Do Londýna už jen s povolením a za poplatek. Změna čeká i vstupy do EU
Při výletu do Londýna už nebude stačit mít jen letenku a doklad totožnosti. Od letošního roku Británie zavádí systém ETA pro předchozí schválení vstupu na svou půdu. Pro země EU, tedy i pro české občany, nadále platí bezvízový styk, od dubna ale bude potřeba povolení a zaplacení poplatku. Podobný systém chce pro cestovatele z třetích zemí zavést i Evropská unie.
Británie už svůj systém spustila pro první várku států mimo Evropskou unii. Povinnost registrace před cestou se vztahuje například i na občany USA, Austrálie či Kanady, obecně celkem na první čtyři desítky zemí, s nimiž má Velká Británie bezvízový styk.
Od 5. března budou moct o povolení žádat i občané zemí Evropské unie, povinné bude počínaje 2. dubnem 2025. A to i pro ty, kteří na letištích v Británii třeba jen přestupují na návazné lety.
Od dubna za 16 liber
České ministerstvo zahraničí počítá s tím, že o zavedení nového britského systému ETA bude české občany průběžně informovat.
„Předpokládáme standardní informování veřejnosti prostřednictvím webových stránek, webových stránek zastupitelských úřadů ve Velké Británii a průběžné pracovní komunikace s cestovními kancelářemi a agenturami nebo dopravci, operujícími ve Velké Británii v segmentu cestovního ruchu,“ shrnuje mluvčí Mariana Wernerová.
Brusel si od opatření slibuje jak větší přehled o cestách cizinců do zemí EU, tak nezanedbatelné finanční příjmy, které mají sloužit i k lepší ochraně vnějších hranic EU.
S elektronickou žádostí pro cesty do Británie se měl pojit poplatek ve výši deseti liber, britská vláda čerstvě oznámila, že bude vyšší: 16 liber ( aktuálně zhruba 480 korun) s cílem „snížit závislost migračního a hraničního systému na financování daňovými poplatníky“.
Poplatek se bude vztahovat se na cesty s pobytem maximálně do šesti měsíců; povolení pak bude platné po dobu dvou let. Povinnost se nevztahuje na občany Irska, držitele víz a osoby, které mají v Británii platné povolení k pobytu, práci nebo studiu.
Součástí žádosti bude i zodpovězení bezpečnostních otázek a poskytnutí kontaktních údajů. Podle britské vlády by většina rozhodnutí měla být vydána do tří dnů.
Jde o variaci na systém ESTA, který při bezvízovém styku vyžadují i pro české občany Spojené státy.
Na podobném principu má fungovat i evropský systém ETIAS (zkratka pro European Travel Information and Authorization System), jehož zavedení už pátým rokem ohlašuje EU pro cizince ze třetích zemí osvobozených od vízové povinnosti. To zahrnuje přibližně šedesát států s celkovým počtem 1,4 miliardy obyvatel.
Ti z nich, kteří budou chtít vyrazit do Evropy, respektive do členských zemí ETIAS, budou muset předem získat online elektronické cestovní povolení. Každá žádost – pro lidi ve věku 18 až 70 let – se pojí s poplatkem ve výši sedmi eur. Získané cestovní povolení bude platné po dobu tří let, nebo do konce platnosti cestovního pasu.
Zaručený příjem čtvrt miliardy eur
Systém ETIAS by měl být spuštěn již letos, přesné datum ale stále není známo. Brusel si ale od opatření slibuje jak větší přehled o cestách cizinců do zemí EU, tak nezanedbatelné finanční příjmy, které mají sloužit i k lepší ochraně vnějších hranic EU.
Podle unijních statistik ročně do zemí EU přicestuje průměrně 37 milionů lidí, na něž by se opatření mělo vztahovat. Celkový příjem by se tedy měl pohybovat kolem 260 milionů eur každý rok.
Vedle financování nákladů na provoz samotného systémů ETIAS mají být z takto získaných peněz financovány agentury eu-LISA (spravuje informační systémy spojené se správou hranic a azylovou a migrační politikou EU), Europol a Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž.
Případné zbylé prostředky budou součástí celkového rozpočtu EU.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Tomáš Kopečný: Nejvíc teď Ukrajinu trápí počet a kvalita vycvičených vojáků
Dohlížel na Krajskou zdravotní v době skandálů, teď povýšil. Miroslav Ouzký se vrací
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Nic jinyho než spiclování lidí a opět se příživí další sorta parc.. Hantů😡..
Stačí přijet na gumovém člunu a nikdo po vás nic chtít nebude a ještě vám nasypou na dávkách
Zapomněli jste napsat, že Britové dostali takovou čočku od leteckého průmyslu, že už odvolali tu povinnost mít ETA pro tranzitní pasažéry. Takže pohoda, a kdo chce mermomocí vidět, jak to vypadá v Británii, může zaletět do Pakistánu. Tam to vypadá úplně stejně a není potřeba mít žádnou ETu.
Tak kde je ta svoboda pohybu. Toto jsme tu měli před 30 lety. Toto je demokracie? Já tomu říkám špiclovani. Opět získávání peněz bez vytváření hodnot.