Chraňte seniory i za cenu domácího vězení. Poučení z jarní Itálie česká vláda znala, ale nevyužila
V Česku nyní na Covid umírá v přepočtu na milion obyvatel nejvíce lidí na světě. Dokonce více než na jaře v Itálii, která byla nejvážněji zasažena a v Česku byla označovaná za zemi, „která to nezvládá“. Nyní v ČR výrazně přibývá nemocných v domovech seniorů. Poučení z Itálie o tom, jak chránit právě ty nejohroženější, česká vláda měla už od března, v praxi je ale nevyužila.
HlídacíPes.org má k dispozici poznámky, které čeští diplomaté v Itálii posílali letos na jaře do pražské centrály, zprostředkovaně pak i celé vládě.
S ohledem na aktuálního dění je zjevné, že vláda Andreje Babiše tyto praktické postřehy a zkušenosti – zaměřené hlavně na ochranu nejohroženějších skupin – před nástupem druhé vlny takřka vůbec nezohlednila.
Hrozí reálné riziko…
Čeští diplomaté poslali do Prahy mimo jiné tato „ponaučení z vývoje v Itálii a zejména v Lombardii“:
- Pokud má český zdravotní systém zůstat funkční, měla by se karanténní opatření resp. pravidlo neopouštění domova vztahovat a důsledně dodržovat/vynucovat u nejrizikovější skupiny obyvatel, tedy u starší populace (nad 70, resp. 75 let) a u občanů s rozvinutými, život ohrožujícími nemocemi.
- Sociální služby by jim měly zajistit základní potřeby. Pro cílenější karanténu lze využít model rozhodnutí ošetřujícího, resp. praktického lékaře dotyčného.
- Tyto skupiny z italské zkušenosti mají velmi těžký průběh onemocnění a vážou na sebe značné, ne-li většinu zdravotních kapacit včetně intenzivní péče, ventilátoru etc. a tvoří rovněž většinu úmrtí v Itálii, kde je největší skupinou věková kategorie nad 80 let.
- Tyto kategorie obyvatel je třeba úplně ochránit před infekcí za cenu „domácího vězení“. Jinak hrozí reálné riziko, že pacienti z této věkové a zdravotní kategorie zdravotní systém nejprve zahltí a následně vyčerpají jeho kapacity.
- Mladší a zdraví mohou fungovat v méně striktním režimu a pomoci ekonomické udržitelnosti celé situace.
- Absolutní nutností je mobilizace jak zdravotnického materiálu, tak personálu. Příprava nemocnic a zejména oddělení JIP, zajištění dostatečného množství plicních ventilátorů, předzásobení tlakovými nádobami s kyslíkem, který je základem pro úspěšnou léčbu nejčastější komplikace COVID-19 zápalu plic.
- Strategie pro udržitelnost současného zdravotního systému spočívá ve specializaci, vyčlenění určitých nemocnic a intenzivní péče pro pacienty s COVID-19, a jiných nemocnic pro pacienty s kardiovaskulárními problémy, rakovinou atd. včetně zajištění intenzivní péče. Případná výstavba provizorních specializovaných nemocnic pro pacienty COVID-19 v časovém předstihu.
- Průměrná doba intenzivní péče se u pacientů pohybuje mezi 18 a 20 dny, je tedy výrazně delší než inkubační doba COVID-19 (maximálně 14 dnů, v průměru šest dní), odtud také pramení zahlcenost systému JIP.
Podpořte Itálii aspoň slovně
Informace o tom, co Covid dokáže ve vztahu k zahlcení zdravotního systému, kdo jsou nejohroženější skupiny a jak je maximálně ochránit, tedy česká vláda měla s dlouhým předstihem.
Mimochodem – čeští diplomaté v Itálii tehdy české vládě otevřeně doporučovali i „jasný diplomatický signál“, například telefonát ministra, premiéra, popřípadě nabídku symbolické pomoci směrem k Římu, popřípadě Milánu, „či alespoň hlas ve smyslu, že si uvědomujeme, v jak těžké situaci se sever Itálie nachází a chápeme, že se snaží dělat vše, co momentálně může“.
Místo toho se premiér Andrej Babiš nechal na jaře opakovaně slyšet, že Itálie boj s pandemií nezvládá.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
To snad ti Italové ani nemohli myslet vážně? Opravdu „..Chraňte seniory i za cenu domácího vězení.“? Tak to u nás skutečně nemohlo projít. Buď to nedodržovali sami ani v Itálii (a poslali nám čistou ideu), a nebo máme u nás naprosto jiné seniory. Těm se – s požehnáním vlády naopak vytvořily spec. hodiny pro nákupy v obchodech.. Ale jak bylo zřejmě vidět, any ty většinou nepoužívali, a chodili i dál, jak chtěli sami. To je prostě ideologické poučení, že pokud někdo začne až příliš přemýšlet za jiné, dost často se zmýlí.
Jenomže to prosím neznamená, že by ty služby pro seniory (nákupy, apod.) nebyly nabízeny – to samozřejmě ano, a zase jsou. Jenomže jen nabízeny, kdo nechce, nepříjme.
Oni halt i ti naši senioři, právě proto že prožili totalitu, mají svou svébytnou hrdost
No na jedné straně tohle chápu, ale když si představím, že mě někdo bude chránit proti mé vůli tak, že mě zavře do vězení (byť domácího/v domě seniorů) a znemožní mi na sklonku života kontakt s mými blízkými, nemám pocit, že bych byl nadšením bez sebe. Naopak si myslím, že by mě to minimálně po psychické stránce dost ničilo.
Vím, bude to znít jako klišé, ale raději zemřu svobodný, než abych přežíval v kriminále, kam mě navíc někdo zavře se slovy, že je to pro mě nejlepší. A to ve věku, kdy jsou moje možnosti na vzepření se mnohem menší, než u mladého člověka.
Mám z toho spíše pocit, že tímto společnost chrání více sebe, než seniory. Mladí budou chodit do práce (kde se virus šíří vedle rodinného kruhu nejvíce), aby se naši průmyslníci nemuseli bát o své zisky, pak šupem domů a dědky s bábama zavřeme do árestu, aby nám nezahltili zdravotní systém. Dokonalá totalita 🙁
V situaci, kdy máme možnost srovnávat efekt tvrdých opatření a zároveň můžeme vidět i dopady pandemie v zemích, kde se vydali cestou co nejmenších restrikcí (výsledky jsou až děsivě podobné u obou zmíněných modelů „ochrany obyvatelstva“) mi připadá, že spíše, než o efektivní boj s nákazou se v této době jedná o test „demokratické vyspělosti.“
Škoda, že se ony armády našich odborníků na virová onemocnění nesoustředí spíše na hledání způsobů, jak seniorům (a ostatně i dalším věkovým skupinám obyvatelstva) umožnit co nejnormálnější běh života s ohledem na minimalizaci šíření toho čínského svinstva. Ale to by asi dalo mnohem víc práce 🙁
Všem přeji hezký den a ať už máme ten vejrus co nejdříve z krku 🙂
S tím, co píšete lze vcelku souhlasit. Ne každý odborník má použitelné názory na věc.
Poznámka: nepřipustíme-li možnost, že virus SARS-CoV-2 byl někde záměrně vyroben, ale vivinul se jako výsledek evoluce koronavirů přirozeně, pak je označování, jako svinstvo toho či onoho státu nesmyslné a hloupé.
Jinak, nejlepší a nejpokročilejší v oboru genetických manipulací s bakteriemi, viry , ale i s vyššími organismy, jako jsou rostliny, jsou americké výzkumné ústavy a agentury.
Špatně jste mě pochopil, termínem „čínské svinstvo“ jsem chtěl pouze definovat ohnisko vzniku současné pandemie. A tím je s největší pravděpodobností právě Čína. Odtud tedy ono „čínské ……“
Věřte, že ze stejného důvodu bych neměl problém s označením „ruské, americké a nebo třeba i české svinstvo. Protože viry z rodiny SARS jsou, minimálně z pohledu člověka, pěkné svinstvo 🙂
Co taky ocekavat od vlady AgroFert-u? Jedina starost je zachovat/zvysit prisun penez do hodlingu a paralyzovat jakoukoliv snahu zmenit tento stav. Zbytek je marketing/PR na odvedeni pozornosti – pro mene dumyslne lidi, kteri tvori vetsinu populace.
Jsme nepoučitelní,proto ty maléry ,jak je možný že je tolik nakažených senioru ,když zákaz návštěv v ustavech je přes měsíc.No napadá mě jediný -personál co v práci dodržoval vše a ve volnu juchu,a kašlalo se na vše a v práci nakazili duchodce aniž by o tom věděli ,že jsou infekční.Ted po měsíci chce někdo někoho testovat?Zbláznil se celej ten náš aparát?To je dan za srpen.
Co chcete po stále bolševickém národu.Když je ve světě zemětřesení každý stát pokud potřebuje pomoci jí může dostat do dvou dnů,u nás musí pomoc amerických lékařů konzultovat ministr s parlamentem.Linky na na výrobu roušek přijmeme,až je nebude me potřebovat.
Možná by bylo fajn, kdyby se těch „seniorů“ někdo zeptal, co si vlastně přejí oni – jestli určitou míru rizika a kontakt s rodinou, nebo samotku a komunikaci po telefonu…
Další věc, o které se moc nemluví je, že není každý ve věku 70 a víc senior a důchodce, co jen kouká, kde by v parku nakrmil ptáčky a urval slevu v Kauflandu. Hodně lidí v tomto věku je běžně aktivních v práci i společnosti. Nejde jen o umělce a lékaře, mnoho firem včetně naší má ve výkoném managementu lidi nad 70. A nejsou tam pro okrasu. Nedovedu si představit, že by našemu majiteli zakázali docházet do kanceláře ? Všechno se přes home office prostě vyřešit nedá.