Daniel Herman: Kancléři Mynářovi nedůvěřuji, s pravdomluvností Hradu mám negativní zkušenost
Zatímco provázanost Hradu s Čínou poznal bývalý ministr kultury Daniel Herman na vlastní kůži, o Andreji Babišovi mluví jako o člověku, který Čínu vidí velmi kriticky. V rozhovoru popisuje i to, jak probíhal jeho „křížový výslech“ v Lánech kvůli jeho plánu setkat se s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. „Hlavním ‚vyšetřovatelem‘ byl prezidentův poradce Martin Nejedlý,“ říká Herman.
Prezident Miloš Zeman vám jako ministru kultury vyhrožoval, abyste se nescházel s dalajlámou, jinak váš strýc Jiří Brady nedostane vyznamenání. To se psal rok 2016. Překvapilo vás, když se nedávno objevila v médiích zpráva, že výhružný dopis šéfovi Senátu Jaroslavu Kuberovi, plánujícímu cestu na Tchaj-wan, si u čínské ambasády objednal Hrad?
Provázání čínských a hradních zájmů mě nepřekvapuje právě proto, že s tím mám své vlastní bohaté zkušenosti. Snahy odradit mě od případného setkání s dalajlámou začaly už v roce 2014. Už tehdy se spekulovalo, že dalajláma přijede na Fórum 2000, a já jsem tehdy jako jediný člen vlády odmítl slíbit ministru zahraničí Zaorálkovi, že se s dalajlámou nesetkám. Řekl jsem, že je to v rozporu s mým svědomím a je to pro mě nepřijatelné.
Zlý muž z Lán
Na sociálních sítích jste zmínil, že pak v Lánech následoval váš „křížový výslech“.
Ano, v září 2014 mě do Lán povolal prezident, oficiálně ke konzultacím ohledně resortu. To proběhlo hladce a rychle v rámci oběda. Všichni účastníci pak byli odesláni pryč. Zůstal pouze prezident, pan Nejedlý a kancléř Mynář a započal můj „křížový výslech“, co mám proti Číně, proč komplikuji česko-čínské vztahy, zda se plánuji setkat s dalajlámou apod. Byla to nepříjemná přesilovka, při které jsem si vzpomněl na výslechy ze strany StB před rokem 1989.
Kdo byl tenkrát v Lánech „tím zlým“?
Tím hlavním „vyšetřovatelem“ byl Martin Nejedlý. Otázky typu, co máte proti Číně, proč narušujete česko-čínské vztahy a hatíte čínské investice, kdo vás k tomu ponouká, co z toho máte apod., evokují dojem, že tito lidé přemýšlejí jen v kategoriích „co z toho budu mít“. Kancléř Mynář do rozhovoru nevstupoval, ale vše pozorně zapisoval. Prezident výslechu přihlížel a na závěr mi řekl, že jsem vznesl závažná obvinění proti čínskému režimu, že likviduje své kritiky, mučí je a odebírá jim orgány a jestli to mohu nějak doložit. To jsem přislíbil a k rukám kancléře Mynáře jsem pak odeslal dokumentaci, kterou jsem obdržel od přímých svědků těchto brutalit, z prostředí praktikujících Falun Gong. Odpověď či alespoň potvrzení příjmu jsem z Hradu ale nikdy nedostal.
Kancléř Mynář teď dává od dopisu Jaroslavu Kuberovi ruce pryč. Odmítá, že by si Kancelář prezidenta republiky dopis jeho prostřednictvím u čínské ambasády objednala. Věřil byste mu po svých zkušenostech s ním?
O této věci nic bližšího nevím. Já osobně panu kancléři nedůvěřuji. S ním i s pravdomluvností dalších pracovníků KPR jsem udělal velmi negativní zkušenost ve věci zrušení státního vyznamenání pro mého strýce Jiřího Bradyho v roce 2016.
Babiš? S dalajlámou mě podržel
Těžko hledat v posledních letech ve vztahu naší země k Číně nějakou vysloveně pozitivní zkušenost. Velké ohlášené investice, které se nakonec nekonaly, loni blokování cest českých souborů do Číny, teď velká a tvrdě zaplacená zásilka ochranných pomůcek, které se nakonec ukázaly mít problematickou kvalitu. Navzdory tomu setrvalá příchylnost některých českých politiků k Číně. Jak si to vysvětlujete?
Čerpám pouze z otevřených zdrojů, mohu se tedy jen domnívat, že zde mohou hrát roli nějaké osobní zájmy, protože přínos pro Českou republiku je skutečně minimální. S nezávislou Čínskou republikou na Tchaj-wanu je obchodní bilance mnohem vyšší. V tomto smyslu také v roce 2016 na moji obranu vystoupil tehdejší ministr financí Andrej Babiš, který řekl, že jsem svým setkáním s dalajlámou nemohl poškodit žádné čínské investice, protože zde žádné nejsou.
Jak si vysvětlujete, že je dnes i premiér Andrej Babiš vůči Číně vstřícný, chválí prezidenta za jeho kontakty v Pekingu a vítal dokonce na letišti Václava Havla letadlo s ochrannými pomůckami z Číny?
Dovedu si představit, že je premiér vystavený různým tlakům, vyplývajícím nejen ze složité situace šířící se pandemie, které se snaží jako předseda vlády čelit, ale i tlakům politického rázu. Jak už jsem uvedl, v době „kauzy dalajláma“ jsem v něm měl významnou oporu. Když jsme v té době spolu o Číně hovořili, vyjadřoval se velmi kriticky a měl své názory podložené fakty i osobními zkušenostmi. Pochybuji, že by tyto názory změnil. Myslím si proto, že nyní jedná pod nějakým vnějším tlakem, jehož původ ovšem neznám, ale jeho osobní názory jsou jiné.
Jste v kontaktu s dalajlámou? Máte zprávy, jak se mu daří v době epidemie?
Jsem. Pravidelně od něj dostávám vlastnoručně podepsanou novoročenku a občas je mi i vyřízen pozdrav, když Jeho Svatost někdo od nás navštíví. Opakovaně jsem se také setkal s tibetským exilovým premiérem při jeho dalších návštěvách Prahy. Aktuální zprávy o tom, jak se dalajlámovi nyní, v době koronavirové pandemie daří, nemám.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Věra Jourová o mediálním zákonu, potyčce s Muskem a možné orbánizaci Česka
Pro laika je mnohdy nemožné dobrat se pravdy, říká vědec
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Tak jsem si vzpomněl, při Hermanově jméně na Lety u Písku, co jsme na ně příspěli každý z nás svým dílem, celkem to bylo 450 milionů + 111,5 milionu Kč na demolice a archeologický výzkum, vše včetně DPH.
Památník samozřejmě nestojí, je to teprve 2 roky, co o všechno pečuje Museum romské kultury, ale areál vepřína je střežen a zároveň probíhá likvidace náletových křovin a sečení trávy včetně udržování Kulturní památky Lety. Je už vypsána architektonická soutěž, výsledky by měly být letos (2020) na jaře, koronavir nekoronavir.
Dříve se vyslíchalo v Bartolomějské.
Dnes se vyslícha v Lánech.
Ve jménu Číny.
Absurdní.
Možná by vám Dušane slabou útěchou mohlo být, že se alespoň zatím nevyslýchá v Lubjance. Ale co není, může samozřejmě jednou být.