Další europoslankyně sloužila Kremlu. Dřív byli podezřelí i čeští komunisté
Lotyšská europoslankyně Tatjana Ždanoková měla současně s výkonem mandátu dvacet let spolupracovat s ruskou FSB. Na konci ledna přišel s tímto zjištěním investigativní deník Insider. Europoslanci v reakci na to vydali na začátku února usnesení o tzv. Russiagate, tedy obvinění z ruského vměšování do demokratických procesů Evropské unie. Ždanoková ale není první a zřejmě ani poslední europoslankyní podezřelou ze služeb cizí mocnosti.
Pro Lotyše, ale i řadu europoslanců to nebylo žádné překvapení. Tatjana Ždanoková, která je europoslankyní dvacátým rokem s přestávkou v délce jediného roku, jednala v souladu s ruskými zájmy opakovaně.
V roce 2014 podpořila nelegální ruskou anexi Krymu, účastnila se falešného krymského referenda jako pozorovatelka a její strana Lotyšský ruský svaz uspořádal dokonce v Rize pochod na podporu anexe Krymu. V únoru 2022 byla jednou z třinácti europoslanců, kteří nehlasovali pro odsouzení ruské agrese na Ukrajině.
V Nejvyšším sovětu
Její politická kariéra a příchylnost k Rusku trvá však mnohem déle, připomíná lotyšský novinář Māris Antonevičs v deníku Latvijas Avize.
„V roce 1990 byla zvolena do Nejvyššího sovětu Lotyšské SSR, kde se spolu s dalšími členy frakce Līdztiesība (Rovnost) pokoušela sabotovat snahy o nezávislost Lotyšska, které podporovala většina poslanců Lotyšské lidové fronty. Po neúspěšném puči v Moskvě v srpnu 1991 Sovětský svaz přestal existovat. Ždanoková tehdy při odchodu z budovy Ústředního výboru Komunistické strany Lotyšska v Rize před televizními kamerami sebevědomě vykřikla rusky: Vrátíme se!“ popisuje Antonevičs.
V 90. letech se Ždanoková v Lotyšsku nemohla účastnit celostátních voleb kvůli zákonným omezením pro bývalé čekisty a ty, kteří aktivně vystupovali proti nezávislosti Lotyšska v roce 1991. Vše se změnilo v roce 2004, kdy Lotyšsko vstoupilo do Evropské unie a lotyšský parlament těsnou většinou rozhodl, že se tato omezení nebudou vztahovat na volby do Evropského parlamentu. V témže roce se Ždanoková stala poslankyní Evropského parlamentu, připomíná dále novinář.
Hlavním Ždanokové úkolem se stalo tlumočit vzkazy Ruska do Bruselu nebo Štrasburku, zatímco v Lotyšsku její strana, později přejmenovaná na Latvijas Krievu savienība (Lotyšský ruský svaz), postupně ztrácela ruské hlasy ve prospěch Saskaņy (Harmonie) vedené Nilsem Ušakovsem, pozdějším starostou Rigy.
Aktivity Tatjany Ždanokové se často překrývaly s aktivitami Ruska. Novinář Māris Antonevič líčí jako příklad sjezd její strany v roce 2007:
„Akci osobně navštívil poslanec ruské Státní dumy Konstantin Zatulin, který se z pódia veřejně vyznal ze své lásky k Ždanokové. Své blahopřání zaslal starosta Moskvy Jurij Lužkov a zvláštní videopozdrav předseda Rady federace Sergej Mironov. Jedním z hlavních témat sjezdu byly tehdejší nepokoje v estonském Tallinnu, tzv. bronzová noc (která je nyní považována za první rozsáhlou ruskou hybridní operaci zasahující do politiky jiné země). Na sjezd zavítali i přímo hlavní organizátoři tallinnských nepokojů, sdruženi ve skupině ,Noční hlídka‘ (rusky ,Ночной дозор‘ –podle názvu tehdy v Rusku populárního filmu). V Estonsku roste nacismus, prohlásil jeden z nich a jako důkaz ukázal leták vydaný v den Hitlerových narozenin. Vezmu ho do Štrasburku, slíbila tehdy Tatjana Ždanoková s úsměvem.“
V roce 2012 se Ždanoková snažila sbírat podpisy za to, aby se ruština stala úředním jazykem Evropské unie.
„Další pro Rusko prospěšnou aktivitou byla Ždanokové cesta do Sýrie v roce 2016, kde vyjádřila podporu diktátorovi Bašáru Asadovi. To se shodovalo s Putinovým rozhodnutím aktivně se zapojit do syrského konfliktu a sloužit jako Asadův nejbližší mezinárodní spojenec. V letech 2014-–2022 Ždanoková démonizovala Ukrajinu i Lotyšsko, šířila dezinformace a označovala je za nacisty a antisemity,“ vyjmenovává Māris Antonevič.
Na konferenci v Evropském parlamentu v roce 2019 přirovnala Ždanoková situaci Rusů a rusky mluvících v Lotyšsku k Židům před druhou světovou válkou, připomíná novinář.
Kompromisy zacházejí příliš daleko
Tatjana Ždanoková byla členkou europarlamentní frakce Zelení/EFA. Skupina ji vyloučila až před dvěma lety poté, co odmítla hlasovat pro odsouzení ruské agrese na Ukrajině.
„Vnímám to jako jedno ze svých selhání, že jsem nebyla schopna přesvědčit Zelené a částečně i kolegy z EFA, že je (členství Ždanokové) neslučitelné s našimi hodnotami,“ řekla médiím bývalá europoslankyně Rebecca Harmsová, která byla šéfkou frakce v letech 2010 až 2016.
„V Evropském parlamentu je obecným problémem, že se každá skupina po volbách snaží být silnější a bohatší. Je tu spousta samostatných hráčů, malých stran nebo jednotlivých kandidátů, kteří se dostanou do Evropského parlamentu, a každá frakce se snaží z těchto nezávislých dostat co nejvíce, aby získala více peněz a více řečnického času,“ popsala Harmsová pro velšský deník Nation.cymru.
„V Evropském parlamentu jde o moc, bohatství a vliv. Kompromisy, které za tím stojí, často zacházejí z mého pohledu příliš daleko. Nejen v tomto případě.“
Lotyšská europoslankyně bude vyšetřována v Lotyšsku teprve nyní. Až do roku 2016 lotyšská legislativa nestanovila trestní odpovědnost za napomáhání cizímu státu nebo zahraniční organizaci, která podniká kroky proti Lotyšské republice.
Podle českého europoslance Tomáše Zdechovského nemohl dosud účinně zasáhnout ani samotný europarlament. „My jsme na tento problém upozorňovali už několikrát. Ale pokud nemáme přímo důkaz, je to nepostižitelné. Teď se o tom alespoň už více mluví a začíná být jasné, že je zde i riziko ztráty kredibility Evropského parlamentu,“ řekl webu HlídacíPes.org.
Další na řadě
Na vliv Ruska uvnitř Evropského parlamentu upozorňuje již delší dobu také lotyšská europoslankyně Sandra Kalnietová, připomíná Zdechovský.
„V minulosti se v této souvislosti mluvilo i o českých europoslancích za KSČM, zejména Kohlíčkovi a Ransdorfovi. Ti zde pořádali akce různých ruských think-tanků a také tzv. panslovanská setkání. Švédští komunisté jsou zase známí tím, že vodili do europarlamentu prominenty z Číny. Španělští levicoví europoslanci sem zvou kubánské agenty,“ vyjmenovává.
Ždanoková byla podle něj známa tím, že především v předchozích obdobích často zamlouvala místnosti v europarlamentu a pořádala zde setkání různých proruských skupin, například semináře, na kterých se scházely i desítky lidí, kteří byli napojeni například na ruskou ambasádu.
„Hodně aktivní byli především její asistenti a poradci,“ podotýká Zdechovský.
Právě lidem kolem samotných europoslanců by se měla věnovat také mnohem větší pozornost, myslí si český europoslanec a připomíná kauzu Katargate:
„Já jsem vyjednával řadu rezolucí s Antoniem Panzerim, hlavní postavou Katargate. Ten měl s sebou při těchto jednáních vždy Eldara Mamedova, což byl poradce strany S&D ve věci urgentních rezolucí. A ten vždy zamítal veškeré pozměňovací návrhy, které by šly proti Rusku, Azerbajdžánu nebo Iránu.“
„Mamedov si tzv. pokryl europoslance, kteří vyjednávali lidskoprávní rezoluce. Měl vždy skvěle připravenou argumentaci, pracoval v podstatě jen na tomto jednom tématu. Byl velmi obratný v manipulaci a přes sekretariáty europoslanců dokázal získat pro své návrhy většinu. Takže to probíhalo tak, že naše pozměňovací návrhy zablokovali komunisté, socialisté, Zelení i liberálové,“ popsal Zdechovský.
Stáž Peskovovy dcery
Pokud se prokáže, že Tatjana Ždanoková byla ruskou agentkou, nebude první odsouzenou europoslankyní na ruskou špionáž.
V roce 2015 zbavil Evropský parlament imunity pro stejné podezření krajně pravicového maďarského poslance Bélu Kovácse ze strany Jobbik. V roce 2017 byl obviněn ze špehování institucí Evropské unie ve prospěch Ruska a v září 2022 mu maďarský nejvyšší soud uložil pětiletý nepodmíněný trest.
Kovács ale nyní údajně pobývá v Rusku. V červnu 2023 na něj byl vydán evropský a mezinárodní zatykač.
Europoslanci jsou přesvědčeni, že ani v současné době není Tatjana Ždanoková ojedinělým případem. „Existují další europoslanci vědomě sloužící ruským zájmům,“ píší Sandra Kalniete, Roberts Zīle a Ivars Ijabs v dopise, z nějž citoval web Politico.
Přestože případ Ždanokové nebyl první ani nijak zvlášť překvapivý, pro Evropský parlament mohl sehrát roli pověstné poslední kapky. Europoslanci přijali na začátku února rezoluci, v níž shrnuli dosavadní zjištění a volají po změně.
„Zvláštní výbor Parlamentu pro zahraniční vměšování do demokratických procesů v EU odhalil operace pod vedením Ruska a snahy o infiltraci, ovlivnění a zasahování do evropských demokracií a orgánů EU. Šíření dezinformací z Ruska prostřednictvím tradičních sdělovacích prostředků a platforem sociálních médií, hackerské útoky na volební kandidáty a kybernetické útoky vzrostly na bezprecedentní úroveň. Desítky vyšetřování prokázaly vazby mezi významnými aktivními nebo bývalými evropskými politickými a veřejnými činiteli a Kremlem,“ popisuje rezoluce.
Text zmiňuje i fakt, že někteří poslanci Evropského parlamentu již řadu let najímají a zaměstnávají ruské státní příslušníky, kteří podporují Putinův režim, jako stážisty, akreditované parlamentní asistenty a skupinové poradce a nepřestali s tím ani po začátku ruské útočné války proti Ukrajině.
V letech 2018 a 2019 pracovala jako stážistka u francouzského europoslance Aymerica Chaupraude také Elizaveta Peskovová, dcera mluvčího Vladimira Putina Dmitrije Peskova.
Posilte kontrarozvědku
Usnesení dále uvádí, že také zástupci skupiny katalánských separatistů ve Španělsku udržovali vztahy s osobnostmi blízkými Kremlu.
Europoslanci v textu odsoudili dezinformační kampaň odhalenou německým ministerstvem zahraničních věcí, údajně organizovanou Ruskem na platformě X, se záměrem manipulovat veřejné mínění v Německu.
A dále vyjádřili znepokojení nad viditelnou a přímou úlohou ruské diplomacie ve slovenském veřejném a politickém životě od parlamentních voleb v září 2023.
Evropský parlament nyní podle usnesení očekává, že Komise a Rada dodají balíček na obranu demokracie, aby urychleně přijaly opatření a uzavřely četné mezery v právních předpisech EU o financování politických stran, nalezly povinný regulační systém pro velké platformy a posílily kybernetickou obranu EU proti možným útokům o našem volebním systému.
Rezoluce naléhavě vyzývá orgány EU a členské státy, aby významně a trvale investovaly do posílení demokratické odolnosti a právního státu, a to i prostřednictvím opatření zaměřených na posílení kontrarozvědky EU, protože vyšetřování obvinění ze špionáže je v pravomoci členských států.
Zdůrazňuje také klíčovou úlohu investigativní žurnalistiky při odhalování pokusů o zahraniční vměšování a tajné činnosti a znovu vyzývá orgány EU a členské státy, aby zajistily dostatečné a udržitelné financování investigativní žurnalistiky.
Text vznikl v rámci spolupráce s deníkem Latvijas Avize na projektu Mediaguard, který byl podpořen z programu Journalism partnership.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
46 komentářů
Úslužný Zdechovský jako jeden z nejdůležitějších zdrojů? Nebo jen jeden z mála horlivých? V článku chybí zmínka o práci CIA a o práci lobbistů nadnárodních firem a korporací.
Vzhledem k tomu, že celá ekologická politika EU vč. Green Dealu je dílem ruských agentů (snad zčásti koordinovaných se zájmy Číny), je celé vedení této organizace prorostlé ruskou rakovinou. Něco se snad podaří eliminovat letošními volbami do EP, a pokud ne (nebo ne dostatečně), tak pryč z téhle moskevské frančízy!
Usnesení dále uvádí, že také zástupci skupiny katalánských separatistů ve Španělsku udržovali vztahy s osobnostmi blízkými Kremlu. Konec citátu. Opravdu „objevné“ usnesení. To je přece už dávno známo každému, kdo se pídí, zajímá a čte i něco jiného, než Parlamentní listy, že za aktivitami katalánských separatistů jsou Rusové.
A dále vyjádřili znepokojení nad viditelnou a přímou úlohou ruské diplomacie ve slovenském veřejném a politickém životě od parlamentních voleb v září 2023. Konec druhého citátu. Další „objevné“ zjištění. Kromě toho ruská diplomacie působila na Slovensku už před volbami v září 2023 a jelikož z Čech byla značná část ruských „diplomatů“ vypovězena v důsledku kauzy Vrbětice, přibrali ruští diplomaté na Slovensku do svého okruhu působnosti i Českou republiku.
Katalánci mají k odchodu ze Španělska naprosto jasné a pochopitelné důvody. Od etnického útisku (katalánština je omezována a zakazována) až po ekonomiku (Katalánsko je ekonomicky nejpřínosnější část Španělska a většina toho, co vyprodukuje, jde na podporu líných a neschopných v jiných regionech). Ostatně, z podobných důvodů vznikla v Itálii Liga severu.
A to, že hledají podporu, kde se dá, je vcelku logické. Ostatně, třeba Irsko spolupracovalo v době první světové války s Německem a i během té druhé přinejmenším část jeho obyvatel fandila Německu, nepříteli jejich nepřítele.
To, že jsou vlastně jazykově a ekonomicky utiskováni si někteří Katalánci (zdaleka ne všichni) uvědomili teprve poté, co jim to Rusové řekli. Jinak by to ti chudáčci Katalánci nejspíš vůbec nevěděli. Stejně tak to museli Rusové napovědět některým ruskojazyčným Ukrajincům ve východní Ukrajině. Když tomu ti hloupí Ukrajinci na východní Ukrajině nechtěli věřit, přijeli jim to Rusové vysvětlit na tancích. Katalánsko je k ruské smůle pro Rusy přece jen dost z ruky. Jinak by to těm Kataláncům přijeli Rusové vysvětlit také a nezdržovali by se nějakými podvratnými akcemi a verbováním spolupracovníků.
Vzhledem k tomu, že určité „napnelismy“ mezi Katalánci a Španěly najdete zmíněny i v románech A. Dumase otce, disponuje asi ruská tajná služba strojem času.
Napětí mezi ukrajinsko a ruskojazyčným obyvatelstvem Ukrajiny akcentovaly jazykové zákony, které snížily jiné jazyky než ukrajinštinu pod úroveň jakou měla čeština za Rakouska – Uherska (a přestože jsme se měli líp než tč. neukrajinci na Ukrajině, byla to jedna z příčin našeho odchodu z monarchie). V Minsku se také Ukrajina zavázala je zrušit. Což neudělala.
MMCH Němci se v První republice měli ještě líp, a přesto to nezabránilo jejich svazku s Hitlerem.
A utlačovány v Ukrajině jsou, pochopitelně, i prakticky všechny další národnosti, Rusíni, Maďaři, Poláci i zbytky českého obyvatelstva.
To je opravdu zvláštní, a možná i podle vás opovrženíhodné, že se ti „utiskovaní“ ruskojazyční mužští Ukrajinci tak zarputile tomu ruskému „osvobození“ na frontě brání, a ruskojazyčné Ukrajinky před tímto „osvobozením“ utíkají buď na západní Ukrajinu, nebo k nám a do dalších evropských zemí. Různé „napnelizmy“ se vyskytují ve všech zemích. Neznám zemi, kde by se nějaké „napnelizmy“ nevyskytovaly. Kdyby nebylo ruského vměšování a nebojím se říci oblbování, nebylo by žádného katalánského separatizmu. Tyto akce a snahy ze strany KGB v dobách Sovětského svazu jsou dost přesně popsány v knize Christophera Andrewa a Vasilije Mitrochina Mitrochinův archiv, neznámé špionážní operace KGB a Mitrochinův archiv II, operace KGB a studená válka. FSB, SVR a GRU na tyto „slavné“ tradice z doby KGB pouze navázaly. Obě tyto knihy jsou sice už beznadějně vyprodány, ale v knihovnách jistě k dispozici jsou.
Skeptiku, napětí mezi Španěly a Katalánci se táhne opravdu dlouhou dobu. KGB se je jistě snažila posílit (a stejně tak podpořit i Basky, jejichž vztahy se Španěly jsou ještě o level horší), jenže je nevytvořila, ty vztahy si Španělé zavinili sami svou nacionalistickou politikou, akcentovanou za Francovy diktatury.
Jinak se zdá, že alespoň část ruskojazyčného ukrajinského obyvatelstva s Rusy spolupracuje. Ještě je brzy na nějaké statistiky ve stylu kolik procent uteklo a kolik naopak vítalo. A mnozí z těch, kdo utekli, patrně utekli před válkou jako takovou. Pokud se podaří Ukrajině hnát okupanty ze svého území, budou před frontou utíkat i někteří ukrajinskojazyční obyvatelé, protože fronta je holt fronta a kulka se neptá, jakým jazykem cíl obcuje.
Franko skončil v roce 1975, tzv. separatisti z Katalánska a ve skutečnosti defraudanti dělají poskoky moskvě doteď.
Psal jste Pergille/Šimůnku o „napnelizmech“. Ty tam byly, ale nebyl tam separatizmus. Ten přišel až s působením KGB a jejích následovníků. Byl jsem ve Španělsku mnohokrát a i v Katalánsku. Nepotřebuji tedy číst žádná „moudra“ v Parlamentních listech nebo na Sputniku. Doporučil jsem vám k četbě dvě knihy. Můžete si být jist, že tyto knihy jsou určitě důvěryhodnější, než Parlamentní listy. Z materiálů od Vasilije Mitrochina, které zatím uveřejněny nebyly, dodnes čerpají západní tajné služby.
Zapomněl jste uvést, jak velká je ta část ruskojazyčných Ukrajinců, která s Rusy spolupracuje. Například v Avdijivce bylo asi 38000 obyvatel, zůstalo jich tam asi 1000. Ti, kteří utíkali před válkou měli dvě možnosti: buď utíkat na východ do Ruska, nebo na západ Ukrajiny a k nám. Představte si Pergille/Šimůnku, že si v drtivé většině vybrali tu druhou možnost. Tato skutečnost s vašimi bláboly příliš nekoresponduje. À propos, v době 2. světové války existovala malá část Čechů, která spolupracovala s Němci. Přestože tato malá část zrádců dokázala svojí spoluprací s Němci napáchat velké škody, nesvědčí to o žádných sympatiích Čechů k Němcům. Stejně tak vaše ubohá „moudra“ vyčtená na Parlamentních listech nesvědčí o žádných sympatiích ruskojazyčných Ukrajinců k Rusům. Ostatně jejich boj na frontě je tím nejdůraznějším argumentem.
Skeptiku i Pavle. Jestliže se negativní vztahy Katalánců ke svazku se Španělskem táhnou někam před rok 1800, tak to těžko mohla způsobit KGB. A to, co podělal Franco, přetrvávalo i po jeho smrti a některé věci v podstatě dodnes.
Jistěže to SSSR a Rusko využily (jako mnoha jiných konfliktů v rámci Evropy), případně se snažily konflikty akcentovat, ale pokud by neexistovaly (rozumná vnitrostátní politika),
neměly by co rozdmýchávat.
Ty vztahy, které vy nazýváte negativními, neměly mezi Katalánci a zbytkem Španělska nic společného se separatizmem. A už vůbec ne od roku 1800. Ostatně i například baskická ETA se svými snahami o odtržení od Španělska se náhle zcela uklidnila, když přestala dostávat od ruských tajných služeb peníze a výbušniny pro svoji činnost. Dnes není o ETA vůbec slyšet, neboť to ruské tajné služby začaly zkoušet s Katalánskem. Stejně tak IRA v severním Irsku se zcela uklidnila, když přestala od Rusů dostávat peníze a vybavení. Rusové totiž vsadili na Skotsko a na vyvolávání separatizmu skotského. Například ani vztahy mezi Čechy a Slováky, kde se také vyskytovaly vámi zmiňované „napnelizmy“ nelze až do začátku devadesátých let nazývat separatizmem, dokud ten separatizmus nevyvolala KGB a později její následovníci. Po rozdělení státu si pak začali Slováci takzvaně „drbat hlavy“. Jsem si jist, že by si ty hlavy začali „drbat“ i Katalánci po odtržení od Španělska. Na rozdíl od vás Pergille/Šimůnku jsem byl ve Španělsku mnohokrát. Nikdo Kataláncům ve Španělsku neubližuje a jediným důvodem pro nějaký separatizmus jsou ruské bláboly a podněcování. A hlupáci se bohužel najdou i v Katalánsku, stejně jako u nás.
Skeptiku, rozdělení Československa je práce německých, potažmo bruselských, agentů. Stejně tak jako rozpad Jugoslávie.
Od vás bych čekal Pergille/Šimůnku, že si vymyslíte přece jen něco chytřejšího a že se neomezíte pouze na papouškování pasáží z manuálu Kremlu.
Skeptiku, je známi (ze sdělovacích prostředků té doby), že německé podniky pouštěly své pracovníky z Jugoslávie válčit, dokonce jim zajišťovaly i dovoz na hranice.
Takže žádné konfabulace. Němci nenáviděli Jugoslávii jako stát, kde dostali na budku.
Na rozbití Jugoslávie to bylo hodně málo a na rozbití Československa vůbec nic.
Tak už si to rozmysli, působí v EU rusáčtí agenti nebo nepůsobí. Je jasné, že tzv. separatisti a ve skutečnosti defraudanti z katalánska dělají kremlu poskoky.
Pavle, ruští agenti působí prokazatelně (komise poslanců EUroparlamentu) na půdě bruselského centra a Green Deal je jejich produktem. Co se děje jinde, není zase až tak moc zajímavé.
Když už jste Pergille/Šimůnku tak skvěle informován, tak nám jistě budete schopen prozradit, kolik ruských agentů pracuje na českých diskuzních stránkách.
Daleko víc je jich v Bruselu, alespoň podle článku poslance EUroparlamentu Zdechovského v dnešním Neviditelném Psovi.
O tom vámi nenáviděném Bruselu jste toho už Pergille/Šimůnku nablábolil …. Já se vás ale neptal na Brusel, já se vás ptal na diskuzní stránky. Opět máte problém se čtením psaného textu. Asi byste si měl pořídit překladač.
Milý skeptiku, vzhledem k tomu, že na diskusní stránky jako takové nechodím vůbec a stránek, kde jsou pod články diskuse, jako zde na HP, na které chodím, je také málo, tak opravdu celkový přehled nemám a mít nemohu.
Druhá věc je, že „ruský agent“ je nálepka, kterou fašisté křížení s bolševiky (např. liberální demokraté) nalepují prakticky všem svým názorovým oponentům, bez ohledu na to, co hlásají nebo čemu oponují.
A jaký tedy můžete mít Pergille/Šimůnku právě vy přehled o ruských agentech v dalekém Bruselu, když nemáte ani přehled o ruských agentech na českých diskuzních stránkách HP? 🤣
Když to na babu prasklo,tak ať ji zavřou a jestli už nežije,tak ať po ní zkonfiskují majetek.
Agentů je všude plno a kdyby policajti chtěli,mohli by je pozatýkat během pár dnů.Jenže nechcou.Možná žijí jako bakterie v jakési symbioze a republika je jejich biotop.
Kdyby něco podobného prasklo na členy EUrokomise, rozhodně by se mnou překvapení nefláklo o zem. Obávám se, že v cizích službách je prakticky celý Brusel. Alespoň se tak chová.
Ano, jistě. Stačí se podívat, jak se chová Pergill/Šimůnek a lze konstatovat, že se tak chová celé Brno.
Skeptiku, celá EU se chová tak, jako by byla v ruském žoldu. Její takzvaně ekologická politika je natolik ekonomicky katastrofální, že po celé EU proti ní protestují zemědělci a, pokud jsem správně informován, došlo i k vylévání močůvky a sypání hnoje před její sídlo.
A sympatizují s tím další občané a asi se postupně budou přidávat.
Druhá věc je, že naprostá většina toho, co EU prosazuje coby „boj za klima“, je nesmysl, který buď na klima nemá žádný vliv, nebo emise skleníkových plynů zvyšuje. I to je jedna z věcí, které lidi štvou. Když se do Dubaje slétli papaláši na blekotání o klimatu, udělal každý z nich svým soukromým tryskáčem větší uhlíkovou stopu, než většina občanů jeho země za celý život.
Nicméně v té Dubaji padla alespoň jedna rozumná věta: že totiž neexistuje žádný vědecký důkaz na podporu teorie o antropogennosti současného oteplování.
Nehledě k tomu, to píšu explicitně já, že ona teorie je jen nevědecký blábol, protože není popperovsky falsifikovatelná.
Pergille/Šimůnku, vaše příspěvky na diskuzích Hlídacího psa sleduji už řadu let. Jestli se tu někdo chová jakoby byl v ruském žoldu, jste to především a na prvním místě vy. Až do napadení Ukrajiny Ruskem jste Rusko otevřeně adoroval a jeho politiku hájil. Po nějakou dobu to byl také Oskar (hanák z Hané), který se však už před nějakou dobou vytratil. Dost možná, že dokonce už na onen svět. Kromě vás je tu už jen několik poštěkávajících mopslíků, ale ti většinou nestojí za pozornost. A co se týče oné věty, která měla padnout v Dubaji: vy jste ji slyšel? Nebo vyčetl na Parlamentních listech? A kdo ji měl jako údajně pronést? Jak to, že jste tak důležitý údaj pominul a neuvedl jej? Proč nám jejího autora tajíte?
Ta věta v Dubaji byla citována mnoha médii, dokonce i proekologickými (pochopitelně,. se žíravou a jedovatou pěnou u huby).
Pokud se týká toho dalšího: Mým oblíbeným rčením je, že největší nepřátelé ekologie jsou tři: matematika, fyzika a chemie. Pokud se bere elementární logika jako součást matematiky, tak opravdu tři, jinak tedy ještě ona coby „čtvrtý jezdec z Apokalypsy“.
S jejich pomocí vyvrátíte naprostou většinu toho, co hlásají ekologové a jejich pohůnci.
Takže není potřeba žádných „desinformačních webů“, stačí školní učebnice (případně substituované Wikipedií a podobnými zdroji) a nějaká kalkulačka (já s oblibou takto používám konzolu jazyka R).
Jistěže existuje i pár sofistifikovanějších ekonesmyslů, proti kterým vám ovšem může pomoci obecné vzdělání. Pak třeba víte, že ve druhé polovině 16. století tu bylo výrazně tepleji než dnes (kroniky z té doby byly vydány ještě za komunistů), žádné katastrofy, jakými vyhrožují ekologové, se nekonaly, naopak to byla léta obrovské prosperity a kolem vrcholu oné teplé epizody bylo dokonce možné z jednoho pole sklidit dvě úrody obilí po sobě v rámci jednoho roku, aby bylo jasno. A taky můžete snadno najít, že klimaalarmisté používají pro začátek svých katastrofických předpovědí „preindustriální“ rok 1750, kdy stále ještě běžela Malá doba ledová, klimatická katastrofa, která přinesla hladomory, epidemie a zuřivé války o nedostatkové zdroje (hlavně potravin). A, pochopitelně, ignorují veškerá teplejší (než současnost) období, která v historii i prehistorii byla a jsou jasně doložena.
Pergille/Šimůnku, už mě nudí vyzývat vás stále, abyste se naučil číst. Nepotřebuji od vás poučovat o matematice, fyzice a chemii. Chtěl jsem od vás konkrétní a přesný zdroj, na který se odvoláváte při citování oné věty, která měla podle vás v Dubaji padnout. Ten zdroj jste nebyl schopen uvést. Na bezduché blábolení a vaše výmysly vám zvědav nejsem.
Vyšlo z toho oficiální komuniké a jsou to slova předsedy, z titulu hostitelské země. Citováno třeba zde:
https://eurozpravy.cz/pocasi/cop28-stoji-za-zmenami-pocasi-fosilni-paliva-kontroverzni-predseda-summitu-zpochybnil-vedecke-dukazy.zpxwdnbm
(byť se zlehčením).
MMCH dvě minuty hledání, které zřejmě neovládáte.
A ještě MMCH:
Zprávu o tom, že neexistuje žádná „klimatická nouzová situace“, podepsalo již 1894 vědců (většinou exaktních nebo semiexaktních oborů, bez ekonomických vazeb na klimaalarmistický průmysl).
Takže neexistuje žádný „klimatický konsensus“, naopak, lži alarmistů se stále více hroutí.
A ještě jednou MMCH: Pořád nejsme na teplotách ze druhé poloviny 16. století. Doby nebývalé ekonomické prosperity a růstu populace.
Rozhodně bych se nechtěl vrátit na „preindustriální“ teploty malé doby ledové, kdy byly běžné hladomory, epidemie a nejrůznější formy hroucení společnosti.
Nějak jste si Pergille/Šimůnku zapomněl přečíst následující větu: Al-Džábir je kontroverzní osobou, neboť působí jako šéf státní ropné a plynové společnosti ADNOC ve Spojených arabských emirátech a zároveň summitu předsedá. Konec citátu. A na výrocích takovýchto osobností vy opíráte svá tvrzení? Nelze se divit, neboť jiná kontroverzní osobnost Pergill/Šimůnek potřebuje na něčem stavět své ubohé bláboly.
Není o nic kontraverznější než bývalý předseda IPCC Pachaurí: spekulant s emisními povolenkami.
Jenže ten vámi zmiňovaný pán Pergille/Šimůnku žádnému sumitu v Dubaji nepředsedal.
Dlouhá léta vedl pavědeckou instituci, bombardující nás zprávami o tom, jak se upečeme.
Instituci, která neustále blekotá o růstu globální teploty a přitom za celá desetiletí své existence nedokázala ani vytvořit její definici (ve smyslu to a to se naměří, protáhne se to takovým a takovým výpočetním postupem a vypadne z toho globální teplota), což je ovšem něco, čím by vědec a ne politik či hochštapler, začal jako s vůbec prvním bodem své práce.
Tak že to, co jste napsal o jistém panu Pachaurím, bývalém předsedovi IPCC, který jako předseda skončil už někdy v roce 2007, a dnes o něm téměř nikdo nic neví, má podle vás dokazovat, že právě člověk, který dnes působí jako šéf státní ropné a plynové společnosti ADNOC ve Spojených arabských emirátech je tím správným a pravdomluvným člověkem, jehož hlášky je třeba brát smrtelně vážně. I to bylo v manuálu Kremlu?
Ten Pachaurí je důkaz, že IPCC nemá žádný mechanismus, který by ji chránil před nekvalifikovanými lidmi se střetem zájmů na vedoucích pozicích. Pokud si to správně pamatuji, nebyl vyhozen za nekvalifikovanost a střet zájmů, ale za nějaký sexuální skandál.
Čili nedůvěryhodnost IPCC přetrvává a bude přetrvávat, dokud se tam neudělá audit lidmi s prokazatelně nulovým napojením na klimabyznys.
A jací že jiní lidé napojení na „klimabiznis“ v IPCC to tedy ještě jsou Pergille/Šimůnku? Kromě dávno vyhozeného pana Pachaurího jste nikoho jiného neuvedl. Opět zapracovala vaše bujná fantazie nebo ruský manuál?
Všichni, kdo jsou nějak napojeni na klimaprůmysl, od čerpačů klimatických dotací, po řešitele „klimatických“ grantů na pseudovědecké bláboly.
MMCH, IPCC dodnes nedokázala definovat globální teplotu Země (ve smyslu to a to se tak a tak naměří a prožene se to takovým a takovým vzorečkem), a přitom o ní neustále žvaní.
Já jsem od vás ve svém 28. 2. 2024 (11:52) chtěl Pergille/Šimůnku konkrétní osoby a konkrétní jména. Nekonkrétních blábolů ve stylu jedna paní povídala, jaké jste uvedl v 26. 2. 2024 (11:13), jsme si už od vás užili až až. Takové bláboly si běžte vykládat do hospody Na růžku.
no jestli je míněn Šimůnek z brněnské univerzity tak toho já znám a to není člověk o kterém by se dalo říct něco špatného.Takže k čemu ta pejorativní poznámka?
Nevím zda je to on. Pokuste se onoho Šimůnka, kterého vy znáte, upozornit, že jsou pod tímto jménem psány diskuzní příspěvky na HP a zda jsou tyto příspěvky opravdu jeho, případně zda ten, kdo pod tímto jménem píše tyto příspěvky, neukradl identitu. Nelze samozřejmě vyloučit skutečnost, že osoba píšící pod tímto jménem zde na HP, se něčeho takového nedopustila.
Důstojnice Stasi vše rozpoutala, co se stalo ? Chce do despotické EU. Delejnovou Německo vyhodilo z postu min. obrany a kde tato harpyje je dnes ? To má dělat šéfku u agres..NATO. Má k tomu předpoklady, její děd vysoký důstojník SS, řádil i v ČSR za WWII.
Možná jednu aktuální věc: Bylo by vhodné si uvědomit, že tihleti ruští agenti (včetně lidí mezi lobbysty v Bruselu) mají značný podíl na impotenci EU v oblasti ekonomické a následně i v oblasti politické a vojenské.
Vraždou Navalného na nás Putin vystrčil prostředníček a mohl si to dovolit právě proto, že je EU ve stavu totálního rozkladu, způsobeného jeho agenty.
Jistěže Navalného zavraždili lágroví dozorci a s vysokou pravděpodobností na příkaz Putina (pokud ne, mohou dopadnout jako neblahý Durink ze staré české pověsti). Nicméně situaci, kdy může Putin na mínění EU i všech jejích členských států házet bobek, vytvořili právě tihle lidé a zejména ekologická lobby v Bruselu.
Fantasmagorie co může kam puťka vystrkávat jsou asi na stejné úrovni, jako fantasmagorie, že by mohla EU či NATO jakkoli zabránit nebo mít vliv na vraždění ruských opozičníků a disidentů kremelským režimem.
Jakýsi vliv západní veřejnosti, politiků i organizací tu existoval dokonce i za studené války.
Ale nyní jde o to, že nejsme schopni proti Rusku nasadit odvetná opatření, která by ho opravdu bolela. Protože jednak jsme na něm pořád závislí v řadě oblastí, jednak jsme tak ekonomicky oslabeni (důsledek ekologie), že některá taková opatření by nás (svým „zpětným nárazem“) poslala do kopru.