Čtvrtina Čechů neví, kdy začala sametová revoluce. Každý patnáctý říká, že se žádný zločin komunismu nestal
Vzpomínky Čechů na dobu totality blednou závratnou rychlostí, ukazuje nový průzkum organizace Post Bellum. Ta mimo jiné zjišťovala, co si lidé myslí o komunismu a jak tehdejší život srovnávají s tím dnešním.
Že bylo za socialismu lépe, věří těsná většina dotázaných ve věkové kategorii nad čtyřicet let se základním nebo učňovským vzděláním (52 procent). Čím vyšší je úroveň dosaženého vzdělání, tím pozitivnější je podle průzkumu i pohled na polistopadový vývoj. Celkem 57 procent vysokoškoláků uvedlo, že sametovou revoluci hodnotí kladně.
Na otázku „Kdy začala sametová revoluce“ odpovědělo celých 24 procent respondentů, že neví. Čtyři procenta trefila datum 17. listopadu, ale už ne správný rok.
Poslouchali jste Svobodnou Evropu?
Že se sametové revoluce aktivně účastnili, uvedlo 27 procent dotázaných. Nejčastější aktivitou v takovém případě bylo chození na demonstrace, nošení trikolóry, nebo – u méně než poloviny aktivních účastníků revoluce – účast na generální stávce.
Zdroj grafů: Post Bellum / NMS Market Research
Sedmdesát procent dotázaných bylo podle průzkumu pouze pasivními aktéry sametové revoluce.
Hlavní postavou revoluce byl pro 61 procent respondentů Václav Havel, tři čtvrtiny lidí pak také odpověděly kladně na otázku, zda znají zkratku OF (Občanské fórum). Vzpomínka na OF ale výrazně bledne ve věkové kategorii do 39 let – tam ji znalo jen 54 procent dotázaných.
Průzkum se ptal i na konkrétní zvyklosti a chování Čechů během komunismu, například na poslech západního rozhlasu či spotřebitelské návyky.
Zdroj grafů: Post Bellum / NMS Market Research
Ukazuje se, že poslech Svobodné Evropy/Hlasu Ameriky byl především doménou mužů, celkem tyto stanice poslouchalo 44 procent populace.
Celkem 66 procent dotázaných uvedlo, že během komunismu nakupovali v Tuzexu, a to zejména oblečení (81 procent).
Desetina utlačovaných
Za největší zločin komunismu byla v průzkumu označena perzekuce za nesouhlas s režimem (11 %), dále popravy (9 %) a vykonstruované soudní procesy (9 %). Na StB si v této souvislosti vzpomnělo jedno procento dotázaných a podle dalších sedmi procent Čechů se žádný zločin za komunismu nestal.
Celých 41 procent na otázku ke komunistickým zločinům odpovědělo „nevím“, stejně tak si ale 38 procent dotázaných nemohlo vzpomenout, co bylo naopak největším přínosem komunismu. U těch, co si vzpomněli, vyhrála zaměstnanost („všichni museli/mohli pracovat“), sociální jistoty a bytová výstavba.
Že zažili útlak či omezení ze strany komunistického režimu, odpověděla zhruba desetina lidí.
Zdroj grafů: Post Bellum / NMS Market Research
Část průzkumu se týkala i srovnání života v současném Česku s někdejším komunistickým Československem. Změnu k lepšímu vidí většina dotázaných zejména v ekonomice.
Slavit 30. výročí sametové revoluce se chystá jen zhruba čtvrtina lidí (28 procent), mezi vysokoškoláky pak 37 procent.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
31 komentářů
Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat.
A ti, kdo si ji pamatují, jsou odsouzeni sledovat, jak ji opakují ostatní.
Zlaté dobré Československo.
kdo se nepoučil z minulosti nezaslouží si budoucnost
To si myslíte, že Češi jsou dnes ještě blbější než byli tehdy?
Mnohé tomu nasvědčuje, že blbější jsou. Komunizmus měl spoustu špatných až odporných stránek. Jednu dobrou však přece jen měl. Přiměl mnoho lidí, i když zdaleka ne všechny, myslet. Co nutí lidi myslet dnes, pokud sami nechtějí? TV Barrandov? TV Prima? TV Nova? Rádio Impuls? Rádio Frekvence 1? Deník Blesk? Ruské a proruské weby?
No tak po cca třicetileté masáži stávajícího dobra, je to velice tristní výsledek… Myslím si, že nyní by měli velice zintenzivnit ideologickou práci – zejména pro veřejnost – „barbudos“ z okolí Václava Havla, tj. zejména ti, kteří ještě zbyli (např. Kocáb, Ruml, Halík, Schwarzenberg, Pánek, Žantovský, Tachecí, Koudelka, Kroupové, Drda, Šafr, Tabery, Bursík, Mc Donaghová – nebo jen Mc Donagh ?,, atd, atd – ale ono už těch atd. moc více není…) . Tržním fundamentalistům by to asi mělo být jedno, těm se jedná jen o to jestli není pokřivený trh….
Tak tak…. Jako tržní fundamentalista hlásím, že trh je velmi pokřiven, což jsem tedy nečekal . A ten kapitalismus jsme stále nevybudovali.
A pokud zůstaneme v EU, tak ani nevybudujeme . EU ten trh stále více a více křiví.
Sametová revoluce mohla začít díky okupaci v roce 68.Tenkrát Rusi zablokovali tu pravou revoluci.Všechny polistapadové vlády byly plné normalizačních komunistů kteří si vybrali Havla.Normalizační komunista je ten co vlezl do strany po roce 68.Těchto lidí máme plný senát.
Plný senát??? Tak ty normalizační komunisty v senátu hokine konkrétně jmenujte.
Minulost si pamatuji, ano, socialismus se i o naši rodinu občas otřel, ale nikdy to nebylo tak zlé, abychom museli bojovat za návrat kapitalismu. Ten je v mnoha ohledech horší a denně to pociťuji. Tak zhruba v 80 %, odhaduji.
Ztráta paměti je milosrdná… Jste toho příkladem.
To je ale opravdu překvapení, za současného stavu vzdělávací soustavy, která je postavená na naprosto vulgární premise, že prý není třeba učit se suchá fakta ale že prý je třeba hlavně myslet v souvislostech. K tomu už stačí dodat jen „Máte co jste chtěli“…
Skutečně, máme co jsme chtěli. Anebo nechtěli, ale bylo nám to podsunuto. Představovali jsme si, že ten ráj demokracie, lidských práv a svobod, má i nějaké povinnosti a to pro všechny, bez rozdílu náboženského vyznání, politického názoru a hlavně bez rozdílu majetku. Ono je to však zcela jinak, jak věděli soudruzi už dávno před listopadem. Učili se ve VÚMLu, že kdo má moc ekonomickou má i moc politickou a včas se podle toho zařídili. Co mohli to si zprivatizovali a rozkradli. Dobře si pamatuji, jak byl tvrdě kritizován návrh rozdělit akcie národních podniků mezi zaměstnance, třeba po vzoru firem v NSR (skupina Bosch, skupina Weiss a další), nebo vtehdejší Jugoslávii a místo toho bylo uděláno šmé, či spíš přímo podvod, s kuponovou privatizaci pro privatizační fondy, jako byl Harwardský a další, nebo byla provedena přímá privatizace dle privatizačních plánů postkomunistického vedení podniků (většinou šlo o bývalé komunistické papaláše) v jeho prospěch.
V čem tuto premisu shledáváte býti vulgární? Myslím, že důležitější je chápat proč k dané věci došlo. A pochopit příčiny v kontextu s dalšími událostmi , než vědět, že k tomu došlo v úterý 17.11.1989 v 18:26 hod.
Musím Vám oponovat Nemůžete „.., chápat proč k nějaké věci došlo, a pochopit příčiny v kontextu s dalšími událostmi „, když neznáte a nechcete se naučit všechna podrobná fakta, které se jak té věci tak, oněch dalších událostí týkají. Nijak, nedokážete to, jste odkázán na to, že Vám někdo předloží (třeba v článku, v dokumentu, přednášce, projevu), jen omezený výčet těch fakt a k těm dodá jeho výklad a ten mu nadšeně odkýváte nic víc. Na to aby jste mohl sám chápat ty souvislosti, můj vlastní soubor informací, a to nejlépe v hlavě.
No a když se na to ptáte, samozřejmě že zrovna v tomto případě je nutné vědět že k tomu došlo právě 17.11. a v roce 1989. Protože ony další okolní události právě s tímto rokem i dnem souvisí. Být to jiné datum, jiný rok, nestalo by se vůbec nic, i kdyby Havel a všichni svatí.
On je možná důležitý i ten čas, ale to nám naši vědci v Ústavu pro stdium total režimů nedokázali za 30 let vyzkoumat a vysvětlit kdo a jak to tenkrát plánoval, možná hodinu po hodině., až k třeba k tomu nezabitemu Šmídovi a dál.
No tak samozřejmě , že povědomí o tom do jakého časového rámce a posloupnosti máte danou událost zasadit. To je nutné znát . Obávám se ale, že naše školství vzdělává ( ?? – to je termín k diskuzi … ) stylem :
– otázka : „řekni, kdy proběhla Sametová revoluce“ !
– odpověď : 17.11.1989
– výsledek : výborně ! Za 1 a sednout.
Myslím si , že je důležitější vědět třeba co vedlo k luďáckému hnutí rozbíječů strojů ( s jakým výsledkem a k jakým důsledkům vedlo ) a zhruba jej zařadit do období a časové osy, než vědět kdo a kdy přesně rozbil jaký stroj….
Mimochodem, dlužíte mi odpověď proč shledáváte uvedenou premisu býti vulgární …
Je prakticky vyloučeno že by naše školství o sametové revoluci učilo a zkoušelo jen to datum a nic víc). Naopak, tohle je téma, které se dá přednášet i diskutovat , z různých úhlů a do různé podrobnosti týdny, měsíce a roky. Taky se o tom mluví v médiích, atd..A i těch souvislostí se dá dohledat spoustu, takže i na nich mohou učitelé tuto událost vysvětlovat a demonstrovat.. Abych to dokumentoval , psal jsem že to datum 17.listopadu bylo důležité. A proč? No protože ti saďouři komunisté, pochopitelně jen tak žádné demonstrace lidem nepovolovali. Ale 17.listopadu byl už tehdy výroční den – na památttragických události z roku 1939 (viz Opletal). Což by ale i dnešní studenti měli vědět, pokud opravdu chtějí bránit právo a svobodu, jak deklamují se svými profesory.
Takže proto v roce 1989 studentský průvod. Btw, v jehož čele šel agent STB Zifčák, kdyby o těch souvislostech chtěli přemýšlet až přiliš hluboko :)))
Pokud jde o Váš návrh že by měli přemýšlet že je důležitější vědět třeba co vedlo k luďáckému hnutí rozbíječů strojů – to by sice bylo taky dobré. Ale to by jste asi chtěl příliš mnoho. K tomu by se museli dobře naučit až příliš mnoho nezáživných faktů z historie kapitalismu 19.století, aby
pochopili proč. Čímž se vracíme k tomu proč tuto premisu považuji za vulgární. Ona totiž opravdu nefunguje a fungovat nemůže. Nemůžete přemýšlet a hledat souvislosti o něčem, o něčem prakticky nic nevíte. Jen tak z hlavy, dokážete třeba vysvětlit v souvislotech princip experimentu Schrödingerovy kočky? Těžko – ale to Vám samozřejmě nezazlívám, to by člověk musel mít hlubší znalosti kvantové fyziky .
Nicméně ona ta vulgarita je pro školství výhodná, umožnuje aby se ti studenti neučili prakticky nic nic a pouze v nějaké diskuzi opakovali obecn=e argumenty a hesla , které někde slyšeli ale sami jim nerozumí..
Ostatně, třeba současný spor o povinnou statní maturitu z matematiky to ukazuje v plné parádě .Musí se zrušit, protože právě v logické matematice vůbec přemýšlet v souvislostech neumí
Díky za odpověď. V podstatě se shodneme na tom, že je důležité znát souvislosti a časový rámec. Neshodujeme se v tom, na co klást větší důraz. Zda bazírovat na přesné znalosti detailů anebo raději vidět ten pověstný celý les bez pitvání se v každém stromě. Mimochodem o té Schroedingerově kočce něco vím. Trošku jsme to diskutovali s dcerou při jejím studiu matfyzu…. Ale fakt si už nepamatuji to datum, kdy a kde tento myšlenkový experiment přednesl (nebo jen publikoval)? Co je pro Vás důležitější informace? Popis experimentu anebo způsob prezentace…?
Připadá mojí osobě za divný průzkum u občanů do 40 let co si myslí o životě v socialismu a tom co prováděli komunisté. Kolik jim bylo roků při tzv. sametové. Ti narození po 1989 neví vůbec nic a ve školách jim blbnou místo učení něco o demokracii. Úroveň tzv. vysokoškolských absolventů je pomalu horší než byla úroveň základní školy za totality. Kdo měl průmyslovku měl pomalu úroveň vyšší než mají dnešní absolventi VŠ akorát neuměl cizí jazyky mimo ruštiny byla povinná a někdo uměl německy vzhledem k možnosti sledovat cizí TV.Ale takový bordel tady nebyl. Kdo tady kritizuje tu dobu , je buďto potomek komančů nebo převlečených kabátů. Koryto je koryto a občan to je pro ně vůl. Můžete mě smazat
Jste jedním z těch občanů, Zdeňku Šveci.
Žábou na prameni živé vody je Klausův „trh bez přívlastků.“ Klausovi služebníci z bank a medií už 30 let předpovídají krach sociálně-tržního hospodářství v severských zemích, Rakousku i Německu, ale tyto země místo toho prosperují a Češi jsou pořád chudí příbuzní
Nechapu proc stále mluvite o komunismu vzdyt zadny nebyl,byl jen socialismus a to je o necem uplne jinem,preji vsem krasny den
„Celkem 66 procent dotázaných uvedlo, že během komunismu nakupovali v Tuzexu, a to zejména oblečení (81 procent).“
To je pěkná blbost !
Proč blbost? 81% ze zmiňovaných 66%….
Blbost je to proto, že za komunismu nemusíte nic kupovat, všechno co potřebujete k životu dostanete zdarma a všichni se mají stejně dobře :-). Tzn. komunismus v Československu opravdu, ale opravdu, nikdy nebyl. Jak to tak čtu, tak autor článku by také potřeboval oživit význam některých pojmů nebo si svůj článek nechat zrevidovat někým, kdo tomu rozumí.
No dozajista tak je to správně. Vdyť když se privatizovalo, tak to bylo za peníze- tj. koruny – no v komunismu neměly být peníze – tak by musela nejdříve měna vzniknout (a třeba by už nebyla koruna, ale byl by možná 1 český havel v nominální hodnotě jednoho USD)…
Protože jsem v té době žila, mladá, a vím jak jsme se oblékali !
Průzkumům nevěřím už dlouho ! Vybrat si 1 tisíc lidí z 10 miliónů, to je snadné, ale ne relevantní. A rovněž záleží na tématech, podle nich se to zadává určité generaci. Krátkou dobu jsem v tom pracovala, takže…
Neboli podporovali vexlácké gangy, pro jejichž peníze Klaus vymyslel privatizaci
No přesněji ona to blbost není – ale je blbě položená otazka. Sice gramaticky, ale obávám se že i fakticky, protože její tvůrci asi nechápali co to byl Tuzex. Protože, dá se odhadnout že zhruba těch 66 procent tázaných si někdy za komunismu (možná jednou, párkrát za život) v Tuzexu něco KOUPILI.. (Jo jasně, byli jsme mladý, a ty džíny třeba jinde neměli. Nebo třeba i pro študáky, kalkulačky, kvalitní domácí počítače, atd..) Ale fakt jen párkrát za život , dyž byl člověk svobodnej, a vydělával si jen pro sebe (atdd.).
Ale že by 66 procent tázanejch v Tuzexu NAKUPOVALO (tj. pravidelně), to je stejnej nesmysl, jako dneska tvrdit, že 66 procent tázanejch nakupuje v předraženejch butikách na hlavní třídě :))…
Nyní se rodí méně dětí, mnohým z nich chybí sourozenec. To není výsledek dotazníkové akce pro 1000 lidí, ale reálný výsledek života 10 milionů našich obyvatel.
Sametovou revoluci oslavovat nemohu, když žádná nebyla. Výročí předání moci budeme oslavovat, přáli jsme si odchod sovětských vojáků a to se podařilo.