Čínská ambasáda neplatí Česku nájemné za pronajaté budovy. Reciprocita, vysvětluje ministerstvo

Napsal/a Robert Břešťan 30. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Čínská ambasáda v Praze i ta česká v Pekingu mají privilegované postavení. Za budovy a pozemky velvyslanectví si vzájemně neplatí žádný nájem. S žádnou jinou zemí světa Česko podobnou dohodu o „nulovém“ nájmu nemá.

V evidenci Diplomatického servisu k dnešnímu dni není uzavřena žádná jiná smlouva s recipročním osvobozením od úhrady nájemného mezi Diplomatickým servisem a zahraniční ambasádou. Další budovy ve správě Diplomatického servisu jsou pronajaty na základě znaleckých posudků za tržní nájemné,“ potvrzuje za české ministerstvo zahraničí mluvčí Irena Valentová.

HlídacíPes.org na informaci o nulovém nájemném narazil v údajích o výši úhrad, jež Diplomatický servis dostává za pronájem svých nemovitostí.

Tisíce metrů čtverečních

Sídlo čínské ambasády v Praze.

Diplomatický servis je pro veřejnost sice málo viditelná, zato důležitá organizační složka ministerstva zahraničí. V roce 2017 hospodaří s rozpočtem bezmála 146 milionů korun, spravuje řadu lukrativních nemovitostí, jež pronajímá jak komerčním firmám, tak zahraničním ambasádám.

Hlavní sídlo čínské ambasády v ČR je v Pélleově 18, v diplomatické čtvrti v Praze 6 – Bubenči.

Zde u kolonky „nájmy“ v údajích Diplomatického servisu, do nichž měl HlídacíPes.org možnost nahlédnout, svítí nula s dodatkem „reciprocita“.

Od České republiky má Čína k dispozici celkem sedm parcel o celkové rozloze bezmála 16 tisíc metrů čtverečních. Bezplatné užívání se vztahuje i na rezidenci velvyslance a byty pracovníků zastupitelského úřadu – ty jsou vesměs v majetku ČR.

Naopak Česká republika využívá v Pekingu areál, který je o něco menší než čínský v Praze. Má necelých 14 tisíc metrů čtverečních, ale patří mezi nejlépe situované v čínské metropoli – stojí na hlavní třídě vedoucí k Zakázanému městu. Naproti stojí jeden z nejluxusnějších hotelů v Pekingu, St. Regis.

Bonus navíc pro Čínu

S reciprocitou počítá mezivládní dohoda podepsaná v říjnu 1996. Platná je po dobu 70 let a navázala na starší dohodu podobného znění již z roku 1961.

Podle ní smluvní strany například „nesmějí používat pozemky a objekty na těchto pozemcích pro účely nediplomatické činnosti, též je nesmějí jakýmkoli způsobem pronajímat, zastavit nebo převádět na jiný subjekt.“ To se podle dostupných informací v případě Číny také neděje.

„Na jejím základě si Čína a ČR poskytují bezplatně pozemek na výstavbu svého velvyslanectví s platností na 70 let. Nemovitosti postavené na těchto pozemcích jsou ve vlastnictví těchto států. Číny v Praze respektive ČR v Pekingu,“ upřesňuje Irena Valentová z ministerstva zahraničí.

Rozdíl je však v tom, že vlastnické právo na budovy, rezidenci i bytový komplex českého velvyslanectví v Číně patří České republice. Naopak Čína má v Praze za nulový pronájem pozemky, vilu a další budovy patřící nadále Česku. Pouze nové budovy, jež na pozemcích postupem času vyrostly, jsou již majetkem Číny.

Diplomatický servis má v Praze ve své správě řadu dalších objektů, mimo jiné na Václavském náměstí, na Masarykově a Rašínově nábřeží. Pronajímá nemovitosti pro potřeby velvyslanectví Francie, Německa, Británie, Vietnamu, Dánska a mnoha dalších.

Velvyslanectví Rakouska například za objekt v Kanovnické ulici na Praze 1 se zahradou, altánem a třemi garážovými stáními platí 4,3 milionu ročně. Severská obchodní komora za byt na Václavském náměstí 212 tisíc korun ročně a kupříkladu Německo za pronájem Lobkovického paláce platí za rok aktuálně 22,4 milionu korun.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)