Letos požádalo v Česku o azyl 590 cizinců, uspělo zatím jen 19 z nich
Od ledna do konce května letošního roku požádalo v České republice o udělení azylu celkem 590 cizinců. Azyl získalo zatím jen 19 z nich, nižší formu mezinárodní ochrany (doplňkovou ochranu) pak dalších 48.
Česká republika udělováním azylu poměrně šetří. Ze statistik ministerstva vnitra (tabulka níže) vyplývá, že v roce 2015 neuspělo ani pět procent žadatelů o azyl.
O rok později, v době, kdy vrcholila uprchlická krize, se poměr mezi počtem žadatelů o azyl a lidí s uděleným azylem zvýšil na deset procent.
Zájem o Českou republiku ale mezi uprchlíky není velký. Zatímco do Německa nadále přichází až 15 tisíc migrantů měsíčně, v Česku za celý loňský rok požádalo o azyl necelých 1500 lidí.
Evropská komise v úterý oficiálně oznámila, že zahájí s Českem (a také Polskem a Maďarskem) řízení pro porušení unijní legislativy – kvůli tomu, že země neplní přijímání migrantů podle kvót prosazených Evropskou komisí v roce 2015.
„Česká republika v rámci kvót Evropské unie přijala celkem dvanáct osob,“ říká mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Evropská unie přitom Česku přidělila kvótu 1600 osob. Česká vláda ale veřejně opakuje, že Česko v rámci kvót žádného migranta nepřijme.
Podle statistik Správy uprchlických zařízení k 30. květnu 2017 je v tuzemských přijímacích a pobytových střediscích celkem 293 lidí; v zařízeních pro zajištění cizinců dalších 75 lidí. V integračních azylových střediscích pak 82 osob.
„Nejčastější státní příslušnosti klientů v pobytových, přijímacích a integračních střediscích – Ukrajina, Ázerbájdžán, Arménie, Irák. Nejčastější státní příslušnosti klientů v zařízeních pro zajištění cizinců – Ukrajina, Vietnam, Nigérie,“ shrnuje Správa uprchlických zařízení.
Slovníček pojmů
azyl – ochranný pobyt, který stát poskytuje státnímu příslušníku třetí země nebo osobě bez státní příslušnosti v souvislosti s jejím pronásledováním zpravidla z důvodů politických (v ČR jsou důvody udělení azylu specifikovány v zákoně o azylu)
doplňková ochrana – vedle azylu další (nižší) forma mezinárodní ochrany, která se uděluje cizincům, kteří nesplňují důvody pro udělení azylu, bude-li v řízení o udělení mezinárodní ochrany zjištěno, že v jejich případě jsou důvodné obavy, že pokud by byli tito cizinci vráceni do domovského státu, by jim hrozilo skutečné nebezpečí vážné újmy. Za vážnou újmu se pak považuje uložení nebo vykonání trestu smrti, mučení nebo nelidské či ponižující zacházení nebo trestání žadatele o udělení mezinárodní ochrany, dále vážné ohrožení života nebo lidské důstojnosti z důvodu svévolného násilí v situacích mezinárodního nebo vnitřního ozbrojeného konfliktu, nebo pokud by vycestování cizince bylo v rozporu s mezinárodními závazky České republiky
Institut azylu a uprchlictví – má za cíl ochránit cizince před pronásledováním státními orgány v jejich domovské zemi. Pravidla pro přiznání národního statusu azylanta si každý stát určuje sám. V případě uprchlíků je to však odlišné – pravidla plynou u mezinárodních smluv: Úmluvy o právním postavení uprchlíků (1951) a k ní se vážícího Newyorského protokolu (1967), tzv. Ženevská úmluva.
Institut uprchlictví je vlastně novodobá instituce a je smluvní povahy (státy se k poskytování ochrany zavázaly). Přiznávání statutu azylanta je naopak instituci známá již v období antiky a středověku.
Dnes institut azylu/uprchlictví v nějaké podobě uplatňuje 144 států světa, často v podobě ústavních zákonů. Česká republika jej zakotvuje v čl. 43 Listiny základních práv a svobod.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Nejsem žádným příznivcem poskytování azylu migrantům. Československo před Mnichovem poskytovalo azyl mnoha Němcům,kteří utíkali před Hitlerem.Anšlus Rakouska nechal prez.Beneš odeznít,ale i Francie a V. Británie.Před touto nebezpečnou alternativou varoval již zemřelý prez.Masaryk. Naše mobilizace byla stavěna na obraně i útoku ujižních hranic s Rakouskem Historie se opakuje ve spirále v jiných souvislostech a na jiné úrovni.Současná nevypočitatelnost USA a nepřipravenost EU a NATO je očividná.Situace na Ukrajině a v Sýrii má obdobu z někdejším Habešem a Španělskem.V4 je obdoba „Malé dohody“.Nejsou žádná dobrá řešení bez Ruska.
Česká republika má jen dvě možnosti. Buď táhnout s EU za jeden provaz i v přijímání uprchlíků, kteří se dostali do ohrožení života. Nebo být okupována Ruskem za pomocí domácích kolaborantů, kteří se dostávají k moci díky lidskému utrpení. To, že jsme malý slabí stát, neznamená, že musíme být velcí zbabělci.
Docela by mě zajímalo, kolik Chovancových úředníků se na těch 1500 žadatelích živí? A kolik nás to jejich úřadování ročně stojí? Nebylo by levnější prostě přijmout pár zoufalců bez tolikého prudění?
Víte, kdo je (podle Sanepu) nejoblíbenější politik?
Okamura!
To by bylo prudění jeho obdivovatelů, kdyby Sobotka, resp. Chovanec, přijal těch pár zoufalců! Ne prudění, ale nenávistného a hysterického řevu.
A jen mimochodem, pár jsme jich přijali a i ti, po několika dnech, zdrhli do Nšmecka!
Jedna věc je azyl a azylová řázení a druhá celková přistěhovalecká politika s pruděním nebo naopak vítáním imigrantů, povolováním TP či dokonce udělováním občanství. Azylové věci byli vždycky okrajová záležitost, ale nárazově může být žádosti více, když se někde něco děje, takže aparát, který to zpracoje a záložní, poprázdné záchytné středisko lze určitě obhájit.
Možná ještě důležitější věc je ta druhá oblast. ČR má dlouhodobě přísná pravidla pro přistěhovalectví, možná až moc, ale uznávám, že fungují. Mám ale strach z volání po zpřísňování. Už dnes je docela problém se tady usadit, což vede spíš k obcházení pravidel (cizince se tlačí do švarcsystému, aby tu mohli pracovat, je tu prostor pro korupci hlavně u zájemců z východu atd.) …
K tomu dvě poznámky,
Za prvé, v článku zmíněný údaj 1500 lidí skutečně zahrnuje pouze žadatele o politický azyl. Zatímco pokud vezmeme v úvahu celkový počet migrantů -cizinců žijících v našem státě těch je kolem půl milionu a všechny musí úředníci od Chovance zaevidovat .Čili mají práce dost a dost.
A pak tedy druhá technická „zda by nebylo levnější prostě přijmout pár zoufalců bez jakéhokoliv prudění“… Jenže požadavek EU je právě na přijímání skrze žádost o politický azyl. Přijímat cizince z těch rizikových oblastí bez toho – tedy čistě na zodpovědnost našeho státu- to by nám EU brzo otloukla o hlavu jako výrazné bezpečnostní riziko pro ní samotnou..
A situace na východě Ukrajiny připomíná odtržení Sudet , že? Ať si Rusko vetkne svoje řešení do špic…jednou pro vždy nám stačilo