Firmy se při volbě vrcholných manažerů fatálně mýlí. Až v 82% případů
Vybrat si do řídících pozic ve firmě správného člověka dá hodně práce, která často vyjde vniveč. Až v 82 % případů se po čase ukáže, že volba padla na toho nepravého (či nepravou).
Plyne to z průzkumu prestižní světové výzkumné společnosti Gallup. Ta téma zařadila mezi svá hlavní zjištění za rok 2014.
Špatný manažer položí firmu
Rozhodování, koho jmenovat do vysokých manažerských pozic, patří k nejdůležitějším v životě firmy, konstatuje Gallup a dodává: „Podle závěrů našich analytiků se ale v drtivé většině případů nepovede. Špatní manažeři přitom v součtu každý rok připraví firmy o miliardy dolarů. Pokud jich je v jedné společnosti více, mohou položit celou firmu.“
Gallup se opírá o své některé dlouhodobé studie a analýzy především amerického pracovního trhu „mezi stovkami organizací, 27 miliony zaměstnanců a 2,5 miliony pracovních kolektivů v průběhu dvaceti let“.
Závěry nejsou nijak povznášející: pouze 30 % zaměstnanců v USA se aktivně podílí na rozvoji firmy, celosvětově je to jen 13 %. Výjimkou tedy zřejmě nebude ani Česká republika.
„Souvislost mezi angažovaností zaměstnanců a výší zisků, produktivitou práce a její kvalitou, nižší absencí či krádežemi ve firmách je přitom zjevná,“ dovozuje Gallup s tím, že k tomu jsou ale nezbytně nutní kvalitní a schopní manažeři. Jenže, kde je hledat?
Jeden až tři z deseti
Podle průzkumu Gallup platí, že vůdčí schopnosti a manažerský talent má jeden z deseti lidí. Zároveň platí, že dalších 20 % lidí vykazuje „vnější znaky manažerského talentu“ a pokud jsou správně vedení, pracují na sobě a dostane se jim dalšího vzdělávání, mohou do role lídra dorůst.
Firmy ovšem mají problém talent rozpoznat a 82 % jejich manažerských personálních akvizic je sáhnutím vedle. Samotný výběr manažerů bývá podle Gallup ukázkou neefektivních manažerských praktik:
„Jeho součástí je jen zřídka průzkum či analýza. Když se Gallup ptal amerických manažerů, proč podle svého mínění získali stávající pozici, nejčastěji to přičítali svým předchozím profesním úspěchům v nemanažerských pozicích. To, zda mají skutečně nějaký talent, nikdo nezkoumal. Že je někdo schopný inženýr či programátor negarantuje to, že bude i schopným manažerem.“
Podle studií, analýz a zkušeností Gallup by manažer měl mít tyto vlastnosti a schopnosti:
- Umí motivovat každého jednotlivého zaměstnance tak, aby se cítil součástí naplňování firemní vize a mise
- Musí být dostatečně asertivní, jít za svým cílem, umět překonávat nástrahy i odpor
- Dokáže vybudovat a dodržovat kulturu jasné zodpovědnosti
- Je schopen vytvořit prostředí důvěry, otevřeného dialogu a naprosté transparentnosti
- Rozhoduje se s ohledem na produktivitu a cíle firmy, ne s ohledem na politikaření
Což dokáže naplnit opravdu jen málokdo.
Manažeři čekající na objevení
Nicméně – pokud se najde osvícená firma a její majitelé či akcionáři dokážou najít ty správné talentované manažery, čeká je odměna.
Podle statistik společnosti Gallup platí, že pokud firma dokáže najmout schopné lidi do vedení a dokáže zvýšit angažovanost ostatních zaměstnanců na dvojnásobek, bude v průměru dosahovat o 147 % vyšší zisk na akcii než její konkurenti.
Najít ty správné lidi do čela nemusí být přitom tak těžké, jak by se mohlo zdát. Ve velkých firmách obvykle připadá jeden manažer na deset zaměstnanců. Jak již bylo řečeno výše, jeden z deseti lidí má předpoklady být schopným manažerem. Ve většině případů tedy zaměstnanec s vysokým manažerským potenciálem „jenom“ čeká na své objevení.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)