Ted's photos - Returns Late November via Foter.com / CC BY-NC-SA, zdroj

Čínská ambasáda neplatí Česku nájemné za pronajaté budovy. Reciprocita, vysvětluje ministerstvo

Napsal/a Robert Břešťan 30. listopadu 2017

Čínská ambasáda v Praze i ta česká v Pekingu mají privilegované postavení. Za budovy a pozemky velvyslanectví si vzájemně neplatí žádný nájem. S žádnou jinou zemí světa Česko podobnou dohodu o „nulovém“ nájmu nemá.

V evidenci Diplomatického servisu k dnešnímu dni není uzavřena žádná jiná smlouva s recipročním osvobozením od úhrady nájemného mezi Diplomatickým servisem a zahraniční ambasádou. Další budovy ve správě Diplomatického servisu jsou pronajaty na základě znaleckých posudků za tržní nájemné,“ potvrzuje za české ministerstvo zahraničí mluvčí Irena Valentová.

HlídacíPes.org na informaci o nulovém nájemném narazil v údajích o výši úhrad, jež Diplomatický servis dostává za pronájem svých nemovitostí.

Tisíce metrů čtverečních

Sídlo čínské ambasády v Praze.

Diplomatický servis je pro veřejnost sice málo viditelná, zato důležitá organizační složka ministerstva zahraničí. V roce 2017 hospodaří s rozpočtem bezmála 146 milionů korun, spravuje řadu lukrativních nemovitostí, jež pronajímá jak komerčním firmám, tak zahraničním ambasádám.

Hlavní sídlo čínské ambasády v ČR je v Pélleově 18, v diplomatické čtvrti v Praze 6 – Bubenči.

Zde u kolonky „nájmy“ v údajích Diplomatického servisu, do nichž měl HlídacíPes.org možnost nahlédnout, svítí nula s dodatkem „reciprocita“.

Od České republiky má Čína k dispozici celkem sedm parcel o celkové rozloze bezmála 16 tisíc metrů čtverečních. Bezplatné užívání se vztahuje i na rezidenci velvyslance a byty pracovníků zastupitelského úřadu – ty jsou vesměs v majetku ČR.

Naopak Česká republika využívá v Pekingu areál, který je o něco menší než čínský v Praze. Má necelých 14 tisíc metrů čtverečních, ale patří mezi nejlépe situované v čínské metropoli – stojí na hlavní třídě vedoucí k Zakázanému městu. Naproti stojí jeden z nejluxusnějších hotelů v Pekingu, St. Regis.

Bonus navíc pro Čínu

S reciprocitou počítá mezivládní dohoda podepsaná v říjnu 1996. Platná je po dobu 70 let a navázala na starší dohodu podobného znění již z roku 1961.

Podle ní smluvní strany například „nesmějí používat pozemky a objekty na těchto pozemcích pro účely nediplomatické činnosti, též je nesmějí jakýmkoli způsobem pronajímat, zastavit nebo převádět na jiný subjekt.“ To se podle dostupných informací v případě Číny také neděje.

„Na jejím základě si Čína a ČR poskytují bezplatně pozemek na výstavbu svého velvyslanectví s platností na 70 let. Nemovitosti postavené na těchto pozemcích jsou ve vlastnictví těchto států. Číny v Praze respektive ČR v Pekingu,“ upřesňuje Irena Valentová z ministerstva zahraničí.

Rozdíl je však v tom, že vlastnické právo na budovy, rezidenci i bytový komplex českého velvyslanectví v Číně patří České republice. Naopak Čína má v Praze za nulový pronájem pozemky, vilu a další budovy patřící nadále Česku. Pouze nové budovy, jež na pozemcích postupem času vyrostly, jsou již majetkem Číny.

Diplomatický servis má v Praze ve své správě řadu dalších objektů, mimo jiné na Václavském náměstí, na Masarykově a Rašínově nábřeží. Pronajímá nemovitosti pro potřeby velvyslanectví Francie, Německa, Británie, Vietnamu, Dánska a mnoha dalších.

Velvyslanectví Rakouska například za objekt v Kanovnické ulici na Praze 1 se zahradou, altánem a třemi garážovými stáními platí 4,3 milionu ročně. Severská obchodní komora za byt na Václavském náměstí 212 tisíc korun ročně a kupříkladu Německo za pronájem Lobkovického paláce platí za rok aktuálně 22,4 milionu korun.

 

Nebyl vložen žádný komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies