Platy úředníků se kvůli odblokování „penězovodu“ z EU do Česka mají změnit
Výhrady k systému odměňování českých úředníků si dnes v Praze s Evropskou komisí vyjasňovala česká delegace v čele s novým náměstkem ministra vnitra pro státní službu Josefem Postráneckým. Dokud se problém nevyřeší, EU nepošle na nové programové období 2014 – 2020 Česku ani euro.
Sedmičlenná delegaci Evropské unie probírala se zhruba třiceti českými zástupci z ministerstev financí, práce a sociálních věcí, vnitra, pro místní rozvoj a z Úřadu vlády své hlavní námitky ke služebnímu zákonu. Těmi jsou neprůhlednost systému odměňování státních úředníků a systém, který nemotivuje k práci ve státní správě mladé lidi.
Loňský dopis bez odezvy
„Komise požaduje výrazně menší poměr volitelné složky platu jako příplatky a odměny a navýšení základních tarifů. Zdůvodňuje to transparentností a předvídatelností platů ve státní správě. Dokud se to nevyřeší, nebudou nám schvalovat operační programy,“ řekl serveru HlídacíPes.org jeden z účastníků jednání v sídle Ministerstva vnitra.
Dokumenty, které má HlídacíPes.org k dispozici dokazují, že Česká republika výtky, bez nichž není možné čerpat peníze z unie na roky 2014 – 2020, zná minimálně od loňského července a čerpání peněz z eurofondů si tak zkomplikovala sama.
„Flexibilní složka stále tvoří významnou část platů, což neodpovídá principům transparentnosti,“ napsala Evropská komise už v dopise z 27. července 2014. V něm dále vyzývá k systému odměňování, který nehledí jen na princip seniority, ale je vstřícnější i k mladým lidem, pro něž je za současného stavu státní správa neatraktivní.
Služební zákon však začal platit bez těchto změn a počátkem roku 2015 Evropská komise proto Evropská komise Česku vzkázala, že dokud problém nevyřeší, nechválí žádné nové operační programy.
Možná v červnu, možná ne
Bez toho není možné v programovém období 2014 – 2020 začít čerpat peníze z unijních fondů. Pro Českou republiku jsou na toto období vyčleněny prostředky ve výši téměř 24 miliard eur.
„Chtějí, aby ohodnocení úředníků bylo transparentní, aby se například neodvíjelo jen podle odsloužených let a podobně,“ potvrdil už v lednu výtky Evropské komise tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza.
Jisté je, že kvůli tomu první březnové kolo schvalování programů Česko nestihne. Pokud se podaří změny služebního zákona prosadit, přichází v úvahu až červnový „balíček“ schvalování.
Ani to ale není jisté. Podle navrženého harmonogramu prací na změně služebního zákona je u některých nutných změn jako den účinnosti určený až 1. červenec 2015.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)