Greenpeace hlásí: nachytali jsme americké vědce ochotné sepsat na zakázku „nezávislou“ studii o klimatu
Britští členové sdružení Greenpeace přinesli informace o tom, že si někteří vědci nechávají platit od ropných a uhelných společností odborné články popírající změny klimatu. V době probíhající klimatické konference v Paříži to připomíná „climategate“ z roku 2009 naruby. Kvůli kauze se obvinění z korupce dočkali sami Greenpeace.
Figuranti z britské pobočky Greenpeace se vydávali za zástupce ropných a uhelných společností a oslovili akademiky z amerických univerzit Princeton a Penn State s jednoduchou žádostí: napište vědecké články popírající nebezpečnost emisí CO2.
Vydám to jako nezávislý věděc
První z vědců, profesor William Happer, známý svým skeptickým názorem na změny klimatu souhlasil, že napíše pro nejmenovanou ropnou společnost z Blízkého východu požadovaný článek, přičemž utají původ peněz, které za to dostane. Požadoval taxu 250 dolarů za hodinu (e-mailová komunikace zde).
„V akademické sféře jde o věc nevídanou a neobhajitelnou,“ komentují to zástupci Greenpeace, kteří profesora Happera veřejně konfrontovali v průběhu jeho vystoupení v americkém senátu na slyšení, kterému předsedal republikánský kandidát na prezidenta Ted Cruz. (viz úvodní fotografie).
Podobně se podle Greenpeace zachoval i druhý oslovený profesor, Frank Clemente z Penn State. Ten navíc přiznal, že průmyslem sponzorované články se běžně citují jak při státních slyšeních, tak v médiích (zde je přepis e-mailové komunikace mezi figuranty Greenpeace a prof. Clementem)
„V žádném z podobných případů není sponzor článků identifikován. Všechna moje práce je publikována jako práce nezávislého vědce,” řekl Frank Clemente.
Investigace Greenpeace dále dokazuje, že:
- Americký uhelný gigant Peabody Energy platil desítky tisíc dolarů akademikům, kteří vydávali výzkumy „přátelské k uhlí“ a svědčili při státních a federálních slyšeních ke klimatu.
- Zástupce The Donors Trust, organizace popisované jako „bankomat“ pro americké konzervativní hnutí, potvrdil při nahraném rozhovoru, že může anonymně přesměrovat peníze od blízkovýchodních ropných společností ke klimaskeptickým organizacím v USA.
- Princetonský profesor William Happer odhalil detaily neoficiálního „peer review“ procesu vědeckých článků, který provádí britský klimaskeptický think-tank The Global Warming Policy Foundation (GWPF). Studie za ropné peníze by podle něj mohla projít stejným procesem, protože ve skutečných akademických časopisech by měla značné obtíže.
Climategate naruby
“Toto odhalení je dalším v sérií důkazů, které ukazují, že klimaskepse nemá se skutečnou vědou nic společného a je do značné míry uměle vybudovaná a placená z peněz fosilního průmyslu – tedy hlavních viníků změny klimatu,“ říká koordinátor kampaní Greenpeace Jan Freidinger.
Jeden ze zakladatelů Greenpeace, Patrick Moore, který se s organizací rozešel, na akci bývalých kolegů však reagoval s tím, že korespondence nic nedokazuje. A naopak na aktivisty podal trestní oznámení pro podezření z korupce.
Odhalení Greenpeace načasovali na dobu probíhající klimatické konference v Paříži, která řeší, jak celosvětově snížit emise skleníkových plynů. V roce 2009 se ovšem vědci ocitli v palbě kritiky z druhé strany.
V celosvětové kauze „climategate“ byla krátce před klimatickým summitem v Kodani zveřejněna e-mailová komunikace předních světových vědců zabývajících se klimatem. Někteří z nich vyjadřovali „obavy“, jak by veřejnost přijala informaci, že klimatická změna může být jen přirozeným výkyvem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Zamýšlím se nad oběma tábory již několik let a na obou stra-nách cítím extrém. Jedna strana si snaží obhájit své počínání směřující ke zvyšování spotřeby energií, aby si mohli do pří-slušných kolonek účetních výkazů napsat vytoužená čísla. Druhá strana, aktivisté mají svoji obživu založenou na vyvolá-vání paniky a vydírání první skupiny. Ve vzájemných potyčkách a prohlášení „důležitých“ nejsou slyšet skutečné argumenty. Klima na planetě se opravdu mění, ale je to přirozený proces, který probíhá po celou dobu její existence. Neustále se střídají periody oteplování a ochlazování. Právě jsme svědky oteplová-ní, které probíhá od konce poslední doby ledové, tedy po znač-nou část lidské historie. Za tu dobu ledovce ustoupily z našeho území daleko, daleko na sever a je velmi pravděpodobné, že to nebylo kvůli činnosti člověka jako druhu. Měření dokládají, že k oteplení dochází, ale je otázkou zda tomu může lidstvo zbránit. Historická zkušenost napovídá, že bychom se přírodě měli podvolit a přizpůsobit. Boj s ní pomocí politicky motivovaných opatření může vést dokonce i ke zhoršení stavu naší planety. Taková opatření způsobují stěhování problematických výrob do destinací, kde ekologii neřeší. Zpravidla do zemí s podstatně nižším ekologickým povědomím. Opatření ke snížení spotřeby energií a surovin jsou určitě potřebná, ale je třeba, aby strategii určovali skuteční odborníci a ne fanatičtí aktivisté.
Melounům píšou nezávislé studie asi marťani.
Právě protože jde napsat cokoliv, tak si z toho udělali aktivisti kšeft.