Brusel si chce posvítit na „každodenní zabijáky“
Evropská komise rozjíždí debatu nad novou regulací, jež se dříve nebo později může odrazit i v českém právu. Cílem má být ochrana zdraví Evropanů před chemickými látkami, takzvanými hormonálními disruptory, které mohou vážně narušit fungování lidského organismu.
Tyto látky mají na svědomí poruchy hormonálního systému a imunity a jsou jim připisována onemocnění jako cukrovka či některé druhy rakoviny.
Nápoje, účtenky, kosmetika
Vědci upozorňují i na rizika pro těhotné ženy nebo na možnou souvislost s neplodností u mladých lidí.
U některých látek bylo prokázáno, že jsou schopny například měnit pohlaví některých organismů nebo způsobovat vážné poruchy reprodukce.
Nová komise vedená Jean-Claudem Junckerem reaguje na výzvu stovky světových vědců, kteří poukazují na vážná rizika těchto látek hojně využívaných v průmyslu. Jde o látky obsažené v produktech každodenní potřeby.
Příkladem jsou plechovky s nápoji, účtenky v obchodech nebo kosmetické výrobky. Látky se také běžně nacházejí v pitné vodě.
Výzva k debatě
Začátkem prosince proto komise spustila veřejnou konzultaci, která stojí na začátku přípravy regulace.
EU se regulací endokrinních disruptorů, jak se tyto chemikálie rovněž označují, zatím nezabývala a nechala případnou iniciativu pouze na členských státech (na půdě unijních institucí vznikla jediná nezávazná deklarace).
Do veřejné konzultace se mohou zapojovat i občané EU. Jejich připomínky, na jejichž základě by měl být představen návrh nové legislativy, bude Brusel sbírat do 16. ledna 2015.
Autorka je šéfredaktorkou EurActiv.cz
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)