Pro tři československé oběti nacismu válka ještě neskončila. Ve Švédsku se pátrá po jejich osudu
I po dlouhých 71 letech zůstává řada událostí a lidských osudů z konce války neobjasněných. Ve Švédsku se nyní podařilo objevit tři hroby československých občanů. S nejvyšší pravděpodobností vězňů koncentračních táborů, kteří sem byli v květnu 1945 hromadně převáženi.
Na ostatky tří československých občanů pohřebných na hřbitově v Malmö upozornil české velvyslanectví ve Švédsku spolupracovník švédské luteránské církve.
Hřbitov v Malmö
„Vzhledem k tomu, že jsou na místě pochováni bez náhrobku, víceméně v hromadném hrobě, rádi bychom zjistili možnosti umístění pamětní desky s jejich jmény, zvláště pokud se potvrdí, že jde doopravdy o oběti nacismu,“ odepsal na dotaz Hlídacípes.org český velvyslanec ve Švédsku Jiří Šitler.
Zatím se podařila zjistit jména obětí i základní informace o jejich osudu. Občané Československa pohřbení v Malmö jsou:
- Josef Rejman, narozený v Československu 5. července 1917. Do Malmö přijel německým parníkem „Homberg“ z Flensburgu 11. května 1945. Poté byl v karanténním středisku ve škole Nya Borgar v Malmö. Pohřben na Východním hřbitově v Malmö 25. května 1945.
- Josef Němec, stavební dělník, narozen v Československu, pohřben na Východním hřbitově v Malmö 25. května 1945.
- Wilhelm Kolár, občan Československa, pohřben na Východním hřbitově v Malmö 20. října 1945.
Jak už zjistilo české velvyslanectví ve Švédsku, Ministerstvo obrany v Praze žádnými údaji o trojici jmenovaných mužů nedisponuje.
„Oslovili jsme i Mezinárodní pátrací středisko v Bad Arolsen v Německu, které disponuje rozsáhlou databází obětí nacismu; zatím čekáme na odpověď,“ říká velvyslanec Šitler.
Ten zkontaktoval i švédského režiséra, který o vězních převezených koncem války do Malmö natočil film. „Chceme kontaktovat i Ministerstvo vnitra a Národní archiv,“ popisuje Šitler.
Koncentrační tábor Neuengamme
Do švédského Malmö bylo v roce 1945 přemístěno až 30 000 přeživších z německých koncentračních táborů a uprchlíků. Řada z nich zde zemřela.
Konkrétně parník Homberg, na němž 11. května dorazil podle dochovaných informací Josef Rejman, přivezl pod dohledem Švédského červeného kříže asi 1500 osob. Většinou šlo o vězně koncentračního tábora Neuengamme v přístavním městě Hamburk. Šlo o pobočný tábor lágru Sachsenhausen
Mezi československými vězni v Neuengamme byli studenti, účastnící se demonstrací proti okupantům v listopadu 1939, později i jiní političtí vězni. V roce 1944 přijely do Neuengamme transporty s židovskými ženami z Terezína a Osvětimi.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)