Čínské dupnutí v Moskvě. Peking naznačil, že nedopustí ruské jaderné zešílení
Ruský útok na Ukrajinu vyvolal v Evropě strach z jaderné války, který vedl řadu západních intelektuálů k vstřícnějšímu postoji vůči Putinovu Rusku. Dnes už se o jaderném útoku nemluví? Co se stalo? Máme se jaderných hlavic Ruska dál bát?
Když je nejhůř, vytáhnou se jaderné zbraně. V případě Ruska to, zdá se, platí stoprocentně. Představitelé ruského státu nejvíce hrozili atomovou bombou ve chvíli, kdy se jim v bojích na Ukrajině moc nedařilo. Dnes, kdy se pečlivě zakopaní a zaminovaní ruští vojáci vcelku úspěšně brání ukrajinské ofenzívě, už nemá taková hrozba své opodstatnění.
To je samozřejmě jen empirická spekulace, která má své rozumné psychologické základy, jsou tu ale i politické indicie. Před pár týdny přišel deník Financial Times s důležitou zprávou z Pekingu. Zpravodajům listu v Číně se v soukromém rozhovoru svěřili vysoce postavení čínští komunisté, podle nichž si na Vladimira Putina v této věci dupnul čínský vůdce Si Ťin-pching.
Text publikujeme na základě spolupráce s nezávislým týdeníkem Přítomnost
(titulek a mezititulky jsou redakční, autorem textu je Petr Fischer, šéfredaktor Přítomnosti)
Si podle zdroje z Pekingu měl Putinovi při pobytu v Moskvě jasně říct, aby Rusko s těmito „jadernými řečmi“ skončilo, což platí i pro bývalého prezidenta Dmitrije Medvěděva, který v nacionálním rauši na sociálních sítích házel jadernou bombu na západní země každou chvíli.
Samozřejmě může jít o řízenou indiskreci, která má ukázat, že Čína má na Rusko vliv a že není podporovatelem ukrajinské války, ačkoliv zpravodajské informace o dodávkách čínských komponentů a zbraní do Ruska mluví trochu jinak. Světu se tu skrze Financial Times říká, že Čína má Rusko de facto pod kontrolou, o čemž ostatně svědčí i to, že když ruský ministr obrany Šojgu vyrazí na vojenskou obhlídku do KLDR, má po boku čínské politické bodyguardy.
Rozumná tvář Pekingu?
Jistě to může být jen zdání, Si Ťin-pching si při návštěvě Moskvy nicméně dal záležet na tom, aby ho jako mírotvůrce mohly brát obě strany. Proto také ta již podruhé opakovaná výzva, aby Rusko přestalo hrozit jadernými zbraněmi.
Je stále zřejmější, že Čína nejen nechce opustit konflikt na Ukrajině, ale že ho chápe jako příležitost k upevnění vlastních mocenských pozic. Nejen vůči Rusku, nikoliv jen vůči Ukrajině, kterou chce využívat ekonomicky, ale především vůči západnímu lídrovi, Spojeným státům americkým. Zpráva o tom, že čínský vůdce Si vynadal Putinovi kvůli hrozbě zbraněmi hromadného ničení, mohla být také poslána skrze solidní západní tisk právě kvůli Američanům.
Pokud se dva největší hráči při překreslování mocenské mapy světa přestanou napínat a zvednou společně Ruskem hozenou mocenskou výzvu, je veškerá ruská snaha pasé.
Proč? Aby bylo jasné, že Čína má své vojenské limity, že nedopustí definitivní ruské válečné zešílení a že dokáže být, ano je to tak, vstřícnější vůči USA. I když, jak všichni vidí, hraje svou dvojitou mocensko-ekonomickou hru.
Američané ale dál vytrvávají v poměrně tvrdém postoji k Číně. Prezident Joe Biden podepsal další vojenskou pomoc Tchaj-wanu, a také omezení amerických investic v Číně v oblasti technologií. Diplomatická a obchodní válka s Čínou tedy pokračuje dál bez ohledu na to, jak se vyvíjí konflikt na Ukrajině.
Je-li pravda, jak píší Moscow Times, že Američané tajně jednají o ukončení války na Ukrajině s Ruskem, leccos by to vysvětlovalo. Především to, že chtějí svou energii věnovat spíše do soupeření s čínskou velmocí, nikoli do nekonečné opotřebovávací války na Ukrajině. Možná že právě to je také jediným spojovníkem mezi dvěma budoucími kandidáty na prezidenta, Trumpem a Bidenem.
Jak obejít Putina
Každopádně jaderná válka je jako reálná hrozba zřejmě na nějaký čas mimo hru, ať už díky Si Ťin-pchingovi nebo ne. Západní intelektuálové, kteří kritizovali vojenskou podporu Ukrajině za Západu, by se tedy měli soustředit na širší souvislosti konfliktu.
Putin skutečně spustil válku o nový světový pořádek, a to nikoli proto, že to sám tak nazývá, ale hlavně proto, že to tak přijali jeho západní protivníci a východní skorospojenci. Putin se nechce ztratit v konfliktu velmocí, USA a Číny, proto dělá vše proto, aby nemohl být přehlédnut.
USA a Čína jistě nedojdou hned tak k nějaké dohodě oslabující dlouhotrvající mocenské a ekonomické napětí mezi oběma mocnostmi, je ale stále patrnější, že právě to by oslabilo ruského agresora ze všeho nejvíce. Pokud se dva největší hráči při překreslování mocenské mapy světa přestanou napínat a zvednou společně Ruskem hozenou mocenskou výzvu, je veškerá ruská snaha pasé.
Putin chce mocenské uznání světa, a vynucuje si ho vojenskou silou, Čína dělá ekonomicky totéž. Pro Západ se tu skrývá klíčová otázka – zda lze v obou případech donekonečna říkat radikálně a jasně ne.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
25 komentářů
Ano, je nutné říkat jasné ne, mezinárodně uznané hranice nelze měnit silou, jinak se otevře Pandořina skříňka.
Článek tak trochu v kotrmelcích, kdy na jedné straně Čína údajně omezuje Ruskou federaci v eskalaci konfliktu, aby ta samá Čína musela následně tolerovat navyšování zbrojních dodávek ze Spojených států na Tchaj-wan. Již z logiky věci je zřejmé, že nynější aktivity Ruské federace ve vojenské oblasti, které významně snižují útočný potenciál USA, jsou pro čínské zájmy přínosné, a tudíž nelze předpokládat, že by Čína myslela své hrozby na adresu Ruské federace vážně.
kdo soudruhum v rossiji jeste zbejva?
severni korea, iran, eritrea a nove mozna niger
slusnej upadek
Skutečným nepřítelem byla a je Čína ! Rusko je úlet jednoho blázna.Až mu svitne tak pochopí,že se Západem bude muset najít společnou řeč.
Na to, aby ten blázen pochopil, že se západem bude muset najít společnou řeč, měl ten blázen už více jak dvacet let. Jestliže to nepochopil za těch více jak dvacet let, nepochopí to už nikdy. Ostatně je těžké chtít od blázna, aby vůbec ještě něco chápal.
Je smrtelný.
Faktem ovšem je, že po něm může přijít někdo ještě horší. S prostými Rusy a dalšími obyvateli ruské federace, snad s výjimkou muslimů, se patrně domluvit schopni jsme, alespoň s těmi vzdělanějšími.
Jistě že může po Putinovi přijít ještě někdo horší než Putin, ale pak ti vámi zmiňovaní prostí Rusové a další obyvatelé ruské federace budou podporovat toho horšího stejně, jako dnes podporují Putina a na nějakou domluvu s nimi si můžeme pouze nechat zajít chuť.
Asi si sedím na káblu.Celý článek chápu. Ale smysl poslední věty mi uniká.
Obecně postoj Číny je jasný. Čína by ráda převzala vedoucí roli Spojených států v celosvětovém měřítku a dělá pro to na různých místech opravdu hodně.
Nemají ale zájem na tom, aby Rusko v nějaké pro sebe nepříjemné situaci JZ použilo a zamořilo tak severní polokouli radioaktivním sajrajtem, který nepůjde odstranit. Černobyl stačil.
Budou tedy na všech stranách činit kroky, aby k tomu nedošlo. Na jedné straně tlačit na Rusy, aby si nezahrávali s myšlenkou na použití JZ ani v malém měřítku, na straně druhé jim budou pomáhat, aby si svoje zájmy obhájili i bez toho.
Protože světovládný plán Číny pro svou úspěšnou realizaci potřebuje, aby se až do jeho konce udržel v Rusku režim přátelský Číně – tak velký zdroj všeho možného jako je Rusko si Číňané nenechají pod rukama ukrást ani rozkrást.
Ve vztahu k Číně tahá Rusko stále častěji za kratší konec a Čína toho vesele využívá. Ale Putina a spol padnout nenechá, to ani omylem, to by se těžce střelili do vlastní nohy.
Ano,ale za dodržování mezinárodního a lidského práva.
U velmoci není radno, hledat pomoc, to už ví prezident Putin. Slabnouci USA jen intrikuji a vytváří nové koalice, když Brics je vytvořen, lidnatosti a vlivem předčí EU, ekonomicky to ještě není to pravé ořechové. Německo ma a bude mít problémy ekonomické, ale i vlivove. Fialova vláda vsadila jako v rulete na něco, jenomže recese v Německu znamená krizi v Cesku. Bez levného ruského plynu a nafty se bude Německo a Česko motat v kruhu. Nové volby ukáží nové trendy. Kdy budou volby na Ukrajině, to je to oč tu běží, vpravdě hamletovske „být či nebýt“.
Jinými slovy, intriky fsb jsou stále průhlednější a propaganda šířená jejími poskoky stále stupidnější. Kde a jak „je brics vytvořen“, kde je bilaterální smlouva o vzniku nové mezinárodní organizace, jaké jsou stanovy nové organizace, atd. ? Bric je novinářský konstrukt, které ho se jako stébla chytá puťka a jeho podržtašky. Reálně nic vytvořeno nebylo. Není více rozdílnějších a antagonističtějších zemí než právě země označované jako bric. „Levný ruský plyn“ je fantasmagorie. Je jen plyn rusáckého vyděrače, který jeden den může být levný a druhý den v rozporu se smlouvou desetkrát dražší, jak už se v minulosti stalo. Atd. atp.
Článek opět obsahu zásadní nesmysly. Velmocí buď jste, nebo nejste. A nezáleží to na tom, zda někdo řekne ne nebo ano. Záleží to na tom, zda jste v RB OSN, zda máte silnou armádu, zda máte výkonnou ekonomiku, dostatečný počet obyvatel, atd. Rusácko velmocí bylo, protože předstíralo, že tyto podmínky splňuje. Jenže jak se ukazuje, na řadu z nich léta nedosahovalo, a řítí se do hluboké díry i v oblasti demografie. Stále více se potvrzuje, že rusácko bylo, je a stále více bude jen Horní Volta s raketama. Což je s velké části puťkova zásluha.
Problémy s Ruskem a s Čínou si západní demokratické země vytvořili sami svojí hlubokou naivitou až zaslepeností. Nacpat Číně a do určité míry i Rusku západní technologie doslova na zlatém podnosu a pak jen bezmocně sledovat, jak Čína systematicky používá tyto technologie proti západním demokraciím. Jak to jen nazvat? Hloupostí? Tupostí? Zabedněností? Neprozíravostí? Jak jen nazvat počínání, při kterém si ti západní kapitalisté kvůli okamžitému zisku nakálejí do bot vlastní budoucnosti? Stál ten okamžitý zisk za ty velké investice do zbrojení, které nyní budou nutné, abychom se nestali čínskými nebo ruskými vazaly? Připomíná mi to výrok V. I. Lenina, který o západních kapitalistech prohlásil, že kapitalisté rádi prodají komunistům provaz, na kterém je komunisté oběsí. Mnoho nechybělo a Leninovým následovníkům se to podařilo.
Připomínám slova Lenina, že „kapitalisté prodají revolučním proletářům i ten provaz, na kterém je proletáři pověsí“.
Dovolili jsme nadnárodnímu kapitálu, aby přesunul do Číny výrobu řady klíčových potřeb, od komunikačních technologií po „banální“ léky. Dovolili jsme čínským a ruským agentům aby začali rozjíždět „ekologizaci“ EU, prakticky stoprocentně závislou na výrobcích a surovinách z Číny a Ruska. Současný stav, kdy v lékárnách není ani Endiaron na nějaký infekční průjem (můžete leda zaříkávat jistý tělesný otvor, aby netekl), je způsoben přesně touhle politikou. A tomhle se ještě dá žertovat, o úmrtích pacientů na absenci klíčových léků už ne.
Je dobré si uvědomit, že zcela jistě nebylo a nebude odstraněno riziko náhodného spuštění konfliktu. S tím veškeré dupání Číny nic nenadělá. Nemusí to být jen ta obligátní uklizečka, která při šůrování pavučin na stropě stoupne na červené tlačítko. V dobách studené války došlo minimálně ke dvěma případům falešného poplachu v tom smyslu, že druhá strana už odpálila své rakety. Jen náhodou se v těchto publikovaných případech podařilo vyčkat na nezávislé potvrzení a nespustit rovnou masívní, tentokrát už nikoli falešný, odpal vlastních raket. Kolik takových situací bylo v reálu, to se, pochopitelně, nedozvíme.
A je dobré mít představu, že podceňování kvalit ruských raket není zase až tak validní: Pokud by se Rusko rozhodlo odvetou spáchat „sebevraždu s doprovodem“, stačilo by mu odpálit své jaderné nálože na místě samém. Minimálně na severní polokouli bychom přestali mít jakékoli problémy. Předčilo by to několikanásobně známý impakt na konci křídy.
Jaksi dominuje převaha Siegfriedů ,ale psaním a nadáváním,nebo zrušením míru se nikdy nic nevyhrálo.Koloniální minulost některých zemí EU je a bude nepřijatelná pro většinu členských zemí OSN.Rusko je svérázná země,má hodně složitou minulost,ale umi neprohrávat rozhodujicí konflikty.USA po jaderných útocích v Japonsku na Hirošimu a Nagasaki, ještě žádnou rozhodující válku nevyhrály, je to jejich prokletí. Japonsko a Německo jsou dva poražené státy,které se nechtěji znovu zavléct do konfliktu .To VB a o něco méně Francie se také angažují v Ukrajinském konfliktu je to ale vabank.Ve své podstatě trvá tento konflikt již od r.2014.Polévku si přihřívá Polsko a odtažitě Rumunsko a na severu Švédsko,které chce odhodit svou dvousetletou úspěšnou neutralitu.Je to rozehrané hodně složitě,globálně a na dlouhou dobu,pokud nezvítězí mírová jednání,tak jak mají probíhat.Někdo by rád zopakoval Versaillskou konferenci a Trianon.ČÍna má jinou neproniknutelnou trajektorii vývoje ,která bude realitou.Nemusi se to zamlouvat ani Rusku a Ukrajině a jejich podporovatelům ,jen proto ,že XXI.století patří vývojově Čině. K politice Fialovy vlády lze jen konstatovat,že tento profesor politologie se zásadně seknul a bude pozdě pokud nenastane zásadní korekce této zhoubné politiky. Je v rozporu z Německem a Maďarskem.Nelze ekonomickou prosperitu stavět na dovozu drahého zkapalněného plynu a drahé nafty,to jsou ty díry v lodích EU pod čarou ponoru.
Výmluvy Ivanů na téma „složité minulosti ruska“, jaksi nejsou sto popřít očividnou zločineckou minulost i současnost ruska a hlavně na fakt, že jediné co rusko zvládalo byly podrazy, nedodržování daného slova, vydírání a vyhrožování, krádeže, žebrání o pomoc a samozřejmě genocida. Vyhrát samostatně dokázalo naposledy nad napoleonem, a to ještě ve válce, kterou vyvolal car. Pak už jen kňučelo jak je mu ubližování nebo si připisovalo cizí úspěchy, např. USA.
Jinak samozřejmě, jestli někdo hraje vabank tak covidový strašpytel puťka, kterému jde o přežití. Ať ta jeho hra dopadne jakkoliv, tak rusko už prohrálo a v roli velmoci (byť v posledních x letech vyloženě předstírané) definitivně skončilo. K fantasmagorií Ivana lze jen konstatovat, že předtím než se znovu ztrapní svými dojmy, může v maďarsku na vlastní oči přesvědčit, že jestli se někdo seknul tak leda soudruh orbán.
Rusko má dostatek jaderných náloží na to, aby velmocí bylo. Muselo by projít nějakým totálním zhroucením a rozpadem, a z toho bychom měli mít obavy, protože občanská válka vedená jadernými zbraněmi za našimi humny …
Jaderné zbraně mají například i Pákistán, Indie nebo Severní Korea a patrně i Izrael, přesto se tyto země vlastnictvím jaderných zbraní velmocemi nestali. Velmocí už řadu let není a bez změny současného režimu už nebude ani Rusko. Jaderné zbraně z Ruska mocnost nedělají. Ostatně ty jaderné zbraně jsou už dnes i Rusku pouze na dvě věci. Jistě pro vás nebude těžké uhodnout na které.
1. Vámi jmenované státy jich mají málo. Zlomek toho, co Rusko. Např. jaderná válka Indie X Pákistán by nevedla ke zničení ani jednoho z nich. Nicméně velmocí zřejmě časem bude Indie.
2. Rusko má velké a kompaktní území s velkým surovinovým a průmyslovým potenciálem.
Pergille/Šimůnku, kolik má který stát jaderných zbraní je utajeno a vám se se svými tajemstvími určitě žádná z uvedených zemí nesvěřuje. Tak že víte pouze starou a ještě starší belu o tom, kolik těch jaderných zbraní každá z uvedených zemí má. Dost možná to ví CIA, ale vy víte prd. Uvádíte zde své dojmy jako fakta. Rusko má surovinové zdroje, které má ale většinou v oblastech, kde je není schopno využít. A ani surovinové zdroje z Ruska žádnou mocnost nedělají. A průmyslový potenciál? Průmyslový potenciál Španělska nebo Itálie je ještě o něco větší. O Německu, USA nebo Francii už ani nemluvě.
Rusko je běžně uváděno jako majitel druhého či dokonce prvního nejvyššího počtu jaderných hlavic a bomb. Tyhle údaje NATO zveřejňuje a jsou běžně citovány. Navíc jsou i konkrétní čísla předmětem mezinárodních dohod o omezení jaderného zbrojení. Takže není třeba mít kříšťálovou kouli, stačí umět číst.
Suroviny na vlastním území jistě k potenciálu být velmocí přispívají, protože závislost na těžbě v cizích státech je vždy průšvih (viz EU a její závislost na Číně). A týká se to i „outsourcovaných“ výrob (viz současný průšvih s léky).
A průmyslový potenciál je to, co by se tam případně dalo postavit, ne to, co tam tč. stojí.
Pergille/Šimůnku, číst neumíte vy a už jsem vám to nejednou vytkl. Nepsal jsem vůbec o Rusku, psal jsem o Pákistánu, Indii, Severní Koreji a Izraeli. Tyto země ostatně ani žádnou dohodu o omezení jaderného zbrojení nepodepsaly. A nemyslím si, že by právě vám CIA posílala hlášení o skutečnostech, kterými se zabývá. Tak že víte opravdu pouze starou belu a nejhorší je, že to dobře víte.
Suroviny na vlastním území by Pergille/Šimůnku jistě k potenciálu být velmocí přispívat mohly, kdyby je byl daný stát schopen těžit. To Rusko není, tak že mu ty suroviny jsou k ničemu. Průmyslovým potenciálem je právě to, co už tam stojí a je schopno vyrábět. Ne to, co by se tam případně postavit mohlo, zvláště když toho Rusko ani není schopno a vypadá to, že ani dlouho schopno nebude.
Horní volta s raketama není velmoc lžirgile. A totálním zhroucením už prošlo.