Orbán je možná autokrat, ale jeho poslanci se v Bruselu hodí. Teď musí evropští lidovci říct, co si o něm myslí
Evropský parlament dnes bude hlasovat o tom, jestli doporučí zahájit sankční řízení proti Maďarsku. Podle zprávy, kterou mají europoslanci na stole, omezuje vláda Viktora Orbána nezávislost justice a médií i spravedlivost voleb. Celá věc představuje dilema i pro Evropskou lidovou stranu. Ta bude muset ukázat, co si doopravdy myslí o premiéru Orbánovi, jehož strana Fidesz do lidovecké europarlamentní skupiny patří.
Výhrady vůči Orbánovým krokům a možnému porušování evropských hodnot v Maďarsku shrnuje zpráva parlamentního Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), která říká, že právní stát je v Maďarsku ohrožen.
Vláda vedená Orbánovou stranou Fidesz buduje režim s velkou mírou personálního propojení mezi kabinetem, osobami na klíčových postech ve státních institucích, v médiích i ve firmách přisátých na státní financování. Vývoj v Maďarsku směřuje k potlačení liberálně demokratického systému.
Působit na Orbána „zevnitř“
Evropská lidová strana, v níž poslanci Fidesz zasedají, je nejpočetnější ze všech politických skupin zastoupených v Evropském parlamentu a představuje prointegrační frakci.
Mezi své priority řadí solidaritu v otázkách migrace, svobodu a pluralitu sdělovacích prostředků, ochranu menšin a podporu demokratických hodnot. Zatímco jednotliví poslanci v rámci Evropských lidovců se proti vývoji v Maďarsku v uplynulých osmi letech vymezovali, skupina jako celek k žádné zásadní kritice vlády Viktora Orbána nepřistoupila.
LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT
TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!
Předseda poslaneckého klubu Manfred Weber naopak těsně před dubnovými maďarskými parlamentními volbami navštívil Budapešť, aby podpořil premiéra Orbána v kampani.
V celé Evropě však na úkor tradičních stran posilují populistická či extremistická politická uskupení, a pro lidovce tak není snadné se vůči Fideszu vymezit.
Silná pozice v strany v Maďarsku navíc představuje lákadlo – lze očekávat, že Fidesz zvítězí v blížících se volbách do Evropského parlamentu a mohl by do lidovecké frakce přivést řadu poslanců.
Vedení lidovců navíc dlouhodobě říká, že namísto ostrakizace je vhodné na Fidesz působit v rámci vlastní frakce.
Křesťanský demokrat nebo populista?
Je však zjevné, že snaha „socializovat“ Fidesz v rámci skupiny zcela nevychází a nic nenaznačuje, že by se to v blízké budoucnosti změnilo.
Viktor Orbán se silným mandátem z parlamentních voleb nejen, že nepolevil ve své protiimigrační rétorice, nýbrž ji ještě vyostřil schválením legislativního balíčku „Stop Soros“, který mimo jiné kriminalizuje pomoc uprchlíkům.
Už tak omezená pluralita mediálního prostoru se v posledních měsících s přechodem významné televizní stanice Hír TV do rukou jednoho z Orbánových spojenců a zánikem deníku Magyar Nemzet kritického k vládě ještě smrskla.
Těsně po volbách začal Orbán ideologii své vlády označovat jako křesťanskou demokracii. Brzy se však ukázalo, že namísto korekce samotného maďarského režimu usiluje spíše o korekci toho, jaké hodnoty vyznává evropská křesťanská demokracie.
Programy stran zastoupených ve skupině Evropských lidovců nebudou s ohledem na odlišné národní kontexty nikdy zcela shodné, bez průniku hodnot ale fungovat nemohou.
Fidesz se od nich odchýlil více, než je únosné. Pokud si chtějí evropští lidovci zachovat tvář, musí se proti podkopávání právního státu v Maďarsku ze strany svých soukmenovců vymezit. Nepovede-li tento krok k umírnění Fideszu, měli by lidovci jejich poslance vyloučit ze svých řad.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
4 komentáře
„Výhrady vůči… možnému porušování evropských hodnot v Maďarsku“… Když odhlédneme od toho Orbána, tak termín „evropské hodnoty“, ten taky působí poněkud zvláštním dojmem. Tak ono se pod tím jistě skrývají nějaké navenek nebo třeba i skutečně etické principy, ale nevím, bude to asi něco podobného tomu, co existovalo v SSSR (takže třeba vyhodit psa do lesa bylo pod nějakou morálně-etickou „úrovní sovětského člověka“, jak upozorňovala, tuším, nějaká sovětská učitelka děti v jednom z celé řady sovětských filmů, které běžely v naší televizi v 80.letech)… Tak asi nějak takhle to bude s těmi evropskými hodnotami…
V tom je ten problém, tyto společné hodnoty EU se měly předem přesně deklarovat a u každé naprosto přesně popsat tak aby bylo zřejmé o o co go…a podle toho se i mohli ovčané v referendu o vstupu do EU rozhodnout, zda takové hodnoty (které dosud uznávat nemuseli) uznávat chtějí. Nikoliv, že se budou postupně přidávat postupně z Brusele, jak si západní elity budou chtít nakomandovat nové nové společenské hodnoty všem národům EU..
Věc druhá – leč důležitá, je nutné si ujasnit, co znamená „dodržovat “ tyto hodnoty.. Protože – při jejich porušení nastupuje složité trestní právo, postavené na velkém množství formálních požadavků, až po všech jejich splnění je možné viníka odsoudit – a toto vše ještě závisí na relativním posouzení několika soudců.. Čili v závěru se může často stát že jak říká litera zákona „je nutné na obviněného pohlížet jako na nevinného“..
Což tedy pak většině normálních lidí hlava nebere, proč je nutné na prokázaného pachatele, který utloukl třeba manželku s dětmi pohližet na nevinného protože na nějakém justičním lejstru chybí správný štempl…
Tak on je tady problém taky třeba už i v tom, že ta EU se od té doby, co se o vstupu do ní hlasovalo v referendu a co jsme do ní jako ČR vstoupili (v roce 2004, právě spolu s Maďarskem a 8-mi dalšími státy), posunula zase někam jinam. Ono od té doby (jako už předtím) tu jsou, a hlavně byly tendence k utužování nějaké centralizace, resp. federalizace (tedy fakticky až k vytvoření nějakého superstátu), pořád se tu něco nového vymýšlí, třeba úplné blbosti, atd. Myslím, že kolem celkové budoucnosti EU je tady ještě hodně otázníků…
Jen abych ze sebe zbytečně nedělal blbce, s čím jsem tenhle případ v komentáři výše s nadsázkou srovnal, šlo mi prostě o tu podobnost zastřešení nějakých morálně-etických zásad nějakým nadnárodně-politickým přívlastkem (sovětský nebo evropský). Vždyť přece k tzv. evropským hodnotám je v nejširším smyslu řazena i různá tolerance apod., ne… (?)