Havel? Panuje tu k němu spousta nenávisti, ale i dost nekritického obdivu
Režisér Petr Jančárek zdůrazňuje, že pokud jde o jeho nový dokument o Václavu Havlovi, „nedělá naleštěný pomník“. Rozhodně ale ví, co chce svým filmem sdělit: „Zprávu o Havlově odkazu, významu, o tom, co chtěl, co si přál, co se mu splnilo.“
„Hodnoty, které on vyznával, a je jedno, jestli tomu někdo říká pravdoláska, nebo slušnost a poctivost, se vytrácejí, tím spíše v politice. Ale nechci, aby se ten film stal pentlí na vlajce jakékoli zájmové skupiny nebo organizace. Nechci, aby ten film byl proti něčemu, chci, aby byl za něco,“ vysvětluje Petr Jančárek v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Jančárek dostal možnost důkladně zmapovat posledních dva a půl roku Havlova života. Natočil zhruba 200 hodin materiálu. Film s názvem Tady Havel, slyšíte mě? má být hotov nejpozději letos v listopadu, třicet let od Listopadu 1989 a osm let po Havlově smrti.
Bude ve vašem dokumentu „jen“ těch posledních dva a půl roku života Václava Havla, nebo i starší záběry, aby to byl ucelený životopisný dokument?
Relativně dlouho jsem váhal, zda by to nemělo být opravdu čisté v tom smyslu, že jsem začal natáčet v dubnu 2009 a skončil hozením poslední květiny z pohřebních věnců do Labe v lednu 2012. Pak mi ale došlo, že je nezbytné pana prezidenta Havla představit jako celistvou osobu. Životopisně už byl ale pojednán mnohokrát. Já chci na plochu dokumentárního filmu, což je zhruba hodina a půl, dostat i zprávu o jeho odkazu, významu, o tom, co chtěl, co si přál, co se mu splnilo. On sám z legrace říkal, že nejlepší by bylo o něm udělat animovaný film. Rozhodli jsme se, že součástí filmu budou i dvourozměrné animace. Máme první črty, jak by to mělo vypadat.
A jak tedy?
Budou to zkratky z jeho nejdůležitějších životních akcí. První z nich bude, jak se díky svému strýci Miloši Havlovi poprvé setkal s filmem a jak ho to oslovilo. Bude tam jeho dopis Gustávu Husákovi v roce 1975, uveřejnění úvahy Moc bezmocných, nebo bod, kolem něhož se otáčí celý můj Havel – rok 1979, kdy se ve vazbě v Ruzyni rozhoduje nad nabídkou ze strany estébáků, že může emigrovat. Nakonec zvolí čtyři a půl roky basy, protože chce dostát svému krédu, že člověk má jednat v souladu se svým svědomím. Ty animace nám umožní zkratkovité, trochu absurdní popsání toho, co jako autoři považujeme za nejdůležitější v jeho životě. Pracovat budeme s fotkami Tomkiho Němce, Bohdana Holomíčka a Luboše Kotka.
Dá se říct, že i když jste autorem vy, že za tím filmem je jakési širší prohavlovské hnutí?
Tak bych to určitě nenazval. Mluvím v množném čísle, protože se to týká Martina Palouše, který mi pomáhá se scénářem, týká se to Nadace Michaela Kocába, která je spolumajitelem autorských práv, je to Knihovna Václava Havla a Michal Žantovský, kteří mi poskytují odbornou oporu. Není to tedy Jančárkova one man show, ale dokumentární film, na němž pracuje hodně lidí. Hnutí tedy není správné slovo, ale kolem toho filmu – a to mi dělá velkou radost – se díky sociálním sítím vytváří společnost lidí, kteří mají pana prezidenta Havla rádi a pomáhají nám svými příspěvky v crowdfundingové kampani. Tím nám dávají prostor a svobodu, abychom film udělali tak, jak my chceme.
Jmenoval jste jednotlivce i instituce, s nimiž na filmu spolupracujete. Nezmínil jste ale Dagmar Havlovou, která si značku Václav Havel hlídá.
Já jsem nadšený z toho, že mám s Dagmar Havlovou dobré vztahy. Film podporuje a hodně mi to pomáhá. Má podle mé smlouvy s panem prezidentem právo se k tomu materiálu vyjadřovat a je to tak v pořádku, protože jde o jeho osobnostní práva.
Jak přeložit Havla
Zmíněná crowdfundingová kampaň běží nyní v Česku na Hithitu, kde jste cílovou částku již dávno překonali. Paralelně připravujete i anglickojazyčnou verzi, budete tedy spouštět i mezinárodní crowdfunding?
Pravděpodobně to bude na Kickstarteru. Připravujeme to, i když je to organizačně náročné. Zatím ani nemáme promyšlenou cílovou částku. Obecně se částky u filmů pohybují v rozptylu 10 – 250 tisíc dolarů. Základem naší nabídky je online premiéra filmu, tedy to, že na rozdíl od ostatních diváků dostanou možnost podívat se na film o pár dní dříve.
Dokážete si představit, že by jiná česká historická osobnost mohla oslovit mezinárodní publikum, nebo je v tom Václav Havel unikátní?
Je unikátní. Já si uvědomuji, že lidé přispívají spíše prezidentu Havlovi než mně. Je to vyjádření nějakého postoje a podpora toho, že se budou dále sdílet hodnoty, které on zastával. Řada lidí si ho pamatuje, mnozí jej zažili. Což ale vede i k jednomu z nejdůležitějších úkolů, který cítím – že musíme Havla předložit lidem, kteří ho naopak nezažili. Aby jej byli schopni pochopit a akceptovat i ti, kterým je sedmnáct, dvacet…
Vnímáte tohle jako poslání svého filmu? Naznačuje to i to, že chcete spolupracovat s youtubery, i ta forma distribuce přes sociální sítě…
Určitě to tak vnímám, ale je to i záležitost toho, jak velké publikum dnes můžete zasáhnout. Se sociálními sítěmi jsem se setkal poprvé před deseti lety, kdy moji studenti v Opavě odmítli komunikovat přes univerzitní mail. Musel jsem si připustit, že jsou nové komunikační, ale i distribuční kanály a byl bych sám proti sobě, kdybych je nevyužil. Jít dnes s dokumentem do kin, což samozřejmě také uděláme, znamená oslovit tak deset tisíc diváků, možná víc. Mám ale zkušenost, že když na svém osobním Facebooku, v den páně prezidentových narozenin, uveřejním kratičké video, tak se na něj za týden podívá 27 tisíc lidí. Jiné video má za dva roky skoro 300 tisíc zhlédnutí. Samozřejmě ta čísla nejsou plně vypovídající, protože zatímco v kině film obvykle dokoukáte, u počítače to můžete po deseti vteřinách vypnout.
Ale oslovíte i globální publikum.
Proto také automaticky film děláme i v angličtině. Na víc asi nebudeme mít peníze, i když bych o to velice stál – aby to bylo španělsky, čínsky i rusky. Ale uvidíme, třeba se to povede.
Když ale mluvíme o sociálních sítích a o Havlovi, sám jistě víte, že se ze slov Havel – havloid – havlista – pravdoláskař stala pro část společnosti nadávka… Jste připravený na to, že budete napadán jen proto, že připravujete o Havlovi nový dokument?
Nedělám naleštěný pomník, ale fakt je, že útoky už přicházejí. Toho si zkrátka nesmím všímat. V Knihovně Václava Havla i jinde to už znají dlouho, ke mně to teprve začíná doléhat. Jsou za tím lidé, kteří neumějí přesně to, co vyznával pan prezident Havel. Že člověk má být zodpovědný za to, co dělá. Vinu za to, že mají problémy, nebo že se jim nežije dobře, mají potřebu svalovat na někoho jiného. Havel se jim k tomu hodí, protože je protivný tou svojí svobodomyslností a tím, že vždy říkal, co si myslí.
Každý člověk má své chyby. Bude v tom filmu někdo mluvit kriticky? Nebo obecněji – budou tam vůbec nějací vnější mluvčí?
Jedna z variant byla posbírat názory od Billa Clintona po paní na ulici. Ale my to takhle nechceme. Nechceme řešit, kolik skleniček si dal po večeři nebo jestli počkal s druhou svatbou dost dlouho po smrti své první ženy. Upřímně říkám, že to mne nezajímá. Chceme představit obrázek Havla tak, jak my ho vidíme. Na těch záběrech je třeba vidět, jak stárne. Zpětně si uvědomuji, že jak jsem s ním trávil hodně času, tak jsem to nevnímal. Až teď při práci ve střižně si říkám, jak je to možné, že jsem si toho nevšiml.
Je právě nutnost odstupu důvodem, proč jste se ke zpracování dostal až osm let po Havlově smrti?
Je to jeden z důvodů. Odstup je vždycky potřeba. Podstatnější důvod je, že už někdy v roce 2012 jsem ukázky představoval na workshopu na jihlavském festivalu a tam to viděla zástupkyně jedné z největších evropských televizí, která se naprosto nadchla…
Jaké televize?
Nechci ji jmenovat, ale je to opravdu významná evropská televize. A není britská. Každopádně byli nadšeni, proseděli se mnou ve střižně den dva, slíbili fantastických 150 tisíc euro na dokončovací práce, ale brzy jsem pochopil, že nechtějí film ode mne, ale že chtějí ten materiál. Takže jsme se nedohodli. Ale to, co vám já převyprávím za půl minuty, jsou skoro tři roky čekání, dohadování a tahanic. Až pak jsem si řekl dost a vrhl jsem se na to, aniž jsem věděl, že přijde takový úspěch se sbírkou na Hithitu.
V souladu se svým svědomím
Máte asi 200 hodin materiálu. Je tam něco jako novinářský sólokapr, co překvapí i toho, kdo Václava Havla dobře zná?
No… Pár takových věcí tam asi je. Ale patří do té kategorie, o níž nevím, zda nakonec ve filmu zůstanou s ohledem na citlivost, na soukromí a na životy jiných lidí.
Logicky vám zůstane spousta nevyužitého materiálu, který byste i tak rád nějakým způsobem zpřístupnil. Už to máte nějak blíže rozmyšlené?
Zatím ne do technických podrobností, ale tu myšlenku mám už několik let. Z dřívějších dokumentů mám záznamy rozhovorů, asi sedmdesát výpovědí k událostem kolem Listopadu 89 a pro film Václav Havel – Praha, Hrad. Jsou to i jména, která už nikdy nikdo nevyzpovídá – Ladislav Kantor, Jiří Křižan, Oldřich Černý, pan prezident… Je to mnoho hodin rozhovorů, které jsem pochopitelně nezahodil. Ten materiál by se měl nějakým technicky správným způsobem zachovat. To něco stojí, je potřeba sehnat peníze, musím to nejprve zbavit balastu, zeditovat. Cílem také není nabídnout to úplně volně, aby si z toho někdo sestříhal svůj vlastní film, ale aby se na to mohl podívat někdo, kdo má zájem o tu dobu, o Havla, o náš stát. Aby to bylo, jak se říká, přístupné badatelské veřejnosti. Mělo by to být na více místech, jednoduše přístupné a zároveň chráněné. Cítím lítost, že se z některých mých dřívějších projektů materiály nezachovaly a to už teď nechci dopustit.
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
Chystáte nějaké překvapení pro premiéru filmu? Říkáte, že když bude dost peněz, rádi byste nakoupili více práv na hudbu, kterou měl Havel rád – Lou Reed, Rolling Stones… Že by třeba přijeli Rolling Stones? Nebo dalajláma?
Samozřejmě si to chceme užít. Ale ještě ani nevíme, jak to celé bude. Uvažujeme třeba o tom, že bychom film za nějakých podmínek zpřístupnili radnicím a lidem, kteří chtějí připomenout 30 let od listopadových událostí a – jak vždy podtrhuji – od pádu komunismu v Evropě. Je i zájem v USA, tam by možná stálo za to s větší premiérou počkat na 21. únor 2020, kdy bude 30 let od slavného prezidentova projevu v Kongresu. Pokud jde o hosty, jestli přijede Jeho Svatost, to nevím, můžeme ho pozvat, cesty k němu máme. Pokud by přijela nějaká další světová osobnost, nebudeme se tomu rozhodně bránit. Šampaňské si dáme v každém případě, ale ještě před tím bude pár měsíců tvrdé dřiny. Sobě i ostatním jsem slíbil premiéru letos v listopadu.
S jakou emocí by měli lidé podle vás ten film sledovat, až bude hotov?
Vždycky je zajímavé, s jakou emocí divák odchází z kina nebo od monitoru. V ideálním případě by podle mne měl odejít s takovým odhodláním, že „bych to mohl zkusit taky jako on“. Žít život podle toho, jak se má, v souladu se svým svědomím.
Chybí vám, nebo nám, Havel jako morální autorita?
Je vrcholně trapné, že musím prohlásit, že stav naší společnosti našemu filmu přeje. Někdejší nadšení se vytratilo, ačkoli to je logické, to se po čase stane i tomu, kdo založí kroužek modelování. Ale hodnoty, které on vyznával, a je jedno, jestli tomu někdo říká pravdoláska, nebo slušnost a poctivost, se vytrácejí, tím spíše v politice. Zároveň nechci, aby se ten film stal pentlí na vlajce jakékoli zájmové skupiny nebo organizace. Nechci, aby ten film byl proti něčemu, chci, aby byl za něco.
Těžko se tomu ale ubráníte. I na takovém produktu jako je dokumentární film se asi ukáže, jak je společnost rozdělená a jak část z ní Havel i roky po jeho smrti dráždí.
Vnímám tu spoustu nenávisti, ale i spoustu nekritického obdivu, což je zase opačný extrém. Nemůžu ale dělat nic jiného než říkat to, co si myslím, a také se snažit reflektovat okolí a sdělovat to řečí, které budou lidé rozumět. I když je jasné, že to všem přístupné nebude.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Martin Jan Stránský: Jako lidstvo hloupneme. Ale toužíme po univerzálním blahu
Ivan Pilip: Neúspěch patří k byznysu, ale Klausovy paměti bych raději nevydával
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Havel byl zvláštní v tom,že se striktně odmítal zapojit do běžného života běžných obyčejných lidí,samozřejmě pod vlivem svých rodičů,spíše matky. Jeho bratr Ivan byl jiný.To ho činilo vyjímečného.Ovšem vstupem do politiky ukázal svoji naivní představu o reálném životě a jako politik naprosto selhal ve všem,Zbyl mu jen jeho předrevoluční stín a běžným obyčejným lidem hořká pachuť jeho sebevědomí a slabosti zároveň.V podstatě v roli prezidenta nevěděl co chce a kam patří, a jestli mu jde o politiku jako takovou anebo o královský trůn na Hradě,proto ho opustilo mnoho dobrých jeho přátel. Jen v zahraničí mu tleskali,protože o domácích našich problémech s ním a jeho panováním nic nevěděli.
Václav Havel je a bude symbolem svobody, pravdy a lásky.
Miloš Zeman bude zapomenut, neštěkne po něm ani pes.
Hnus závist, zlobu a nenávist, kterou představuje a kterou zasel i do společnosti, následující generace doufám ráda zapomene. Propagace autoritativních nesvobodných režimů, pod zástěrkou jakési pofidérní ekonomické prosperity, je odporná a nedává lidsky a potažmo nemůže dávat ani smysl ekonomický. To není můj nekritický obdiv k Václavu Havlovi to je prostě fakt, tak jako že je země kulatá. Jsem asi snílek, ale stále věřím, že člověk je tvor v podstatě dobrý a čím je vzdělanější tím více si váží svobody.
Podlézání Číně a Putinovi pro vidinu ekonomické prosperity s tím že je ignorován fakt existence politických vězňů a nesvobody v těchto zemích. Je pro mne naprosto hnusné a lidsky nepochopitelné.
Ale třeba se mýlím a většina lidí si přeje být řízena, potřebují vůdce a je jedno jaké hodnoty tento vůdce představuje. Pak by to bylo ovšem velmi smutné a nezávidím potomkům, kolikrát ještě musí přijít ten správný vůdce.
Slunce v duši a díky za vaši práci.
Havel byl možná symbol, ale to ocení historie. Vůbec nebyl politik a nikdy se neměl stát prezidentem. Nemohl jsem pochopit, že tu funkci přijal!, a velmi mě tím zklamal. Aby tu funkci nebral, mu radilo mnoho jeho kamarádů. Nikdo z nich neví, jestli to vše chtěl dát do pořádku, nebo ho jen přemohla ješitnost! Naprosto nerozuměl chodu státu a ekonomice a proto umožnil to, co se tady dělo. Ti na které se dnes nadává a říká se jim, že jsou zloději, jen uchopili to, co jim bylo vedením státu umožněno a čeho byl Havel symbolem, totiž bordelu krytým jakousi falešnou demokracií- svobodou! Po převratu se původně počítalo, že se toho nejdříve chopí právníci, aby utvořili pravidla. Byly však odstraněni dýány jim zástupné bezvýznamné funkce a byli zahnáni do kouta. Moc převzali ekonomové, kteří umně rozkradli všechno, včetně státního zlatého pokladu!
A kdo byl po pádu komunismu v naší zemi politikem? 42-let se v totalitní zemi žádná skutečná politika nepěstovala. Politologie se nestudovala, učil se povinně marxismus-leninismus. Dubček? Nikdy nepřekonal svou vizi (demokratizácia socialismu). Adamec? Toho kopli do zadnice i v Kremlu. To, že se stal Havel presidentem považuji za věc zcela logickou a přirozenou. Navíc jsme se hned po listopadu (v širokém konsensu) přihlásili k parlamentní demokracii. President je v takovém systému sice součástí exekutivy, ale jeho role je spíše reprezentativní. A to činil Havel na jedničku s deset hvězdičkami. V Oválné pracovně Bílého domu byl celkem sedm krát! Který představitel státu v té době by se tím mohl pochlubit?
političtí vězni jsou všude , na Zemi neexistuje jediný svobodný stát , země …., Zeman je sice buran , , ale zase mám svůj názor, nenechá se lehce oklamat , v něčem se mýlí a v něčem ne , západ zcela normálně a zcela běžně obchoduje s Čínou a snaží se u rovnat vztahy s Ruskem , dělá to i Trump …, takže to není Zemanovo “ dolejzání“ ..dělají to skoro všichni …
Především nikdo nemůže popřít že Havel tady žil celou dobu mezi lety 1948-89 a nedosáhl vůbec ničeho a najednou se mu začalo dařit až po té co se Gorbačov dobrovolně zřekl Stalinovy válečné kořisti, ostatně stejně jako KSČ tady existovala už od roku 1921 a rovněž nedosáhla vůbec ničeho ani za hospodářské krize a najednou se jí začalo dařit po té co sem v roce 1945 dopochodovala rudá armáda. Ta vazba mezi naším komunismem a tehdejší mezinárodní situací je tedy naprosto zjevná a jen blázen ji může nevidět. Byla tedy od Palacha i Zajíce ukázka naprosté naivity když si mysleli že si o něčem lidé rozhodnou sami tady a že stačí je k tomu pouze vyburcovat nějakým sebeupálením
Vite, ono je jeste smutnejsi si pripustit, ze Vaclav Havel byl v letech 1989 az 2003 prezidentem naseho statu -a taky nedosahl prakticky niceho. Protoze zde zde probihajici velke zmeny probehly prakticky hez jeho vetsiho osobniho prispeni. Jen si treba pripomenme ze do EU nas prijali az po 8 letech nasi dukladne a kontrolovane legislativni pripravy – kvuli „slavnemu Havlovi“ nam neodpustili ani slovicko .
Z toho pohledu byl pan prezident Havel asi na podobne urovni jako dnesni papez Frantisek. Kvanta filozofickych myslenek medialne sirenych, lec prakticky dopad minimalni..
Tady je nenávisti ke každému,kdo není dotovaný zemědělec,komunistický patolízal nebo kriminálník.Na všechny ostatní padá nenávist.jen výše jmenovaní jsou oblíbené celebrity.Takže není to opravdu jen Havel.
Mám natočených pár záběrů ze Špalíčku, kde se hovořilo o jeho budoucím presidentování. Jeho projev, který jasně ukázal, že mu šlo hlavně o to, aby byl vnímán jako skromný člověk, kdy nejprve říkal: ..“… když chci být tím presidentem………………….“ a pak si uvědomil, že takto pojaté to nevyznívá jako skromné, a tak se k té větě po chvíli vrátil a opravil ji na …“… když vy chcete abych byl tím presidentem….“. Byl jsem z toho úplně na větvi. Při jeho návštěvě v našem městě jsem vedl jsem takovou druhou vlnu ochranky, teda spíše než ochranka to byla skupina lidí, kteří jemu a té jeho opravdové ochrance kryli záda při přemísťování z jednoho místa do druhého. Zažil jsem i jeho konferenci, při které jsem stál na podiu za jeho zády, a taky jsem zažil výběr otázek, které tehdy schvaloval pan Oslzlý a ještě před tím také jsem na vlastí kůži pocítil, jak na nás, tedy lidi z místního OF, házel bobek z vysoka. Jednoduše se s nikým z místních nejen nebavil, ale prostě pro něj byli vzduch.
Tam jsem slyšel jeho názor na bydlení v panelácích, které by nejraději zboural a taky jsem slyšel jeho a jeho ek. poradce jak budou vypadat velké podniky, které se musí rozdělit na menší a taky jeho názor na výrobu zbraní, kterou s by jsme měli přestat. Dneska se snaží výrobu rozšířit, protože nás spousta zemí předběhla a převzala výrobu po nás.
Jeho vystupování ve světě vždy směřovalo k tomu, že český lid v něm ponižoval, jako že jsme závistiví, pomlouvační a další nešvary vyjmenovával, aby tím v očích zahraničních pohlavárů získával body, protože oni to brali jako jeho přiznání vlastních chyb, ale bylo tak, že jeho uznávali a naše lidi tím snižoval.
Měl jistě své kvality, ale pro mne tyto rozhodně nepřebili ponižování lidí, protože tím šplhal po zádech obyčejných lidí a vůbec mu nevadilo, že je ponižuje.
Jane.
neuvěřitelná konstrukce vašeho myšlenkového pochodu.
Ponížen Havlem se opravdu necítím, naopak byl jsem tehdy hrdým Čechem.
Nyní se ovšem za to že žiji v zemi, ve které byl zvolen Zeman a Bureš hluboce stydím.
Obyčejný člověk PM.
K 20.výročí “ humanitárního “ bombardování Jugoslavie !!
Bombardování bývalé Jugoslavie byl válečný zločin, kterého se dopustily státy NATO na čele s USA. Je obrovská ostuda, že na tomto bombardování máme podíl, jako Česká republika, také i když nepřímo. Měli bychom se oficielně omluvit všem, kteří bombardováním utrpěli a podílet se na škodách, které toto zvěrstvo způsobilo. Jednoznačně na tomto zvěrstvu nesou odpovědnost Spojené státy Americké a jejich vrcholné vedení, tedy vláda, která by měla být postavená před válečný soud.
Hodně zdraví a spoustu dobrých nápadů ve vaší tvorbě, pane Jančárku.
Moc se těším na výsledné dílo a jsem poctěna, že jsem mohla být alespoň drobnou jeho součásti. ❤️🇨🇿✌️
Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávisti. Václav Havel
CHTĚLA BYCH VÁM PODĚKOVAT ZA VÁCLAVA HAVLA VELICE SI VÁŽÍM VAŠÍ PRÁCE A NEMYSLÍM SI ,ŽE JE PAN V.HAVEL ZAPOMENUT NEMUŽE BÝT VÁŽÍ SI HO SPOUSTA OBYČEJNÝCH LIDÍ .JÁ JSEM PRACOVALA 40LET POD,, KOMUNISTY,, BYLA A J S EM ŠTASTNÁ ZA ,,P.HAVLA PRESIDENTA,,.PANE JANČÁRKU JEN TAK DÁL NAŠE MLADÁ GENERACE POTŘEBUJE TAKOVÉ LIDI JAKO VY SEZNÁMIT JE S DOBOU A PRACÍ NAŠEHO PRESIDENTA PO KOMUNISTECH.NYNÍ ŽIJEME V BLAHOBYTU MUŽEME SI DOVOLIT VŠE A NEVÁŽÍME SI SAMI SEBE .HOLT SLUŠNÉ LIDI BUDEME MÍT V SRDI NAVŽDY.VŘELÉ DÍKY HODNĚ USPĚCHU A HLAVNĚ DOBRÉ ZDRAVÍ.DVOŘÁKOVÁ