Exnáměstek Závodský se soudí s ministerstvem financí. To chce nyní utnout i jeho státní službu
Někdejší náměstek ministryně financí Ondřej Závodský byl letos 1. dubna postaven mimo službu. Apríl to ale nebyl. Závodský byl z postu náměstka odvolán už k 1. lednu 2018 a na ministerstvo kvůli tomu podal žalobu. Ministerstvo financí s ním nyní zahájilo správní řízení o ukončení státní služby.
„Upřímně řečeno i jako právník s určitou praxí ve státní správě nejsem schopen úplně přesně pojmenovat, v jaké situaci jsem. Je to jakési právní vakuum. Jsem stále ve služebním poměru, ale bylo se mnou už zahájeno správní řízení o ukončení služby,“ říká Závodský v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Vztahy s paní ministryní
Závodský byl na ministerstvu financí nepolitickým, odborným náměstkem a jako státní úředník tedy nadále spadá pod působnost služebního zákona.
„Byl jsem odvolán k 1. lednu 2018, přičemž tvrdím, že odvolání je rozporné se zákonem,“ říká Závodský. I když rozhodnutí o svém odvolání napadl správní žalobou, je pravomocné. Soud o neplatnost odvolání se může táhnout roky.
„K dnešnímu dni je Ondřej Závodský vůči Ministerstvu financí ve služebním poměru a v současné době probíhá řízení o skončení tohoto služebního poměru v souladu s příslušnou legislativou,“ říká za ministerstvo mluvčí Jakub Vintrlík.
Jak dodává, Závodský je v současné době státním zaměstnancem Ministerstva financí, ovšem „v režimu zařazení mimo výkon služby“.
„Zákon až na nějaké výjimky počítá s tím, že nikdo daného úředníka, pokud se nějakým způsobem neproviní, nemůže z funkce odvolat,“ podotýká sám Závodský.
Čím se „provinil“, prý netuší. Určité indicie ale má. To, že měl se současnou ministryní financí Alenou Schillerovou spory, nepopírá.
Vzájemným vztahům neprospělo ani to, že Závodský nařídil kontrolu toho, jak je to s nápadně levným ubytováním Aleny Schillerové v budově patřící státu, respektive Generálnímu finančnímu ředitelství.
Za byt 1+1 v centru Prahy platila Schillerová měsíčně 4 952 korun. Poté, co se letos stala ministryní, byt opustila.
Právě Schillerová pak navrhla na ministerstvu změnu systemizace pracovních míst, kterou posléze vláda schválila. Tím sekce majetku státu, kterou Závodský vedl, zanikla, respektive přešla do působnosti jiného náměstka.
„Systemizace, kterou zmiňujete, byla předložena v souladu s právními předpisy a následně byla schválena vládou,“ říká Jakub Vintrlík.
Sama ministryně Schillerová v rozhovoru pro Seznam Zprávy už dříve prohlásila, že „nařčení pana Ondřeje Závodského naprosto odmítá“.
Kontrola byznysu Agrofertu
Závodský ještě jako náměstek nařídil i kontrolu holdingu Agrofert kvůli hospodaření na 1700 hektarech půdy s „nedostatečně určeným vlastníkem“, kdy některé pozemky mohou patřit i státu. Na téma vloni v listopadu upozornil Český rozhlas.
„Někdo na pozemcích vlastníků, kteří se nemohou bránit, protože ani nevědí, že je vlastní, orá, lije tam chemická hnojiva a nikomu za to neplatí. A co je vrcholem drzosti – bere na to dotace. Já se na to dívám z pozice státu, a proto jsem zadal kontrolu. Zajímalo mne, zda stát to bezdůvodné obohacení dostatečně asertivně vymáhá od toho, kdo tam hospodaří,“ říká Závodský.
Podle něj se to neděje a obě kontroly nemají žádné závěry; jak říká Závodský: „Poté, co jsem odešel, skončily různými metodami v autu.“
Celý rozhovor s Ondřejem Závodským – o práci na ministerstvu, spolupráci s Andrejem Babišem i o vyvažování moci mezi vlivnými podnikatelskými skupinami – přinese HlídacíPes.org v následujících dnech.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
Ficovy čistky rok poté. Průvan ve slovenské státní správě v číslech a grafech
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Když ho Babiš přitáhl, prezentoval ho jako nejskvělejšího odborníka! Jenže pan Závodský ho i přes potíže se zrakem, „prokouk“! Více takových Závodských….
Kdyby pan Závodský nespoléhal na zákony , které mocní dovedou obcházet, a raději si šel stěžovat a žalovat panu Prezidentu Zemanovi jak to dělala paní Vitásková . Tak by dnes dostal státní vyznamenaní jako ona. Jen by musel založit nějakou činnost, aby se tam mohl zaměstnat člověk, podobného ražení jako šedá eminence Ruska madam Lísková. Nebo se platu?
Halo, volici ANO! Vidite to? Budete i priste Babise volit?
Budou!
Tak pokud neznáme podrobnosti a argumenty druhé strany, tak bych se zdržel jakýchkoliv závěrů. Nevidím do toho, takže, no comment … Na rozdíl od HP, kterému je vše hned jasné. Černá vs. Bílá. Jasné zlo a proti němu neohrožený bojovník . Takhle to většinou v realitě není.
Jinak, pokud by český stát a státní zpráva dělala svou práci, tak jak má ( měla na to 29 let od Revoluce ), pak by vlastnictví pozemků bylo dávno jasné a k podobným dohadům by nedošlo. Tohle je důsledek. Je taky právem ministra, si vybrat spolupracovníky, kterým věří a s těmi, kterým nevěří, tak se rozloučit. Ti mu totiž mohou „mazat schody“ a pokud je ministr odvolá, tak se prohlásí za oběť politické čistky. Neříkám, že to je tento případ, ale znovu : nikdo z čtenářů tohoto článku a pravděpodobně ani sám autor , nezná všechny okolnosti popsaného případu. Takže , prosím, zdrženlivost.
„Závodský ještě jako náměstek nařídil i kontrolu holdingu Agrofert ….“! Jaký očekáváte argumentdruhé strany? To vyhození z funkce náměstka je ten argument druhé strany!
Fajn. A když by za dalších 25 až 50 let soudních tahanic ( vítejte v banánové republice Česko ) soud rozhodnul, že pozemky Agrofertu patří ? Hlásili se o tyto majetky i jiní vlastníci, kteří je chtěli obdělávat ? Probíhá nějaký soud na určení vlastnictví dotčených pozemků ? O tom není v článku ani slovo. No, narovinu. Jako majitel firmy bych fakt nechtěl mít zaměstnance, který na mne bonzuje a místo toho co má dělat, tak hledá co by na mě kde vyšťoural. Třeba ten byt. Není to tak, že ten byt spadá pod MF ? Nedá se tedy o něm hovořit jako o služebním ? Ty se dávají i zadarmo a patří k výkonu funkce. Tohle je třeba v privátní sféře normální, že svému manažerovi platím ubytování v místě výkonu práce. A třeba i celé . A byt 1+1 určitě není žádná vila. Nechápu v čem je problém. Co na tom pan Závodský nechápe ? Neměl by místo toho dělat pořádně svoji práci ? O tom jakým způsobem ( kromě honění politických bodů v touze stát se miláčkem médií ) se v článku též nehovoří .
Takže na jedné straně chápu, že někdo odejít musel a v tomto je pozice ministra silnější. Na druhé straně souhlasím, že pokud docházelo k podpisu nevýhodných smluv a stát byl okrádán, tak za to musí být někdo hnán k zodpovědnosti. Trestní. Ale to je právě to, do čeho pravděpodobně nikdo z nás nevidí. Takže. No comment …
Ale takhle „No comment“ nevypadá ……:-)))
Omlouvám se…. byla to reakce na „comment“. Tedy ten článek. Protože ten je jasně tendenční.
Mimochodem, pokud si ještě matně vzpomínám, když se před sotva pár lety zavedl nový zákon o státní službě, tak tyto spory s vyhazováním nepohodlných úředníků měl v prvé řadě řešit tzv. superúředník. Ale ten je patrně radši zticha, aby v první řadě nevyhodili jeho :)))