Čínu čeká ekonomická deprese. Prezident Zeman to ignoruje
ANALÝZA. Čínská ekonomika je přehřátá a Čína stojí před velkou depresí. Výrazné svázání české a čínské ekonomiky by mohlo tu českou významně ohrozit.
Prezident Zeman je velkým propagátorem čínských investic do České republiky.
Zatím se bohužel více než o investice jedná o akvizice, které spíše než ekonomický růst znamenaly pouze to, že několik českých miliardářů je bohatší o několik miliard.
Přesto se zdá, že čínská ekonomika je natolik silná, že by byla skutečně škoda, aby čínské společnosti při svém „nákupu světa“ Českou republiky minuly.
Jako Amerika před černým pátkem
Realitou však je, že Čína stojí před velkou depresí a výrazné svázání české a čínské ekonomiky by mohlo tu českou významně ohrozit.
Čínská ekonomika trpí takzvaným přehřátím. Zdánlivý růst čínské ekonomiky totiž nekoresponduje se skutečným růstem koupěschopnosti obyvatelstva.
Čínská ekonomika je také spojena s nereálným investičním očekáváním a začínající vysokou mírou inflace.
Ekonomická situace Číny připomíná ekonomiku USA ve dvacátých letech minulého století, a to extrémní majetkovou nerovností obyvatel, existencí realitní bubliny a nízkou transparentností finančního trhu.
Čínská vláda se přehřátou ekonomiku snaží zchladit zvyšováním úrokových sazeb. Utahováním ekonomiky chce rovněž zmenšit realitní bublinu.
Tato opatření způsobila, že ceny čínských nemovitostí začaly klesat, a to i o 20 procent. Pokud bude tento trend pokračovat, vypukne realitní krize srovnatelná s tou ve Spojených státech.
Gigantický dluh
Čínská vláda na ekonomické problémy zareagovala rovněž investicemi v rozsahu téměř 600 miliard dolarů směřovanými zejména do infrastrukturních projektů.
Tyto projekty rostly úžasnou rychlostí, ale za cenu nízké kvality, nedostatečné bezpečnosti a mimořádné předřazenosti. Vedly také ke specificky čínskému fenoménu, kterým je vznik měst duchů, tedy zcela neobydlených měst postavených za účelem nastartování ekonomického růstu.
Infrastrukturní investice navíc zvýšily čínský dluh takovou měrou, že se Čína dostala na hranu dluhové krize.
Obecně se dá konstatovat, že čínský ekonomický růst v posledních třiceti letech byl financován na dluh. Toto financování bylo možné z toho důvodu, že míra růstu zadluženosti byla o něco nižší než míra hospodářského růstu.
To se však změnilo. V současné době dosahuje celkový čínský dluh přibližně 300 % hrubého domácího produktu a jeho výše přesahuje 28 bilionů dolarů. Tento dluh nezahrnuje jen dluh státní, ale např. i dluh podniků, které jsou podle odhadů více než z 60 % ve státních rukou.
Pro srovnání je třeba uvést, že státní dluh USA, který je považován za gigantický, činí 104 % hrubého domácího produktu a státní dluh Japonska, které je v krizi již přes dvacet let, činí 230 % hrubého domácího produktu.
Čínská vláda nad tímto dluhem ztratila kontrolu a jediným jeho řešením by byl masivní rozprodej majetku, k čemuž ale není politická vůle.
U konce s dechem
Naprostá většina veřejných výdajů nepřipadá v Číně na vrub ústřední vlády, ale na vlády regionální. Infrastrukturní projekty regionálních vlády byly financovány úvěry ve výši téměř dvou bilionů dolarů, z čehož téměř třetinu tvoří úvěry klasifikované jako špatné.
To vše vyvolalo inflaci, která zdražila nájmy, potraviny a mzdy. Jedna z hlavních čínských výhod, kterou byla levná práce, se tak stala otázkou minulostí, a existují země, které mohou výší ceny práce s Čínou úspěšně soutěžit, jako jsou např. Indonésie a Filipíny.
Dech v budoucnu zřejmě ztratí i dosud suverénní export. Čínský vývoz byl poškozen světovou finanční krizí a je závislý na stále ještě otřesených a předlužených amerických spotřebitelích.
Navíc byl podporován uměle drženým slabým kurzem jüanu. Dny slabé měny jsou ale rovněž u konce. Spojené státy totiž stále více a více tlačí na jeho zhodnocení. To učiní export dražší a méně konkurenceschopný.
Čínští boháči hlasují nohama
Problémem je také to, že čínská populace stárne, což uspíšila politika jednoho dítěte, která do roku 2013 zabránila narození 400 milionů dětí a vyvolala demografickou nerovnováhu mezi pohlavími.
Teprve v loňském roce Ústřední výbor Komunistické strany Číny přijal rozhodnutí, které povoluje mít v rodinách děti dvě.
Čínské elity navíc očividně čínskému režimu a ekonomice nevěří.
Celých 60 % nejbohatších Číňanů by se chtělo z Číny vystěhovat. Taková míra nedůvěry elit ve vlastní stát nevěstí nic dobrého.
Zahraniční investory je určitě třeba v České republice vítat, bylo by ale chybou českou ekonomiku, která je závislá na německém hospodářství, výrazněji vázat na nestabilního partnera, kterým Čína v současné době je.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Ta města duchů jsou celkem zajímavá, doporučuji na google earth najít například město v Číně, které nese jméno Ordos.
V jižní Číně v oblasti Kuang-si se (což je jeden z nejchudšich regionů) se zase stavěli dálnice, po kterých nemá kdo jezdit protože lidé tam jsou moc chudí na to aby vlastnili auto.
Mohl byste, prosim, vysvetlit ten dluh?
300% dluh je dluhem celkovym, statni je pres 55% (2014)
Naproti tomu celkovy dluh USA je 250% a statni dluh vasich zminenych 107% rocniho HDP.
Dobre zminit, ze rocni rust celkoveho dluhu USA je jeden z nejmensich. Ciny naopak jeden z nejvetsich a to jak statnich, tak i dluh domacnosti a firem.
Pan Rozehnal to napsal velmi správně. A přesně pro nás není hrozba islám s emigranty ale náš prezident se svými čínskými přáteli. V mžiku se může z České republiky stát čínská čtvrť.
–Ekonomická deprese Číny současnosti je pouze zbožné přání světové buržoazie.-
Tento článek se nějak nepovedl. Ale jo. Nakonec varování pře nestabilním partnerem s historií několik tisíc let je vcelku povedené.
Prezident Zeman nadcházející recesi neignoruje, napomáhá „jen“ Číně příchod recese zpomalit umísťováním peněz, například v ČR.
Pane Rozehnale, o jaké ekonomice mluvíte o virtuální nebo reálné. Jestliže mluvíte o reálné ekonomice, tak nejdříve uvádějte pravdivé informace. Vláda ČR neřídí ekonomiku státu, ale jenom přihlíží jak nadnárodní kapitál drancuje
přírodní bohatství a ožebračuje občany. U nás máme jenom montovny zahraničního automobilového průmyslu a malé podniky, které jsou v roli subdodavatelů nadnárodnímu kapitálu. Uvedu jeden příklad. ZVÚ (únor) Hradec Králové budoval v zahraničí i doma cukrovary,pivovary, potravinářský průmysl atd.Zaměstnával více než 6000 osob všech odbornosti pro výrobu , montáže a vývoj. Tato fabrika měla punc světovosti. Živila asi 24000 obyvatel města HK. Dnes jednoduše neexistuje!Byl jsem v smíchovském pivovaru, kde jsem se seznámil s historii a současným stavem. Historická část nese logo: ZVU Hradec Králové, kde jsou menší měděné varny a další zařízení-pivo se v nich již nevaří. V další hale pivovaru je již logo Německé firmy.Varny jsou asi 2x tak veliké, vyrobené v Hradci králové, převezené do Německa, tam zkompletovány a převezené do Prahy.Zisk již putoval do našeho největšího přítele (soukmenovce) v Německu! Naši technici, dělnici dostali ŽOLD – ŽEBRAČENKU. Ale máme demokracii, ale holé prdele!Jak dopadly další fabriky: AERO Vodochody-AMI majitel-firma zkrachovala,Tatra Kopřivnice-AMI majitel – firma zkrachovala,ČKD Praha-pýcha ČS průmyslu – firma zkrachovala,Škodové závody Plzeň,Zbrojařský průmysl na Slovensku, Chemické závody, Obuvnický průmysl,Textilní průmysl,Sklářský průmysl.Atd,atd, atd: !!!!! Zlaté české ručičky jsou v prdeli.Hlavně, že máme světové EKONOMY!!! Omlouvám se za prdel.
Proboha, přestaňte tady psát ty komunistické bláboly. Ta vaše světovost toho průmyslu byla už dávno před rokem 1989 blud. A když pořád melete o ZVU Hradec Králové, tak se jednalo o typicky neefektivní rozplizle přebujelou fabriku už dávno v sedmdesátých letech. Aero Vodochody zkrachovalo? Kdy prosím? ČKD produkovala co? Na co jsme měli být tak pyšní? Na zastaralé a nemotorné technologie na úrovni šedesátých let, které šlo uplatnit tak leda v SSR a na Kubě? Tatra Kopřivnice zkrachovala? Že jsem si nevšiml, letos má nejlepší výsledky za posledních dvacet let. Doosan vám asi při vaší omezenosti taky nic neříká, a Škodu Transportation asi taky neznáte. A co takhle Škoda Mladá Boleslav s pomalu desetinásobnou produkcí jak za vámi tak milované komunistické éry? A řada nových firem, třeba Linet? Znáte? Ve vašem výčtu chybí nářek nad SONP Kladno, Vítkovicemi a podobnými mastodonty, které vyráběly ocel (z dovážené rudy) a získávali ji plundrováním zdrojů uhlí s fatálním dopady na životní prostředí a s minimální přidanou hodnotou lidské práce – protože to je to, co nás živí. A ne (jako za vaší éry, jak je zřejmé) export takového zboží do spřátelených zemí zboží za hubičku do spřátelených zemí, o které už po roce 1989 nestál ani u nás. Hýkání o kotlích se ZVÚ, za které platí Němci žebračenkami (hahaha)je ukázkou neschopnosti těch, kteří na rozdíl od nových byť menších, ale prosperujících firem, které v regionu znám, nebyli schopni firmu někam posunout a rozvinout a místo toho se opájeli podobnými nesmysly, jaké tady vy kážete až do chvíle než sami přišli na buben a museli být rádi za zaměstnávání u oněch nenáviděných Němců.
Čínu obchází deprese- to si přejí jen zakuklenci, kteří rozkradli republiku. Občanům ČR nepatří nic. Za historicky krátkou dobu zničili veškerý technický um národa, z továren jsou trosky, z JZD odpadkový koš západní Evropy. Dovážíme jedovaté potraviny, brakové zboží z továren USA, které jsou kvůli zisku na asijském kontinentu. Tento cirkus neprosívá občanům USA ani ČR. Nadnárodní kapitál si mastí kapsy, kdežto řadoví občané dostávají žebračenky. V celém světě roste napětí z kterého duchovní spodina obviňuje Rusko a Putina. Prý Rusko je největším rizikem pro Evropu a celý svět. Rusko chrání jenom své území.Kdežto kolem Ruska je koridor fašistických vojsk NATO. NATO má ve zbraní asi 4 000 000 (čtyři miliony vojáků). Rusko má ve zbraní asi 800 000 vojáků. O jaké hrozbě ta spodina žvaní. Tento nepoměr sil musí pochopit i žák 5.třídy ZŠ. Aby dospěl k závěru, že největší hrozbou světa je americký nadnárodní kapitál.
Hezký den