Dnes volí ti, kdo ve skutečnosti volit nesmějí. A je dobré to sledovat
POZNÁMKA. Již tradičně se nedlouho před těmi opravdovými volbami konají volby studentské, jakési volby nanečisto pro ty, kdo ještě ve skutečnosti kvůli věku volit nemohou. Pořádá je společnost Člověk v tísni. To, co je hlavně realistická ukázka toho, jak by měla fungovat demokracie, je svého druhu i křišťálová koule. V minulosti se možná i proto někteří politici náležitě vztekali.
Studentské volby se konají právě dnes a zítra na 335 středních školách po celém Česku. To už je slušný vzorek. Středoškoláci při tom vybírají ze stejných politických stran, hnutí a koalic, které skutečně kandidují ve volbách do Poslanecké sněmovny.
Akci už od roku 2010 vždy před vybranými reálnými volbami pořádá Člověk v tísni. Však jí to také někteří politici nemohou zapomenout.
Když se Paroubek zlobil
Hodně slyšet bylo o Studentských volbách hned napoprvé. Byl rok 2010 a předsedou ČSSD byl Jiří Paroubek. Když se mu doneslo, že popularita sociálních demokratů je mezi budoucími voliči řekněme pod bodem mrazu, jal se to řešit.
Sociální demokraté si veřejně stěžovali, že projekt se stal „předmětem nejtvrdšího politického boje“ a „nehorázného útoku proti ČSSD“. Nejprve trvali na tom, že před volbami se výsledky zveřejňovat nesmí, aby pak otočili s tím, že se vlastně výsledků nebojí a ať jsou zveřejněny hned.
Na tehdejší skutečné volby výsledek těch studentských vliv jistě neměl. Jenže tehdejší patnáctiletí (až osmnáctiletí) jsou dnes už dávno dospělí a lze pracovat s hypotézou, že dřívější „volby nanečisto“ jsou jistým lakmusovým papírkem toho, jaká budoucnost strany čeká.
Nemáme v ruce sice žádný průzkum a tvrdá data, nakolik si někdejší patnáctiletí nesou své volební preference dále do života, něco přesto vypozorovat lze. I proto, že voličské preference nezletilých jsou často zrcadlem toho, jak doma mluví, respektive koho volí rodiče.
Ve Studentských volbách v roce 2017 například mezi mladými jednoznačně zvítězili s 24,5 % Piráti, naopak ČSSD si vysloužila pouhých 2,29 %. ANO mezi mladými atakovalo 12 %, což nepřekvapí, dnes ostatně Babišovo hnutí cílí hlavně na seniory.
A už před čtyřmi lety se ukazovalo, že svou přitažlivost mají populistická, líbivá a radikálně znějící prohlášení Tomia Okamury i mezi mladými – před čtyřmi lety „bral“ 7,76 %. A třeba dnešní koalice SPOLU tehdy v součtu měla 21,4 %.
Sledujme volební trendy
Takže i aktuální studentské volby nám třeba napoví něco o trendu, kam se jednotlivé strany časem uberou. Směr Piráti nebo směr ČSSD? Letošní výsledky mají být zveřejněny v úterý 21. září.
Otázkou samozřejmě zůstává, jaký je mezi mladými reálný zájem o politiku. Na prvovoliče se mezi stranami nikdo ze současných politických stran příliš nezaměřuje, hybnou silou jsou naopak důchodci.
Dostupné průzkumy ukazují, že právě skupina lidí ve věku 18-29 let patří k těm nejméně ochotným jít k volbám.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
AfD se sejde v saské Riese. Do malého města se chystají tisíce demonstrantů
Jan Urban: Lidé musí kontrolovat politiky a vylučovat ty, kteří jsou usvědčeni ze lži
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
35 komentářů
Ať si protagonisté současného režimu před volbami „míří na kohokoli“ nezabrání vývoji a tedy tomu, že si současní nevoliči, či prvovoliči vyberou mandatáře pro sebe a své děti podle vlastních představ… A vyberou -li špatně, bude to z velké části vina nás starších, kteří se nechali uplatit pár korunami k důchodu… My jsme 2/3 života neměli výběr. Oni jsou dnes vzdělanější, mají informace, nepotřebují rady nepoučitelných, kteří podléhají účelovému strašení!
https://jablonecky.denik.cz/ctenar-reporter/v-libereckem-kraji-se-do-studentskych-voleb-zapojilo-11-skol-20210920.html
Školy se hlásí samy. Pokud tedy máte pocit, že jde o elitářství, protože učiliště nemají zájem, obraťte se na vedení těch učilišť.
Nejde o elitářství, ale zkuste říct ústy pana ředitele nebo rektora „My se nepřipojíme“. Ředitel i rektor jsou pořád „nomenklatůrní“ funkce. Kdo je zřizovatel?
To si dovolím mít naprosto opačný názor. Ono je vůbec nesprávné je srovnávat s důchodci. co se “ nechali uplatit pár korunami k důchodu“, když tihle studenti nepracují a nevydělávají vůbec, živí je jejich rodiče a takže „těch pár stokorun“ na jejich vydání (třeba kvůli inflaci) jim museli přidat ti rodiče na kapesném…:)))
Ale že třeba pro připomínku u nás jsou školy (i ty vysoké) zadarmo, takže si ani na to školné nemusí přivydělávat o prázdninách a po večerech sami,. Že je u nás „zdarma! i pro ně zdravotnictví (i to že za ně platí pojistné stát,.)) . Že jsou i pro ně vysoké slevy v dopravě,..atd. To si zkrátka ani neuvědomují, že náš stát je i vůči nim vysoce sociální, a domnívají si, že to je samosebů, leč všude tomu tak na Západě není.
Stejně jako berou za samozřejmé a neměnné, demokracii a právní stát. I tu nenávist proti komunistům mají ze školy vtlučenou do hlavy,aniž by ji chápali proč – to už by totiž muselo být to nezáživné šprtání, ),..
No a pokud se týká toho, že prý „Oni jsou dnes vzdělanější, mají informace, nepotřebují rady nepoučitelných, kteří podléhají účelovému strašení!!, to je taky omyl, stačí se podívat jakému mediálnímu strašení podléhají oni, třeba pod vlivem jisté Grety Thunbergové :))) Takový sukcess tady neměla za komunistů ani Gusta Fučíková :))))))
Jistě, do jisté míry máte pravdu. Tedy za předpokladu, že investice do výchovy dětí vnímáte jako jejich dluh: Spíše však jde o to, co jsme dětem stačili „vtlouci do hlav“ když tzv. „brali rozum“. Tak jako dnes, “ je vůbec nesprávné je srovnávat s důchodci, co se nechali uplatit…“ tak nelze srovnávat dobově rozdílné ideologické vlivy. A to ani co se vzájemných povinností dětí k rodičům a naopak, týče. Rodiče jen sklízejí, co jim prospěšného do dětí včas vložili. A na těchto základech oni dnes vyberou mandatáře pro sebe a své děti podle vlastních představ… Vždyť stále platí, že osobní zkušenosti jsou jen obtížně přenosné.
Ale nikoliv, nevnímám to jako dluh, ale vnímám to jako jeden z důvodů výběru, proč by si měli pečlivěji vybírat tu kterou stranu i u těchto voleb. Což by jim třeba i ve škole i jinde měli vysvětlit. Že nemusí platit školné, Že třeba ti důchodci dostávají důchody, ale i jejich rodičům stát přispěl na snižení daně z příjmu, i různých dalších příspěvcích, atd.. Jak se třeba nyní a proč zvedla inflace, atd…Že tahle politika je levicová, sociální a pro stát drahá, ale pro ně výhodná…Ale že je i pravicová a ta na rozdíl od toho,ale ta bude požadovat třeba to zavedení školného, platby u lékaře, nějaké daně? (vyšší, nižší), ale zase to bude mít tu výhodu, že…Když už tedy mají přemýšlet koho volit, a nikoliv jen slepě opakovat co kde slyšeli za urážky a nadávky politických činitelů.
No a s tou s tou osobní zkušeností máte pravdu, ta je těžko přenositelná. Ty starší generace poznali komunismus, i to počáteční nadšení Pravdy a lásky za Havla, i pravicový kapitalismus (za Klause), i současný sociální silně populistický stá za dua ANO- ČSSD,..takže mohou srovnávat..Ti mladší už tak ne…
Stačí jedno .Bylo by to velice demokratické a bylo použito i za socialismu.Vystudoval si obor ,společnost do tebe investovala,tak se jí to musí vrátit.Dejme tomu 5 až 10 let.Dle oboru .Pokud ne tak zaplat .Je ještě možnost že neseže ne se místo .Tak ber podřadné třeba na 3 rokyUtíkat jinde do cizine ne pokud to není ku prospěchu a získání znalostí.Pokud utěk do ciziny okamžitě vše zaplatit do koruny a pak můžež jít.Na západě platí nejdřív zaplat a pak studuj.To by byl frkot.Eu by nás začala více nenávidět nes dnes.
Nevidím důvod, proč by měl stát platit studium i naprosto zbytečných a nesmyslných oborů. Nebo oborů, kde je převis ve stovkách absolventů na jedno místo.
Buď by se daly řešit tyto obory samoplátcovstvím (klidně i s nějakou úpravou oproti standardnímu režimu tak, aby se to dalo studovat a přitom si na to vydělávat). Druhou možností by bylo vázat možnost bezplatného studia těchto oborů na paralelní vystudování nějakého oboru, o jehož absolventy je zájem a čím by se mohl dotyčný reálně živit.
Tohle vše co píšete elegantně řeší školné na VŠ. Opravdu absolutně nechápu, že je proti jejímu zavedení u nás i taková „old right“ pravice jako Trikolóra . Což v debatě na Primě opět veřejně potvrdila Majerová. Tím jen potvrdila, že Trikolóra je pouhý populistický spolek, na pravici si pouze hrající.
Když řeknete A, musíte říct taky B:
Řada oborů které vysokým školám dnes vynášejí (protože jsou to „tlamocvičné obory“, na které stačí přednášky, dnes už po internetu, neplatíte za žádná praktika, odborné stáže, praxe apod., jako třeba za studenty biomedicínských nebo technických oborů) by krachla. Řečeno upřímně, řada VŠ z výdělku výuky takovýchto oborů do jisté míry dotuje ty skutečně potřebné.
U těch exaktních oborů by z toho důvodu muselo být školné dost vysoké (v podsttě ani samoplátci dnes neplatí plnou cenu svého studia). Nastal by problém sociální (budou lékaři jen děti opravdu bohatých rodičů?). Nebo by se to muselo řešit jako třeba v USA komerčními půjčkami na školné, které absolventi léta splácejí. U nás by to byl problém, protože naše příjmy např. lékařů jsou někde úplně jinde než v těch USA (ve vztahu k průměrnému platu). Řada absolventů medicíny by to studium do konce života nezaplatila (se všemi sociálními důsledky z toho plynoucími).
Přineslo by to i komplikace vztahů se Slovenskem, jehož občané u nás studují zdarma.
Musel byste tedy z gruntu přestavět mzdový systém. Dalo by se to vůbec? A celé to ještě akcentuje nastupující krize, jednak postcovid, jednak z Grýn Dýlu. Za pár let většina rodin pravděpodobně nedá dohromady školné ani na nějaké sdružené blektologie postavené na té nejpodřadnější a nejlacinější výuce. Co by to udělalo následně s VŠ si ani netroufám domyslet, nicméně řada z nich by nejspíš ekonomicky zkrachovala.
Ano, počítám se zavedením komerčních půjček a sociálním stipendiem. Ano, školné pro všechny cizince, včetně Slováků. Nevidím důvod, aby měli extra podmínky. Jsou to cizinci, jako jiní. A ta komerční půjčka by se třeba mohla po opracování X let v oboru a v ČR krátit. Klidně to může být odstupňované. Rozhodně by to zamezilo návalu na blablabla studia jen kvůli titulu. Stejně tak by si každý 3x rozmyslel co, a jestli vůbec chce studovat.
Slováci u nás studují zdarma, protože se přidají k českým studentům. Recipročně mohou naši studenti studovat na Slovensku ve slovenštině.
A možná ještě něco k těm Slovákům:
Dost významné procento z nich tu po absolutoriu zůstává a nahrazuje ta naše absolventy, kteří odcházejí do států EU za bývalou železnou oponou.
To Pergill :
OK, snížení splátky na půjčku by se mohlo tedy vztahovat na VŠECHNY cizince, vystudované na VŠ v ČR a pracující – ve vystudovaném oboru – v ČR.
To by bylo košer. Nesnáším výjimky.
A probíhají podobné volby i na učilištích? A jestli ne, tak proč ne? Elitářství v praxi….
Dělňasi dnes asi nejsou. Všechno to studuje nikdo nechce dělat rukama. Podle toho to vypadá. Musíme nabírat cizince na práci. Když jsou brigády pro studenty tak v Praze mají až 250,-Kč / hod.
Proč kladete až tak do kontrastu nějaké studování a nějaké dělání rukama…? Jako jsou v podstatě vědecké obory, kde to člověk může na školské úrovni dotáhnout dost vysoko/daleko, a může se snažit být v tom i seksakra kvalitní – ale pokud není ten pověstný protekční spratek, tak zůstane spíš jen u koníčku, a kolikrát mu stejně nic jiného než nějaké dělání rukama nezbyde, nechce-li chcípnout hlady…
Stačilo by místo demonstrování předsudků umět hledat + číst, pane kolego: K letošním Studentským volbám se registrovalo 294 středních škol z celé České republiky. Jedná se o gymnázia, střední odborné školy i učiliště. Školy se do projektu přihlašovaly dobrovolně, stejně tak je účast dobrovolná i pro studenty. „Největší zájem o Studentské volby projevila, jako už tradičně, gymnázia, kterých se přihlásilo 167. Naopak nejmenší zájem je ze strany středních odborných učilišť, u kterých evidujeme 39 přihlášek,“ říká Ester Pěkná, koordinátorka projektu Studentské volby. (konec citátu…)
No nevím, v článku se píše o „středoškolácích“ a „středoškolských studentech“ . Koneckonců název akce je „Studentské volby“ . Učně a to ani ze SOU s maturitou za studenty nepovažuji. Učeň je učeň a student je student.
Nebo dnes se snad studuje i na zámečníka nebo kadeřnici ??!!
Ale smysl je jasný. Takže přihlášena jsou většinou gymnázia, tudíž v reprezentativním vzorku je obsažena zdrojová chyba.
Kdyby byla účast povinná, asi byste mrmlal taky…
Ano, protože tzv. „studentské volby“ jsou podle mého názoru hloupost a jsou používány jako účelový nástroj pro ostrakizaci a dehonestaci ( i když sofistikovanou ) nepohodlných politických oponentů.
O čem mají tzv. Studentské volby vypovídat? Jak vzdělanou a uvědomělou mláděž máme? Až se bude muset starat sám o sebe nebo o rodinu, tak už to nebude měkoučký polštářek maminky a tatínka ze studentských let, nastoupí tvrdá realita a to pak to voličské rozhodování bude o něčem jiném.
Že o tom tak kriticky přemýšlím, do výsledku těchle studenten – voleb by se mělo HLAVNĚ promítnout to, že ty školy byly skoro celý rok zavřené, a to tedy i když nemusely, v okolním státech fungovaly.
A o tom kdo ty školy nechat zavřít (vláda), a kdo v ní to navrhoval, podporoval, a kdo se ani nesnažil tomu zabránit (ministr školství), ale že se taky pořád a pořád slibovalo, že školy jsou priorita a že se otevřou „už brzo“, a vůbec celkový chaos kolem toho, to se jistě ti starší z nich z médií dozvěděli, a sami prožívali
Taky při dobré paměti jim „někdo“ na jaře velice populisticky sliboval maturity úplně bez učení.
Takže bych se naivně domníval, že právě tyhle ročníky by měly mít naprosto jasno, koho NEvolit, popřípadě koho volit /pokud snad trvale a tvrdě požadoval rychlé otevření těch škol).
No a pokud se nepromítne toto, tak ani nemá smysl, aby se takové virtuální volby konaly, protože pro připomínku oni ani nemají důvod jak se rozhodovat a koho volit, podobně ti starší, či jejich rodiče. Ekonomicky činní nejsou, nevydělávají si, daně (z příjmu) neplatí, žijí v mama hotelech, na svoje drobná vydání dostávají kapesné od rodičů. Školy jsou u nás (krom pár soukromých) zadarmo, atd. řadu dalších vydání – jako zdravotnictví mají taky zadarmo. Většina zákonů je ani zajímat nemusí, ani řidičák většina z nich ještě nemá.
Takže, proč je honit do těhle voleb? Jenom pro to aby si tím někdo udělal mediální propagandu?
A to ještě v době, kdy ve školách zoufale potřebují, každy den aby nahnali co vloni promeškali, s rizikem že není tak vyloučeno že ty školy se zase brzo zavřou???
Já bych takovéto počiny viděl především jako školní přípravu na volby opravdové. Ukáže to mladým lidem, že volby nejsou ztrátou času a je dobré k nim chodit. Při dnešní účasti (či spíše neúčasti) mladých lidí u voleb tak může jít o nástroj, který alespoň části mládeže ukáže, že rozhodování o budoucím směřování země se týká i jich. A nebo právě jich. Na výsledku „studentských voleb“ pak samozřejmě nezáleží. Jde především o to dětem ukázat, že mají možnost se na volebním výsledku v blízké budoucnosti podílet. Podílet se svým svobodným rozhodnutím, i kdyby mělo být jakkoli špatné. A současně pak nést za toto rozhodnutí následky v podobě nutnosti řídit se rozhodnutími, které jimi volení zástupci v budoucnu udělají.
Že si dovolím oponovat, tímhle virtualním divadélkem asi ne. Ale i v řadě škol mají vlastní „parlamenty“, kde si volí svoje zástupce aby pak jejich jménem jednali s vedením školy.. Což by je pak skutečně mohlo naučit, že je dobré správně volit – i podle toho, jak pak jsou ti jejich zvolení úspěšní.. Ovšem , na obě strany, aby jim pak taky dokázali říct „tento požadavek prosazovat nebudeme protože je příliš radikální a vedení školy ho splnit nemůže.
Ani Člověk v tísni nezabrání tomu, aby ti středoškoláci vyrostli a dostali rozum. A jwjich volební preference se drasticky změnily.
MMCH, když bylo referendum o vstupu do EU, tak dcera dost hořce litovala, že jí ještě není 18 a nemůže hlasovat proti. A nebyla ve třídě sama. Prestižní gymnázium.
Je vidět, že děti rozum dědí ….
IQ asi ano. Na rozdíl ode mě v jejím věku už měla za sebou několik pobytů v Německu, takže měla o tamních poměrech lepší informace, než třeba já v jejím věku.
Já zas o něco starší absolvoval zájezd do SSSR a následně konstatoval, že lepší forma antikomunistické agitace než seznámení s realitou tohoto státu, prostě neexistuje. Obávám se, že tč. to samé platí o antiEU agitaci a realitě Německa.
Studenti by si měli především uvědomit, že pouze nástroj v podobě širokého referenda jim umožní rozhodovat o tom, v jakém světě žít. Dát hlas někomu je pouze to, že určím, kdo bude o mém životě rozhodovat, bez ohledu na mé názory.
V tom okamžiku, kdy si ty „děti“ samy musí najít práci, zajistit si bydlení, maminka jim přestane vyvařovat, prát a žehlit a tatínek přestane dávat kapesné a půjčovat auto, se jejich volby radikálně změní!
Ono taky považovat za argument výrok „Zemana jsem volila, protože nás dobře chrání před uprchlíky“ je na palici!
Jen je nechte volit, „ulejou“ se ze školy!
Tady vidíte , že je správné , že tito mladí ještě nemají právo volit.
Oni volí co je právě in a nepřemýšlí , jaké následky pro ně může mít jejich volba.
Jak vidět , i takovou nevinnou hru , lze politicky zneužít , když se odehraje a patřičně mediálně prezentuje , ve správné době.
To vítězství pirátů +- odpovídá tomu, že dítka jsou hloupá, jsou zcela živena rodiči a nemají naprosto žádnou potřebu si přivydělávat o prázdninách jako moje generace. Protože piráti jsou stranou pro lidi, kteří žijí z cizích peněz a na cizí úkor.
Pořád mi vrtá hlavou, proč se nám pořád podprahově podsouvá, že „studenti“ ( jako ti mladí, nadějní, progresivní – bez životních zkušeností, přehledu a nadhledu ) volí tak nějak lépe, než třeba starší občané ( asi zpátečníci bez iluzí a životního entuziazmu ).
Nevím, dříve byla přece uctívána tzv. rada starších a naslouchalo se zkušeným s životním příběhem a zkušenostmi. Dnes je to přesně naopak a není to podle mne dobře.
Výsledek těchto „voleb“ se pak účelově prezentuje pokrokovými médii proti názorově opozičním stranám. Nedivím se, že se to některým partajím nelíbí.
Každý, kdo chce rozbít společnost, logicky musí stavět mladé proti starým. Už Kristus říkal, že „postaví syna proti otci“.
Protože mladí jsou hloupí a nezkušení. Snadno naletí hochštaplerům, ať už je to nějaký Kristus, Hitler nebo pirát. Nedocházejí jim širší souvislosti, které ti staří vidí na první pohled. Když k tomu připočtete zubožení našeho školství po roce 1990 (a ještě víc po vstupu do EU), tak dostanete populaci, schopnou „sežrat“ i naprosté blbosti, vyvratitelné pouhou trojčlenkou.
Jinak, když se podíváte na tu dívčinu na titulním obrázku – ještě před nějakými 200 lety by už byla nejspíš vdaná, měla na starosti péči o domácnost a rozhodně by neměla chuť podporovat ty, co bojují za sociální parazity.