Covid, inflace, dluhy. Nové vládě není co závidět, jen vymlouvat se na Babiše ale stačit nebude
KOMENTÁŘ. Babišova vláda těžila z dobrých časů, vykašlala se na nutná nepopulární opatření a reformy a zděděné problémy budou dávat voliči za vinu nové vládě. A priori má Fiala a spol. proti sobě armádu milionu lidí, jejichž hlas ve volbách propadl, plus všechny voliče ANO a SPD. Bude je muset přesvědčit, že jim může nabídnout víc než krev, pot a slzy.
Andrej Babiš se v posledních dnech snaží nově stylizovat do role státníka. Odmítl, aby ho nemohoucí prezident pověřil sestavením vlády, po osmi letech poprvé ukázal svaly ve vztahu k hradní klice Mynář – Nejedlý… a to je asi tak všechno. Jinak dělá vše pro to, aby to vypadalo, že už je vlastně dávno v opozici a že odpovědnost je na nové – byť zatím neexistující – vládě.
Především se podle očekávání v Česku rozjíždí nová vlna covidu. Počty nakažených i hospitalizovaných stoupají, ale vláda nepůsobí tak, že by získaný letní čas využila k nějaké pečlivé přípravě dalších kroků. Ministr zdravotnictví Vojtěch místo toho od 1. listopadu na druhý pokus a už definitivně prchá do Finska. Babiš se pokusil hodit zodpovědnost rovnou na novu vládu a post ve svém kabinetu od listopadu nabídl lékaři Vlastimilu Válkovi, potenciálnímu ministrovi zdravotnictví ve Fialově vládě.
Nelze se zbavit dojmu, že se končící vláda nemůže dočkat, až si nad tím vším konečně umyje (a vydezinfikuje) ruce.
Zrušit dárečky Babišovy vlády
Převzít moc na vrcholu nové zdravotní krize a s vědomím předvolebních plakátů s heslem „Nedovolíme další lockdown“ nebude pro budoucí Fialovu vládu snadné. Zavřené školy, restaurace a další služby a prodejny už nechce nikdo, a pokud se to byť jen v omezené míře stane, padne to právě na hlavu nového kabinetu. Přesto by se stále nemělo zapomínat na těch 30 tisíc mrtvých, a zároveň udělat vše pro to, aby nových zbytečně zemřelých na covid bylo co nejméně.
Právě vědomí průšvihu klade značné nároky na vládu novou. Má jednat už teď, už teď tlačit končící kabinet ke smysluplné akci, musí sama vědět co a jak chce dělat. Nemocnice otevřené opět jen pro covidové pacienty, odklady operací, rozpad prevence, omezení jiné péče, to není nic, co chce veřejnost znovu zažít.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Je nutná efektivní prevence, testování, podpora očkování, zajištění dodržování karantény. Základem je otevřená, jasná a srozumitelná komunikace s veřejností, organizace místo chaosu a schopnost vynutit si nezbytná opatření. Snadno se to řekne, těžko dělá, ale to už je úděl politika. Tím spíše toho, který chce dokázat, že to umí lépe než jeho předchůdci.
Na covid Babiš, Schillerová, Havlíček a spol. svádí i katastrofální stav veřejných financí. Nová vláda zdědí bezprecedentní deficity, přičemž rozpočet je nastaven tak špatně, že díru snadno nezalátá ani nástup hospodářského růstu. Nová vláda jistě rozpočet přepracuje, otázka je jak.
Obě koaliční strany sice ujišťují, že nemíní jít cestou zvyšování daní, nechtějí prý „lidem sahat do peněženek“. Jenže uspořit sto (a více) miliard jen na výdajích státu? To půjde těžko, jak už veřejně připouští třeba i šéf STAN Vít Rakušan. Desítky miliard možná. Bude například nutné zrušit dárečky Babišovy vlády typu podpora jízdného, což nové vládě na popularitě nepřidá. Ale měnit se bude muset i příjmová strana – pravděpodobně hlavně nepřímé daně. Jakkoli platí, že odpovědný politik musí činit i nepopulární kroky, opět to bude odborná i komunikační výzva.
Za propad příjmů z překotného zrušení superhrubé mzdy totiž může i ODS. Šlo to rozhodně udělat jinak a lépe, s menším dopadem do rozpočtu a s větší pomocí těm, kteří to opravdu potřebují. Tohle ke startu nové vlády moc nepomůže a je jisté, že to ANO bude nové vládě pořád dokola připomínat. Až část voličstva nabude dojmu, že za Andreje bylo líp a že za díry v rozpočtu může ta vláda, která je právě u moci. S tímto mentálním nastavením významné části veřejnosti bude těžké bojovat.
Nové vládě nebude co závidět
Ale vymlouvat se na Babiše stačit nebude, i když to přinejmenším v příštím roce bude oprávněné. Kupříkladu úrok na desetiletém dluhu vlády ČR překonal už úroveň 2,6 procenta a je tedy nejvýše skoro za posledních deset let. Jen náklady na obsluhu dluhu jsou další nepěkné Babišovo dědictví.
Nelze také nevidět, že ekonomické průšvihy s dopadem na peněženky občanů se „shodou okolností“ vyvalily ven až těsně po volbách. Bohemia Energy s milionem zákazníků padla sotva se zavřely volební místnosti, ČEZ ohlásil zdražení svých dodávek jen krátce po volbách. To, že se bude vybírat mýto i na silnicích nižších tříd a tím v důsledku opět zdraží zboží pro konečného spotřebitele, se taky ukázalo až když bylo po všem. A už nyní se to Babišův marketing snaží prezentovat jako chyby nové vlády, jakkoli absurdní to je.
Podobně Babišova vláda předá té nové problém ve Škodovce, respektive rozhodnutí sanovat z českých daní nadprůměrné platy ve firmě, odkud si jen za poslední dva roky mateřský Volkswagen na dividendách stáhl přes 60 miliard korun. Jistě, Škodovka je podnik, který je v důsledku zodpovědný za 10 % českého HDP, ale voličům se taková pomoc bude vysvětlovat těžko.
Na novou vládu padne i rostoucí inflace a energetická krize. Do peněženek lidí se promítne hlavně od příštího roku, což opět povede k mentální zkratce – tohle za Babiše nebylo, může za to tedy nová vláda. Přiznejme si, že lidi bohužel ekonomickou setrvačnost příliš nechápou.
Vše se dá shrnout do stručné věty: nastupující vládě rozhodně není co závidět. Kdyby Babiš tak moc netoužil po moci kvůli ochraně svých byznysových zájmů i vlastní svobody, možná by si nakonec ten svůj nastupující život opozičního politika docela užíval.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
25 komentářů
Dobrý komentář, protože popisuje skutečnost. Skutečnost údajně bezvýchodnou. Důvodem bezvýchodnosti ve smyslu lépe už bylo je fakt, že ekonomové narazili na problémy které sami vyvolali v posledních třiceti letech. Třiceti letech, kdy ekonomové vládli poslepu. Velmi dobře to vyjádřil právě ekonom Andrej Babiš, když řekl při vstupu do politiky: Chci řídit stát jako firmu. Po půl roce, v rozhovoru pro Lidové noviny dne 14. 5. 2014, řekl: „Akceptovali jsme zrušení poplatků ve zdravotnictví – blbě. Akceptovali jsme snížení DPH pro léky – taky asi blbě. Zrušení druhého (důchodového) pilíře – možná taky blbě.“ Po osmi letech řízení státu jako firmy sdělil do třetice: Stát není firma. To si neumíte představit co je to stát.
Závěr je jasný: ekonomové neumí řídit stát! Ekonomové neznají účetnictví průběžně financovaných sociálních systémů, konkrétně důchodového a financování zdravotnictví! Ekonomové díky své systémové neznalosti nemají pod kontrolou 3/5 výdajů státní kasy! Více v nové knize Ekonomům to myslí černobíle.
Jestli bych si dovolil oponovat v tom závěrečném, že „..ekonomové neumí řídit stát! Jistě, teoretičtí ekonomové to neumí, a řada jimi návrhů končí jako technokratické experimenty.
Nicméně, pokud hovoříme o praktických ekonomech – dejme tomu manažerech, ti by to umět měli, protože by měli mít praxi z vedení těch podniků a korporací. Dokonce i když zmiňujete ně financovaných sociálních systémů – tak vlastně i v tomto zkušenosti mají protože podobná jednání (o výši mezd, a dalších benefitech) musí vést se zástupci odborů ve svých podnicích Ale rovněž i , v rámci tripartity s vládou.
Takže nikoliv, ne že by to „neměli umět“, ale že to potom, když jsou ve vládě kvalitně nedělají (on Babiš nebyl první). Ale proč to tam je, a proč takto dopadá, to už by byla mnohem složitější diskuze na kvalitu současné parlamentní demokracie.
A zda by (jedna z možností) – nebyl právě ten přechod k přímým referendům kde by občané sami mohli hlasovat, i třeba o rozpočtech a reformách.
Tam by sice mohlo být riziko zneužití populisty – ovšem, řešení snadné, bylo by naprosto nutné, aby byli občané naprosto přesně informováni – co z té které reformy dostanou – ale taky kolik je to bude stát. Kéž by ti ekonomové, a taky ta vychvalovaná média dokázala říct lidem aspoň to..
„i ekonomové by měli být schopni řídit stát“. To srovnání že „neznají ekonomiku sociálních systémů“ neobstojí, protože i oni v případě
Anonyme „petrph“ ekonomové se vzděláním podnikových účetních skutečně NEUMÍ řídit stát. Výsledek řízení státu ekonomy, co se týká faktů je následující: Pracující populace České republiky hromadně vymírá tempem 120 nenarozených dětí denně do vyrovnané populační bilance (rok 2020), sociální výdaje přitom dosahují 2 miliard korun denně a do třetice státní dluh je aktuálně 2,2 + 3,8 = 6 bilionů korun, tj. 100 % ročního HDP! Těch 63 % dluhu je Implicitní dluh v I. důchodovém pilíři. Vznikl tím, že se díky vadné daňové a sociální legislativě nastavené Klausovou vládou v 90. letech, nenarodilo za posledních 25 let jeden a čtvrt milionu dětí, které by v dospělosti financovali z odvodů SP důchody.
Tedy, psal jsem o ekonomech -manažerech, nikoliv učetních. A porad ten probém vidímv tom, ne že by to neuměli ale že to v té vládě a státní správě nedelají A to proto že tam za nic osobně nezodpovídajî
A copak dál se ptám
Co dál? Místo jednooborových ekonomů a sociologů? Mezioborovou sociální ekonomii. Nová kniha „Ekonomům to myslí černobíle“, je použitelná jako vysokoškolská skripta a měla se původně jmenovat Úvod do sociální ekonomie. Vysvětlení najdete na str. 290 v kapitole nazvané Reforma školství.
Konec vymlouvání chtějí vládnout tak at se předvedou ,Babiš se bude v klidu šklebit v koutě.Mám dojem že koalici ještě nedošlo co je čeká a stačí pár hádek a je vymalováno.Nepřeju naší zemi neuspěch nebo bídu ,ale budem li se vymlouvat tu na Unii tu na Čínu ,Rusko tak si uvědomme že jsme si tak trochu zavařili sami.
Teď si v kostce popsal burešovu „politiku“, tedy vymlouvání se jednou na unii, jednou na čínu, jednou na rusko.
Kdy se vymlouval Babiš na Čínu a na Rusko ? V těchto obou zemích vůbec nebyl za dobu svého „premierování“ (a asi také ne i za doby když byl ministr financí). Pokud něco kritizoval tak to spíše někdy rozhodování v EU, protože to mnohdy mělo následky proti ekonomice (zejména u nás doma)…
Že bych si dovolil připomenout jistou reminiscenci uvedeného výroku „..Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot.“.
Ten jak známo, pronesl Britům v květnu 1940, na počátku války Churchill a opravdu tehdy ani nic „víc“ Britům slíbit nemohl, leč dostalo se mu tehdy od občanů potřebné loajality.
Jenže, když se pak v červenci 1945 konaly v Británii poválečné volby, Churchill prohrál, a to z důvodu popsaných v historických zdrojích „..Po válce však byla udělena labouristům od voličů větší důvěra, protože se od nich čekala větší kompetence v otázce znovuvybudování země“..
Jinak řečeno, pohledem do současnosti, ten kdo národu sliboval „krev, dřinu, slzy a pot.“ a požadoval loajalitu a solidaritu, byl už Babiš na počátku covidové krize, před skoro dvěma lety.
Ovšem Fialova vláda toto už nyní požadovat nemůže, ta má právě provést už onu potřebnou rekonstrukci a nápravu škod. A to tedy co nejvíc efektivně a s co nejmenšími dopady na situaci obyvatel, jak taky /před volbami slibovala. Nic míň, nic víc..
ekonomicke opatreni vlady se projevuje se zpozdenim 3-4 roky.
uz zacatkem 2020, jeste pred epidemii cinskeho viru, se naplno projevily ekonomicky opatreni sobotkovy a babisovy vlady, kdyz koncem unora 2020 byl schodek statniho rozpoctu 30mld, pri planovanem schodku 40mld za cely rok.
v breznu 2019 babis s alenkou schilerovou rozfrcali 21mld z FNM urcene na odstraneni ekologickych skod po komunistech, a behem 4 lety v pozici ministra financi babis rozfrcal 140mld z rezervniho fondu po kalouskoj.
ekonomicka opatreni necasovy a kalouskovy vlady se projevily v prvnich letech sobotkovy a babisovy vlady behem ekonomickem boomu od roku 2013, ale misto toho aby babis se sobotkou rezervni fond navysili na horsi casy, tak ho naopak utratili.
populista babis se ted ridi heslem cim hur – tim lip, jinak si nedokazu vysvetlit, ze vpodstate zrusil testovani neockovanych na cinsky virus, a ockovani se nemusi prokazovat bezinfekcnosti, i kdyz je prokazany, ze cinsky virus roznaseji.
fiala to bude mit proti populistickemu babisovi a zmanipulovanymu stadu jeho volicu s nizkym vzdelanim hodne tezky …
Ono tomu zmanipulovanému stádu s nízkým vzděláním (které svojí každodenní prací živí ty vzdělané,co vyplňují ty důležité tabulky,co nikdo nečte,nebo zařazují do šanonů faktury za zboží,co to stádo vyrobilo) už nelíbilo mít za svojí práci 8000 hrubého,co jim bylo naordinováno za vlády špatného počasí a kantýnské. Teď jim ty vzdělaní navolili něco podobného,tak uvidíme,jak se s tím pětikolka popasuje.Tedy pokud se neserve o korýtka,kterými jim Zeman s Babišem zavoněli pod rypáčky.
nebyt nas vzdelanych, tak by jste vy nevzdelanci za stravu a prespani na sene doted kydali hnuj.
babis s okamurou maj z parlamentnich stran nejvic volicu jen se zakladnim vzdelanim, kteri lehce skacou na spek
Už z Vašeho písemného projevu sálá úžasná úroveň Vašeho vzdělání! A to ani nemluvím o inteligenci,obzvláště té sociální.
narozdil od tebe si nemyslim, ze ekonomickou prosperitu, zdravotnictvi, kulturu … tahnou nevzdelanci.
uz od lovcu mamutu plati, ze kdo prisel s nejakym napadem, inovaci nebo byl schopnej ostatni necim zaujmout …, tak byl ve vyhode proti tomu, kdo jen bezmyslenkovite jak biorobot delal to, co okoukal nebo obsleh od ostatnich.
Jen ať si to vyžerou!
Vláda by se musela zcela odpojit od lidí, kteří jsou ekonomicky a organizačně napojeni na firmy, vyrábějící vakcíny a jsou silně zainteresováni na tom, aby se proočkovalo vše, co se nakoupilo (máme údajně po ledničkách miliony dávek, které je třeba vypotřebovat stůj co stůj).
Nová vláda jistě prokáže Fialopvé výkřiky : Babišová vláda nedělá nic !
Článku nelze bohužel nic vytknout. Státní správa a veřejné finance jsou v totálním rozkladu, což je neoddiskutovatelné dědictví vlády ANO. Do toho inflace, energetické cenové šoky…nečekají nás dobré roky a dekády.
V otázce covidu bohužel nastíněné kroky k cíli nepovedou, prostor pro ně se bohužel již dávno vyčerpal. Dnes bude cokoliv vnímáno jako 234. variace téhož. Lidé jsou příliš zabetonovaní ve svých „názorech“ na covid a nenchají se přesvědčit ani těmi nejneprůstřelnějšími argumenty. Tím spíš, že žádné takové jednoduché, přehledné, snadno pochopitelné i pro oněch pověstných Milošových „dolních 10 milionů“ zkrátka nejsou. Chování viru je hodně nevyzpytatelné a nemáme na něj žádný „vypínač“. Nejvíc jasno mají vždycky Bohouš a Máňa na Facebooku, což asi uznáte všichni, není úplně skupina, podle které bychom se měli orientovat 🙂
Když Vy máte pravdu v tom „prostor pro ně se bohužel již dávno vyčerpal“ – rozuměno, politicky se vyčerpal. Babišova vláda toho za skoro dva roky vyčerpala vysokou měrou, opakované lockdowny, dlouhé zavření škol. zavření a tím likvidace řady sektorů , ale vlastně tím nic nedosáhla, i jen ty ztráty na životech byly vysoké. Tudíž, to je právě ten důvod, proč se Fialova bude snažit té zodpovědnosti vyhnout – pokud nařídí „lockdowny“ jako Babiš, jenže to už budou stejně plné nemocnice a mrtví jako za Babiše, a to už se média postarají aby to lidem připomněla
Když jsou plné nemocnice, je manévrovací prostor ještě užší a moc rozumných „bezbolestných“ řešení není. Bohužel my jsme si tento stav způsobili z velké části sami, díky schopnostem ANOfertu cokoliv uřídit (kromě penězovodů z EU do holdingu:(…tam naopak byli experty na slovo vzatými)
Věřím, že se do tak zoufalé situace již nedostaneme (je zde jiná situace, jiný covid) a MZ bude provádět racionální kroky, jako například zavádění cílených nikoliv plošných opatření, maximální focus na ohrožené skupiny, uznávání protilátek.
S tím se dá vcelku souhlasit, jen nutno si uvědommit, že ono uznávání protilátek (a to nejsem proti tomu) tady žádné životy nebo lůžka na JIP neušetří.
Jestli bych ještě jednou vysvětlil v čem je problém.
On totiž všechen ten chaos kolem koro nezpůsobil Babiš a jeho řízení ANOfertu, leč v naprostém chaosu celá naše státní správa – se speciálním zřetelem na jistá ministerstva. Jenomže nová nová Fialova vláda nebude mít dost času aby tyto státní dokázala v krátkém čase vyčistit a zefektivnit – bude muset i tuto a možná i další vlny koro, zvládat s nimi a nést za ně politickou zodpovědnost.
A věc druhá, už Babiš to udělal vloni na podzim velice moudře, řízení zdravotnictví (a boj proti koro) – předal lékařským a odborníkům – od Prymuly a dál. A ti si na MZ a k vládě přivedli další skupiny a komise odborníků .Jenže výsledkem i těchto opatření byla pokračující epidemie, další mrtví a proti nim zase jen tvrdší a tvrdší a delší a delší omezení. opatřen, zákazy a lockdowny, nic jiného..- než se ta vlna sama vyčerpala na počátku léta (jako rok předtím, kupodivu)..
Čili, tuto zodpovědnost bude muset Fialova vláda přijmout, a – i se svými odborníky (o kterých tvrdila že prý je má) ji nezbude než opakovat trnitou cestou Babiše…
Ovšem – a jak jsem napsal, tento způsob lockdownů a masových omezení byl již Babišovou vládou přečerpán. Pokud v nich bude chtít Fialova vláda pokračovat, přizná tím že jde o dlouhodobou (možná trvalou ?) změnu života společnosti, A na toto by už občané měli právo reagovat a to velice – proti tomu nějakej Zeman na Hrádě je prkotina…
babis nejspis s velkou ulevou preda fialoj pristi tyden klice od strakovky, denni pocet nove nakazenych bude pres 10tis s rostouci tendenci, tito nakazeni zacnou za 14 dni plnit nemocnice a babis si bude na capim hnizde mnout ruce, jak to fialoj zavaril.
a jeho poskoci z mafry nezvladnutou epidemii cinskeho viru od samyho pocatku hodi na fialu a babisovi volici kteri si nepamatujou co bylo vcera budou fialoj vycitat 30tis babisovych mrtvych
Patřil jsem mezi voliče Ano, ale s odstupem zhruba více jak třech neděl se mnoho věcí vyjasnilo. Prem. Babiš velkými ekonomickými dotacemi sanoval covidovou krizi,
Někde spravne , někde to je fiasko, on si to už uvědomuje, takové ekonomické vruby se budou tezce napravovat, zvlášť široká pětičlenná nestabilní koalice, která sice dostala důvěru, ale uvidíme, bez zkušenosti to budou turbulence a soc. nepokoje, drahota a nestabilita k tomu ještě ústavní možná krize okolo zdravotních problémů prezidenta. Dávám rok a potom bude muset vzniknout vláda, která bude muset zvládnou zhoršující se ekonomickou, tak i socialni krizi a možnou ústavní krizi. Je to kumulace, které se mělo dohoda i vyhnout, ale nestalo se, proto bude ta zhoršující situace. Namazany chléb padá zpravidla na namazanou stranu.