Čeští žalobci využili toho, že švýcarský soud ještě nerozhodl. Padlo šest žalob v kauze Mostecké uhelné
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obžalovalo šest lidí v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti (MUS). A to přesto, že za tentýž čin již byli někdejší manažeři MUS odsouzeni švýcarským soudem.
Obžaloba na bývalé manažery společnosti byla podána na konci letošního dubna, po pěti letech stíhání.
Podle českých žalobců byla státu způsobena škoda minimálně 3,2 miliardy korun. Obžalovaným byl proto zajištěn majetek v celkové hodnotě přesahující 2,7 miliard korun.
Za privatizační podvod hrozí obžalovaným, mezi kterými figuruje Jiří Diviš a Marek Čmejla, či bývalý náměstek ministra průmyslu Radek Sýkora, trest odnětí svobody od dvou do deseti let.
Původně bylo v kauze obžalováno osm lidí. Jenže miliardář a spolumajitel dolu Luboš Měkota náhle zemřel a další z obviněných Pavel Musela se záhadně zranil a byl zbaven svéprávnosti.
Dvakrát za totéž?
Ačkoliv bývalí manažeři byli odsouzeni už v roce 2013 švýcarským soudem v téže věci podvodného ovládnutí MUS, mohou být podle českých žalobců stíhání za stejný čin i v Česku.
„Sice existuje právní předpis, že člověk nesmí být souzen dvakrát za totéž,“ potvrzuje žalobce Petr Šereda. „Nicméně toto platí až ve fázi, kdy je člověk za daný čin pravomocně odsouzen.“
Čeští žalobci tak využili dlouhé prodlevy, kdy švýcarský soud dosud nerozhodl o odvolání. Verdikt nad bývalými manažery tak stále není pravomocný.
„Pokud by švýcarský soud pravomocně rozhodl, pak by to český soud musel řešit, ale může se stát mnoho variant: například, že český soud rozhodne dříve, nebo že švýcarský soud vrátí případ nižší instanci,“ dodává žalobce Šereda.
Samotní obžalovaní informaci o novém posunu v kauze zatím nedostali.
Dlouhá promlčecí lhůta
„Nikdo mé klienty o tomto kroku neinformoval,“ řekla HlídacíPes.org jejich právní zástupkyně Karolína Zelenková.
Bývalí manažeři MUS byli prověřováni současně také v případu podezřelého ovládnutí plzeňské strojírny Škoda Holding.
V tomto případě ale musel stát vyšetřování ukončit s ohledem na promlčecí lhůty.
Ty jsou pro žalobce v případě MUS příznivější, protože se jednalo o tzv. privatizační zločin, kde je promlčecí lhůta delší – 20 let.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Úplně stejně a téměř stejnými lidmi byla zozkradena i OKD! Ne Sobotkou, jak tvrdí Babiš a jiní!
Tedy, mám tomu rozumět tak, že pokud by u nás český soud rozhodl (jakkoliv) dřív, bude pak konečný rozsudek švýcarského soudu neplatný?? Tak to se může obžalovaným při vhodné „konstelaci u nás“ vyplatit.:) Akurát tedy ze švýcarských (potažmo) evropských) soudů uděláme blbce, což se nám jistě později vrátí
Aha, takze to, ze statni zastupitelstvi dlouha leta nedelalo VUBEC NIC, ma byt ted duvod pro ucelove ohybani zakona a porusovani zakladnich ustavnich prav, kdy se bude nekdo soudit dvakrat za stejny skutek. Cim se tohle jednani „jak precurat zakon“, zde navic statnimi organy, lisi od Babisovych „optimalizaci“?… Neschopni prokuratori z Olomouce vsechny sve medialne na odiv stavene kauzy prohravaji (krome metanolove -jenze i tam je dost pochybnosti); tak si vybrali nejakou, ktera na jejich neschopnosti neskonci fiaskem (vetsinu udelali svycari), rozhodnou si zvednout svou image mezi plebsem a to, ze to pritom opet budou ohybat zakony, nikoho nezajima….
To jsou tedy zastupci statu – nejdriv leta nedelaji vubec nic (v lepsim pripade, obvykle se podileji na korupci) a pak si prihrivaji svou polivcicku proti duchu zakona na ohnicku jinych…
A navíc, což je důležité, nějak tak mediálně je tato skupina „podnikatelů“ spojována se Sobotkou a ČSSD a Babišovým lidem se hodí ji před volbami rozviřovat stejně, jako jsou státní zástupci „zamlklí“ v případě Babišových kauz, ve kterých je Ćapí hnízdo jenom prkotina.