Fiala vyčítá Babišovi plynovou závislost na Rusku. Babišovy firmy ruský plyn nutně potřebují
Premiér Petr Fiala ve svém včerejším projevu znovu kritizoval to, že je Česko v důsledku politiky předchozích vlád plně závislé na ruském plynu. „Minulá vláda dovolila, abychom se v dodávkách plynu stali téměř stoprocentně závislí na Putinově Rusku. Zdali to byla chyba nebo záměr, těžko dnes soudit,“ řekl Fiala a opět tak upozornil na to, jak je s ruským plynem úzce spojen byznys firem z holdingu Agrofert.
Společnost Agrofert Andreje Babiše se v uplynulých týdnech opakovaně ohradila proti tvrzení, že její firmy spotřebují stejně plynu, jako všech 2,6 milionu českých domácnost dohromady. Agrofert namítá, že ve skutečnosti spotřebuje pouze dvě procenta do Česka dovezeného plynu. Pokud se ale do započítají i holdingové firmy na Slovensku a v Německu, čísla vycházejí výrazně jinak.
Agrofert versus české domácnosti
Jak na dotaz HlídacíPes.org potvrdil mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský, jen samotná slovenská chemička Duslo Šala má roční spotřebu plynu zhruba 0,55 miliard m³ plynu ročně, to odpovídá přibližně cca 11 % celé slovenské spotřeby.
Mezi velké spotřebitele plynu v Německu patří výrobce hnojiv, močoviny a amoniaku SKW Peisteritz. Ten dlouhodobě patří mezi nejvýnosnější podniky holdingu Agrofert (například v roce 2019 měla SKW zisk v přepočtu 1,8 miliardy korun, což odpovídalo dvěma pětinám zisku celého holdingu). Sám SKW ročně spotřebuje zhruba 1,4 miliard metrů krychlových plynu. Potvrzují to jak firemní Zprávy o životním prostředí, tak opět i mluvčí Heřmanský.
Možné odstřižení od dodávek ruského plynu by – vedle řady dalších průmyslových podniků – tvrdě dopadlo právě i na byznys Agrofertu. Ten se už tak potýká s vysokými cenami této klíčové komodity: ceny plynu za poslední rok vzrostly o stovky procent. Už vloni musely firmy z holdingu zastavit na čas výrobu aditiva AdBlue, nyní se vysoké ceny promítají například do drastického zdražení zemědělských hnojiv.
Ozývají se přitom opakovaně hlasy, že by Česko ani další země EU neměly pomáhat Rusku s financováním jeho války – a prvním krokem by mělo být právě dobrovolné zavření plynových kohoutků vedoucích z Ruska.
Otevřeně o tom mluvil v Českém rozhlase a později i v Týdeníku Forum například podnikatel Petr Krogman, který ve velkém působí v zemědělském sektoru na Ukrajině. Právě on přišel s tezí, že „Agrofert odebírá ročně stejně plynu jako všech 2,6 milionu českých domácností připojených na plyn“. To ale Agrofertu rozhodně rozporuje: „Všechny naše chemické, potravinářské a další podniky v ČR dohromady odebírají méně než 2 % české spotřeby.“
„Koncern Agrofert má v ČR přibližně 140 společností, které dohromady zaměstnávají 21 tisíc lidí. Mezi nimi jsou například chemičky, pekárny a další provozy. Plyn používají jako zdroj energie všechny firmy,“ doplňuje mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský s tím, že se ale stále jedná o zmíněná dvě procenta celku české spotřeby.
Zatímco ale výše zmíněný podnikatel Krugman ve svých vyjádřeních sčítal spotřebu plynu za všechny podniky holdingu Agrofert, firma argumentuje jen spotřebou plynu svých firem v Česku.
V součtu za Německo, Česko (bez započtení Lovochemie, která hnojiva vyrábí ze čpavku z ropných zbytků) a Slovensko jde přibližně o dvě miliardy metrů krychlových plynu ročně. Celá česká spotřeba v roce 2020 byla 8,7 miliardy m³ (vloni už 9,4 miliardy m³), z toho na domácnosti pak připadá čtvrtina.
Spotřeba všech firem Agrofertu se tedy skutečně blíží spotřebě plynu všech domácností v ČR.
Plynově hladová odvětví
To vše zároveň za předpokladu, že SKW Piesteritz nakupuje převážně ruský plyn. Podle Andreje Babiše se sice „plyn na trhu prodává jako plyn“, tedy bez možnosti poznat jeho původ, nechal si prý ale zjistit – jak řekl v diskusi v Poslanecké sněmovně – že německý obchodník, od nějž chemička SKW nakupuje, „odebírá plyn prioritně z Norska a z USA“. Z Ruska prý „jen, když nemají dost“.
Ani deklarovaná dvě procenta celkové české spotřeby ale nejsou nijak málo. Odpovídá to zhruba sedmi procentům odběru plynu v českém průmyslu. Existuje však řada výrazně energeticky náročnějších průmyslových oborů, které se bez plynu neobejdou. Nejhladovější je výroba skla, cementu, vápna či omítek.
„V roce 2019 na toto odvětví připadlo více než 25 % z celkové spotřeby zemního plynu v průmyslu. Další významnou oblastí je výroba potravin, nápojů a tabáku, na kterou se spotřebuje více než 13 % z celkové spotřeby průmyslu. Přes 12 % spotřebovává chemický a petrochemický průmysl a necelých 12 % zemního plynu se spotřebuje ve strojírenství,“ shrnul nedávno ve svém textu v časopise Statistika&My Zbyněk Štech, vedoucí Oddělení statistiky energetiky Českého statistického úřadu.
Text vychází z článku, který redakce HlídacíPes.org připravila pro tištěný Týdeník Forum
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
52 komentářů
Tak si to shrňme:
•Babišovy firmy ruský plyn nutně potřebují.
•Náš národ nutně potřebuje Babiše, neboť jsme jako ovce: „Třeba na jatka, hlavně když jsme vedeni!“
Závěr č. 1, obecný: Nutně potřebujeme ruský plyn & ruský (resp. čínský lidový) způsob vlády, nikoli svobodu a demokracii, zaručenou naším členstvím v EU a NATO.
Závěr č. 2, osobní: Pokud Babiš nezopakuje své chyby z posledních voleb, vyhraje, a já na stará kolena půjdu do emigrace.
Mimochodem: Rád bych se mýlil, ve svém národě.
… no to je obrovský blud… Celá naše republika přece nemá přímé dodávky plynu z Ruska (vyjma nějakého malého cípku pro ČEZ). My – jako ČR, nakupujeme plyn od obchodníka(ů ?) z Německa. Čili poslouchat včera předsedu Fialu (jakože já jsem ho napřímo live neviděl – šel jsem raději hrát aktivně sálový fotbal), který to bez uzardění hustil do dívající se veřejnosti, no to ho mohli obdivovat jenom jeho fans (beztak s otevřenou pusou…)… Říká-li energetický odborník na plyn Vladimír Štěpán, že pokud bychom uzavřeli smlouvu napřímo s Ruskem (jako třeba Maďarsko, Rakousko, Německo), tak by roční úspora byla mezi 100 až 150 mld. korun… Je-li to málo nebo hodně, tak to musí posoudit nedogmatičtí občané…
Takovou míru sebekritiky bych od tebe nečekal, blude. Každopádně tvoje dojmy co kdo říká, jsou pro smích. Např. Ukrajina měla v roce 2009 taky dlouhodobé smlouvy „napřímo“ s gazpromem, přesto tato zlodějská organizace Ukrajině přes noc V ROZPORU s těmito smlouvami navýšila cenu plynu na dvojnásobek.
V té době měla ale“vliv“ na cenu plynu na Ukrajině „plynová královna“ Tymošenková, která pak byla předsedkyní vlády a později už za Janukovyče byla soudem odsouzena za machinace s cenou plynu a šla bručet… A následně začaly krádeže plynu určeného pro západní Evropu, že to musel řešit i Topolánek – coby tehdy úřední kápo EU…
Jinými slovy josef opět nechápe psaný text a bláboly na téma Tymošenková se snaží zamluvit evidentní fakt, že Topolánek řešil rusácké plynové vydírání a nedodržování smluv, přičemž Ukrajina nedělala nic jiného než, že trvala na plnění podmínek původní gazpromem podepsané smlouvy.
…no Ukrajina ten plyn určený pro země na západ za ní prostě kradla… V tu dobu přece neměla měřidla na plyn ani vstupu z Ruska a ani na výstupu z Ukrajiny – a už i to bylo v rozporu s tím co slibovala západním donorům….
Dobrý večer, bohužel mi hlavou kolují podobné myšlenky. Lidé se nechávají opít rohlíkem/koblihou a nedochází jim, že Babiš zemi zadlužil (už bylo prokázáno, že drtivá většina dluhu nemá souvislost s Covidem) tak, že vláda nemá nyní na kompenzace cen energií (proto za něj bylo líp). Babiš by stát klidně zadlužoval dále, jenom by už neřekl, že za cca dva roky bychom narazili na dluhovou brzdu, nebylo by na důchody a nestačili bychom splácet ani úroky, protože by nám za nízký úrok už nikdo nepůjčil. Kdyby lidé dostali v referendu otázku, zda má stát dotovat cenu piva a benzínu, aby stál(o) 2 Kč, vsadím se, že by rozhodli – ano. Že by stát zkrachoval by neřešili.
Česká republika se v době covidu zadlužila jako třetí nejmenší v rámci EU. Takže jen blábol. Blábol je, pochopitelně, i to referendum o ceně piva.
Co lžete, růst státního dluhu byl v ČR za Covidu 2. nejrychlejší, hůř dopadl jen Kypr. Mezi roky 2020 a 2021 jsme dopadli úplně nejhůř.
Je mi líto: Odborníci na ekonomii uvádějí naprosto odlišné údaJe. A věřím spíš jim.
Babiš zadlužil republiku tím, že dal v době covidu lidem a firmám peníze aby přežili. Nakupoval respirátory a ventilátory a mnoho jiného. Dluh 840miliard.
Fiala nekupuje nic, nic lidem nedává jen cpe peníze a zbraně Ukrajině. Předpokládaný dluh 1bilion 200 miliard. Fiala je ukrajinským premiérem, stará je jen o Ukrajince a na lidi v ČR kašle.
Ale a proboha, vůbec ne. Když si přečtete co napsáno výše „..Agrofert ..spotřebuje .méně než .dvě procenta do Česka plynu“.. a popřemýšlíte o tom, tak ty předpoklady jsou naprosto jiné.
1) 98 procent dovozu plynu do ČR spotřebují jiné subjekty než Agrofert, a budou tím těžce postiženy (podniky asi zkrachují)
2)Není tak, že celý Agrofert používá plyn a bez něj padne. Čast z jeho podniků ho potřebují, jiné ne- (Například snad chápete že na to aby dostával dotace na pole, plyn nepotřebuje:))).
3) Ale že navíc právě Agrofert má finanční prostředky na to, aby si urychleně zajistil jiné zdroje energie, pokud to bude nutné..
4) Agrofert není Babiš. I kdyby měl Agrofert sebevětší ztráty, i kdyby se zhroutil cely, osobně Babiše se to tak nedotkne. škopek peněz do konce života mu zbyde, i kdyby se odtud, z téhle mizérie měl odstěhovat jinam. (Jak vidíte, tak mu nefandím, ale uvažuju tu nejhorší možnost).
No a teď k těm závěrům.
1) Nutně potřebujeme ruský plyn, protože, ještě jednou, se zastaví ty podniky které ho potřebují – a ještě jednou, 98 procent z nich nepatří Babišovi.
2) Demokracii a účast v NATO i v EU potřebujeme taky. (Raději to nebudu hlouběji rozebírat), jenomže toto není v rozporu s tím odebírat ruský plyn. I proto, že – a skutečně ve válce s Ruskem nejsme, a doufejme že ani nebudeme..
3) Pokud jde o volby, tak si uvědomte, že ty parlamentní (a o ty jde) budou za víc jak tři roky. Co se stane do té doby, se vůbec nedá odhadnout .. Takže na tyhle úvahy máte dost času.
Tak potřebujeme plyn, nebo ruský plyn?
Že se na to ptáte.
1) Obecně, by nám, stačil i plyn odjinud, jenže v potřebné kapacitě a hned. A tím hned myslím, že každý měsíc zastávky těch podniků by generoval podobné ekonomické ztráty jako za covidu, když byly zavřené.
A pokud se tyče, té kapacity, nikdo jiný nám brzo podobné množství dodávat nebude.
ale za
2) Nejsem si jistý zda jde jen tak vyměnit ruský plyn za libovolný jiný. Co jsem o tom četl, technologové upozorňují že by se musela provádět řada úprav. Třeba trysky hořáků – v domácnostech. Co by se muselo všechno vyměnit v případě průmyslových komplexů a jak dlouho by to trvalo, ani nedokážu odhadnout..
Stačilo by zrušit zákaz frakování, přijatý na základě befélu z Bruselu fialovou vládou. Pak bychom měli na léta vystaráno vlastním plynem. A možná by se v našich břidlicích našla i nějaká ropa.
A, MMCH, to frakování je potřebné i pro těžbu geotermální energie, která by u nás mohla nahradit tak jednu až dvě velké uhelné elektrárny.
Tak zrovna do frakování bych se vůbec nehnal. V čem je problém, že na to je naše republika malá.
Jak ukazují publikované příklady i z Ameriky je ohromné riziko, že se chemikálie z frakování dostanou do spodních vod, nebo budou přímo kontaminovat obydlené okolí..
Kolik je asi u nás takových vhodných nalezišt, dostatečně vzdálených od lidských sídlišt, aby bylo garantováno že k žádné kontaminaci nedojde?? Nebo, že pak soudruh stát rozhodne, že energie je přednější, a lidem z těch oblastí připlatí něco na pohřebném?
Byli tací, co po těch „publikovaných příkladech“ (nejčastěji v nějakých zelených magazínech) šli. Většinou zjistili, že je to celé výmysl. V několika případech, hlavně při únicích metanu, prokázali, že k těmto únikům docházelo ještě před exploatací příslušných ložisek, takže frakování je nevyvolalo. +- odpovídala zanedbatelná menšina takto předváděných „katastrof“
Navíc si uvědomte, že ke frakování dochází ve hloubkách větších než 1 km, zatímco vodonosné vrstvy jdou do stometrových hloubek (a pokud je někde artézská voda, tak tam zpravidla nejsou ložiska plynu a / nebo ropy.
A i kdyby k nějakým takovým případům došlo, bohatý stát, nemusející složitě a na dluh shánět základní životní potřeby pro své obyvatele, to vyřeší snadněji, než když totálně chudobou zdevastovaný stát se bude snažit zařídit lidem, aby měli co žrát a spali v místnostech, kde v zimě nemrzne. To druhé je stav, do kterého nás žene EU pod praporem zelených a fialová vláda přitom radostně juchá (asi jako Jánošík pod šibenicí).
Ještě snad jedna informace: Za první republiky dělali hlubinný vrt (bez frakování) a výsledkem byl drobný únik metanu, který hořel jako tzv. „Příborské ohníčky“, u nichž se, hlavně v zimě shromažďovali bezdomovci a jiní chudáci. Němci pak vrt zalili betonem z důvodů zatemnění.
IMHO je to další důkaz, že těžitelná ložiska u nás jsou.
Dodávky do Babišových firem na Slovensku řeší Slovensko, fo jeho firem v Německu řeší Německo. To jde zcela mimo naši vládu, ať tam sedí kdokoli – Fiala, Babiš a nebo třeba Pepek Vyskoč, obecní blázen z Putimi.
Ruský plyn obecně potřebuje Německo a jeho ekologická hnutí, potřebující předstírat, že Energiewende, potažmo Green deal, fungují, což se dělá tak, že se energie z OZE nahrazuje zemním plynem, protože jinak by to nešlo. Bez německých ekonesmyslů bychom byli na Rusku nezávislí. Údajně má EU víc břidličného plynu než USA, a to ještě nejsou všechna ložiska zmapovaná.
A ty jsi blázen odkud, protože tu z tebe vycházejí nebezpečné a jedovaté plyny. Ten tvůj guru Babiš je ten nejvíce prolhaný lhář- dokonce více než Zeman a to je co říct. Kdy už konečně lidi jako ty konečně pochopí, že Babiš nešel do politiky, protože mu záleží na České republice. Babiš šel do politiky jenom proto, aby firmy svého Agrofertu napojil na státní penězovod a také dotace z EU, což se mu po celých 8 let u korýtka dařilo a výsledkem je zadlužení ČR o 1,5 bilionu Kč, přičemž vládl až do roku 2018 v zemi, která měla vysoký růst ekonomiky. Výsledkem jeho hospodaření byl zdvojnásobený dluh, zatímco Agrofert se zbavil těch největších dluhů, kvůli kterým mu nechtěly půjčovat ani české a ani evropské banky.
Nic z toho, co uvádíte, nijak neodporuje pravdivosti toho, že naprostou většinu plynu do svých podniků kupuje Babiš v jiných státech než ČR a podle tamních pravidel, takže jakékoli změny naší politiky vůči ruskému plynu se s ním ve většině případů minou.
Druhá věc je, že ty podniky potřebujeme (jako stát) minimálně stejně, jako ten Babiš, protože odvádějí daně a lidé v nich pracují (a nepobírají sociální dávky). Pokud by někdo nějakým způsobem „zničil krtka“ (=Babiše), vyrobil by naprosto šílené problémy, vč. sociálního neklidu, možná i nepokojů a povstání (ne za Babiše, ale za chleba).
Pokud je třeba něco udělat, je to totální, celoplošné, zrušení dotací a kvót (made in EU). Pak nebudou běžet ekonomicky nesmyslné výroby, a o to víc se vyrobí zboží a vyprodukuje služeb, jsoucích skutečným přínosem – pro občany i celou společnost.
Hlavní problém je nečestný Petr Fiala. Vykřikuje, že je s Ruskem ve válce, ale vyjednal si v EU výjimku, že může Česká republika dál odebírat a platit ruský plyn.
Že bych připomněl, pokud se do toho mají započítávat i německé podniky Agrofertu, tak si tedy řekněme že Německo si přece s Ruskem dohodlo a společně postavilo Nord Stream 2.
Takže pokud se o tu závislost HP a další investigativní zajímají , mohou se zeptat třeba Mutti Merkell, ta to jistě vysvětlí,,
Podle posledních zpráv německý parlament odsouhlasil zestátnění Nord Streamu 2 s tím, že jej odřízne od ruského potrubí na dně Baltu a napojí tu německou část na dopravu LNG, který mu dodají Arabské státy do německých přístavů na pobřeží Baltu. A co se týká Nord Streamu, na území Německa Rusové ani nepáchli, takže ztrátu mají Rusové a ne Němci, ti svoji část potrubí použijí, kdežto Rusové natáhli potrubí přes Balt a investice je k ničemu.
Je otázka, zda je větší zlo závislost na Rusku, nebo na islamistických diktaturách v Zálivu. Obávám se, že z dlouhodobého hlediska spíš to druhé. Navíc ropa a plyn v Zálivu asi dojdou dříve než v Rusku.
Patrně jediná cesta je likvidace ekologických organizací a zahájení těžby plynu a ropy na území EU, kde je toho podle kvalifikovaných odhadů víc, než v tom Zálivu.
Kupovat plyn od zemí kde se porušují lidská práva je zločin proti lidem. Pokrytectví Fialy nezná mezí. Hlavně, že jdou ve stopách Havla.
Jdou. Havel v podstatě dělal totéž. Jen to uměl jako spisovatel opentlit žvásty, že to tak neřvalo. Což současná garnitura politiků nezvládá.
Víte – rozdělme dvě věci.
1) Kdo tu dosavadní závislost na ruském plynu v minulosti způsobil. A tady je to jasné, Merkelová dohodla s Ruskem výstavbu druhého plynovodu.
ale
2) Co se týká – a to už blízké budoucnosti, jak se to bude řešit. Ten nápad použít trubky od Nord Stream 2 pro dopravu plynu dovezeného na lodích vypadá dobře, akorát to nevychází kapacitně. Jak i experti počítali, pro náhradu ruského plynovodu by musela být celá ohromná flotila tankerů, jezdících neustále tam a zpátky..
Kdysi jsem to počítal: Do EU by musely připlout a během jednoho dne být vypuštěny tři průměrné (podle Wikipedie) tankery na plyn. Je otázka, zda je to vůbec technicky možné, a obávám se, že tolik tankerů na plyn (myšleno na kapacitu, ne na kusy) prostě na světě není.
Speciální operace Ruska na Ukrajině zvratila ekonomiku vEvrope, ale i světa. Naseptavaci z USA o závislosti na Rusku, dokázali zblbnout politické elity Evropy takovým způsobem, že si podrezavaji větev, viz prezident Macron. Zelení v Německu zprovoznují uhelné a atomové elektrarny proti kterým před mesici vedli nesmiritelný boj. Americké základny jsou dal v Evrope a Polsko má nove. Premiér Fiala s MO Cernochovou vymetli armádní sklady, tak že to hranici s trestným činem a jede oznámit Stoltenbergovi, že to už víc nejde a dostane pochvalu místo pohlavku. To jsou příčiny inflace. která buji. Tak 2-5 let bude tato ekonomická retardace trvat. Samozřejmě, že jsou odvětví,., která bez ruského plynu budou scházet, ten americký zkapalneny to je ekonomická pohádka se špatným koncem. Ostatní svět, ale není zblbly, V Africe prezidenta Zelenskeho zástupci afrických státu ani nevyslechli, protože je to rec herce plná bludu a nadsazek. Ano, Evropa vystrizlivi a základny USA, zmizí, ale Čína POSILUJE a bude silnější, biblické „lidé bdete, nevíte dne a hodiny“ jsou platná. V nepřehledném terénu platí stará vojenská zásada pro pochod, že jednotku vede levak, je prokázáno, že se nemota v kruhu různé velikosti.
Nevěřící Tomáši, nepiš o něčem, o čem nic nevíš, ČR se zbavila starých ruských zbraní a dostane za ně z Německa ne sice nové ale novější a kvalitnější a Němci začnou přezbrojovat svoji armádu zcela novými tanky a děly a samohybnými houfnicemi a také raketomety a jinými vojenskými zbraněmi.
pred 10 lety sme meli 25% plynu z norska – z ruska tedy cca 3/4.
ted mame s ruska 97% plynu, z norska nic.
plyn z norska skoncil v 2017.
babis tvrdi, ze skoncil dlouholetej kontrakt a obnovit ho neslo
spis nechtel, protoze ted to najednou zase jde
babis nevidi dal nez na spicku nosu, vytlouka klin klinem, vubec nekouka do budoucna
v dobe ekonomickeho boomu rozfrcal 140mld rezerv po kalouskoj jeste z doby krize a 21mld z FNM urcenych na ekologicke skody po komousich
babis tvrdil ze nikdy setrit jako kalousek nebude a vysledek si ted vyzirame
po 6 letech ekonomickeho boomu a naslednych 2 letech covidu kasa vybrakovana a to krize teprve prichazi
zlatej kalousek
… tu smlouvu na norský plyn uzavřel tehdy v roce 1997 na dvacet let (teď už bývalý) Transgas – ten po privatizaci byl „odkoupen“ RWE…. Čili ta smlouva zanikla v roce 2017 bez jakéhokoliv vlivu vlády zde… Čili taková je pravda…
Čili jinými slovy, je pravda taková, že i když současný hradní čučkař střelil transgas němčourům, tak jak socbotka tak agent bureš mohli po roce 2017 podobnou smlouvu s Nory uzavřít přostřednictvím ČEZu nebo jiné státem vlastněné společnosti. Nemluvě p tom, že měl bureš ručičky dozadu v případě výstavby plynové propojky STORK II a do dostavby Temelína v roce 2014 co by ministr financí neblahé paměti hodil vidle.
… a proč by to dělali, když ten norský plyn by byl asi 3x dražší a STORK byl polský politický projekt – mj.také mnohonásobně dražší… Logická je cesta Maďarska, která je určená ve výsledku pro lidi… Všechno ostatní jsou politická řešení – násobně dražší… Věřím, že kdyby do budoucích voleb si někdo dal téma přímého nákupu , tak uspěje.., za ty možná 3 roky se idealistům určitě protočí panenky z demokratického plynu a ropy…
kdyby norskej plyn byl 3x drazsi, tak ho od norska nikdo nekoupi ty rozumbrado. ani my, ani nemci, ani nikdo jinej.
madarska cesta (ale i cesta SPD) by vedla k tomu, ze rusaky by sme (slovaci) uz davno meli na hranicich a pak uz muzeme jenom pocitat dny, mesice nebo roky, kdy opet pristanou v pze.
ty se na to evidentne tesis, ja se toho desim
Jinými slovy, josef tentokrát fantazíruje na téma cen norského plynu. Ale každopádně alespoň uznal, že agent bureš byl a je nemakačenko, který místo aby řešil následné smlouvy s Norskem a investice do energetiky a produktovodů, tak nás prodal rusákům. Což teď musí Fiala složitě řešit a na což doplácí celá ČR včetně josefa.
Martine, na tom, že norský plyn je násobně dražší než ruský se shodují prakticky všichni experti. Dejme tomu, že se vedou spory, jestli je to dvouapůlnásobek nebo čtyřnásobek, nebo něco mezi tím.
Je to dáno jednak příznivějšími podmínkami pro těžbu v Rusku (pevnina versus dno skoro pořád rozbouřeného moře), jednak ruskými platy (podstatně nižšími, než ty norské) a dalšími podobnými faktory.
pergile, tak mi aspon jednoho aspon trochu hodnovernyho experta linkni
podle tvy posahany teorie by cena ropy od arabacu byla asi tak petinova proti amikum, protoze zatimco arabacum tece ropa z diry v zemi, amici ji musej slozite a draze dobyvat z bridlic
cena se urcuje ma burze a tak kdo tezi levneji vydela vic, nez ten kdo tezi draze, nez ze by ji jeden daval zakaznikovi levne a druhy draze
to by bylo kvikotu minimalne od socanu a pak od babise, jak klaus v 1997 nakoupil 3x drazsi ropu od norku misto levne od rusaku
Martine, existuje ropný kartel OPEC, který uměle produkci ropy některými státy zvedá. Členy OPEC jsou: Algeria, Angola, Congo, Equatorial Guinea , Gabon, Iran, Iraq, Kuwait, Libya, Nigeria, Saudi Arabia, United Arab Emirates a Venezuela. Ceny, které se txyto pochybné státy snaží vnutit světovému trhu, nemají naprosto nic společného s náklady na těžbu.
Těžba ve státech mimo tento kartel ceny ropy na trhu snižuje, což je i příklad USA. V momentě, kdy se začne do ryze obchodních vztahů motat politika, jsou biti spotřebitelé.
OPEC produkci ropy zveda a snizuje a tim snizuje a zveda jeji cenu pergile
to je jejich politika
predstava, ze nedo nabizi ropu za $50 a jinej za $150 a za tech $150 mu vsichni utrhaj ruce je nejaka mylna predstava v tvoji hlave
Martine, smyslem existence kartelu je zvyšování ceny zboží, případně služeb poskytovaných jeho členy. OPEC uměle snižuje produkci ropy a z tím zvedá její cenu. OPEC je náš nepřítel.
Podle posledních zpráv německý parlament odsouhlasil zestátnění Nord Streamu 2 s tím, že jej odřízne od ruského potrubí na dně Baltu a napojí tu německou část na dopravu LNG, který mu dodají Arabské státy do německých přístavů na pobřeží Baltu. A co se týká Nord Streamu, na území Německa Rusové ani nepáchli, takže ztrátu mají Rusové a ne Němci, ti svoji část potrubí použijí, kdežto Rusové natáhli potrubí přes Balt a investice je k ničemu.
… v Německu musel Gazprom utvořit nový podnik spolu s domácími subjekty, aby to vyhovovalo směrnici EU – to znamená, že čím více subjektů na ose výrobce-spotřebitel, tak to pochopitelně znamená vyšší ceny… Člověk na konci jako uživatel nemá v podstatě význam, protože nejdříve musí být trh, trh,…
Kdy už ten Fiala začne něco dělat a přestane se vymlouvat na Babiše . Babiš toto Babiš tamto a zatím se mu ta sqvadra činí a krade jako strak.Ono je to pravda co o něm a jak mu říkají v Brně.
On a jeho suita, obávám se, nic jiného než vymlouvat se na Babiše neumějí. Bohužel.
babis se na kalosuka vymlouva doted
pritom kdyby se kalousek choval jak babis, tak by po kalouskoj nezbylo 140mld v rezervnim fondu ani 21mld ve FNM, ale rozfrcal by vse jako babis v dobe ekonomickeho boomu a kdyz prisla chinska chripka, tak behem 2 let udelal sekyru 800mld, z toho na ten chinskej vir sla polovina a druhou polovinu jenom rozfrcal
Tolik desetiletí se plyn odebírá z Ruska do ČR a najednou bububu Fialovi se to NELÍBÍ.Měl by se zeptat rodičů čím doma topili,tedy jestli tenkrát doma chudáček malý Fiala nemrzl .Sice se plyn odebíral/odebírá i z Norska,ale co to muselo stát many many many než se to potrubí vybudovalo takovou dlouhou trasu !!A nyní to bude zase MAZEC FINANČNÍ .
Zrádcovské puťkově podržtašce milanovi uniklo, že finanční mazec tady máme díky puťkově plynovému vydírání, puťkově válkce a neschopnosti a neochotě (kdo ví čím motivované) agenta bureše zajistit dostatečnou diverzifikaci zdrojů.
Pavlovi nedochází, že závislost na ruském plynu vyvolali Putinovi agenti – zelení – se svým Green dealem. Ten se bez laciného, tedy ruského, plynu prostě neobejde, jinak by nebylo možné předstírat, že to funguje. Proto se EU pod praporem Německa a jeho Energiewende (jakýsi umírněný prototyp GD) odpojila od všech ostatních zdrojů plynu.
… a co by se diverzifikovalo..? Jediné co mě napadá by bylo možné vybudovat někde na Labi u Děčína „přepracovnu“ LNG na plyn a pak odsud nové trubičky po vlastech českých – třeba až do Aše, respektive za Břeclav, za Rapšach a Majdalenu do Č.Velenic, a také třeba do Skřečoně u Bohumína… No to by byla parádní diverzifikace… Z Německa by ten LNG vozily speciální lodě (třeba naše lodě s korvetním kapitánem Vodičkou)…Pochopitelně by z toho rostl HDP – měli by tedy radost i analytici…. To tedy Babiš v té době rozhodně nedomyslel (asi mu to tady dopisující Pavel neporadil) a tak zákonitě musel po volbách od válu… Už se těším jak bude Fiala s motyčkou prokopávat nové trasy pro ty trubičky…
Teoreticky by nebyl problém vozit ropu a plyn na naše území po Labi. Bráníí tomu ovšem německý zločinecký stát. Proto by bylo dobré realizovat DOL, aby možnost blokovat dopravu těchto /a mnoha dalších) surovin na naše území neměl.
Ještě lepší by bylo ovšem zahájit těžbu našich břidličných uhlovodíků.