Kauza Pelta a dotace do fotbalu? Miliardový neziskový koláč
AKTUALIZOVÁNO. V sídle Fotbalové asociace ČR na Strahově zasahuje policie, která zadržela předsedu asociace Miroslava Peltu. Vyšetřovatelé prohledávají kanceláře v souvislosti s dotacemi ministerstva školství. Právě fotbal je přitom každoročně největším příjemcem dotací v neziskovém sektoru, jak opakovaně popsal HlídacíPes.org.
Podle prezidenta Miloše Zemana jsou neziskové organizace „pijavicemi na státním rozpočtu“. Na vlně kritiky neziskového sektoru či „politických neziskovek“ se vezou i další čeští politici. HlídacíPes.org přináší přehled toho, kam skutečně veřejné finance na neziskový sektor v České republice směřují.
V roce 2015 – za nějž jsou dostupná poslední souhrnná data – neziskové organizace z veřejných peněz získaly 16 miliard 480 milionů korun.
„Z toho 9,77 miliardy šlo ze státního rozpočtu, 2,3 miliardy z rozpočtů krajů a rozpočtu hlavního města Prahy, 3,7 miliardy korun z rozpočtů obcí a 737 milionů ze státních fondů ČR,“ shrnuje rozbor financování nestátních neziskových organizací, jenž každoročně schvaluje vláda.
Meziročně jde o nárůst o více než miliardu korun.
„K výraznému růstu došlo v oblasti Vzdělávání a školské služby, Výzkum a vývoj, Zdravotnictví, Zájmová činnost a rekreace,“ upozorňuje vládní analýza.
Fotbal stále vede
Drtivá většina financí jde do oblasti sociálních věcí, na politiku zaměstnanosti, poté na tělovýchovu, vzdělávání, výzkum a vývoj. Tomu odpovídá fakt, že největšími poskytovateli dotací jsou ministerstvo školství (4,7 miliardy) a ministerstvo práce a sociálních věcí (3,5 miliardy).
Naprostou většinu financí tak na rozdíl od představ prezentovaných obvykle na sociálních sítích nezískávají „politické neziskovky“ či organizace na pomoc uprchlíkům.
Z níže uvedené tabulky (údaje v tisících Kč) plyne, že kupříkladu celý obor tělovýchovy získal (jen ze státního rozpočtu za rok 2015) více než 2,5 miliardy korun.
Pro srovnání – do oblasti „péče o pomoc dětem, rodinám a ostatním skupinám obyvatelstva“ směřovaly dotace ve výši 332,6 milionu, „civilní připravenost na krizové stavy, bezpečnost a veřejný pořádek“ stát podpořil sumou necelých 43 milionů korun.
Zdroj: Databáze kapitol státního rozpočtu
Jedničkou mezi největšími příjemci dotací je jednoznačně fotbal. Jen ze státního rozpočtu dostala Fotbalová asociace za rok 2015 celkem 314 milionů korun, pražský Fotbalový svaz z krajských dotací bral 50 milionů.
„Fotbal je fenomén v počtu lidí, kteří se mu věnují už od dětství. Je v tom tedy i péče o mládež, fotbalový klub máte v každé vesnici,“ argumentovali už vloni – kdy byl stát k fotbalistům také nejštědřejší – na dotaz HlídacíPes.org zástupci Fotbalového svazu.
Neziskové organizace a dotace nad 50 milionů za rok 2015
Sportovní svazy celkově patří mezi největší příjemce dotací, ve výše uvedené tabulce jich je hned patnáct. Sedmdesát milionů na opravu stadionu například získal od ministerstva školství fotbalový klub FC Slovácko podnikatele Zdeňka Zemka.
Na druhé místo mezi největšími příjemci se s příspěvkem nad 300 milionů korun dostalo sdružení CESNET.
„CESNET je sdružení vysokých škol a Akademie věd České republiky, které provozuje a rozvíjí národní e-infrastrukturu pro vědu, výzkum a vzdělávání zahrnující počítačovou síť, výpočetní gridy, datová úložiště, prostředí pro spolupráci a nabízející širokou škálu služeb,“ představuje se na svých webových stránkách.
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
Z „klasických“ neziskovek je na pátém místě Člověk v tísni. Ten také dostal za rok 2015 od státu nejvíce dotací: na 68 projektů v souhrnné výši 147,5 milionu korun.
Bez zajímavosti není, že u dotací z krajů a hlavního města Prahy odsunula fotbalisty na druhé místo Arcidiecézní charita Brno. Ta dostala jak největší objem krajských dotací (62 mil. Kč), tak i největší počet dotací (121).
Příjemci krajských (a pražských) dotací nad 10 milionů korun
ZDROJ: Databáze rozpočtu krajů a hl. m. Prahy
Dotace dle podpořené oblasti u krajů…
… a u obcí
Vláda rozbor projednala již počátkem ledna, nová zpráva o financování nevládních neziskových organizací z veřejných peněz za rok 2016 bude k dispozici až na konci tohoto roku.
Dle ČSÚ bylo v České republice k 1. lednu 2015 registrováno:
- 82 597 spolků a 24 739 pobočných spolků;
- 2710 obecně prospěšných společností;
- 142 ústavů,
- 490 nadací;
- 1331 nadačních fondů,
- 232 školských právnických osob zřízených nevládních neziskových organizací (NNO)
- 1000 zájmových sdružení právnických osob
- 4158 církevních právnických osob
Z rozpočtu státu byly poskytnuty dotace 32 nadačním subjektům, 2256 spolkům a 246 pobočným spolkům, 659 obecně prospěšným společnostem, 122 ústavům, 180 účelovým zařízením církví, 26 zájmovým sdružením právnických osob a 132 školským právnickým osobám.
Téměř 16 % objemu dotací ze státního rozpočtu v roce 2015 získalo 10 NNO. Dotace nad 50 mil. Kč ze státního rozpočtu v roce 2015 získalo 29 NNO.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
„Fotbal je fenomén v počtu lidí, kteří se mu věnují už od dětství. Je v tom tedy i péče o mládež, fotbalový klub máte v každé vesnici,“
– vedle je clanek o nekterych (Babisovych) argumentacnich faulech.. Tenhle je taky ukazkovy. Troufnu si tvrdit ze sexem a vlastni sexualitou se zabyva jeste vic lidi nez fotbalem – bude tedy dostavat odpovidajici dotace? 🙂
Jinak je zajimave, jak spatne (a cim dal hur) na tom podle ruznych vyzkumu (at uz skutecnych nebo jen vzniklych na objednavku politickeho marketingu) deti a mladez v oblasti telesneho zdravi jsou. Pak je tedy na miste otazka, jestli vic jak 1/4 vsech statnich dotaci je vynakladana ucelne.
Protoze, nepredstirejme si, dotace na sport nejsou dotace na telesne aktivity, ale dotace do byznysu. Penize statni reprezentaci, ruznym bafunarskym asociacim zjevne nijak pozitivne zdravou telovychovu v obyvatelstvu nepodporuji: cucet na fotbalove prenosy v televizi plne reklam a cpat se pritom chipsy, buckem a pivem, to jsou sotva ucelne vynalozene penize na podporu zdraveho pohybu. Ty tzv. dotace na sport jsou uplne na stejne urovni, jako kdyby nekdo dotoval serialy typu Ulice pod hlavickou „Podpora obcanskeho souziti“
Je to proste jen penezovod, ktery si hraje na neco, cim neni.
Jo, a argument, ze z tech penez taky neco obcas dostane nejaky ten vesnicky klub (a ted ponecham stranou proc zrovna amatersky fotbalovy klub by mel dostavat dotace zatimco treba amatersky klub raioamateru ne), neberu. Je to z cele te sumy „na sport“ pidicastecka.
Je to bohužel tak, jak píšete. Nejde o tělesnou zdatnost mladé části populace, jde o byznys. Tělesně zdatné děti, zajímají současné „kapitány sportu“ bafuňáře, jen v tom smyslu, aby jejich byznys neskončil, aby měli dost pokračovatelů (toho, čemu se říká ve vojenství „kanonenfutr“), co jim svým „sportováním“ zajistí další, jak tomu říkávali komouši, bezpracné zisky. Není náhodou, že sportovní kluby jsou vlastně firmami a sportovci placenými zaměstnanci.
Plně souhlasí s tím co píšeš. Všichni mají plno řečí o to, že peníze půjdou adresně na každého kdo chce se starat o své zdraví a zatím je to tak, že abysi mohli zacvičit a zahrát tak si musí zaplatit nájem v tělocvičnách (školy- kde jdou ty peníze )a najít cvičitele, trenéra který se o ně zdarma postará a přebírá odpovědnost, že se nic nestane. Už by se mělo něco udělat s tím , že si dobřě platíme profesionály a ostatní nikoho z těch co ty ppeníze rozdělují nezajímá.
Tohle mě zajímá, takže dle této zprávy : „V roce 2015 – za nějž jsou dostupná poslední souhrnná data – neziskové organizace z veřejných peněz získaly 16 miliard 480 milionů korun.“
Dle vyjádření ministryně Šlechtové z roku 2015 (https://www.mmr.cz/cs/Ministerstvo/Ministerstvo/Pro-media/Ministryne-Karla-Slechtova-v-mediich/Ministryne-Karla-Slechtova-v-mediich-(1)/Stat-se-musi-pripravit-na-to,-ze-vlna-dotaci-skonci) : „V Česku existuje zhruba 75 tisíc neziskových organizací, přičemž 70 procent z nich funguje na eurodotacích. Bude záležet na tom, zda předloží smysluplný projekt, nebo ne. Nemohou spoléhat na to, že budou stejným způsobem financovány i po roce 2020.“
Takže ten objem peněz v neziskovém sektoru bude asi větší a zároveň hrozí, že se jednou objeví jako položka státního rozpočtu až skončí eurodotace.
Nutno dodat, že na fotbal vedle toho přispívají například taky obce, nebo státní akciové a městské společnosti, takže půjde ještě o mnohem větší peníze. Jeden příklad za všechny: Lesy ČR zrovna nedávno poslaly Peltovi 5 milionů na nějaké P.R. fotbalové akce. Proč, ptám se? Jinak díky o článek o těch zlých neziskovkách. Tohle by si měla přečíst ta ona cílovka, která se bude určitě minimálně zčásti prolínat s diváky fotbalu.
Pijavicemi na státním rozpočtu jsou lidé placení z našich daní co nechtějí ukázat své příjmy. Vrchol jsou prezidentovi výlety po vlasti a jeho volební nevolební blafy za naše daně.
Místo kontroly Babiše,ať FÚ prověří hospodaření neziskovek a začne na min.školství.Potom ukončit jejich činnost a ponechat pouze takové,které pomáhají v oblasti soc.a zdravotnictví a to českým občanům.
To nevím, co vám na to řeknou fotbalisti, hokejisti, dobrovolní hasiči a řada dalších…