Do finiše prezidentské kampaně zasahují i dezinformační weby: opět vytáhly Sorose
Volební kampaň začala být jedním z důležitých témat, kterým se platformy šířící dezinformace věnují, upozorňuje analýza Pražského institutu bezpečnostních studií.
„Zatímco začátkem minulého měsíce byli jednotliví kandidáti zmiňováni spíše v souvislosti s obecnou politickou situací, v následujících týdnech již byla většina publikovaných článků zaměřena na volební kampaň,“ říká hlavní koordinátor projektu České volby v éře dezinformací Jonáš Syrovátka.
Za měsíc prosinec se do analýzy promítlo 445 textů publikovaných na sledovaných platformách (weby AC24, Aeronet, Parlamentní listy, Protiproud, Sputnk CZ a facebooková stránka Zprávy.cz).
V první polovině prosince se podle PSSI objevily dvě dezinformace týkající se prezidentských voleb, obě publikoval server Aeronet.
Pozor na Sorose a knížete
Dezinformace, dle níž George Soros a Karel Schwarzenberg budou financovat protikandidáty Miloše Zemana, byla publikována 8. prosince.
Posléze se začala objevovat v diskuzích pod články na Parlamentních listech a Novinkách. Poté, co na ni upozornily Hospodářské noviny (12.12.), informoval o ní i text publikovaný na webu Eurozprávy.cz (14.12.).
Posléze se objevila na webech NWOO, Svobodné noviny a Protiproud (18.12.). V posledním prosincovém týdnu se tato dezinformace již objevovala minimálně.
Zmínky kombinace slov „Soros“ a „volby“ na českých zpravodajských portálech v prosinci 2017
Druhou dezinformaci, obviňující státní orgány (Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost) z přípravy informační kampaně proti prezidentu Miloši Zemanovi, publikovanou 12. 12., však žádný další server od Aeronetu nepřevzal a „zpráva“ zapadla.
Nejčastěji zmiňovaným kandidátem je v textech Miloš Zeman. Tomu vyjádřil otevřenou podporu web Aeronet, který napsal, že Zeman je (spolu s Petrem Hannigem) jediný „pronárodní kandidát“.
Zemana podpořil i šéfredaktor serveru Protiproud Petr Hájek, který doporučil jeho volbu.
Celkově je ale podle analýzy počet pozitivních a negativních zmínek o Miloši Zemanovi přibližně vyrovnaný.
To však neplatí pro Jiřího Drahoše, považovaného za hlavního Zemanova soupeře.
Hannig, Zemanova dvojka
V případě Drahoše je počet negativních zmínek více než trojnásobný oproti těm pozitivním, i když i u něj celkově převažují zmínky neutrální. „Dalšími často zmiňovanými kandidáty jsou Mirek Topolánek a Michal Horáček,“ říká Jonáš Syrovátka.
- Tématem téměř poloviny (201 textů) ze sledovaných textů byla volební kampaň.
- Nejčastěji zmiňovaným kandidátem byl Miloš Zeman (362 textů), který však získával pozornost i díky povinnostem spojeným s úřadem prezidenta.
- Dalšími často zmiňovanými kandidáty byli Jiří Drahoš (135 textů), Mirek Topolánek (114 textů) a Michal Horáček (86 textů).
Počet zmínek o jednotlivých kandidátech a jejich sentiment
- Drtivá většina textů (407 textů) byla publikována na webu Parlamentní listy. Negativní či pozitivní postoj k některému z kandidátů se objevil v jedné třetině (133 textů) publikovaných textů.
- Nepotvrdila se hypotéza, ze na Facebooku Parlamentních listů budou publikovány častěji texty vymezující se proti některému z kandidátů (či naopak podporující některého z nich).
- Web Protiproud publikoval šest textů, přičemž většina z nich obsahovala pozitivní (ve dvou případech Miloš Zeman, v jednom Petr Hannig a Jiří Hynek) či negativní zmínku (ve třech případech Jiří Drahoš, ve dvou případech Michal Horáček a Pavel Fischer) o některém z kandidátů.
- Web Aeronet v jednom ze tří publikovaných textů v pozitivních konotacích zmínil Miloše Zemana a Petra Hanniga. Přestože ostatní kandidáti byli zmiňováni bez negativního či pozitivního sentimentu, z kontextu (zejména dezinformace související se zapojením George Sorose do prezidentské kampaně, která je popsána výše) byla zřejmá snaha o jejich očernění.
- Na webu Sputnik CZ vyšlo 15 textů, které o kandidátech referovaly bez negativních či pozitivních konotací. Na tomto webu vyšel rozhovor s Petrem Hannigem.
- Web AC24 a FB stránka Zprávy.cz se o jednotlivých kandidátech téměř nevyjadřovaly.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Bylo by dobré také udělat také analýzu „nedezinformačních webů“ a třeba i veřejnoprávní televize, protože zde by byly sloupce sentimentu např. u Miloše Zemana úplně zpřeházené. Na Hlídacím psovi jsem snad pozitivní článek o současném prezidentovi neviděl, ale nechci redakci křivdit. O ČT není třeba ani mluvit…
Naprosto souhlasím, chtělo by to širší analýzu napříč médii.
Jestli to nebude tím, že za těch 5 let ve funkci není moc pozitivního, co by stálo za komentář – doplnění Ústavního soudu, několik dobře vybraných osobností k vyznamenání a postoj k Izraeli. Nebo jsem snad na něco zapomněl?
Prosím napravte to! Napište, co pozitivního se Zemanovi za jeho působení ve funkci presidenta povedlo. Prosím použijte pouze ověřitelné informace. Já mám problém najít jedinou jednoznačně pozitivní věc kterou za dobu svého prezidentování udělal. I z udělování státních vyznamenání se mu povedlo udělat dost trapnou záležitost.
Dost podobny text vysel 7.1. na manipulatori.cz.
To bude asi tím, že vychází ze stejné analýzy PSSI.
Je tu opět velká aféra na tzv. „dezinformační“ scéně. „Nedezinformační“ média propagují zase jiné kandidáty. Kupodivu strašný proruský dezinformační web AC24 domácí politiku vesměs nereflektuje nijak. Otázkou je, jestli náhodou není mnohem větší problém pro ČR ta pofidérní politická organizace ANO, která omámila 30 procent voličů naprostým lhaním a obsadila velké množství pozic, zatímco mainstreamoví novináři proháněli pár maličkých nevýznamných webů, údajně placených samotným V.V. Putinem…
od Sorose byl jsem na 10 metrů a na mysl mi přišlo Bezručovo „Setkání“……
Svým způsobem je možné výsledek analýzy komentovat slovy „dalo se to čekat, ale mohlo to být ještě horší“. Obávám se ale, že jsme ještě „nepřeskočili“. Spíš se obávám, že pokud bude 2. kolo podle očekávání Zeman – Drahoš, tak to „teprve začne“ …
Přesný popis situace.
Ostatně tvrdím ,že dno volebních kampaní je v nedohlednu jako dno hranické propasti. Vždy se dostaví překvapení.
Možná bychom si měli přát druhé kolo raději Fischer – Zeman, karierní diplomat bude možná větší „sousto“; ovšem ještě lépe, kdokoli proti komukoli, už bez Zemana…. Když jsme si zatím ještě nevrátili na Hrad krále, tak pojďme v pátek plni optimismu na to, hlavně nezůstat doma !
Přestože bych byl nesmírně spokojený s takovým výsledkem, tak se obávám že šance druhého kola bez Zemana je mizivá.
jsem zvedav, kdy voleb prezidenta se budou moci ucastnit Cesti obcane v zahranici, jmenovite v USA, kde pokud clovek nezije v Los Angeles, Nebo Washington DC, pripadne Chicaga, nema moznost se ucastnit voleb, netusim proc cesky obcan nemuze volit sveho prezidenta postou, pripadne na webovych strankach ministerstva zahranici..
Protože volby jsou ze zákona tajné a zároveň mohou volit jen voliči s ověřenou totožností (resp. každý volič smí odevzdat nejvýše jeden hlas)…
Obě věci současně nejdou zajistit ani při korespondenčním hlasování, ani přes webové stránky MZV (dokonce ani MV)
Před chvílí jsem si přečetl zprávu o dobrém zdravotním stavu M.Z. a jsem dost na rozpacích. Včera jsem si skočil na jedno a pochopitelně došlo na prognózy a názory na to, co nás čeká v pátek. V té naší partě byl chlápek, který dle jeho slov měl zaručené info (také důvěryhodnost infa dokládal), že vše, co se kolem M.Z. mele o jeho pozitivní kondici jsou nesmysly. Dle něj M.Z. a vše kolem něj ovládají a režírují Mynář s Nejedlým a bez dopingu by to nešlo. Fakticky prý kondice M.Z. je na úrovni člověka běžné konstituce o 10 – 15 roků staršího. To se prý netýká vyjadřování a myšlení, to prý odpovídá aktuálnímu věku. Tak nevím, co je hoax, zda to, co ten týpek sdělil s notnou dávkou důvěryhodnosti, nebo to, co sdělují oficiální zdroje. Já vím, lže se všude, ale dobré by bylo znát skutečnost.
Tak on člověk nepotřebuje znát výsledky nějakých konsilií, nebo zákulisní drby o pomočování a nefungující peristaltice, co můžou být pravda, nebo ne. Že Zeman během několika let neskutečně sešel a je na odchodu, to vidí každý. Pokud tedy nevychází z pět let starých fotek, co momentálně visí v ulicích.
Vzhledem ke skutečnosti, že Sorosův OSF pokračuje ve financování politických ziskovek, tak se nikdo nemůže divit, že se o něm v této souvislosti mluví a píše.