Ficovy čistky rok poté. Průvan ve slovenské státní správě v číslech a grafech
Změna vlády s sebou vždy přináší i personální změny ve státní správě – a platí to i o Slovensku. Způsob, jakým se loni na podzim znovu ujal moci Robert Fico, však připomínal spíše parní válec. Kromě předem avizovaných změn v policii vyvolaly širokou kritiku například vládní personální zásahy do vedení kulturních institucí nebo národních parků. Slovenská pobočka Transparency International teď po roce Ficova vládnutí jeho „čistky“ převedla do grafů a čísel.
Mediální pozornost k výměnám šéfů státních organizací přitáhla v uplynulých měsících zejména slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová.
Ta odvolala i ředitele Slovenského národního divadla, Slovenského národního muzea a Slovenské národní galerie. Za šéfku mezinárodního domu umění Bibiana vybrala svou známou a bývalou sousedku.
Ze statistiky Transparency International však Šimkovičová jako největší „čistič“ zdaleka nevychází. Zatím vyměnila „jen“ devět z 32 ředitelských pozic, které pod její resort spadají. Podle autorů analýzy toto nižší číslo zřejmě odráží i problémy Šimkovičové s hledáním vlastních nominantů.
Rekordmanem je ministr životního prostředí Tomáš Taraba, který za první rok vlády vyměnil zhruba 90 procent (19 z celkových 21) ředitelských postů, na které má vliv. Některá místa obsadil přímo funkcionáři Slovenské národní strany, za kterou ve vládě sedí.
Nejvíc „větral“ Ficův Smer
Problémem je podle analýzy i nízká transparentnost těchto personálních výměn. Na webu ministerstev nejsou k dispozici zápisy z výběrových řízení, ani samotná informace o tom, že se řízení chystá. Na stránkách úřadů také chybí veřejně dostupné životopisy nově dosazených manažerů.
Související články
Ztráta důvěry po kritice Fica. Roman Joch už slovenské vládě neradí
Celkově podle statistiky aktuální Ficova vláda za první rok ve funkci vyměnila 55 procent ředitelů státních firem, organizací a podniků. Ze všech koaličních partnerů nejvíce – tři čtvrtiny – ředitelů ve svých resortech odvolávala hlavní vládní strana Smer vedená Robertem Ficem.
Povolební změny se dotkly i českého publicisty a vysokoškolského pedagoga Romana Jocha, dosavadního ředitele Institutu pro výzkum práce a rodiny fungujícího pod ministerstvem práce a sociálních věcí v Bratislavě.
„Přišla nová vláda, nový ministr. Jmenoval osobu, ve kterou měl důvěru. Byla to standardní výměna bez emocí,“ komentoval Joch svůj odchod pro HlídacíPes.org. Sám se coby dlouholetá tvář konzervativního Občanského institutu ještě před nástupem nové slovenské vlády k moci nijak netajil kritikou Roberta Fica a své odvolání očekával.
Když si Jocha v roce 2020 do funkce vybral tehdejší slovenský ministr Milan Krajniak, psalo se o tom poměrně obšírně.
Připomínaly se starší Jochovy výroky a konzervativní postoje a spekulovalo se, kam nový ředitel může směřování státního think-tanku v otázkách rodiny pootočit. Letos, po více než třech letech, opustil funkci v naprosté tichosti a bez zájmu médií.
60 procent vyměněných topmanažerů
Transparency International Slovensko se blíže podívala i na tempo vládních změn v dalších manažerských pozicích státních firem, jako jsou jednatelé, členové představenstev a dozorčích rad.
Zde může její hlavní závěr vypadat překvapivě. Ficova v pořadí už čtvrtá vláda se totiž tempem těchto personálních změn nijak výrazně neliší od jeho tří dřívějších kabinetů.
Za dvanáct měsíců Ficovy vlády bylo vyměněno 60 procent topmanažerů ve 45 největších státních společnostech. V absolutních číslech šlo o 197 změn na 327 vrcholných pozicích.
Téměř identická čísla vykázal po roce vládnutí i kabinet „Fico 1“ (od roku 2006), který po osmi letech střídal vlády Mikuláše Dzurindy, a „Fico 2“ (od roku 2012), který „uklízel“ po nedlouhé vládě Ivety Radičové.
Třetí Ficova vláda od roku 2016 vykázala po prvním roce výrazně nižší tempo personálních změn (jen 36,7 procenta), bylo to ale proto, že i v předchozím volebním období byl premiérem Robert Fico, a to dokonce v jednobarevné vládě.
Zmíněná rok a půl dlouhá vláda Ivety Radičové vklíněná mezi dva Ficovy kabinety je v tempu personálních výměn v prvním roce kabinetu dokonce rekordmanem (64,5 procenta).
Rozdíl mezi současnou Ficovou vládou a předcházejícím kabinetem Igora Matoviče (respektive později Eduarda Hegera) je podle Transparency především v tom, že Fico a spol. rezignovali na otevřená výběrová řízení na topmanažerské funkce, o které se minulá vláda alespoň v některých resortech pokoušela.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Odmlčí se v Evropě síť X, nebo ji čeká americká cesta „svobodných sociálních sítí“?
Kdo vlastní český fotbal. Miliardy v kulatém nesmyslu, atomový kufřík k tomu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
34 komentářů
“Závidím“ Slovákům a co se tam děje je neuvěřitelné. Nejen že vyškolili europodvodníky, ale řeší se vražda Lučanského a další takové kauzy. Tam ještě svítí slunce. Tam bude brzo obviněných demozlodějů a chciválků.
Ano, ironie vůči mafiánským, zlodějským a podvodným praktikám fica a jeho podržtašek, o násilném odstraňování kritiků a konkurenčních mafiánů nemluvě, je zcela na místě
Doporučuji trvalé přestěhování, aby radost byla dokonalá.🙂
Nemusíte Slovákům závidět Pavle H. Za tři čtvrtě roku budou volby a vše nasvědčuje tomu, že si přihlouplý český národ zvolí to samé, co mají nyní na Slovensku.
Kéžby.
Právě vy Pergille/Šimůnku budete určitě patřit mezi tu část českého národa, o které jsem psal.
Skeptiku, jsem toho názoru, že volbou Fica zvítězili slušní a chytřejší (a vzdělanější) lidé nad těmi, co podporovali Čaputovou a jejího designovaného nástupce.
Za Čaputové šlo Slovensko ekonomicky do kopru a teď se z toho, k velké nelibosti bruselských soudruhů a soudružek, dává dohromady.
Pro A. S. Pergill 26. 12. 2024 (11:12)
Jak je vaším zvykem Pergille/Šimůnku, utekl jste od tématu a blábolíte o něčem jiném mimo téma. Ale budiž, jak chcete. Vy Pergille/Šimůnku nevíte, jaké jsou pravomoci jak českého, tak slovenského prezidenta? Vy nevíte, kdo jak na Slovensku, tak v Čechách řídí ekonomiku státu? A to se chcete k takovýmto tématům v diskuzích na Hlídacím psu vůbec vyjadřovat? Vy nevíte, kdo už déle jak rok na Slovensku vládne a o ekonomických otázkách rozhoduje? Robert Fico. Před Robertem Ficem po tři roky vládli a o ekonomických otázkách rozhodovali Matovič a Heger. Před Matovičem a Hegerem to byl po osm let opět Robert Fico. Při vašem vzdělání byste měl znát ono pravidlo o délce doby, po které se začnou projevovat zásahy do ekonomiky státu. Je to asi pět let. Tak že kdo že to nese hlavní díl odpovědnosti za současnou ekonomickou situaci na Slovensku? Paní prezidentka Čaputová do jejíchž kompetencí rozhodování o ekonomických otázkách vůbec nepatří? Ekonomická situace Slovenska se zhoršuje už řadu let a to hlavně díky Ficovi a částečně i díky Matovičovi, který si s dědictvím po Ficovi nedovedl poradit. Současnou ekonomickou situaci Slovenska charakterizuje tento nadpis z dnešního vydání zpravodaje Microsoftu: https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/slovensko-%C4%8Dek%C3%A1-da%C5%88ov%C3%A9-zem%C4%9Bt%C5%99esen%C3%AD-zvy%C5%A1uje-st%C3%A1vaj%C3%ADc%C3%AD-odvody-a-zav%C3%A1d%C3%AD-nov%C3%A9/ar-AA1wwYga?ocid=winp1taskbar&cvid=fdf4140b874348af955858dbe66ee358&ei=108. Na Slovensko občas jezdím, tak že na vaše bludy o slovenské ekonomice naštěstí odkázán nejsem. Slovensko je ze všech států Visegrádské čtyřky s životní úrovní už řadu let na nejnižší úrovni a nemohou za to zcela určitě pouhé tři roky vlády Matoviče a Hegera a už vůbec ne prezidentky Čaputové.
Skeptiku, za pokles životní úrovně na Slovensku před nástupem Fica zcela jistě nemůže Fico.
A kdo že tedy za ten pokles životní úrovně může vy trulo? Čaputová?
Jistěže Čaputová a spol.
Pro A. S. Pergill 30. 12. 2024 (13:56)
Vy že jste podle svých tvrzení v minulosti učil na ekonomické fakultě Pergille/Šimůnku? Vaše znalosti svědčí nanejvýš o kvalifikaci pro organizování besídky zvláštní školy.
Skeptiku, je mi líto, ale na fakultě ekonomického směru jsem nejen učil, ale vedl i PhD studenty a nakonec se i habilitoval.
Pro A. S. Pergill 30. 12. 2024 (18:29)
Co jste mohl Pergille/Šimůnku na té ekonomické fakultě učit, jestliže nevíte ani jaké jsou možnosti a pravomoci jak českého, tak slovenského prezidenta rozhodovat o ekonomických záležitostech. Na základě znalostí, které tu v tomto ohledu předvádíte, s vámi Pergille/Šimůnku na té fakultě, pokud jste tam snad doopravdy učil, museli vyrazit dveře. Alespoň já být na místě děkana té vaší ekonomické fakulty, pak bych s vámi ty dveře s hukotem vyrazil.
Skeptiku, učil jsem tam odborné předměty, sepsal nějaké učební texty, vedl studenty PhD a nakonec se habilitoval. A sedal jsem také u státnic.
Skeptiku, a ještě něco: President jakožto politická persóna první kategorie má vícero možností ovlivňovat chod státu i různými neoficiálními cestami. Záleží také na tom, jak s kým vychází.
Pro A. S. Pergill 1. 1. 2025 (13:26) a (13:28)
Pokud jste na té fakultě doopravdy učil, pak s vámi na základě vašich „znalostí“ nebo spíše neznalostí, ty dveře zcela jistě vyrazili. O ekonomických záležitostech státu nerozhoduje prezident ani oficiálně, ani neoficiálně. Ani u nás, ani na Slovensku. Neoficiálně může dostávat pouze A. S. Pergill pokyny z Moskvy.
Skeptiku, nevyrazili mě, ale habilitovali na docenta. A ten president opravdu má mnoho možností k ovlivnění politiky i ekonomiky státu.
Pochlubte se Pergille/Šimůnku, až vás budou rehabilitovat.
Ano, tohle se po vládě liberálních „demokratů“ a progresivistů muselo stát, aby tyto instituce fungovaly tak, jak mají. Takovouhle čistku bychom potřebovali i v tuzemsku.
Velká škoda, že se nekonala žádná čistka po sametové revoluci Pergille/Šimůnku. Vy a vám podobní lidé se poté oklepali, zjistili, že se jim nic nestalo a tak nyní mají tu nehoráznou drzost a volají po čistkách oni.
Skeptiku,
já se nikam po Velké Sametové nehrnul, na rozdíl od mnoha jiných, mnohem výše v SSM a KSČ postavených než já. A pokud jsem něco či někoho kritizoval, bylo to stylem „padni komu padni“, protože mnozí z rehabilitovaných navrátilých se chovali tak, že se člověk vůbec těm komunistům nedivil, že je vykopli, a ani za tím nemusely být politické důvody, jako spíš neschopnost či nevycházení s lidmi.
Mně je úplně jedno kam jste se po Velké Sametové hrnul nebo nehrnul. Nic o vašem hrnutí se nevím, myslím si o vašem chování po Velké Sametové pouze své. Vím jen zcela určitě, že po Velké Sametové se čistky nekonaly, ale že po čistkách nyní voláte vy a lidé vám podobní. Já si myslím, že je škoda, že lidé jako vy a vám podobní tehdy vyčištěni nebyli. Jedním z důvodů pro vaše vyčištění by mělo být právě to, že právě vás komunisté nevykopli. Jestliže některé z vykopnutých vykopli podle vás pro neschopnost, pak ve vašem případě komunisté nejspíše zjistili, že jste schopný všeho a tak si vás ve straně nechali.
Skeptiku, měla být vyčištěna justice, která dodnes pronásleduje bývalé disidenty (viz nedávný článek zde) a v podstatě je ve stavu, kdy se rozsudky kupují jako housky na krámě. Podobně měla být vyčištěna i policie.
Teď už s tím nic nenaděláme, ale je to jednoznačně vina V. Havla.
Tak především a na prvním místě jste s tím čištěním zapomněl sám na sebe a lidi vám podobné Pergille/Šimůnku.
Já snad pronásleduji nějaké disidenty?
To už v současné době díkybohu nemůžete. To jste mohl provádět za minulého režimu a velmi se vám po takovýchto možnostech stýská, neboť jste právě vy sám vyčištěn nebyl.
Skeptiku,
1. Dnes už opět máme politické vězně a disidenty, podobně jako za minulého režimu
2. Za toho minulého režimu jsem spíš leštil kliky a ohýbal hřbet na různých výborech, abych dostali nějaké lidi z průšvihu. A někdy se mi to, spolu s dalšími, i povedlo.
Pro A. S. Pergill 31. 12. 2024 (10:14)
1. Tak nám ty politické vězně a disidenty konkrétně a přesně vyjmenujte Pergille/Šimůnku, popište nám, jakým způsobem jsou pronásledováni a hlavně popište přesně svá kritéria, podle kterých posuzujete, kdo je politickým vězněm a kdo je disidentem.
2. Vy že jste nějaké lidi dostal z průšvihu Pergille/Šimůnku???? Spíše by mě zajímalo, kolik lidí jste do toho průšvihu dostal. A patrně z toho důvodu si vás v té KSČ nechali, zatím co ty trochu slušnější vyhodili.
Skeptiku, do průšvihu jsem nedostal nikoho, přestože přiznávám, že za některé skupiny a lidi jsem se nebil. Z principiálních důvodů.
Za jiné jsem opravdu leštil kliky na krajských výborech a podařilo se mi je z toho dostat.
Skeptiku, nedávno šli sedět jacísi diskutéři, diskutující na téma, zda se na masakrech Poláků v Katyni nepodíleli vedle sovětů také Němci.
Kdyby se u nás za diskuze zavíralo, musel byste Pergille/Šimůnku vy sám už dávno sedět.
Můj příspěvek z 26. 12. 2024 (11:18) je odpovědí na A. S. Pergill 25. 12. 2024 (16:20).
Čili, jestli bych si dovolil citovat ze závěru
„(krátká) .. vláda Ivety Radičové vklíněná mezi dva Ficovy kabinety je v tempu personálních výměn v prvním roce kabinetu dokonce rekordmanem (64,5 procenta).
a dále pak
Rozdíl mezi současnou Ficovou vládou a předcházejícím kabinetem Igora Matoviče (respektive později Eduarda Hegera) je .. v tom, že Fico a spol. rezignovali na otevřená výběrová řízení na topmanažerské funkce..“
Jinak řečeno, výsledek je stejný, všechny ty vlády (s Ficem i bez) vyházely předešlé manažerské pracovníky a dosadily si na jejich místa svoje lidi.(což se dá i s výběovým řízením).
Jenomže, to už je snad tak přirozená součást dnešní parlamentní demokracie, že se to dělá všude, nebo ne?