Finanční správa otevřela svoje data: počet kontrol i zajišťovacích příkazů klesá, úředníci zůstávají
Bezmála čtyři desítky datových sad spojených s výběrem daní v Česku a daňovými kontrolami nově na svých stránkách zveřejnilo Generální finanční ředitelství. Data nabízejí přehled o tom, jak se v tuzemsku daně vybírají a také s jakými náklady.
Web s daty finanční ředitelství spustilo koncem srpna. Údaje o daňových přiznáních podaných v Česku, daňových kontrolách, vymáhání, ale i výdajích samotného úřadu třeba na poradenské služby, znalecké posudky, úklid či na nákup hygienického vybavení se zatím do systému zadávaly ručně, výhledově GFŘ slibuje, že přenos dat bude automatizovaný.
„Finanční správa bude otevřená data rozvíjet průběžně. Rozsah datových sad chceme nejen rozšiřovat, ale i nadále vizualizovat,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová.
Ze sady dat zaujme například údaj o počtu prováděných daňových kontrol za posledních sedm let. Zatímco v roce 2015 bylo kontrol přes 37 tisíc, následný trend je prudce klesající až na necelých sedm tisíc kontrol v loňském roce.
Podle GFŘ je za tím „zefektivnění kontrolní činnosti Finanční správy včetně nasazení analytických nástrojů při výběru daňových subjektu ke kontrole“. „Vliv má také lepší spolupráce s orgány činnými v trestním řízení, která způsobuje zvýšení výběru daní a snížení částek zkrácení daní. Za rok 2020 se na snížení dále podepsala pandemická situace způsobená šířením viru SARS-CoV-2,“ vysvětluje Mašátová.
Naopak při kontrolách doměřená daň v čase stoupá – s výkyvem směrem dolů v loňském covidovém roce. Změna daně ukazuje rozdíl mezi daní, kterou si v přiznání vypočítal daňový subjekt, a mezi daní stanovenou na základě daňové kontroly:
Ministryně financí Alena Schillerová opakovaně slíbila, že sníží počty státních úředníků, jejichž stav ve skutečnosti – v rámci celé státní správy – v posledních letech setrvale roste.
Sama Finanční správa od roku 2016 přijala nové lidi například na správu elektronické evidence tržeb. Poté, co vláda rozhodla, že EET v době pandemie vypne, byli přesunuti především na kontrolu oprávněnosti čerpání covidové pomoci a stát je propouštět nehodlá. S počátkem léta však odešli lidé, kteří se dosud věnovali již vloni zrušené dani z nabytí nemovitých věcí. V roce 2022 a v roce 2023 je prý v souvislosti se zrušením této daně plánováno škrtnutí v součtu další 400 míst. Aktuální mzdové náklady na zhruba 15 tisíc zaměstnanců jsou ve výši 10,658 miliardy ročně. Počet míst v samotné Finanční správě v posledních letech mírně klesá.
Mediálně hodně sledované byly případy zajišťovacích příkazů. I u nich ale počet případů trendově klesá a klesá i celková částka uvedená v příkazech. Finanční správa ČR připouští, že je to do jisté míry i v důsledku kritiky řady „šlápnutí vedle“ a nadužívání zajišťovacích případů v minulosti.
„Reflektujeme aktuální poznatky ze správní praxe a právní závěry vyslovené v rozsudcích správních soudů. Dříve správními soudy vytýkaná pochybení finanční správy v dané oblasti byla zohledněna vydáním nového metodického pokynu pro vydávání zajišťovacích příkazů v roce 2017, který je průběžně aktualizován,“ říká mluvčí Mašátová.
Počet vydaných zajišťovacích příkazů podle ní odpovídá podezřením Finanční správy o možných neplněních daňových povinností v danou dobu.
Finanční správa v datech nabízí i vybrané údaje o vlastním hospodaření – například platby za energie, ostrahu, cestovné či reprezentaci. V grafech zaujme vysoký nárůst výdajů na znalecké posudky v roce 2018 . Podle GFŘ jde však o chybu, vzniklou patrně ručním zadáváním údajů, která bude opravena. „Děkujeme za upozornění na chybu,“ reagovala za GFŘ Mašátová. Suma původně převyšující 53 milionů korun byla později upravena na 1,24 milionů korun (za rok 2018).
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Ještě že tak, jak popsáno „..Za rok 2020 se na snížení dále podepsala pandemická situace způsobená šířením viru SARS-CoV-2,“ vysvětluje Mašátová“.
Kdo by taky čekal od chrabrých úředníků, že během covidové krize budou běhat po podnikatelích a kontrolovat jim daně?? To přece sami seděli doma na home office, jak jím doporučila vláda..
Bože můj, takové hoveziny píšete dobrovolně nebo za peníze?
Já mám informace přímo z rodiny, takže vím jakým způsobem ta „home office“ reálně probíhala. Vpodstatě byly 2 skupiny, co se nesměly potkat a střídaly se v práci po 1 dni. Na papíře to vypadá fantasticky, kdyby to nemělo několik ale – nikdo jim neubral práci, tj. za 1 den v kanclu měli udělat tolik, co za 2 dny normálně. V práci 10,5 hodiny povinně, na překážku se počítalo jen 6 hodin. Do toho problémy s podepisováním (to když nadřízený patřil do té druhé skupiny).
Asi to nevíte, ale v téhle práci (myšlena práce pro finanční správu) si není možné nosit práci (spisy) domů a dálkový přístup do úředních databází jakbysmet. Práce v cloudu zakázána.
Takže jeden den lítali jak šuspajtl a druhý čuměli doma do zdi. Nemohli si vybrat,m dostali to befelem.
Tak já na home office pracuju už hodně dlouho, takže vím jaký to je, a že dálkový přístup do firemních (resp. úředních) IS přes cloud je naprostou nezbytností.
Sorry že mne nenapadlo, že by úřady vůbec svoje liidi na home office poslat bez toho vůbec mohly. To totiž pak není žádnej home ofiice, ale že ten čelověk vůbec nepracuje. (překážka na straně zaměstnavatele, tuším), a na to jsou jiný paragrafy-
Nicméně, jak je ale uvedeno přímo v článku „prudce klesající trend…..za rok 2020 se na snížení dále podepsala pandemická situace způsobená šířením viru SARS-CoV-2,“.. Takže mi z toho vyplývá, že na fyzické kontroly chodili skutečně mnohem, mnohem méně.