GIBS tlačí na novináře Kmentu a hrozí mu pokutou. Nepřijatelné, reaguje Reportér
Novinář Jaroslav Kmenta napsal do říjnového čísla magazínu Reportér text s titulkem „Zločin v IKEM“, kde se mimo jiné kriticky věnoval faktu, že je ve vyšetřování angažována Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Nyní vrchní komisař GIBS vyzval Kmentu, ať mu odevzdá všechny dokumenty k článku a hrozí pokutou či úředním odnětím dokumentů.
Jaroslav Kmenta se ve svém článku mimo jiné podivoval nad tím, že kauzu prestižního Institutu klinické a experimentální medicíny nevyšetřuje kriminální policie, ale právě GIBS. V případu jde kromě podezření z vydírání i o možné daňové úniky a obcházení pravidel pro veřejné zakázky.
„Místo toho si ale přišla pro dokumenty jednotka GIBS, která vznikla ze zákona proto, aby vyšetřovala trestné činy policistů. Právě tato zvláštní věc, totiž angažmá GIBS, mě vedla k tomu, abych se na případ podíval podrobněji,“ vysvětluje v textu Kmenta.
Proč to řeší GIBS?
Jedno z možných vysvětlení pro angažmá GIBS bylo, že prý podezřelí mluvili o „spřátelených policistech“.
„Už ze soudního usnesení k domovní prohlídce, které jsem měl možnost vidět, vyplynulo, že v případu kauzy vydírání v IKEM existuje pouze obecné tvrzení, že do něj „mohl být zapojen i někdo z řad policie“,“ píše ale Kmenta s tím, že v textu usnesení o zahájení trestního stíhání exředitele Michala Stiborka a jeho statutárního zástupce Jiřího Malého GIBS dokonce přiznala, že žádného policistu v kauze vůbec neobjevila.
„Co ve mně posiluje obezřetnost nad případem, je i informace od jednoho ze zdrojů z bezpečnostních složek státu. Ten mi sdělil, že když GIBS dostala případ na stůl, chtěli ho důstojníci tohoto útvaru – jak jim z logiky věci vyplývalo – přenechat spíše kriminální policii. „Jenže pak dostali informaci, že to musí dělat GIBS, protože je to pokyn seshora,“ řekl mi zdroj,“ popisuje Kmenta.
GIBS přímo podléhá vládě a šéf inspekce je odpovědný premiérovi.
Reakcí na publikovaný text byla „Výzva k vydání věci“, kterou reportér Kmenta obdržel 30. října. V dokumentu jej vrchní komisař vyzývá „k vydání veškerých dokumentů a podkladů týkajících se článku „Zločiny v IKEM“, který magazín Reportér publikoval ve vydání číslo 110 ze dne 16. října 2023.“
Zároveň mu vrchní komisař sděluje, že při nevydání mu mohou být požadované materiály úředně odňaty a může mu být udělena pokuta do výše 50 000 Kč.
„Za obsah publikace je dle tiskového zákona vždy odpovědný vydavatel, a proto také orgány činné v trestním řízení obvykle požadují informace či materiály od vydavatele, nikoli od konkrétního autora. To se v tomto případě nestalo a ze strany vrchního komisaře GIBS je kontaktován přímo autor textu,“ upozorňuje šéfredaktor a vydavatel magazínu Reportér Robert Čásenský.
Ten se otevřeným dopisem obrátil jak na ředitele GIBS Víta Hendrycha, a v kopii i na premiéra Petra Fialu.
Výzvě Kmenta nevyhoví
Mimo jiné v něm poukazuje na to, že si inspekce může opatřit požadované dokumenty jiným způsobem. „Tento postup podle mého názoru vykazuje spíše znaky nátlaku. Navíc v případě textu, který byl místy k postupu GIBS kritický,“ upozorňuje Čásenský.
„Vážený pane řediteli, věřím, že tento způsob nátlakového jednání ze strany Generální inspekce bezpečnostních sborů – a připomínám, že ve věci, která se samotné inspekce také týká – byl spíše omylem a pochybením jednotlivce a že se nejedná o způsob, jak by chtěl Vámi vedený úřad přistupovat k veřejné diskusi a také k autorům magazínu Reportér či dalších médií. Budu rád, pokud přijmete taková opatření, která podobné situace do budoucna vyloučí,“ napsal v otevřeném dopise Robert Čásenský, který je i předsedou Českého národního výbor Mezinárodního tiskového institutu CZ IPI (International Press Institute).
Jaroslav Kmenta už prostřednictvím své právní zástupkyně GIBS oznámil, že výzvě k vydání podkladů a materiálů, z nichž čerpal, nevyhoví.
HlídacíPes.org požádal o vyjádření k výzvě adresované Jaroslavu Kmentovi i GIBS. „Vzhledem k tomu, že redaktor Jaroslav Kmenta popisuje listiny, které však zřejmě neodpovídají listinám, které GIBS při domovních prohlídkách zajistila, a ani z jeho vyjádření není jasné, o jaké konkrétní listiny se jedná, nelze je tudíž zajistit z jiných zdrojů či vyzvat jinou osobu k jejich vydání. S ohledem na to, že se předmětné listiny měly nacházet přímo v dispozici pana Jaroslava Kmenty, byla výzva k jejich vydání adresována přímo jemu, nikoli vydavatelství,“ napsala v reakci 3. listopadu mluvčí Ivana Nguyenovás odkazem na toto vyjádření zveřejněné na stránkách GIBS.
„Podle názoru GIBS nejsou po panu Jaroslavu Kmentovi požadovány informace, které by narušovaly ochranu svobody tisku, svobodu projevu a šíření informací nebo by bylo požadováno porušení práva na ochranu zdroje,“ stojí mimo jiné v prohlášení.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Když se český stát chová jako ochránce vyvolených a posluhujících
Hnutí ANO v Litoměřicích otáčí, změny kolem kontroverzní sochy vojáka nepodpořilo
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
To bylo první co mě napadlo, proč to vyšetřuje GIBS, složka pro vyšetřování trestních činů policistů a ozbrojených složek.
A jsou informace, které má pan K. k dispozici hmotnou věcí? A proč se zdráhá informace předat, mohlo-li by to vést k usvědčení zaangažovaných policistů? Nebo je důvodem odmítnutí spolupráce arogantní způsob, jakým se GIBS informací domáhá?
Důvodem třeba může být, že by prozradil svůj zdroj, což ovšem nemusí.
Vstup GIBS do vyšetřování běžné kriminality je dost podivný. Vyřadit kriminální policii dost zavání. Ale asi toho zavání více. A nejhorší jsou ti, co na to upozorní. Nakonec i po předsedovi vlády problémy Blažka a dalších třeba z Brna sjíždějí jak hrách po stěně. Takže …
Že se člověk už ani nediví, jak se ta demokracie zatáčí právě za téhle vlády do vrtule. Přesunout vyšetřování exponovaného případu z působnosti policie, která má působit nezávisle, do rukou GIBS, která jak uvedeno „.. podléhá vládě a šéf inspekce je odpovědný premiérovi.“???
A navíc potom z tohoto titulu odebrat dokumenty novináři, který má přece právo svoje zdroje chránit??
Olala, kdo by to v demokracii čekal, že???
A že zrovna GIBS, kterou si – pro tu připomínku založila pravicová vláda v čele s ODS za své minulé působnosti, a jedním z jejich prvních počinů bylo – že zlikvidovala policejního prezidenta Lessyho, to je asi taky náhoda, která se stane tak jednou za deset let…:))))
Co na to pan ministr vnitra? Není GIBS náhodou jeho inspekce? Pan Kmenta je natolik zkušený novinář, že doufám, že to nebude zameteno do ztracena.