O americké letouny F-35 je ve světě zájem. Foto: Profimedia

F-35 pro Česko: čas je víc než peníze. Vláda zkusí jiné zájemce předběhnout ve frontě

Napsal/a Robert Břešťan 3. října 2022
FacebookXPocketE-mail

Do roka a do dne by mělo být jasné, zda – a případně i kdy a za jakých podmínek – Česká republika koupí ze Spojených států celkem 24 nejmodernějších letounů F-35. První setkání českého a amerického vyjednávacího týmu je na programu v USA už tento měsíc.

Manévry, které nedávno nad Ostravou v rámci Dnů NATO předváděl pilot americké stíhačky F-35, vyvolávaly u diváků úžas, u vojáků nadšení. Zejména díky vidině toho, že 24 těchto strojů by v dohledné době mohla provozovat i česká armáda.

Klíčovou otázkou je, jak daleko tato „dohledná doba“ je a zda se Česku podaří díky politickým vztahům a lobbingu přeskočit jiné zájemce o tyto špičkové bitevníky. Poptávka ze světa je totiž výrazně vyšší, než jakou nyní dokáže americký Lockheed Martin uspokojit. A čas tentokrát hraje pro Česko větší roli než peníze.

Vybrali si vojáci

Koncem července vláda Petra Fialy v utajeném režimu – avšak jednomyslně – rozhodla o tom, že rozjede s americkou stranou jednání o nákupu dvou letek „efpětatřicítek“. Jistotu, že budou tyto stroje v českých barvách skutečně létat, to ale pořád neznamená. „My jsme přímo o nákupu ještě nerozhodli, jen o tom, že povedeme jednání, která k nákupu povedou,“ komentoval to premiér Petr Fiala.

„Jednání s americkou stranou už brzy začnou, ale ve hře jsou pořád i jiné varianty, zejména modernizovaný Gripen E,“ komentuje chystané jednání pod podmínkou anonymity vysoce postavený zdroj z ministerstva obrany s odkazem na to, že nabídka strojů od britsko-švédského konsorcia BAE Systems je pořád na stole.

„Dá se říct, že deadline je pro nás rok 2029, kdy končí opce pro pronájem Gripenů. Tehdy bychom ideálně F-35 chtěli, ale víme, že to je velmi blízký termín. Varianta přechodného období s Gripenem je proto určitě možná. Jde o dobrá letadla, o schůdnou variantu, ekonomickou a levnější. F-35 je ovšem jiný level: ukázka technologické nadvlády, vize budoucnosti,“ dodává.

Velké české zbrojní zakázky byly dosud české armádě často diktovány politicky, shora; hybatelem zájmu o americká letadla páté generace byla ale tentokrát jednoznačně armáda. „Vláda rozhodla na základě vojenského doporučení armády,“ potvrzuje ministryně obrany Jana Černochová. Nepřekvapí proto, že sami vojáci si vidinu amerických letadel hýčkají.

„F 35 je technologicky špičkový stroj, který nás posune do technologicky jiné dimenze. Letadlo 4. generace je sice určitě levnější, ale nikdy nebude mít parametry letadla 5. generace. My jsme dali vládě doporučení, jakou generaci letadla bychom v nějakém horizontu chtěli mít. Jestli je to drahé? To jistě, ale cena odpovídá kvalitě,“ řekl nedávno v podcastu Insider dnes již bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata. Připustil však, že „armáda neřídí politiku země“ a že finální rozhodnutí koupit – nekoupit bude ryze politické.

Tím, kdo cestu k možnému nákupu F 35 otevřel, byl bývalý ministr obrany ve vládě Andreje Babiše Lubomír Metnar, dnes poslanec a předseda Výboru pro obranu.Za mého ministrování začala debata, jak dál s nadzvukovým letectvem, a já jsem zadal analýzu, aby armáda zpracovala doporučení, jak dál,“ říká.

„S touto analýzou jsme byli v utajeném režimu seznámeni počátkem června, kdy ji armáda dokončila,“ doplňuje s tím, že současná vláda má nyní rok na to, aby vyjednala parametry dodávky a řekla, nakolik je vůbec reálné, že letadla koupíme. Nejde přitom tentokrát ani tak o cenu zakázky, jež se předběžně bude pohybovat „ve vyšších desítkách miliard korun“ (a půjde tak o nejdražší vojenský nákup v české historii), ale o termín dodávek.

Koho tedy přeskočíme?

O F-35 je ve světě značný zájem, který se ještě prohloubil s tím, jak válka na Ukrajině dokazuje důležitost moderní výzbroje a technické převahy nad protivníkem.

„Pořadí dodávek od výrobce k zákazníkům není nikde oficiálně dané. Rozhodně to není tak, že by se dodávalo podle vzoru first come, first served. Roli hraje i politika a české vztahy s USA jsou nyní na vynikající úrovni. USA vysoce oceňují náš přístup k válce na Ukrajině a to hraje svou roli. Jednou z podmínek našeho vyjednávání má být právě i termín dodávek. Proto taky chceme jednat ve formátu vláda – vláda,“ vysvětluje zdroj z ministerstva obrany.

Ukázkou toho, jak Česko nechce dopadnout, je sousední Slovensko. To spoléhalo na včasné dodávky staršího modelu amerických letadel F-16, ty se ale zdržují a tamní vzdušný prostor budou muset dočasně strážit v rámci NATO Poláci a Češi. Variantu, že by ochrana prostoru nad Českem – byť třeba jen dočasně – musela být delegována na zahraniční armády, si nikdo z generálního štábu, ministerstva obrany ani vlády nepřeje.

A varuje před tím i parlamentní opozice. „Je třeba myslet na to, že má být stále zajištěna ochrana vzdušného prostoru, máme smlouvy se Švédskem o pronájmu Gripenů do roku 2027, s opcí do roku 2029. Otázka je, kdy bychom mohli získat F-35. Je nepřijatelné, aby po skončení pronájmu Gripenů nebyly nové stíhací letouny k dispozici,“ říká exministr Metnar. Nepřipouští však, že by snad v přípravách zaspal on sám: „Nemyslím, že jsme začali s jednáním pozdě. Když jsme tu analýzu zadávali, nevěděli jsme, jak moc se promění bezpečnostní situace v Evropě.“

Zakázku na F-35 bedlivě sledují i na Pražském hradě. Vztahy mezi ministryní obrany Janou Černochovou a prezidentem Milošem Zemanem jsou prý nadstandardní, v samotných debatách o možnosti nákupu F-35 Hrad a prezident ale oficiálně žádnou roli nehraje. Na druhé straně jmenování náčelníka generálního štábu je ryzí pravomocí prezidenta a není tajemstvím, že stávající šéf armády generál Karel Řehka byl kompromisní kandidát.

„Tím, že bude podporovat modernizaci armády, a tak i nákup F-35, se v debatě s prezidentem nijak netajil. V tom je v zásadě i shoda. Pomohla tomu i válka na Ukrajině, orientace Česka a nyní i prezidenta na Západ je jasná. Příkladem je nedávné přijetí amerického ministra obrany Lloyda Austina v Praze – to byla vyloženě demonstrace vazby na USA,“ říká z Pražského hradu jeden z tamních vysokých úředníků.

Právě tyto neformální vztahy a lobbing mohou hrát v českém zájmu o F-35 a hlavně jejich včasném dodání zásadní roli. „To je právě ten problém a hlavní otázka: jaké je naše místo ve světové frontě na dodávky F-35? A máme jako stát nějakou metodu, jak přeskočit frontu čekajících zákazníků? Přeskočíme třeba Saúdskou Arábii?“ ptá se výše citovaný muž blízký prezidentovi s tím, že jeho odhad termínu dodání je až někde v roce 2036.

Pokud by to tak skutečně bylo, vznikla by i po skončení opce na pronájem Gripenů v ochraně českého vzdušného prostoru minimálně sedmiletá díra. Gripeny proto stále zůstávají ve hře. Vyloučeny nejsou nabídky ani jiných světových výrobců stíhacích letadel, přestože žádná jednání v tomto směru se ještě nevedou.

„Do 1.října 2023 bude ministryně obrany informovat vládu o dojednaných základních parametrech pořízení a provozu letounů F-35 a na základě toho vláda rozhodne, zda si je Česká republika pořídí. V případě, že se Česká republika rozhodne letouny F-35 nepořídit, je tento termín zvolen tak, aby byl dostatečný čas pro případné pořízení jiné techniky,“ vysvětluje na dotaz HlídacíPes.org tiskový odbor ministerstva obrany.

Pořád je to politika

I když je americký výrobce Lockheed Martin soukromá firma, akciová společnost kótovaná na burze, hlavním zákazníkem je pro ni americké ministerstvo obrany a politické zájmy a dohody americké vlády hrají v plánovaných prodejích zásadní roli.

Důležité je nečekat. Kdo bude čekat, ten bude opravdu na konci fronty. Samozřejmě Gripeny se dají jako překlenovací řešení prodloužit, abychom nezůstali bez ničeho. Ale myslím, že se o ty F-35 musíme snažit, protože to je budoucnost,“ říká bývalý ministr obrany, dnes europoslanec za ODS Alexandr Vondra.

„Vždycky jsem říkal, že teď bude veliká fronta, všichni budou zbrojit, a proto jsem také otevřeně doporučoval neřešit tendry a místo toho jednat s vládami na přímo. Myslím, že model přímého jednání s Američany je skutečně cestou, jak se neocitnout někde na konci, ale usilovat o místo ve frontě alespoň někde uprostřed,“ dodává.

To, že by on sám dal své kontakty v USA a znalosti diplomatického i vojenského prostředí do služeb neformálního lobbingu za včasnější dodávky, ale odmítá: „Já jsem teď v Evropském parlamentu a mám tu práce jak na kostele, takže to, že bych nějak neformálně v této věci lobboval, to nepřichází v úvahu. To musí být tým ministryně obrany a vojáci a myslím, že mají dnes dost schopných lidí, aby tu práci odvedli.“

Český tým pro jednání s americkou stranou je již připraven. Ministerstvo obrany podle svého vyjádření „nepovažuje za nutné uvádět jména všech členů týmu“. V čele týmu má být ale podle dřívějších vyjádření ministryně Jany Černochové její náměstkyně Blanka Cupáková, spolu s ní má ministerstvo zastupovat i další náměstek Jan Jireš. Například za ministerstvo průmyslu má být v týmu náměstek Eduard Muřický, zástupcem za ministerstvo zahraničí má být diplomat Radek Šedivý, své zástupce bude mít i ministerstvo financí.

To, že v jednáních nepůjde ryze jen o cenu a technické parametry dodávky, potvrzuje Alexandr Vondra. „Je tu silný politický element. Tohle je cesta, jak se můžeme zasadit o to, aby USA udržely svůj závazek na obranu Evropy. To je pro nás zcela klíčové, jak vidíme na příkladu Ukrajiny. Válka by probíhala úplně jinak, než když se v ní v rovině pomoci angažují vedle EU i Spojené státy a Velká Británie, konstatuje.

Podle něj česká vláda i prostřednictvím modernizace armády udržuje kvalitní vztahy se spojenci: „Cesta přímých jednání na mezivládní úrovni dává největší smysl. Radary děláme s Izraelem, letectvo s USA, tanky s Němci, obrněná vozidla se Švédy, dělostřelectvo s Francouzi, dopravní letadla se Španěly – dává to celkovou logiku. Je to ale pořád primárně politické rozhodnutí.“


Tento text HlídacíPes.org byl publikován i v aktuálním vydání ekonomického týdeníku Hrot. 

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)