Eurovolby Čechy nezajímají. Minule nevyšel vtip s mořem, letos mýtů o EU ještě přibylo
Češi mohli mít moře, ale kvůli neschopným europoslancům to nevyšlo. Falešná zpráva, která se přesně před pěti lety objevila v kampani před volbami do Evropského parlamentu, se znovu vrací. Starý hoax o moři ovšem není zdaleka jediným mýtem o EU, který měsíc před nadcházejícími eurovolbami koluje po internetu.
I po pěti letech si tohle video zaslouží svého druhu uznání. Digitální manipulace obrazových záznamů je nyní sice podstatně dál, než byla v roce 2014, oko netrénovaného diváka ale pořád těžko pozná, že nejde o skutečnou reportáž televize RTL, která se opírá do českých europoslanců.
Falešná zpráva přitom neměla škodit, ale pomoci ke zvýšení účasti Čechů v minulých eurovolbách. Takhle si to alespoň představovala nadace Open Society Fund, která klip tehdy nechala vytvořit.
Hoax pro dobrou věc
Zápletka klipu ve zkratce: Chorvatsko coby nová členská země EU nabídlo Česku desetikilometrový kousek pobřeží na Istrii za to, že se ČR vzdá ve prospěch balkánského státu dvou europoslaneckých mandátů.
Reportér mluvící perfektní němčinou to označuje jako standardní proceduru, která je údajně v rámci unijních pravidel možná.
Zároveň ale vysvětluje, že kvůli nízké účasti českých europoslanců na hlasování, kde se o „moři“ rozhodovalo, celá transakce ztroskotala. Následně věc komentují „politici“ z EU. Reálné tváře mají ovšem smyšlená jména.
„Přípravy spotu probíhaly asi 14 dní. Hlavní aktér je herec z Německa, kterého jsme sehnali přes kamarádku,“ přibližuje tehdejší přípravu klipu filmař Jan Látal.
Zároveň připouští, že v klipu nebyla vyřešená práva k využití loga televize RTL. Díky jejímu mikrofonu sice reportér vypadal autenticky, zároveň to byl ale podle Látala důvod, proč byl původní spot po 14 dnech a půl milionu zhlédnutí stažen z YouTube.
Funguje to dodnes
„Reportáž o ztrátě moře se stala v týdnu od 22. dubna nejúspěšnějším videem na českém YouTube,“ píše ve výroční zprávě za rok 2014 nadace Open Society Fund. Součástí její kampaně za zvýšení volební účasti byla i webová stránka, která měla Čechům usnadnit rozhodování, koho vlastně volit.
Že je video satirou, která má poutat pozornost k volbám, nadace OSF sice záhy veřejně oznámila, klip už ale mezitím začal žít svým vlastním životem. A žije jím dodnes.
OBCHODNÍCI SE STRACHEM
Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.
Více informací ZDE.
Na svém blogu z letošního února si na to stěžuje i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.
„Také už Vám toto video přišlo? Mně teď na něj chodí dotazy prakticky denně, kdy je zřejmé, že tomu lidé věří. Jeden z dotazů patřil i editorovi jednoho z hlavních českých médií, který po mně chtěl záznam z hlasování, aby to mohli rozmáznout i u nás,“ píše Zdechovský.
Na pravou míru uvádí i některé informace z videa, například to, že Česko nemá 22 poslanců, jak se tvrdí v klipu, ale o jednoho méně.
Na sociálních sítích a internetu lze najít i starší odkazy na totéž video z uplynulých několika let, které ukazují, jak se falešná zpráva periodicky vrací a stále znovu nachází publikum, které ji považuje za skutečnou.
Volební účasti video nepomohlo
„To co nás opravdu překvapilo a nikdo z nás to nečekal, byl fakt, že se video stalo municí lidí posílajících řetězové maily o zbytečnosti EU,“ hodnotí s odstupem pěti let dopad videa jeho autor Jan Látal.
Volební účast v eurovolbách v roce 2014 byla nakonec v Česku druhá nejnižší v celé EU – jen těsně nad 18 procenty – a horší bylo jen sousední Slovensko.
„Mystifikační kampaně podobného druhu jsou vždy dvojsečné. Na jednu stranu získáte mnoho pozornosti. Na druhé straně se jen malé procento těch, kteří spot zhlédli, dozvědělo o tom, kdo za ním stojí a na co odkazuje,“ připouští Jan Látal.
Nadace Open Society Fund video ani web s ním související letos oživit neplánuje. Čechy chce ale k volbám přivést jinak.
„Skupina programátorů, s nimiž spolupracuje mimo jiné i Nadace OSF, dobrovolně věnovala své kapacity na vývoj aplikace, která poběží na stránkách Hlídače státu a která umožní vygenerování žádosti o voličský průkaz občanům ČR i cizincům s oprávněním v ČR se voleb do EP účastnit,“ říká šéf české pobočky nadace Robert Basch.
Před eurovolbami 2019, které se v Česku uskuteční 24. a 25. května, koluje po internetu a sociálních sítích i řada jiných mýtů o Evropské unii. Ty nejpopulárnější a nejčastěji zmiňované na dezinformačních webech zmapoval v čerstvé studii Prague Security Studies Institute.
Studie mimo jiné potvrzuje, že EU je pro dezinformační weby vděčným tématem a nejčastěji se na nich objevuje v souvislosti s tématy či tvrzeními typu „Diktát Bruselu“, „EU cenzuruje internet“, „EU nám chce zakázat zbraně“ či „EU nedělá nic pro kontrolu migrace“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)