Exekuce. Diag Human zablokoval Česku účty u 24 bank v Lucembursku
Na příkaz lucemburského vrchního exekutorského úřadu byly již v pátek 12. května jménem společnosti Diag Human zmrazeny účty České republiky ve 24 různých bankovních domech v Lucembursku. Ve prospěch firmy Čechošvýcara Josefa Šťávy může být zajištěna finanční hotovost až do výše 484,2 milionu eur.
Jde o účty ve významných nadnárodních bankách jako je Credit Suisse, Deutsche Bank, HSBC, ING, UniCredit a další. HlídacíPes.org má k dispozici kompletní seznam všech 24 bank podepsaný lucemburským soudním exekutorem Carlosem Calvou.
Součástí je i aktuální přesné vyčíslení sumy. Celkem nyní Diag Human požaduje po České republice 13 miliard a 11 milionů korun.
Zatím však není jasné, zda na účtech skutečně nějaké dostupné finanční prostředky České republiky jsou. Může jít o nevyužívané účty s minimální či nulovou hotovostí.
Stejná situace – exekuce českých účtů v Lucembursku – nastala už v roce 2011. Česká republika se ale proti verdiktu soudu, který to umožnil, odvolala. Nynější exekuce jsou důsledkem verdiktu odvolacího soudu z konce dubna tohoto roku. Proti tomuto rozsudku je možná ještě kasační stížnost, ta však nemá odkladný účinek.
PSALI JSME: Česká republika prohrála v Lucembursku soud s Diag Human
Už se něco děje?
„Ministerstvo zdravotnictví se nebude vyjadřovat ke konkrétním procesním postupům s ohledem na to, že jde o živý probíhající spor. Plně ale spolupracuje se všemi institucemi, které spravují majetek v zahraničí, tak, aby byla zajištěna jeho plná ochrana,“ říká Štěpánka Čechová, mluvčí ministerstva zdravotnictví, které kauzu za Česko řeší.
Vývoj událostí ale vtahuje do řešení problému i ministerstvo financí – s ohledem na možné nečekané výdaje státu či potenciální problémy s financováním státního dluhu přes lucemburské banky.
Zmrazené účty má totiž nyní Česko v Lucembursku i u Clearstream Banking. Jde o jednu z hlavních světových organizací skrze niž vlády vypořádávají platby za státní dluhopisy. Slouží i pro vypořádání emisí zahraničních státních dluhopisů České republiky
HlídacíPes.org o vyjádření požádal i tuto německou finanční instituci. Do uzávěrky vydání tohoto textu odpověď nedorazila.
„Nevím, zda se s účty již něco děje. Předpokládal bych, že ministerstvo zdravotnictví, které by tento problém mělo akutně řešit, vyhodnotí situaci a upozorní všechny, koho se to týká, na případná rizika, jež ze současné situace plynou. My ty informace nemáme,“ řekl na dotaz HlídacíPes.org náměstek ministra financí pro řízení právní sekce Ondřej Landa.
Diag Human své nároky opírá o výrok českého arbitrážního soudu ze srpna roku 2008. Ten Diag Human tehdy přiznal 8,33 miliardy korun. Vykonatelnost tohoto rozhodnutí, navýšeného o úroky, potvrdil 27. dubna 2017 Nejvyšší soud Lucemburského velkovévodství.
Znění tohoto rozsudku má HlídacíPes.org k dispozici (soud jej zveřejnil ve francouzštině i v certifikovaném českém překladu).
Stížnost bez odkladu
Odvolací senát lucemburského soudu v něm například odmítá argumentaci české strany, že arbitrážní závěr z roku 2008 je neplatný, protože jej zrušil přezkumný senát o šest let později.
PSALI JSME: Odměna pro rozhodce z kauzy Diag Human, pokus druhý. Mají dostat 18,5 milionu
„Námitky směřující k zamítnutí exekvatur (vykonavatelnosti rozhodnutí cizozemských soudů, pozn. red.) založené na neexistenci rozhodčího výroku ze dne 4. srpna 2008 (…) z důvodu jeho nahrazení rozhodnutím ze dne 23. července 2014 nejsou podložené,“ stojí v rozsudku.
Součástí rozsudku je i povinnost Česka uhradit náklady řízení ve výši 50 tisíc eur.
O zvraty není nouze
Česká republika proti rozsudku podá kasační stížnost. „Ve věci není možné konkretizovat nic více než to, že bude podán opravný prostředek k Nejvyššímu soudu a v případě, že dojde k dalším právním úkonů ze strany protistrany, bude na ně řádně reagováno skrze další možné prostředky právní ochrany,“ říká mluvčí Čechová.
Kasační stížnost nemá odkladný účinek. Podle lucemburského právníka Diagu Human Rémi Chavaliera se navíc přezkum může týkat pouze toho, zda verdikt není v rozporu s lucemburským právem.
Předjímat závěry je ale obtížné. Kauza Diag Human se táhne již dvacet let a o zvraty v ní není nouze. Na základě takzvané Newyorské úmluvy „o výkonu cizích rozhodčích nálezů v zahraničí“ například nechala v květnu 2011 firma v Rakousku zajistit trojici uměleckých děl z českých galerií. Rakouský soud ale později exekuci zrušil a díla se vrátila do Česka.
Spor o odškodné za překažený obchod s krevní plazmou trvá od roku 1996. V počátku sporu šlo o náhradu škody v dnes nevelké výši 200 milionů korun. Tehdejší ministr zdravotnictví Jan Stráský se ale rozhodl přistoupit na arbitráž. Poslední verdikt lucemburského soudu je důsledkem této arbitráže.
V červenci 2014 ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že Česko spor s Diag Human po osmnácti letech definitivně vyhrálo a nebude muset platit žádné odškodné. Dnes se situace opět jeví jinak.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Zda se vůbec jednou ukáže, kdo za tímto „pseudo obchodem“ stojí a jaká byla jeho skutečná podstata. Kdysi mi řekl jedn právník, že nejlepší je se soudit s ČR v zastoupení zahraničních firem. Stačí připravit obchod se sankcí, úředník opomene splnit smluvní podmínku a už je na světě smluvní sankce, pokuta, či náhrada škody za ušlý zisk. A stamiliony mohou jednoduše z rozpočtu odtéci….Odkud že je zámecký pán? Bechyně, nepobýval tam i nějaký pan ministr?
Kdo někdy prošetří tu Bechyňskou kliku????Pořád se okolo toho našlapuje po špičkách,teď to bude stát stát majlant.
Kdyby Šťáva šel do politiky, tak by se něco dělo. Vrhli by se na něho jako na Babiše a vyšetřovalo by se. Takhle to nikoho nezajímá a o kolik ČR přijde, je politikům jedno.
Dneska to vysvětlil Jan Urban v článku Klíč k pochopení vládní krize,miliardy pro Diag Human.Takže to nebylo o korunových dluhopisech,škoda pro stát bude obrovská a pan premier by měl vysvětlit a odstoupit.Kauzy politiků s tím spojené by měly být ihned vyšetřeny a statní zástupci by měli konat.
Za to může vždy nějaký diletant politik, jako například výběrčí poplatku za psy v Brně, vylitý Bohouš, nebo další socanka Benešová, bývalý ministrně, nebo zubatá MERY přes španělská letadla. Milouš si létá do Čajny a ti nám to asi nahradí.Ivanka se chystá za hospodyni propuštěnému vrahovi a Milouš mu pronajme, nebo daruje svojí zrekonstruovanou chaloupku na Vysočině. Šˇtáva už jednou svojí pohledávku prodal, jak psali na internetu a nyní to začně mít šťávu:
„studenti darujte krevní plasmu“. Dostanete 500,- Kč a Šťáva prodá za 500US dolarů.Rony
Už před mnoha lety to kolem kauzy Diag Human pořádně smrdělo a kdejací nýmandi, šmejdi a politici se do to pletli. Často plánovitě a zištně.
Z historie kupříkladu tohle:
Blažek čelí trestnímu oznámení, souvisí s Diag Human
(31. 7. 2012)
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/blazek-celi-trestnimu-oznameni-souvisi-s-diag-human/r~i:article:753139/
Blažek si sedl do čela komise a vyhnali Šlachtu a tím je po ptákách!Teď už jsou v bezpečí a kdo ví,jestli to Klaus nespláchl amnestií! Tady ruka ruku myje a oni v tom umí chodit! Zametání před vlastním prahem se nehodí,ale nejlepší obranou je útok na ostatní!To nevadí,že by měl ctít presumci neviny.