F-35 pro Česko: čas je víc než peníze. Vláda zkusí jiné zájemce předběhnout ve frontě
Do roka a do dne by mělo být jasné, zda – a případně i kdy a za jakých podmínek – Česká republika koupí ze Spojených států celkem 24 nejmodernějších letounů F-35. První setkání českého a amerického vyjednávacího týmu je na programu v USA už tento měsíc.
Manévry, které nedávno nad Ostravou v rámci Dnů NATO předváděl pilot americké stíhačky F-35, vyvolávaly u diváků úžas, u vojáků nadšení. Zejména díky vidině toho, že 24 těchto strojů by v dohledné době mohla provozovat i česká armáda.
Klíčovou otázkou je, jak daleko tato „dohledná doba“ je a zda se Česku podaří díky politickým vztahům a lobbingu přeskočit jiné zájemce o tyto špičkové bitevníky. Poptávka ze světa je totiž výrazně vyšší, než jakou nyní dokáže americký Lockheed Martin uspokojit. A čas tentokrát hraje pro Česko větší roli než peníze.
Vybrali si vojáci
Koncem července vláda Petra Fialy v utajeném režimu – avšak jednomyslně – rozhodla o tom, že rozjede s americkou stranou jednání o nákupu dvou letek „efpětatřicítek“. Jistotu, že budou tyto stroje v českých barvách skutečně létat, to ale pořád neznamená. „My jsme přímo o nákupu ještě nerozhodli, jen o tom, že povedeme jednání, která k nákupu povedou,“ komentoval to premiér Petr Fiala.
„Jednání s americkou stranou už brzy začnou, ale ve hře jsou pořád i jiné varianty, zejména modernizovaný Gripen E,“ komentuje chystané jednání pod podmínkou anonymity vysoce postavený zdroj z ministerstva obrany s odkazem na to, že nabídka strojů od britsko-švédského konsorcia BAE Systems je pořád na stole.
„Dá se říct, že deadline je pro nás rok 2029, kdy končí opce pro pronájem Gripenů. Tehdy bychom ideálně F-35 chtěli, ale víme, že to je velmi blízký termín. Varianta přechodného období s Gripenem je proto určitě možná. Jde o dobrá letadla, o schůdnou variantu, ekonomickou a levnější. F-35 je ovšem jiný level: ukázka technologické nadvlády, vize budoucnosti,“ dodává.
Velké české zbrojní zakázky byly dosud české armádě často diktovány politicky, shora; hybatelem zájmu o americká letadla páté generace byla ale tentokrát jednoznačně armáda. „Vláda rozhodla na základě vojenského doporučení armády,“ potvrzuje ministryně obrany Jana Černochová. Nepřekvapí proto, že sami vojáci si vidinu amerických letadel hýčkají.
„F 35 je technologicky špičkový stroj, který nás posune do technologicky jiné dimenze. Letadlo 4. generace je sice určitě levnější, ale nikdy nebude mít parametry letadla 5. generace. My jsme dali vládě doporučení, jakou generaci letadla bychom v nějakém horizontu chtěli mít. Jestli je to drahé? To jistě, ale cena odpovídá kvalitě,“ řekl nedávno v podcastu Insider dnes již bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata. Připustil však, že „armáda neřídí politiku země“ a že finální rozhodnutí koupit – nekoupit bude ryze politické.
Tím, kdo cestu k možnému nákupu F 35 otevřel, byl bývalý ministr obrany ve vládě Andreje Babiše Lubomír Metnar, dnes poslanec a předseda Výboru pro obranu. „Za mého ministrování začala debata, jak dál s nadzvukovým letectvem, a já jsem zadal analýzu, aby armáda zpracovala doporučení, jak dál,“ říká.
„S touto analýzou jsme byli v utajeném režimu seznámeni počátkem června, kdy ji armáda dokončila,“ doplňuje s tím, že současná vláda má nyní rok na to, aby vyjednala parametry dodávky a řekla, nakolik je vůbec reálné, že letadla koupíme. Nejde přitom tentokrát ani tak o cenu zakázky, jež se předběžně bude pohybovat „ve vyšších desítkách miliard korun“ (a půjde tak o nejdražší vojenský nákup v české historii), ale o termín dodávek.
Koho tedy přeskočíme?
O F-35 je ve světě značný zájem, který se ještě prohloubil s tím, jak válka na Ukrajině dokazuje důležitost moderní výzbroje a technické převahy nad protivníkem.
„Pořadí dodávek od výrobce k zákazníkům není nikde oficiálně dané. Rozhodně to není tak, že by se dodávalo podle vzoru first come, first served. Roli hraje i politika a české vztahy s USA jsou nyní na vynikající úrovni. USA vysoce oceňují náš přístup k válce na Ukrajině a to hraje svou roli. Jednou z podmínek našeho vyjednávání má být právě i termín dodávek. Proto taky chceme jednat ve formátu vláda – vláda,“ vysvětluje zdroj z ministerstva obrany.
Ukázkou toho, jak Česko nechce dopadnout, je sousední Slovensko. To spoléhalo na včasné dodávky staršího modelu amerických letadel F-16, ty se ale zdržují a tamní vzdušný prostor budou muset dočasně strážit v rámci NATO Poláci a Češi. Variantu, že by ochrana prostoru nad Českem – byť třeba jen dočasně – musela být delegována na zahraniční armády, si nikdo z generálního štábu, ministerstva obrany ani vlády nepřeje.
A varuje před tím i parlamentní opozice. „Je třeba myslet na to, že má být stále zajištěna ochrana vzdušného prostoru, máme smlouvy se Švédskem o pronájmu Gripenů do roku 2027, s opcí do roku 2029. Otázka je, kdy bychom mohli získat F-35. Je nepřijatelné, aby po skončení pronájmu Gripenů nebyly nové stíhací letouny k dispozici,“ říká exministr Metnar. Nepřipouští však, že by snad v přípravách zaspal on sám: „Nemyslím, že jsme začali s jednáním pozdě. Když jsme tu analýzu zadávali, nevěděli jsme, jak moc se promění bezpečnostní situace v Evropě.“
Zakázku na F-35 bedlivě sledují i na Pražském hradě. Vztahy mezi ministryní obrany Janou Černochovou a prezidentem Milošem Zemanem jsou prý nadstandardní, v samotných debatách o možnosti nákupu F-35 Hrad a prezident ale oficiálně žádnou roli nehraje. Na druhé straně jmenování náčelníka generálního štábu je ryzí pravomocí prezidenta a není tajemstvím, že stávající šéf armády generál Karel Řehka byl kompromisní kandidát.
„Tím, že bude podporovat modernizaci armády, a tak i nákup F-35, se v debatě s prezidentem nijak netajil. V tom je v zásadě i shoda. Pomohla tomu i válka na Ukrajině, orientace Česka a nyní i prezidenta na Západ je jasná. Příkladem je nedávné přijetí amerického ministra obrany Lloyda Austina v Praze – to byla vyloženě demonstrace vazby na USA,“ říká z Pražského hradu jeden z tamních vysokých úředníků.
Právě tyto neformální vztahy a lobbing mohou hrát v českém zájmu o F-35 a hlavně jejich včasném dodání zásadní roli. „To je právě ten problém a hlavní otázka: jaké je naše místo ve světové frontě na dodávky F-35? A máme jako stát nějakou metodu, jak přeskočit frontu čekajících zákazníků? Přeskočíme třeba Saúdskou Arábii?“ ptá se výše citovaný muž blízký prezidentovi s tím, že jeho odhad termínu dodání je až někde v roce 2036.
Pokud by to tak skutečně bylo, vznikla by i po skončení opce na pronájem Gripenů v ochraně českého vzdušného prostoru minimálně sedmiletá díra. Gripeny proto stále zůstávají ve hře. Vyloučeny nejsou nabídky ani jiných světových výrobců stíhacích letadel, přestože žádná jednání v tomto směru se ještě nevedou.
„Do 1.října 2023 bude ministryně obrany informovat vládu o dojednaných základních parametrech pořízení a provozu letounů F-35 a na základě toho vláda rozhodne, zda si je Česká republika pořídí. V případě, že se Česká republika rozhodne letouny F-35 nepořídit, je tento termín zvolen tak, aby byl dostatečný čas pro případné pořízení jiné techniky,“ vysvětluje na dotaz HlídacíPes.org tiskový odbor ministerstva obrany.
Pořád je to politika
I když je americký výrobce Lockheed Martin soukromá firma, akciová společnost kótovaná na burze, hlavním zákazníkem je pro ni americké ministerstvo obrany a politické zájmy a dohody americké vlády hrají v plánovaných prodejích zásadní roli.
„Důležité je nečekat. Kdo bude čekat, ten bude opravdu na konci fronty. Samozřejmě Gripeny se dají jako překlenovací řešení prodloužit, abychom nezůstali bez ničeho. Ale myslím, že se o ty F-35 musíme snažit, protože to je budoucnost,“ říká bývalý ministr obrany, dnes europoslanec za ODS Alexandr Vondra.
„Vždycky jsem říkal, že teď bude veliká fronta, všichni budou zbrojit, a proto jsem také otevřeně doporučoval neřešit tendry a místo toho jednat s vládami na přímo. Myslím, že model přímého jednání s Američany je skutečně cestou, jak se neocitnout někde na konci, ale usilovat o místo ve frontě alespoň někde uprostřed,“ dodává.
To, že by on sám dal své kontakty v USA a znalosti diplomatického i vojenského prostředí do služeb neformálního lobbingu za včasnější dodávky, ale odmítá: „Já jsem teď v Evropském parlamentu a mám tu práce jak na kostele, takže to, že bych nějak neformálně v této věci lobboval, to nepřichází v úvahu. To musí být tým ministryně obrany a vojáci a myslím, že mají dnes dost schopných lidí, aby tu práci odvedli.“
Český tým pro jednání s americkou stranou je již připraven. Ministerstvo obrany podle svého vyjádření „nepovažuje za nutné uvádět jména všech členů týmu“. V čele týmu má být ale podle dřívějších vyjádření ministryně Jany Černochové její náměstkyně Blanka Cupáková, spolu s ní má ministerstvo zastupovat i další náměstek Jan Jireš. Například za ministerstvo průmyslu má být v týmu náměstek Eduard Muřický, zástupcem za ministerstvo zahraničí má být diplomat Radek Šedivý, své zástupce bude mít i ministerstvo financí.
To, že v jednáních nepůjde ryze jen o cenu a technické parametry dodávky, potvrzuje Alexandr Vondra. „Je tu silný politický element. Tohle je cesta, jak se můžeme zasadit o to, aby USA udržely svůj závazek na obranu Evropy. To je pro nás zcela klíčové, jak vidíme na příkladu Ukrajiny. Válka by probíhala úplně jinak, než když se v ní v rovině pomoci angažují vedle EU i Spojené státy a Velká Británie, konstatuje.
Podle něj česká vláda i prostřednictvím modernizace armády udržuje kvalitní vztahy se spojenci: „Cesta přímých jednání na mezivládní úrovni dává největší smysl. Radary děláme s Izraelem, letectvo s USA, tanky s Němci, obrněná vozidla se Švédy, dělostřelectvo s Francouzi, dopravní letadla se Španěly – dává to celkovou logiku. Je to ale pořád primárně politické rozhodnutí.“
Tento text HlídacíPes.org byl publikován i v aktuálním vydání ekonomického týdeníku Hrot.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
14 komentářů
Akvizice F-35 je velmi špatná volba. V USA v současné době probíhá velmi intenzivní vyšetřování společnosti Lockheed a spolupracujících, protože F-35 v souhrnu obsahuje velké množství nenahraditelných součástek produkovaných z materiálů dosažitelných jen z Ruska a z Číny. Jde tedy o situaci, ve které se může stát, že nebude možné z důvodu absolutního nedostatku letadla servisovat a takticky provozovat jen dle případné libovůle potenciálně nepřátelské země, která byť jen zprostředkovaně zastaví dodávky nutných surovin. Projektu F-35 zcela reálně hrozí zastavení výroby a „uzemnění“ velké části stávajících letadel. Zatím se tento zásadní problém projevil tím, že Lockheed vyrobí ročně jen zhruba polovinu z plánovaného počtu letadel, čímž se velmi výrazně prodlouží dodací lhůty. Cizí zájemci budou mít pochopitelně smůlu, protože nejprve bude výrobce se sníženou kapacitou uspokojovat potřeby USAF, a teprve potom případné kontraktanty. Současně se „provalilo“, že stroje prvních sérií byly vypočteny a konstruovány jako značně poddimenzované a budou vyřazeny v roce 2025, což ještě více prodlouží dodací lhůty zahraničním zájemcům. A nejzásadnější je informace, že podle zprávy Pentagonu z roku 2021 měla F-35 871 technických problémů. Z toho 7 má být kritických. O co se jedná však ministerstvo obrany USA neuvádí. Opravdu potřebujeme tenhle nosič jaderných zbraní s cenou jedné letové hodiny za 740 tisíc korun?!
To se jeví jako rozumný názor informovaného člověka. Pokud tomu tak je, jak je v článku uváděno, pak by měly dostat přednost moderizované Gripeny E, než zůstat bez vzdušné ochrany.
Už je to vyřešeno: „F-35 se skládá z 300 000 dílů od více než 1 700 dodavatelů. Všechny dodavatelské díly na letounech F-35 jsou kontrolovány v každé fázi výroby, aby bylo zajištěno, že splňují přísné programové normy před dodáním a nepředstavují pro letouny F-35 žádná rizika,“ cituje firemní prohlášení server The Drive.
F 35 je dobrá volba. Potřebujeme je.
Spoléhat se na jeden typ předraženého stroje je kravina. Pak stačí nepřátelům zaměřit svoji pozornost na obranu jen proti tomu jednomu stroji. A ztráta jednoho stroje bude dost bolet. Navíc F35 má jednu konkrétní konstrukční slabinu. Je z kompozitního materiálu a tedy nemůže létat za bouřky, protože chybí kov který funguje jako faradayova klec. Tedy stačí když nepřítel zaútočí za bouřky. Myslím že ideální je 12 + 4 ks F35 (letka + cvičné stroje) a 12+4 ks Gripenu E doplněné o levnější stroje (alespoň 36ks) schopné shazovat hromadu munice např. L159A (Lepší tuzemský stroj, protože za války státy upřednostní sebe) + tuzemské drony, případně vyvinout systém aby naše L159A mohli létat bez pilota (remote)
„Navíc F35 má jednu konkrétní konstrukční slabinu. Je z kompozitního materiálu a tedy nemůže létat za bouřky, protože chybí kov který funguje jako faradayova klec. Tedy stačí když nepřítel zaútočí za bouřky.“
Checht… Na tuhle myšlenkovou konstrukci jste přišel sám? Jakože USA vyvíjely bojový stroj špičkových schopností, který jen tak mimochodem nemůže létat v bouřce? Zajímavé… Jo a z toho kompozitu je 90% dnes létajících letadel, včetně toho Gripenu.
O nesmyslnosti vašich argumentů svědčí už jen to, že nevíte, že žádná cvičná verze F35 neexistuje. K tomu ostatnímu se ani není třeba vyjadřovat.
Pro naši zemí, nejhorší možná volba. F35 je sice letadlo 5generace,ale pro tak malou zemí to je totální kravina. Jen co jsem se dočetl, tak problémové jsou hlavně motory (pry je uzemĕno cca 40% strojů). Cena letové hodiny astronomická (ale to vládu nezajímá, jak by jsme je dostali,tak by už stejně nevládli). Kritika Gripenu ? nechápu? ,doteď nám plně vyhovovali a na hlídání jiných států, také stačili. Osobně v tom vidím jen politiku a výmluvy že to chce armáda??? Prozatím jsem to nikdy neslyšel.
Kdyby jenom za bouřky – F-35 nemůže létat ani v dešti!
Řekl to soudruh Peskov, takže je to 200% pravda, pravda přímo leninsko-putinská.
Krleš!
Opět na to doplatí občané ČR, jelikož ufinancovat údržbu těchto letadel, které kritizuje i kongres USA, bude pro ČR nad jejich síly. Nehledě na to, že země která tyto letouny má ve výzbroji, se automaticky posouvá mezi jaderné velmoce a to i když žádnou jadernou zbraň ve výzbroji nemá.
Musíme za jakoukoli, to znamená za každou cenu koupit to, co nepotřebujeme. Tak jedná ukrajinská vláda Petr Fialy s USA a vůbec se neptá občanů, zda s tímto „obchodem století“ souhlasí, přestože jsou to jejich peníze, které vyletí do astronomických výšin a potěší zbrojaře v USA. Konečně je jasně vidět, kdo na údajné válce na Ukrajině vydělá a kdo zbohatne. A to je, oč tu běží. Gripeny, které jsou dostatečné a spolehlivé, mají zavedený servis a vycvičenou posádku skončí. Proč? Protože to USA nařídily. Černochová do USA jela se zvacím dopisem abychom na našem území měli okupanty z USA a přitom slíbila odběr amerických zbraní za jakoukoli cenu. No, hloub do rekta už víc vlézt nemohla. A právě v době, kdy: „Naše země nevzkvétá.“ Po 33 létech budování světlých zítřků kapitalismu jsme na tom ekonomicky a morálně mnohem hůře, než kdysi před léty. To jsme měli energie za hubičku, levné bydlení a kvalitní potraviny, žili jsme v blahobytu. Dnes naše země nevzkvétá. Kapitalismus a novokolonialismus v praxi.
Že bych se tak zeptal, co se míní tím “ české vztahy s USA jsou nyní na vynikající úrovni“, aby to stačilo na to zmíněné zvýhodnění ve frontě? Na dobré úrovni jsou, když jsme v tom NATO, ale takých je spousta.
Jestli si vzpomínám na něco opravdu výjimečného tak to bylo když Zeman jako jeden z mála poslal blahopřání Trumpovi ke zvolení. Ale to se asi počítat nebude :)))
Rusáčtí švábi syčí a skučí = nejlepší doporučení F-35.
Těším se na nejpádnější argument vlastizrádců: „Nekupujme usácké F-35, protože nepřemožitelné ruské letectvo si s nimi hravě poradí – zničí je tradičně, taranem!“
Ta cena se dá snadno spočítat. Cena jedné F-35 je cca 70 mil. dolarů (pozemní verze, ne námořní). Pokud se do toho započte veškerá podpora, výzbroj, výcvik apod, tak třeba v případě Německa, které o F-35 také projevilo zájem, se cena vyšplhala na 210 mil. dolarů za kus. Jelikož ČR má slabší vyjednávací pozici než Německo a víme jak korupční prostředí vládních zakázek u nás je, tak můžeme počítat s cenou ještě vyšší. Ale pro výpočet vezměme tu německou cenu. Tzn. 210 mil. dolarů krát 24 je cca 5 mld dolarů. po přepočtu na CZK to dělá pěkných 126 mld. korun. Takže tvrzení, že se bude jednat o vyšší desítky mld. je dost podhodnocené a zavádějící.
Jasně, když se o tom mluvilo v létě, tak ta odhadovaná cena se uváděla kolem 85 milionů dolarů (asi 2 miliardy korun) za kus. Čili, pak ta prodejní cena byla kolem padesáti miliard – což ještě patří mezi ty vyšší desítky miliard korun.
To že min. obrany silně podhodnocuje ty další potřebné náklady, se píše všeobecně, (kupodivu právě na těch prokletých skutečně nezávislých webech, kam píší skutečně nezávislí odborníci) akurát Fiala s se svou vládou se tváří, jako že to je je v poho, a že „Na To“ máme, asi jako u všeho ostatního..