Co se děje u Kima? Česko řeší, zda znovu zprovoznit ambasádu v Severní Koreji
Na ukrajinské vojáky i civilisty dopadají ruské granáty, z nichž mnohé jsou v poslední době Made in KLDR. Totalitní severokorejský režim na ruské válce získává, Rusku dodává vedle munice i know-how, jak úspěšně obcházet sankce. O tom, co se v Severní Koreji děje, má ale Evropa jen zprostředkované informace. Všechny tamní ambasády, včetně české, se stáhly v době pandemie covidu a diplomaté se tam dosud nevrátili.
Pomyslný nápis „dočasně uzavřeno“ má česká ambasáda na dveřích v severokorejském Pchjongjangu už od roku 2021. V té době mělo v KLDR své velvyslanectví jen osm zemí EU, nyní tam podle ministerstva zahraničí není z unijních zemí nikdo.
„Podle našich informací zatím žádná země EU své zastoupení znovu plnohodnotně neotevřela,“ konstatuje za ministerstvo mluvčí Mariana Wernerová.
Koreanista a bývalý český velvyslance v KLDR Milan Hupcej (nyní je na postu v Malajsii) už v roce 2019 upozorňoval na to, že Česko je díky své přítomnosti v severní části ostrova „významným prvkem, který do té země vidí“. Nyní tam přímo z místa nevidí skoro nikdo.
Země, co mnoho informací nesdílí
Stažení osazenstva ambasády kvůli obavám z šíření covidu a obtížné dostupnosti kvalitní lékařské péče mělo být jen dočasné s tím, že česká mise měla být opět obsazena „jakmile to situace dovolí“; realistické odhady pracovaly s rokem 2022.
Ministerstvo zahraničí ústy tehdejšího ministra Tomáše Petříčka zdůrazňovalo, že „naše přítomnost tam byla důležitá v kontextu řešení otázky kontroly šíření jaderných zbraní“ a že stažení bude mít dopad na informovanost o tom, co se v zemi „která už tak příliš informací nesdílí,“ děje.
„MZV aktuálně zjišťuje společně s řadou evropských partnerů podmínky pro případné znovuotevření velvyslanectví v Pchjongjangu. V tuto chvíli ale nemáme dostatek informací, aby bylo možné hovořit o konkrétních termínech,“ reaguje MZV na dotaz, jak aktuální jsou úvahy o obnovení českého diplomatického zastoupení v KLDR.
Svého člověka jinak Česko připraveného má: ve funkci je stále řádně jmenovaný poslední velvyslanec Radim Pecl, v posledních třech letech ale působí v Praze.
Téma KLDR nabývá v poslední době na důležitosti právě v souvislosti s válkou Ruska proti Ukrajině. Dodávky zbraní a milionů kusů velkorážové munice se staly významnou součástí ruských válečných plánů a aktivit, byť si prý ruští dělostřelci stěžují na velmi kolísavou kvalitu severokorejské produkce.
Na to upozornil v rozhovoru pro Český rozhlas i Tomáš Kopečný, vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny. „Nechci to nějak přehánět, ale jeden dodaný náboj té velkorážové munice vyrobený na Západě, respektive podle západních standardů, reálně díky navigaci a přesnosti toho zásahu vykryje několik – nechci to specifikovat, ale jsou na to přesná čísla – řekněme deset nábojů, které jsou dodané ze Severní Koreje.“
Možnost opřít se o Rusko
Podstatné je i to, že Rusko na oplátku pomáhá severokorejskému (podobně jako íránskému) režimu v hospodářských dodávkách, ale i politicky, v mezinárodních vztazích.
„Severní Korea byla dlouhou dobu ten nejvýznamnější vyvrhel mezinárodního společenství. Když jste jako vyvrhel osamocený, vždycky se vám žije komplikovaně. Jakmile už jste dva, můžete začít kooperovat, tím spíše když je s vámi vyvrhelem Rusko – objektivně významná, silná mocnost. Všem těm, kteří měli až doteď problémy primárně se Spojenými státy, je teď vlastně líp, protože se můžou o Rusko opřít,“ říká politický geograf Michael Romancov.
Kromě zbraní a munice Severní Korea Rusku pomáhá i svými dlouholetými zkušenostmi s obcházením západních sankcí. „Oni jsou v tom daleko delší dobu, vyvinuli možnosti a Rusové se to od nich učí,“ podotýká Romancov.
Ministerstvo zahraničí připouští, že právě s ohledem na prohlubující se spolupráci KLDR s Ruskem stoupá důležitost toho vědět, pokud možno z místa, co se v Severní Koreji děje.
„Samozřejmě, že přítomnost v jakékoliv zemi přispívá k lepšímu poznání a současně poskytuje větší možnosti vzájemné komunikace. Spolupráce mezi Ruskem a KLDR, která je v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN a sankčními režimy OSN, je znepokojující a Česko ji odsuzuje. Odsouzeníhodné je přitom především porušování rezolucí RB OSN ze strany Ruska jako jednoho ze stálých členů RB OSN,“ konstatuje za MZV Mariana Wernerová.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Jan Urban: Buďme na politiky nároční. Tak jako kdysi v Listopadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Česko chce pomocí placených agentů v režii USA rozvrátit režim v Jižní Korei. Jak průhledné, tolikrát opakované. Poslední Majdan v režii USA v Gruzii nevyšel, tak hybaj obézní Lipánku dělat bordel v Jižní Korei.To my umíme. Česká zahraniční politika je jen dělat užitečného idiota USA. Pamatujte na Ukrajinu, tam se to nepovedlo ideálně a Ukrajina prohrála kus svého území. To musí USA a pochcaného Bideta moc mrzet.
Samozřejmě, že ambasáda v KLDR je určitým zdrojem informací o tomto státě. Naši rozhodujici spojenci, tam ambasády nemají. To je signifikantni a ma to presah v dalším vývoji v této oblasti, který nelze považovat za oblast pro nás hodně vzdálenou.