Dopady pandemie ohrožují i známou komunitu v Neratově. Na slíbenou pomoc vlády řada neziskovek nedosáhne
Nejen podnikatelé a živnostníci – i neziskové organizace se obrátily na vládu s žádostí o pomoc kvůli dopadům pandemie koronaviru. Ta slíbila, že je do záchranných programů zahrne. Řada neziskovek teď ale řeší problém, jak se vejít do nastavených kritérií pro kompenzace. Pokud by pomoc nedostaly nebo nemohly čerpat, hrozí podle nich zánik řady obecně prospěšných služeb.
Asociace veřejně prospěšných organizací ČR vyzvala vládu, aby v programech pro kompenzaci podnikatelů a živnostníků nezapomněla ani na sociální podniky, které mají statut neziskových organizací.
Tyto podniky provozují například kavárny nebo pekárny, poskytují úklidové a jiné pomocné práce nebo dodávají na trh produkty vyráběné handicapovanými klienty.
Mínus pro dětské domovy i rodiny
„Většina z nich se již připravuje na výrazné škrty a zejména na odliv darů fyzických i právnických osob, který spolu s ekonomickou krizí s jistotou nastane,“ popisoval koncem března situaci sociálních podniků prezident asociace Marek Šedivý.
Sociální podniky přitom na sebe vážou velký počet zaměstnanců; kromě dotací si na jejich mzdy z velké části vydělávají i prodejem produktů a služeb.
„Výpadek v příjmech těchto veřejně prospěšných podniků odhadujeme ve výši několika desítek procent,“ dodává Šedivý. Čerstvá data asociace z dotazníků vyplněných jednotlivými organizacemi tyto obavy potvrzují.
Například na otázku, zda už jim letos některý z poskytovatelů dotací kvůli koronaviru příspěvek zrušil, více než 70 procent dotázaných neziskovek sice odpovědělo „ne”, zbylých zhruba třicet procent ale připustilo, že to buď očekávají, nebo že jim bylo naznačeno, že se to může stát, případně, že dotace byly odložené či se jejich poskytnutí oproti loňsku protahuje.
Polovina dotázaných organizací také odhaduje, že některé své aktivity pro letošek bude muset zrušit bez náhrady. Dotkne se to například volnočasových aktivit pro děti a rodiny, pobytů dětí z dětských domovů, rehabilitací či krizové pomoci kvůli napětí v rodinách.
Chráněné dílny v pasti
Jak současná krize kolem koronaviru a dopady vládních opatření sociální podniky postihují, ilustruje i širší veřejnosti známé Sdružení Neratov v Orlických horách.
To pomáhá lidem s postižením a kromě chráněného bydlení, denního stacionáře či speciální základní školy pro děti s handicapem provozuje také chráněné dílny, které teď trpí omezeními kvůli koronaviru.
„Již pociťujeme snížení práce od našich obchodních partnerů, pro které děláme jednoduché montážní práce. Co se týká našich zaměstnanců, kteří mají nějaké zdravotní problémy, tak je pro ně toto období samozřejmě velmi náročné. Někteří řeší svoje obavy a strachy neschopenkou,“ říká Antonín Nekvinda ze Sdružení Neratov.
Kromě toho vládní ochranná opatření postihují neratovskou komunitu i negativním dopadem na turistiku. Sdružení provozuje hospodu i rekreační ubytování, ke komunitě patří také malý pivovar.
„Nemůžeme dodávat do hospod, jedeme jen lahvové pivo, což je nejméně pokles o 50% na příjmech,“ popisuje současný stav Nekvinda. V Neratově tak podle něj napjatě čekají, co bude po Velikonocích.
Pomoc s otazníkem
Vláda nakonec neziskové organizace ujistila, že sociální podniky zahrne mezi okruh žadatelů o pomoc ze záchranného programu Covid 2, případně dalších, které přijdou.
„Definičním znakem podniku je výkon hospodářské činnosti. Faktor zisku nemusí být přítomen. Tedy i nestátní neziskové organizace mohou být považovány za podniky a mohou v programu žádat,“ odpovědělo Ministerstvo průmyslu a obchodu Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR v dopise, který má HlídacíPes.org k dispozici.
Zavřené dveře nemají neziskovky ani do programu Antivirus Ministerstva práce a sociálních věcí.
„Právní forma zaměstnavatele není pro čerpání podpory z Programu Antivirus rozhodující,“ napsala v dopise asociaci šéfka rezortu Jana Maláčová a dodala, že „pokud tedy nezisková organizace splní podmínky tohoto programu, může jí být příspěvek poskytnut“.
Jedna z podmínek – tak, jak jsou v současnosti nastavené – ale může řadě neziskových organizací přístup k záchranným programům zkomplikovat nebo i zcela překazit. Jde o podmínku omezené veřejné podpory v režimu „de minimis“, která je spojená s využíváním peněz z evropských fondů.
Podle tohoto pravidla nesmí být jednomu podnikateli poskytnuta za jakákoliv tři po sobě jdoucí účetní období podpora malého rozsahu přesahující v součtu částku 200 000 eur.
„Abyste mohl čerpat z Covid peníze – bezúročný úvěr do 15 milionů Kč – tak protože Českomoravská záruční a rozvojová banka zde kryje a ‚platí‘ úroky tohoto úvěru, musíte mít na pomyslnou výšku úroku z úvěru volnou kapacitu de minimis,“ vysvětluje Antonín Nekvinda.
Jeho Sdružení Neratov už pro tento rok tuto kapacitu vyčerpalo, a o pomoc z vládního programu Covid 2 tak žádat nemohlo.
„Předpokládám, že podobný problém bude mít řada neziskovek, které čerpaly v posledních letech na vzdělávání či investice z fondů EU,“ dodává.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
1) To vypada dost hrozive. Az nebudou mit penize na bezny provoz (platy zamestnancu, nakup materialu), tak to budou muset zavrit. Co bude s klienty? 2) A jak v Neratove vlastne ted funguji? Jsou uplne odriznuti od sveta? Rada klientu ma zdravotni problemy, ktere z nich delaji snadnou obet koronaviru.
samozřejmě těmto neziskovkám musíme pomoc, s tím musí souhlasit každý občan a mělo by se jim přidat na ukor politických neziskovat a kdyby bylo na mě tak i +15-20% klidně navíc, to jsou lidé co se staraj o české občany, tam mi dotace čí kompenzace státu rozhodně nevadí.