Dezinformátoři ocenili zavražděného Kuciaka. Slovenský velvyslanec cenu převzal, mluvit o tom ale nechce
Už potřetí rozdávala Asociace nezávislých médií blízká dezinformačním webům „Krameriovy ceny“ pro novináře. Tentokrát sice bez generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala, slavnostního udílení se ale zúčastnil slovenský velvyslanec v Praze Peter Weiss. Převzal cenu in memoriam pro zavražděného novináře Jána Kuciaka. Kuciakova bývalá redakce se proti tomu ostře ohradila.
Letošní udílení cen sice mediálně překryl „happening“ prezidenta Miloše Zemana s pálením červených trenek. I tak ale akce stojí i zpětně za pozornost.
Velvyslanec Slovenska Peter Weiss na slavnostním večeru ve Slovenském domě v Praze oceňoval snahu organizátorů ceny „být symbolickým mostem mezi mediálním mainstreamem a alternativními médii“.
Proti jeho účasti na akci se ohradil Peter Bárdy, šéfredaktor slovenského serveru Aktuality.sk, pro který zavražděný novinář Ján Kuciak pracoval. Bárdy na dotaz HlídacíPes.org odpověděl:
„Ani já osobně, ani nikdo z kolegů jsme neuvažovali o tom, jet cenu převzít. Do minulého víkendu jsem o této ceně neslyšel. Navíc mě zarazilo, že sdružení podle českých zdrojů seskupuje i konspirátory a dezinformátory.“
Po této kritice zveřejnil slovenský velvyslanec Weiss na webu ambasády dopis, kterým ho jeden z organizátorů ceny, Petr Žantovský, na akci pozval a poprosil (údajně i jménem Kuciakovy rodiny) o převzetí ocenění pro zavražděného novináře.
Cena pro přátele Parlamentních listů
HlídacíPes.org zaslal velvyslanci SMS mimo jiné s otázkou, jestli vnímá svou účast na akci pořádané organizací blízkou dezinformačním médiím jako bezproblémovou.
Ambasáda však reagovala pouze odkazem na výše zmíněný zveřejněný dopis Petra Žantovského. Ten je prý zároveň „stanoviskem velvyslance“. Jakýkoli další komentář i prosbu o rozhovor ambasáda odmítla.
Asociaci nezávislých médií založili Stanislav Novotný, Petr Žantovský, Ondřej Geršl a Jan Korál.
Bývalý policejní prezident Novotný v posledních letech vystupuje jako publicista a jeho vyjádření se objevují také například na Parlamentních listech.
Ty čelí dlouhodobé kritice za to, že šíří prokremelské vidění světa a že v článcích nepřinášejí oponentní názory. V minulosti také musely Parlamentní listy vysvětlovat, proč některé z PR článků o politicích, třeba o bývalém jihomoravském hejtmanovi Michalu Haškovi, neoznačily jako komerční sdělení.
Petr Žantovský je od letoška členem Rady ČTK zvoleným za hnutí ANO. Prezentuje se jako mediální expert, pravidelně publikuje na Parlamentních listech a je také externím komentátorem a moderátorem Českého rozhlasu Plus.
Ondřej Geršl je zakladatelem webového projektu AC24.cz, který si libuje v konspiračních teoriích a Jan Korál stojí za jiným konspiračním webem NWOO.org.
Kdo tu staví bariéry
V takové společnosti šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy svého bývalého elitního datového novináře Jána Kuciaka vidět nechce.
„Nechápu to. Ján Kuciak byl novinář pracující s fakty. Odhaloval je a ověřoval až do té doby, než si byl na 100 procent jistý, že jsou nezpochybnitelná. A ocení ho dezinformátoři?“ ptá se řečnicky.
Podle Bárdyho je Krameriova cena pro Kuciaka v úplném rozporu s prací jeho kolegů.
„Jsem z toho smutný, stejně jako rodina zavražděného Jána, která neměla ani nejmenší tušení, kdo cenu uděluje,“ dodává Bárdy.
Velvyslanec Weiss po udílení cen televizi Prima řekl, že Kuciakova rodina o udělení ceny ví a že on se „bude snažit jí diplom odevzdat“.
Svou dřívější dvojnásobnou účast v porotě Krameriových cen musel po kritice obhajovat generální ředitel ČRo René Zavoral. Ten tvrdil, že nabídku přijal, jelikož „nemá rád, když se staví bariéry mezi médii“.
Je to přitom „jeho“ veřejnoprávní Český rozhlas (vedle české televize), koho tzv. alternativní média často obviňují z neobjektivity či zamlčování informací.
„Pochybná“ CNN nebo Reuters
Letos sice Zavoral v porotě nezasedl, zastoupil ho ale člen Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek.
Ten pravidelně přispívá na Parlamentní listy a v jednom z rozhovorů pro tento web například lobboval za to, aby ve vysílání Českého rozhlasu měli větší prostor komentátoři jako Tereza Spencerová.
„Považuji za velkou chybu, že takoví publicisté mají dveře do rozhlasu prakticky zavřené. Lidé chtějí znát realitu, nikoli korektní a dezinformační bláboly. Je na Radě Českého rozhlasu, aby svým tlakem tento stav změnila,“ řekl v interview Kňourek.
Ve stejném rozhovoru označil prestižní agenturu Reuters, televizi CNN a deníky The New York Times či Washington Post za „pochybná média“.
Spencerová, která se na Parlamentních listech také objevuje často, dostala Krameriovu cenu hned v jejím prvním ročníku před dvěma lety.
Letos byl mezi oceněnými například i publicista Alexander Tomský nebo bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině, dnes pravidelný zastánce politiky Kremlu, Jaroslav Bašta.
Kromě nich se v roli laudatorů na pódiu objevili třeba i poslanec za ODS Václav Klaus mladší nebo „bezpečnostní expert“ Jan Schneider. O jeho názorech blízkých Kremlu psal HlídacíPes.org ZDE.
V porotě cen blízkých dezinformačním webům zasedl i šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl.
Podpořte nezávislou žurnalistiku.
Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní stostránkovou publikaci „Babiš. Vůdce pro 21. století“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
XTV a tichá dohoda s politiky. Funkční systém, na němž vydělávají všichni
Čau lidi jako nový normál. Politici obcházejí média, vyhýbají se veřejné kontrole
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
No, to je fakt hnus. Porad stejna jmena. Pritom je to jasne jako facka: alternativni fakta = lez, alternativni media = zumpa. Vanish na ne, skvrn a spiny se zbavis.
Píšete o Neviditelném psu? Nebo o Aktuálně? Máte pravdu, dost jednostranné. Informace člověk musí pečlivě vyzobávat. Když je za to platěj…
Článek je nepoužívá žádná fakta, jen napadá jednotlivé osoby. Toto me nepřipadá jako žurnalistika, spíše hledání třídního nepřítele.
dobrý den, myslím, že těch faktů je tam víc než dost
Nevím, jestli se dnes může označit cokoliv jako nezávislé. Včetně médií. Nezávislé na kom , na čem ….? Na financích ? Na čtenářich ? Na posluchačich ? Na politických stranách ? Každý máme své zájmy, své názory sve svedomi ….a jsme závislí třeba jen na nich . I obyčejný nezávislý blogger…. Takto je v dnešním světě nutné k médiím přistupovat . Hledat informace, ověřovat zdroje a jejich důvěryhodnost a orientovat se alespon zhruba ve všem tomhle chaosu. Kdo to nezvládá, je manipulovan a je rukojmím zájmových skupin stojícími za různými i „nezávislými“ médií. Samozřejmě je jinak z udělení výše uvedené ceny Kuciakovi cítit kalkul . Ale každý si o tom svůj názor musí udělat sam.