roce existence bylo na HlídacíPes.org publikováno 1082 materiálů a web registroval 1 543 451 zobrazených stránek. Zároveň jsme se stali mediálními partnery Cen velkého bratra, Big Brothers Awards, se kterými spolupracujeme dodnes.
2016
Novinářská cena za Čínu (a Zemana)
Návštěvnost HlídacíPes.org se v tomto roce v porovnání s tím předchozím zvýšila více než o 350 procent, počet zobrazených stránek vyskočil na 5 381 520. Dosah publikovaných materiálů byl však mnohonásobný.
Zjištění publikovaná reportéry na HlídacíPes.org totiž přebíraly a citovaly všechny velké tuzemské mediální domy, stejně jako veřejnoprávní televize i rozhlas. Databáze Newton Mediasearch za rok 2016 registrovala 519 citací a odkazů na HlídacíPes.org. Navíc naše informace v roce 2016 citovala i světová média včetně BBC, britského týdeníku The Economist či amerického magazínu Fortune.
Už od našeho startu jsme mapovali působení Miloše Zemana a jeho nejbližšího i širšího okruhu spolupracovníků na Pražském hradě. Logicky jsme proto k ruským zájmům v Česku přiřadili i ty čínské, jejich „styčným důstojníkem“ byl právě tehdy úřadující prezident.
Za sérii textů o čínské společnosti CEFC a jejím působení v Česku ostatně redakce HlídacíPes.org získala Novinářskou cenu za rok 2016 v kategorii psané žurnalistiky „nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“.
V prosinci 2016 jsme začali práce na naší první publikaci – ZE-MAN, skutečný příběh českého prezidenta, kterou jsme pokřtili na konci února následujícího roku.
2017
Babišův byznys a Křišťálová lupa
V roce 2017 jsme vydali kromě publikace ZE-MAN, skutečný příběh českého prezidenta i speciál Babiš, vůdce pro 21. století. V této publikaci jsme zúročili systematické mapování jeho byznysu. Jako první jsme zpracovali „pavouka“ jeho firem, zmapovali státní zakázky Babišových firem a spočítali tuzemské i evropské dotace tekoucí do jeho Agrofertu.
O června 2017 jsme díky grantu od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky spustili dva regionální analyticko-investigativní weby HlídacíPes.org/Olomouc a HlídacíPes.org/Ústí nad Labem.
V roce 2017 jsme konečně proměnili i nominaci v Cenách českého internetu – Křišťálová lupa 2016. Získali jsme KŘIŠŤÁLOVOU LUPU v kategorii obsahová inspirace.
V crowdfundingu organizovaném na platformě Nadačního fondu pomoci Karla Janečka se nám podařilo vybrat 929 tisíc korun.
2018
Mapa justice a novinářská cena za Ústí
Vydali jsme v pořadí již třetí publikaci, Mapu české justice. A proč po Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi padla volba na vazby a zákulisí české justice?
„Politici dále utahují šrouby. Vidíme to aktuálně na kauze H-systém, kdy otevřeně útočí na nezávislou justici. A bez nezávislé justice, stejně jako bez nezávislé novinařiny, není svobodné společnosti,“ vysvětlujeme v editorialu publikace.
Přestože oba regionální weby dokázaly rozčeřit místní stojaté mediální vody a publikovat řadu informací, které převzaly místní i celostátní média (viz dále novinářská cena pro Roberta Maleckého), NFNŽ po roce v červnu 2018 bohužel rozhodl grant neprodloužit. Provoz webu HlídacíPes.org/Ústí nad Labem jsme se rozhodli udržet v omezeném provozu.
Reportér HlídacíPes.org Robert Malecký získal za sérii textů Čistky v severočeských galeriích a muzeích Novinářskou cenu za rok 2017 v kategorii psané žurnalistiky „Cena za regionální žurnalistiku“. Novinářskou cenu získala i reportérka HlídacíPes.org Tereza Engelová, a to za audiovizuální reportáž Z ukrajinské fronty pro server Info.cz.
2019
Obchodníci se strachem a křest na Národní
V souvislosti s volbami do europarlamentu jsme vlastním nákladem vydali v pořadí již čtvrtou publikaci Obchodníci se strachem – Okamura, pěšák v armádě evropských populistů. Vydání podpořil grant Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
V roce 2019 jsme pro nakladatelství CPress ze skupiny Albatros Media připravili knihu Šok! Hrůza! Média! Čeští novináři po roce 1989. Tu jsme pokřtili v rámci připomínky událostí z listopadu 1989 stylově na Národní třídě.
2020
Xaver vrací úder
Díky grantu od Active Citizens Fund se podařilo obnovit projekt regionálního investigativně-analytického webu HlídacíPes.org/Ústí nad Labem.
Na webech HlídacíPes.org bylo v roce 2020 publikováno 1075 materiálů. Za rok 2020 jsme registrovali 13 729 401 zobrazených stránek. V roce 2020 jsme si za podrobné mapování činnosti rad České televize a Českého rozhlasu a vazeb jejích členů na tuzemské politiky vysloužili pozornost mimo jiné Lubomíra Veselého, zvaného Xaver.
2021
Posílení redakčního týmu
Díky nově získaným darům a grantům se nám podařilo rozšířit redakční tým o regionální reportérku Lucii Sýkorovou, komentátora a analytika Jana Urbana a Jana Žabku, který s námi spolupracoval již v rámci projektu HlídacíPes.org/Olomouc.
Ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann se stal spoluzakladatelem a poté místopředsedou nově vzniklé Asociace online vydavatelů, která zastupuje zájmy středních a menších vydavatelů v jednáních s velkými českými vydavatelskými domy, technologickými platformami, českým státem i Evropskou unií.
2022
Spanilé jízdy
Reportéři HlídacíPes.org se dlouhé roky podílí na nejrůznějších projektech mediálního vzdělávání. Jezdí do škol i domovů důchodců po celé republice. S organizací Jeden svět na školách jsme působili jako lektoři jejich akce „Česko hledá novináře“.
Mladou generaci se průběžně snažíme oslovovat pomocí inovativních novinářských formátů. Jako jedni z prvních jsme začali tvořit videa na síti TikTok v podobě krátkých informativních šotů, za což byl Jan Žabka nominován na Novinářskou cenu za inovativní žurnalistiku.
2023
Nejen Ukrajina
Za devět let existence webu HlídacíPes.org jsme vydali přes 9 tisíc vesměs originálních zjištění a analýz. Spolupracujeme s desítkami externích přispěvovatelů i s konkrétními projekty. Za všechny jmenovitě Sinopsis, Post Bellum, Přítomnost či Kverulant. Snažíme se být u toho, když se připomínají důležité okamžiky novodobé historie.
Tento článek má pořadové číslo 9401. Stejně jako před devíti lety píšeme o ruských zájmech, médiích, svobodách v ohrožení, energetické (ne)koncepci, během let pochopitelně přibyla témata další. Letos naši reportéři samozřejmě nemohli chybět na Ukrajině, kde se vedou urputné boje o podobu budoucí Evropy.
A jdeme s dobou, jak ostatně ukazuje následující obrázek z jedné z našich posledních porad 🙂
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)