Číňané se po půl roce ozvali: v české firmě HE3DA jsme špionáž nedělali
Uplynulo půl roku od chvíle, kdy HlídacíPes.org upozornil – na základě informací od zástupců české společnosti HE3DA – na pokus o průmyslovou špionáž v této firmě vyvíjející speciální baterie. Až nyní se čínská společnost CDC obviněním začala bránit.
O co v případu jde? Čínská společnost se sídlem v Německu CDC Germany Investment GmbH se v roce 2016 dohodla s českou společností HE3DA na investici ve výši pět milionů eur do další práce na prototypu revolučního typu lithiových baterií.
Autorem patentu je český vynálezce a spolumajitel společnosti HE3DA Jan Procházka.
Právě on v autorizovaném rozhovoru pro HlídacíPes.org na podzim loňského roku popsal události, po nichž z česko-čínské spolupráce sešlo.
Černý prášek. Vzácný, nebo všední?
„Radovali jsme se, že máme strategického partnera, ale tenhle sen se postupně rozplynul. Bohužel jsme v rámci investičních dohod odkryli veškeré účetnictví, odkryli jsme i technické detaily baterií, jediné, co jsme si naštěstí nechali pro sebe byl náš černý prášek (jde o materiál pro katodu, která je součástí originálního řešení baterie, pozn. red.),“ řekl tehdy vynálezce baterie a ředitel firmy Jan Procházka. A popsal i to, jak se čínští zájemci pokusili opatřit onen „černý prášek“ bez ptaní.
„Přišli s českými i čínskými právníky, šli jsme do provozu, kladli nám řadu otázek, odlákávali naši pozornost a v jednu chvíli čínský profesor strčil ruku do boxu, nabral si vzorek a strčil si ho do kapsy svého parádního obleku. Naštěstí jsme ho chytili přímo u toho,“ popsal pokus Procházka (i tento jeho výrok byl autorizován, pozn. red.).
HlídacíPes.org se už vloni pokoušel získat vyjádření přímo od CDC Germany Investment, firma však nemá vlastní webové stránky, nemá zveřejněny ani žádné kontaktní informace.
Prezentuje se jako „dceřiná společnost silné čínské energetické společnosti, která vyhledává nové energetické projekty v Evropě“.
Prostřednictvím mediální agentury vloni jen vydala vyjádření, že „společnost HE3DA neplnila stanovené podmínky, nikdy nepředložila obchodní plán, účetnictví ani informace o plánovaných pracích a finančních transakcích a finanční prostředky přitom využívala nehospodárně a v rozporu s dohodou.“
S půlročním odstupem nyní přichází s novým vyjádřením, které do redakcí rozeslal Vladan Crha ze společnosti AMI Communications, která CDC zastupuje. Konstatuje mimo jiné, že se žádný pokus o špionáž a krádež nekonal. Celé vyjádření ZDE.
„HE3DA nám po obdržení platby nabídla, že spolu provedeme několik testů baterií a jejich výkonu a společně vyrobíme dva prototypy, abychom měli důkaz, že splňují slibované parametry. Během těchto testů jsme se prášku pro elektrody nevyhnutelně dotýkali, navíc tento materiál byl podle zaměstnanců HE3DA zakoupen jako volně dostupný na trhu od čínského výrobce,“ cituje stanovisko CDC Fujun Goua, „člena vědeckého týmu, který byl u incidentu přítomen“ (jak stojí v prohlášení).
NASA projekt chválí
Do kontaktu s práškem podle CDC během prohlídky přišli všichni a nešlo o utajovaný materiál.
HlídacíPes.org požádal Jana Procházku o reakci na čerstvé výroky CDC, do uzávěrky tohoto textu odpověď nepřišla (redakce ji případně do tohoto textu později doplní, pozn. red.).
Podle CDC se HE3DA pasuje do role oběti údajně proto, aby „odvedla pozornost od neuspokojivých výsledků testů“ a toho, že baterie „nejsou vhodné pro masovou výrobu.“
Firma HE3DA přitom už vloni v polovině října položila základní kámen linky pro sériovou výrobu v Horní Suché u Havířova v Moravskoslezském kraji,
Někteří odborníci – anonymně – vyslovují pochybnosti o kvalitě baterií HE3DA i lidech, kteří za projektem stojí.
Většinovým akcionářem firmy Magna Energy Storage, která továrnu staví, je Radomír Prus, který byl v minulosti stíhaný jako uprchlý. Obvinění z úvěrového podvodu jej soud vloni v dubnu zprostil, figuruje však nadále v případu jiného dotačního podvodu.
Jan Procházka je ale o kvalitě svého projektu pevně přesvědčen. Lithiová baterie má podle něj unikátní konstrukci se speciálním chlazením, má vysokou kapacitu i bezpečnost a přitom menší nároky na velikost. Principem jsou silné elektrody a zcela nové konstrukční pojetí.
Čínská reakce přichází shodou okolností ve chvíli, kdy zástupci společnost HE3DA prezentovali ve Spojených státech svou baterii americkým partnerům.
České velvyslanectví ve Washingtonu upozornilo na to, že americká NASA a ministerstvo energetiky zařadily projekt baterie HE3DA mezi 25 nejslibnějších projektů na poli energetických technologií.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Číňané nepotřebují průmyslovou špionáž. Oni kradou veřejně. Kdo chce důkaz může se zeptat výrobce motorových koleček.
CDC – nejlepsi obrana je utok. Co taky cekat jineho od Cinanu?
Čínská sebranka. Tuhle odporniu zemi bychom měli ekonomický izolovat ať nás to stojí cokoliv. Bez máš neprezijou.
Zkuste se podívat na heslo Čína a přečtěte si co tam píší a pak vydávejte doporučení, co bychom měli s tou odpornou zemí udělat. Pokud svůj příspěvek myslíte ironicky, tak se předem omlouvám.
Poznámka: V době, kdy po Slovanech a Češích zvláště, ještě ani pes neštěkl, měla Čína už nejen Konfucia, ale i výrobu papíru, porcelánu a také střelného prachu.
S tou NASA, je to nadějné. Oni už tam najdou něco, cosi budou moct patentovat a vyběhnou s námi jako třeba v případě mikrovlnek („… Jako první popsal princip oscilace magnetronu již v roce 1924 profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze August Žáček. Využití zahřívání potravin tímto principem objevil Percy Spencer v roce 1946). Zdroj Wikipedie – heslo Mikrovlnná trouba.
Pane z Hané
Tak nějak jste se vlastními moudry krapet obklíčil. Od objevu principu k patentové ochraně vede většinou dlouhá cesta. Od r. 1924 k roku 1946 přes 20 let a předpokládám, že onen Percy Spencer nebyl z Hané, ni z Čech, tudíž s námi U.S.A. těžko mohly vyběhnout. V době střelného prachu a jiných báječných vynálezů v Číně byla již dávno za zenitem Římská říše. tak úžasná a inspirující. Kupříkladu.
Ovšem skutečnost, že Čína jaksi přeskočila dobu vynálezů a obrovského rozmachu Euroatlantické civilizace hlavně po II.WW, je holý fakt. V té době tam bujel středověk, bodejť by ne, když si ti pitomci vyvraždili, za tzv. Kulturní revoluce veškerou elitu. Tudíž i vědce. Je nemožné vychovat další v přiměřené době. Co jiného jim tedy zbývalo, pokud chtěli mít moderní zbraně a technologie k výrobě spotřebního zboží. Dnes se tváří jako velcí vědátoři, jenže jsou to vlastně velcí lapkové.
To je realita, vážený……..
??? Vyběhnutí spočívá v tom, že Percy Spencer byl Američan a využil objevu principu oscilace magnetronu profesorem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze Augustem Žáčkem z roku 1924.
Pravdu máte s tím střelným prachem a porcelánem, jak jej známe dnes, nikoliv s Konfuciem, výrobou papíru a porcelánem jako takovým, protože (prý) : „Konfucius (čínsky 孔夫子, pinyin Kǒng Fūzǐ, český přepis Kchung-fu-c‘) (551 př. n. l. v Čchü-fu v čínském království Lu, dnes na území provincie Šan-tung; zemřel 479 př. n. l. tamtéž) byl čínský filozof, sociální politik a státník. Jeho morální filozofie vycházela z úcty k tradici a harmonii a z pokory. Papír byl vynalezen někdy ve 3. tisíciletí př. n. l. v Číně, kde byl vyráběn z konopí a až v 1. století př. n. l. se začal papír vyrábět z hedvábných a lněných hadrů. Porcelán byl objeven a vyráběn v Číně – tzv. protoporcelán od 7. století př. n. l., porcelán jak jej známe dnes pak od 7. století n. l.
Černý střelný prach je nejstarší známou výbušninou na světě, patřící do podkategorie střelivin. Byl objeven v období sedmého až devátého století (n.l.) v Číně“. Zdroj Wikipedie.
Přeji hezký den.
Dodávám, že objev principu není ovšem patent a nepožívá tedy zákonné ochrany.
Od začátku jsem byl přesvědčen, že ten humbuk s tou baterii byl jen podvod na investory.
Historie je plná střetů různých kultur. Každý považuje svá pravidla za ta správná. Původní obyvatelé Ameriky se Evropanům snažili vysvětlit, že obchodovat s půdou není možné, protože příroda je posvátná. Přijde vám to hloupé?
No uvidíme (pokud tady ještě budeme), co si budou příští generace povídat o našich pravidlech pro duševní vlastnictví na přelomu 20. a 21. vlastnictví.
Např. „V Evropě (a Americe) si tenkrát hráli hru na patenty, kdy nejlepší chemiky, fyziky, programátory, hudebníky a výtvarníky opečovávali (?ožebračovali?) právníci, finančníci a politici. Pak začal narůstat vliv Asie …“