Drahé volání i data. Podíl útraty za mobilní služby na výdajích Čechů je o 90 % vyšší než v Rakousku
Že lidé v Česku za mobilní služby platí víc než jinde v Evropě, je již známý fakt. Sliby tuzemských politiků, že s tím „něco udělají“ zůstaly v rovině politických frází. I Evropská komise v tomto ohledu řadí Česko mezi čtyři nejdražší země EU. Operátoři sice její loňskou zprávu kritizovali kvůli údajné neaktuálnosti, ale to, že tuzemské ceny za volání a data skutečně patří k nejvyšším, potvrzuje i nová analýza projektu Evropa v datech.
I když za telekomunikace sice Češi vydávají „jen“ 2,7 procenta z celkových útrat (tedy například šestkrát méně než za jídlo a nealkoholické nápoje, či devětkrát méně než za bydlení), ceny za volání a data budí mnoho emocí. Oprávněně. Z mezinárodních srovnání totiž vyplývá, že za tyto služby platí Češi víc než jiné národy.
Volat jako Korejci
„Srovnávat mobilní tarify napříč různými zeměmi je komplikované,” připouští vedoucí analytického projektu Evropa v datech Adéla Denková. „Výstupy nemusí být vždy stoprocentně aktuální, protože operátoři alespoň v některé ze zemí v mezičase zveřejní nové tarify, nebo změní jejich podmínky,” dodává.
I přesto v oblasti mobilních služeb vzniká řada respektovaných srovnání, například zpráva společnosti Strategy Analytics, která zpracovává mezinárodní žebříčky podle metodiky OECD.
Loni v září její experti porovnávali 5GB datové tarify. Výsledek? Češi platili osmou nejvyšší cenu z 36 zkoumaných států. Nejlevnější nabídku dat přepočtenou na paritu kupní síly analytici našli v Izraeli, nejdražší v Mexiku. Hůř než Češi na tom ze zkoumaných evropských států byli už jen lidé v Belgii a na Slovensku.
Ještě horší výsledky přinesla zpráva Strategy Analytics z posledního čtvrtletí 2018, ve které analytici srovnávali nabídky pro nenáročné telefonující zákazníky, kteří měsíčně uskuteční 100 hovorů, pošlou 140 SMS zpráv a stačí jim data ve výši 0,5 GB. Ze 37 zkoumaných států byla nabídka pro tuzemské zákazníky zcela nejdražší. V nejlevnější Jižní Koreji se dala stejná služba pořídit šestkrát levněji.
K podobným výsledkům se dopracovali i experti společnosti Rewheel. Ti si stanovili několik cenových stropů a zkoumali, kolik dat si za ně mohli zákazníci loni v říjnu pořídit.
Podívali se například na to, kolik dat lze koupit za 30 eur, pokud má člověk v rámci tarifu zároveň alespoň tisíc minut volání. Česko v tomto srovnání skončilo mezi státy EU jako třetí nejdražší po Řecku a Maďarsku. Tuzemští zákazníci si za méně než 30 eur mohli pořídit jen 3 GB dat. Přitom v deseti státech evropské osmadvacítky si lidé za obdobnou cenu mohli dopřát alespoň 250 GB dat (tuto hranici analytici považovali už za „neomezená data“).
Rewheel také zkoumal samotné datové tarify. Opět si stanovil hranici 30 eur. V tomto srovnání se umístilo Česko s 60 GB na desáté nejhorší pozici z 28 států EU. V desítce nejlepších států se zákazníci za tuto cenu dočkali alespoň 1000 GB, což analytici opět označili za prakticky neomezená data.
Aktuální srovnání z posledních měsíců tak ukazují, že se pozice České republiky nijak výrazně nezměnila od poslední zprávy Evropské komise k této problematice, která byla vydána loni v březnu a srovnávala data z roku 2017. Česko bylo spolu s Maďarskem, Kyprem a Řeckem zařazeno mezi čtveřici států osmadvacítky s nejdražšími mobilními službami.
Drahé, ale kvalitní pokrytí?
Operátoři přitom zprávu Komise kritizovali, protože prý v době zveřejnění vycházela z neaktuálních dat a platily už jiné tarify. Nelíbilo se jim také, že se zpráva zabývá jen ceníkovými cenami, kdežto jejich zákazníci získávají výhodnější volání v rámci retenčních nabídek (když operátorovi oznámí, že od něj odcházejí), či v rámci takzvaných rámcových smluv – když firmy nabídnou vyjednané výhodnější tarify i svým pracovníkům a jejich rodinám v rámci zaměstnaneckých benefitů.
„Uváděná mezinárodní srovnání porovnávají pouze ceníkové ceny, nikoli kvalitu služby a už vůbec nesrovnávají míru byrokracie, která významně prodražuje výstavbu sítí,“ říká za operátory Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí.
„ČR má nejkvalitnější pokrytí mobilním signálem LTE v rámci EU a jsme v TOP 10 zemí s nejrychlejším mobilním internetem v rámci EU. Je logické, že kvalita se promítá do ceny služby,“ dodává Grund a připomíná, že podle antimonopolního úřadu si přes dvě třetiny tuzemských zákazníků kupují mobilní služby za jiné než ceníkové ceny.
Takový přístup ale podle expertů na telekomunikační trh neobstojí: „Je tu obrovský rozdíl mezi cenou dat pro domácnosti a pro firemní zákazníky a státní organizace, které mohou datovat až za desetinu toho, co platí běžní lidé, co si koupí tarif v obchodě,“ říká Ondřej Malý, exčlen Rady Českého telekomunikačního úřady a bývalý náměstek ministra průmyslu pro internetizaci.
„Nižší cena (pro firmy) je logická, místo jednoho prodaného čísla jich operátor získá třeba dvacet u malé firmy, ale ten rozdíl je obrovský.“
Čekání na nového hráče
S kritikou se přidává i vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Lukáš Zelený:
„Pultové nabídky českých mobilních operátorů jsou patrně nejpředraženější komoditou pro českého spotřebitele ve srovnání s průměrem Evropské unie. Ve srovnání se zahraničím patří mobilní služby poskytované českým zákazníkům stále k cenově nejvyšším. I ty méně výhodné nabídky poskytované zahraničními operátory většinou cenově hravě překonají tarify poskytované u nás. Tak například polský T-Mobile poskytuje tarif zahrnující neomezené volání, SMS a 5 GB dat v přepočtu za 240 Kč, zatímco u nás si za podobný tarif u T-Mobilu s menšími daty (4 GB) zaplatíme 799 Kč.“
Co by se muselo stát, aby si i čeští zákazníci mohli pořídit výhodnější mobilní tarify? „Musel by přijít nový hráč v aukci, nebo by musel regulátor stanovit drsnější podmínky pro virtuální operátory. Tedy zvýšení konkurenčního prostředí na trhu. Pomohl by také jasný politický tlak na operátory, kteří zatím zákazníkům nic moc extra nepřinesli,“ říká Malý.
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
Lukáš Zelený z dTestu dodává: „Pokud mobilní operátoři nejsou motivováni k tomu, aby v rámci konkurence nabízeli zákazníkům lepší služby za výhodnějších podmínek, je na řadě zásah státu. Ten spočívá především v umožnění vstupu dalšího hráče na trh (na tom již pracuje Český telekomunikační úřad) či v zavedení takzvaných cenových stropů.“
Kolik vlastně tuzemští operátoři získávají za minutu hovoru či přenesený GB dat? Na to dává odpověď loňská analýza Českého telekomunikačního úřadu, která se zabývala situací na trhu mezi roky 2012 a 2017. Průměrný výnos operátora z minuty volání činil předloni bez dvou haléřů jednu korunu. Nicméně firmy a podnikající fyzické osoby měly volání výrazně levnější – průměrný výnos operátorů u nich činil 76 haléřů za minutu hovoru.
Jeden GB přenesených dat pak operátorům vynášel přes 66 korun. Je ale férové dodat, že ještě v roce 2014 to bylo přes 291 korun.
Zahraničí nám stále utíká
„Právě telekomunikace jsou snad jediné odvětví, kde dlouhodobě cena služby klesá, zatímco spotřebovávaný objem a kvalita rostou,“ tvrdí Jiří Grund z asociace mobilních operátorů.
„Ostatní komodity jako voda, elektřina, plyn či jídlo meziročně pouze zdražují o desítky procent. Rozhodně nechci říkat, že se nemáme inspirovat v zahraničí. Určitě ano. Nicméně když se inspirujeme cenami, měli bychom se stejně inspirovat i tím, jak tamní regulátoři nastavují dlouhodobě předvídatelné prostředí a jak lépe funguje tamní byrokracie. To vše se totiž nakonec promítá do koncových cen,“ argumentuje.
V celkových výdajích za telekomunikace zmiňovaných v úvodu jsou Češi nad průměrem Evropské unie, který činí 2,5 procenta. Relativně nejvíce za tyto služby platí Bulhaři s 4,8 procenta výdajů. Nejméně naopak Rakušané a Britové.
Situace českých zákazníků se v posledních letech alespoň zčásti zlepšila, připouští i exčlen Rady ČTÚ Malý: „Jedním z faktorů je nová legislativa, která omezuje operátory v páchání těch nejhorších zvěrstev a zrychluje přechod mezi operátory. Také tu byl přece jen nějaký politický tlak a určitá míra soutěže. Tedy zákazníci mají postupně například více dat v tarifech. Ale v porovnání se zahraničím se nikam moc neposunujeme, protože ani tam trh nespí. Takže jsme pořád na chvostu Evropy.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
4 komentáře
1) Takze v Polsku, Nemecku a Rakousku maji nizsi kvalitu pokryti, tedy i sluzeb? Proc si teda jejich zakaznici nestezuji? 2) Proc by me jako koncoveho zakaznika melo zajimat, jaka je byrokracie pri budovani site? 3) Proc vubec nekdo zminuje retencni nabidku? Ve kterem obchode si ji tak asi koupim? 4) Jak by mel ten politicky tlak vypadat? Vyhruzky? Pche! 5) Jakym zpusobem 4. operator zajisti nizsi ceny? Proc by se mela komercni firma odrezavat od bezpracnych zisku? Kdysi tady podobne nadeje vzbuzoval Oskar, ktery licenci ziskal na zaklade nabidky vznikle zneuzitim uniklych informaci (IPB mela v te dobe mocna chapadla). A dnes si tady vsichni 3 operatori hovi pekne v kartelu. 6) Jedina nadeje pro koncaky je si koupit tarify v cizine a vyuzivat toho, ze roaming v EU jsou v podstate sluzba za lokalni cenu.
Kdyby se podle Vaši rady všichni, nebo aspoň ti nefiremní uživatelé, zařídili, najednou by se ukázalo, že nic nebrání tomu, abychom platili za telekomunikační služby tolik co třeba Rakušáci.
Ovšem myslím, že pro občany by byl nejschůdnější přímý a hlavně bezskurpulózní, zásah státu, který si přece platíme, aby nás chránil a to i před vydíráním a vykořisťováním privátními telefonními společnostmi.
Ti operátoři mě tak vytáčí. A MPO které je obhajuje to už je jak poslouchat inteligenty z SPD. Neuvěřitelné jaké exkrementy dokáží vypustit. „Máme drahá data protože lidi je moc nevyužívají.“ Většina lidí je nepoužívá právě protože i jen základní datové balíčky jsou šíleně drahé a množství jenž dostanete kombinované s odporností jménem automatický dokup je pro hodně lidí cesta jak se zadlužit když zapomenou zapnout doma wi-fi. A to i u „top“ tarifů.
Řešení je celkem jednoduché stačí aby se operátoři zachovali tržně a připravili nabídku jenž pro lidi vyřeší toto dilema a umožní více lidem využívat datové služby aniž by museli mít strach, že hloupé opomenutí jim může velice znepříjemnit život.
Jenže to bychom nemohli být u nás kde existuje oligopol který je dlouhodobě ignorován a kdy MPO a jeho „odborníci“ jsou zaměstnanci operátorů a ne státu.
Máte pravdu a paní ministryně Nováková by měla být okamžitě odvolána, hájí přesně opačnou stranu než je ta, kterou by hájit měla. Pokud by měla to, čemu se kdysi říkalo charakter /mladí dnes už neví, co se tím myslí/, rezignovala by okamžitě po svém tiskovém prohlášení).