Dopadnou problémy Volkswagenu na Česko? Nevěřím tomu, říká významný český dodavatel VW
V továrně u Červeného Kostelce vznikají výrobky, jejichž odběratelem je ze 60 % Volkswagen Group. Tedy společnost, jejíž akcie dosti nervózně reagují na skandál s údaji o emisích naftových motorů.
Ředitelem firmy SaarGummi ČR, výrobce těsnění do dvěří a kufrů aut, se zhruba třímiliardovými ročními tržbami je Jan Tichý. Dopadů problémů Volkswagenu na svou firmu, české dodavatele či českou ekonomiku se neobává.
Jak se díváte na současný skandál s vozy VW?
Je to svého druhu konflikt mezi neustále se zpřísňujícími normami na životní prostředí a tím, co lidé očekávají od auta. Jistě platí, že dělat podvod není správné. Ale osobně příliš nevěřím tomu, že by Volkswagen byl nějak zaostalý a neuměl to, co ostatní umějí. Takže bych spíše v příštích týdnech čekal, co všechno vypluje na povrch a jaká sofistikovaná řešení použily další automobilky.
A co možný dopad na české dodavatele VW?
Pokud jde o nás, velký dopad neočekávám. A to přesto, že VW Group dělá 60 % našeho odbytu. Přibližně 30 % VW , 20 % Škoda a 10 % Audi a Seat. Máme spíše starosti, abychom kapacitně stíhali. Jedeme v nepřetržitém provozu a zakázek máme nad hlavu. Osobně si myslím, že v Evropě z toho kdo ví co nebude. Rezonuje to i víc v odborných kruzích než u veřejnosti.
Takže neplatí, že když se Volkswagenm otřese, tak se dodavatelé třeba v Česku hroutí? Mohou být v klidu?
Nevím, jestli v klidu. Ale když se mne někdo ptá, zda už něco vidíme na dodávkách, tak je to úsměvné. Škodovka je vyprodaná na řadu měsíců dopředu. Octavie se nestíhají vyrábět… Takže pokud bychom snad měli něco pocítit, tak ne dříve než na Vánoce. Jsme ve střehu, ale nic zásadního neočekáváme.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
1 komentář
Prozatím by bylo velmi potřebné, aby o „incidentu“ bylo informováno přesně a ne v dohadech laiků, podle toho, jak oni problém pochopili.
Něco jiného totiž je, když motor má složení emisí v normě pouze při zátěžovém režimu, který mu na silnici nehrozí, protože takovým autem by nikdo nechtěl jezdit, nebo když skutečně softwarově mění naměřené hodnoty tak, aby „se vešel“ do požadovaných limitů.
Cítíte ten rozdíl?